Рішення
від 27.03.2024 по справі 909/1115/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.03.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1115/23

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., за участі секретаря судового засідання Феденько Н.М., учасників справи: представника позивача адвоката Панової К.О., начальника управління правової, кадрової та мобілізаційної роботи апарату Городенківської міської ради Візінської Г.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу № 909/1115/23 за позовом Приватного підприємства "Кабекс" до Городенківської міської ради про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки.

Суть спору.

Приватне підприємство "Кабекс" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Городенківської міської ради про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 3,9000 га, кадастровий номер 2621610100:01:011:0033, для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних, код КВЦПЗ 11.01 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що пов`язана з користуванням надрами, терміном на 18 років, в редакції запропонованій позивачем.

Стислий виклад позиції позивача.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Приватне підприємство "Кабекс" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами, у зв`язку з чим відповідач затвердив проект землеустрою щодо відведення йому в оренду земельної ділянки для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних в м. Городенка. Однак при укладенні договору оренди земельної ділянки між сторонами виникли розбіжності щодо окремих умов договору, зокрема розміру орендної плати. Позивач наполягає на тому, що є гірничодобувним підприємством та має право на визначення розміру орендної плати відповідно до пункту 284.4. статті 284 Податкового кодексу України, однак між ним та відповідачем виникли неузгодженості щодо умов договору оренди земельної ділянки, пов`язаних, зокрема, з розміром орендної плати. Позивач зазначає, що п. 284.4 статті 284 Податкового кодексу України застосовує загальне поняття "плата за землю", яке включає як земельний податок, так і орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Відповідач зазначає, що ПП "Кабекс" засноване на приватній власності, форма власності - недержавна, а тому може користуватись земельною ділянкою комунальної власності лише на умовах оренди та сплачувати плату за землю виключно у вигляді орендної плати, але ніяк не земельного податку.

Орендна плата є істотною умовою договору оренди і її зміна та встановлення можлива лише за взаємною згодою сторін.

Земельна ділянка, яку позивач бажає отримати в оренду, є об`єктом оподаткування орендною платою як земельна ділянка комунальної власності, що надається в користування на умовах оренди. Відповідно ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку за землю можуть виступати виключно власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування.

ПП «Кабекс» не наділене правами власності чи постійного користування відносно земельної ділянки кадастровий номер 2621610100:01:011:0033 площею 3,9000 га, оскільки є її орендарем. Відповідно до ст. 270 Податкового кодексу об`єкти оподаткування земельним податком: земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування. Об`єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Городенківська міська рада (орендодавець) не погоджується з поданими пропозиціями та зауваженнями до договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2621610100:01:011:0033 площею 3,9000 га в частині орендної плати в розмірі 25 % податку, обчисленого відповідно до пункту 274.1 статі 274 Податкового кодексу України та рішень Городенківської міської ради про встановлення (затвердження) розміру земельного податку на відповідний рік, а також, як насідок, не погоджує і інші пункти які позивач бажає змінити.

ПП «Кабекс», як землекористувач земельної ділянки комунальної власності на умовах оренди, повинен сплачувати плату за користування земельною ділянкою у вигляді орендної плати, відповідно до встановлених органом місцевого самоврядування ставок, а не земельний податок.

Процесуальні дії у справі, вирішення заяв та клопотань.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Івано-Франківської області від 12.12.2023 для розгляду справи № 909/1115/23 визначено суддю Горпинюка І.Є.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 18.12.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 909/1115/23; ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 17.01.2024 об 10:30 год., встановив сторонам строки подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення.

Відповідно до заяви представника позивача адвоката Панової К.О. (вх. № 18573/23 від 26.12.2023), суд надав їй доступ до матеріалів справи в електронній формі.

Ухвалою від 28.12.2023 суд задовольнив заяву представника ПП "Кабекс" адвоката Панової К.О. від 27.12.2023 (вх. № 18686/23 від 28.12.2023) про її участь у підготовчому засіданні у справі № 909/1115/23, призначеному на 17.01.2024, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

28.12.2023, у встановлений судом строк, від відповідача, засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву від 28.12.2023 (вх. № 18693/23 від 28.12.2023) з додатками - доказами, на які відповідач покликається в заперечення позовних вимог.

02.01.2024, у встановлений судом строк, від представника позивача, засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив від 02.01.2024 (вх. № 63/24 від 02.01.2024).

05.01.2024, у встановлений судом строк, від відповідача, засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" надійшли заперечення (на відповідь на відзив) від 05.01.2024 (вх. № 309/24 від 05.01.2024).

Підготовче засідання 17.01.2024 у даній справі не відбулося з огляду оголошення повітряної тривоги (з 10:29 год. до 12:08 год.).

Ухвалою від 17.01.2024 суд відклав підготовче засідання на 31.01.2024 та одночасно зобов`язав сторін надати суду: витяг із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2621610100:01:011:0033, станом на 2024 рік; витяг з державного земельного кадастру про зазначену земельну ділянку. Мотиви такого процесуального рішення викладені в ухвалі суду від 17.01.2024.

Ухвалою від 23.01.2024 суд задоволив заяву Городенківського міського голови (вх. 1213/24 від 23.01.2024) про участь відповідача у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду; ухвалив забезпечити участь начальника управління правової, кадрової та мобілізаційної роботи апарату Городенківської міської ради Візінської Галини Василівни в порядку самопредставництва Городенківської міської ради у підготовчому засіданні, відкладеному на 31.01.2024 о 12:00 год. у справі № 909/1115/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

25.01.2024 до суду від ПП "Кабекс", на виконання ухвали суду від 17.01.2024, надійшло клопотання (вх. № 1396/24 від 25.01.2024), до якого додано витребувані судом копії витягу НВ-2600304422023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на 16.05.2023; витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку; витягу № НВ-2600061712024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на 24.01.2024.

25.01.2024 до суду від Городенківської міської ради, на виконання ухвали суду від 17.01.2024, надійшла заява про виконання ухвали суду (вх. № 1419/24 від 25.01.2024) , до якої долучено копії витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку, витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на 22.01.2024.

В підготовчому засіданні 31.01.2024 в режимі відеоконференції взяли участь представник позивача адвокат Панова К.О. та начальник управління правової, кадрової та мобілізаційної роботи апарату Городенківської міської ради Візінська Г.В. У підготовчому засіданні представник позивача адвокат Панова К.О. заявила усне клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв`язку з тим, що нею направлено до суду заяву про уточнення позовні вимоги. Враховуючи, що на день підготовчого засідання така заява до суду не надійшла, до завдань підготовчого провадження віднесено остаточне визначення предмету спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу (п. 1 частини першої статті 177 ГПК України), позивач має право до закінчення підготовчого засідання змінити предмет або підстави позову, суд відклав підготовче засідання на 14.02.2024.

02.02.2024 до суду від представника позивача адвоката Панової К.О. надійшла заява про уточнення позовних вимог від 26.01.2024 (вх. № 902/24 від 02.02.2024), яка була направлена до суду поштою 29.01.2024. До заяви додана позовна заява (уточнена) про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним.

12.02.2024 до суду від відповідача надійшли заперечення на уточнену позовну заяву (вх. № 2391/24 від 12.02.2024).

В підготовчому засіданні 14.02.2024 в режимі відеоконференції взяли участь представник позивача адвокат Панова К.О. та начальник управління правової, кадрової та мобілізаційної роботи апарату Городенківської міської ради Візінська Г.В. У підготовчому засіданні суд прийняв до розгляду заяву позивача від 26.01.2024 про уточнення позовних вимог як заяву про зміну предмета спору. В підготовчому засіданні представник позивача адвокат Панова К.О. заявила усне клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв`язку з тим, що при уточненні позовних вимог нею допущено арифметичні помилки та описки. Враховуючи, що до завдань підготовчого провадження віднесено остаточне визначення предмету спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу (п. 1 частини першої статті 177 ГПК України), позивач має право до закінчення підготовчого засідання змінити предмет або підстави позову, суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та відклав підготовче засідання на 01.03.2024.

26.02.2024 до суду від представника позивача адвоката Панової К.О. надійшла заява (уточнення позовних вимог) від 19.02.2024 (вх. № 3207/24 від 26.02.2024). До заяви додана позовна заява (уточнена) про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, копії: витягу № НВ-2600061712024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 24.01.2024, витягу № НВ-2600304422023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 16.05.2023, проекту договору оренди земельної ділянки в редакції позивача.

29.02.2024 до суду від відповідача надійшла заява про заперечення проти уточнених позовних вимог (вх. № 3530/24 від 29.02.2024).

В підготовчому засіданні 01.03.2024 в режимі відеоконференції взяли участь представник позивача адвокат Панова К.О. та начальник управління правової, кадрової та мобілізаційної роботи апарату Городенківської міської ради Візінська Г.В. У підготовчому засіданні суд прийняв до розгляду заяву (уточнення позовних вимог) позивача від 19.02.2024 як заяву про зміну предмета спору. Після вирішення всіх питань підготовчого провадження протокольною ухвалою, яка занесена до протоколу судового засідання № 2552713 від 01.03.2024, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 15.03.2024.

В судовому засіданні з розгляду справи по суті 15.03.2024 взяли участь представник позивача адвокат Панова К.О. (в режимі відеоконференції) та начальник управління правової, кадрової та мобілізаційної роботи апарату Городенківської міської ради Візінська Г.В. (в залі судових засідань). Суд заслухав вступне слово сторін та їх представників, дослідив письмові докази, після чого оголосив перерву в судовому засіданні до 27.03.2024 для надання відповідачем додаткових пояснень щодо прийняття відповідачем рішень про затвердження ставок земельного податку.

21.03.2024 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі (вх. № 4845/24 від 21.03.2024) у яких викладено пояснення щодо затвердження Городенківською міською радою ставок земельного податку.

22.03.2024 до суду від представника позивача адвоката Панової К.О. надійшло клопотання про стягнення судових витрат (вх. № 4970/24 від 22.03.2024), у якому вона просить стягнути з відповідача 15000 грн витрат на надання правничої допомоги. До клопотання долучено копії платіжної інструкції № 285 від 27.09.2023 про оплату ПП "Кабекс" в користь Міжнародного адвокатського об`єднання "Рада" 15 000 грн за правове забезпечення та договору № 22/23 про надання правничої допомоги.

26.03.2024 до суду від Городенківського міського голови надійшло клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги (вх. № 5200/24 від 26.03.2024) у якому відповідач виклав свої доводи щодо зменшення розміру витрат ПП "Кабекс" на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами до 8000 грн.

Після перерви, в судовому засіданні з розгляду справи по суті 27.03.2024 взяли участь представник позивача адвокат Панова К.О. (в режимі відеоконференції) та начальник управління правової, кадрової та мобілізаційної роботи апарату Городенківської міської ради Візінська Г.В. (в залі судових засідань). Суд завершив з`ясування обставин справи та перевірку їх доказами, заслухав виступи сторін та їх представників в судових дебатах, після чого в нарадчій кімнаті ухвалив це рішення. Вийшовши з нарадчої кімнати суд проголосив вступну та резолютивну частини цього рішення.

Фактичні обставини справи, встановлені судом. Оцінка доказів. Норми права, які застосував суд, та інші мотиви ухваленого рішення.

Предметом доказування у справі є доведення обставин щодо наявності у відповідача обов`язку укладення з позивачем договору оренди земельної ділянки у спірних правовідносинах, встановлення причин, з яких договір між сторонами не укладено, ухилення відповідача від укладення договору, встановлення відповідності позивача та земельної ділянки, щодо оренди якої існує спір, критеріям, встановленим у п. 184.4 статті 184 Податкового кодексу України, з`ясування умов договору, щодо яких між сторонами наявні розбіжності.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, заслухавши представника позивача адвоката Панову К.О. та начальника управління правової, кадрової та мобілізаційної роботи апарату Городенківської міської ради Візінську Г.В., об`єктивно оцінивши відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України в сукупності всі докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.

На підставі протоколу проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами від 31.03.2021 № UA-PS-2021-02-09-000025-3 та договору купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами на аукціоні від 15.04.2021 № 2/6-21, Приватне підприємство "Кабекс" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 6532 від 18.06.2021 за видом користування: видобування корисних копалин та метою користування надрами: видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних, у Городенківському родовищі (Ділянка № 1) в Івано-Франківській області, Коломийському районі, 800 м. на захід від міста Городенка, площею 3,9 га, із зазначенням координат, строком на 20 років.

У зв`язку з отриманням такого спеціального дозволу, Городенківська міська рада, рішенням від 06.04.2023 № 1485-25/2023 затвердила Приватному підприємству "Кабекс" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 3,9000 га - кадастровий номер 2621610100:011:0033 для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних, код КВЦПЗ 11.01 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що пов`язана з користуванням надрами в м. Городенка (далі - земельна ділянка) та вирішила надати ПП "Кабекс" в оренду зазначену земельну ділянку терміном на 18 років.

Цим же рішенням відповідача встановлено розмір річної орендної плати в сумі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов`язано ПП "Кабекс" у місячний термін укласти договір оренди земельної ділянки із Городенківською міською радою та здійснити державну реєстрацію в 30-денний термін.

З метою виконання рішення Городенківська міська рада підготувала проект договору оренди земельної ділянки терміном на 18 років зі сплатою орендної плати в розмірі 7% від нормативної грошової оцінки, що становить 164385,77 грн в рік та 13698,81 грн в місяць (Т.1, а.с. 18-20).

Приватне підприємство "Кабекс" не погодилось на укладення договору оренди земельної ділянки на запропонованих умовах, про що повідомило відповідача листом від 22.05.2023 № 1/05-23 (Т.1, а.с. 21). У листі позивач, зокрема, покликався на те, що окремі умови договору суперечать п. 284.4 та п. 274.1 Податкового кодексу України. Позивач направив відповідачу протокол розбіжностей від 22.05.2023 до запропонованого договору оренди земельної ділянки та проект розрахунку розміру орендної плати, що є додатком до договору (Т. 1, а.с. 22-24).

Зокрема, у протоколі розбіжностей відображені наступні не узгоджені сторонами пункти договору:

Редакція ОрендодавцяРедакція ОрендаряПункт 3 Договору: На Земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна, а також інші об`єкти інфраструктури відсутні.Пункт 3 Договору: На Земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна, а також інші об`єкти інфраструктури.Пункт 4 Договору: Земельна ділянка передається в оренду разом з нежитловими будівлями.Пункт 4 Договору: Земельна ділянка передається в оренду без нежитлових будівель/приміщень.Пункт 11 Договору: Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі, що відповідає 7 (сім) % від нормативної грошової оцінки, що становить 164385 (Сто шістдесят чотири тисячі триста вісімдесят п`ять) грн 77 коп. в рік та 13 698 (Тринадцять тисяч шістсот дев`яносто вісім) грн 81 коп. в місяць. Пункт 11 Договору: Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 25 % податку, обчисленого відповідно до пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України - за Земельну ділянку. Орендна плата за Земельну ділянку становить 11 741 (одинадцять тисяч сімсот сорок одна) грн. 84 коп. на рік.Пункт 12 Договору: Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.Пункт 12 Договору: Обчислення розміру орендної плати за Земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. При цьому обчислення щорічного розміру орендної плати за Земельну ділянку, Орендар здійснює самостійно, в розмірі 25 % податку, обчисленого відповідно до пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України та рішень Городенківської міської ради про встановлення (затвердження) розміру земельного податку на відповідний рік.Пункт 13 Договору: Орендна плата вноситься в такі строки: - щомісячно до 10 числа поточного місяця, що становить 13698 (Тринадцять тисяч шістсот дев`яносто вісім) грн 81 коп. в місяць.Пункт 13 Договору: Орендна плата вноситься в такі строки: - щомісячно до 10 числа поточного місяця, що становить 978 (дев`ятсот сімдесят вісім) грн 48 коп. в місяць.Пункт 15 Договору: Розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки; - прийняття рішення Городенківської міської ради щодо зміни розмірів річної орендної плати за землю; - в інших випадках, передбачених законом.Пункт 15 Договору: Розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки; - в інших випадках, передбачених законом.ВідсутнійПункт 46 Договору: Невід`ємною частиною договору є: - розрахунок розміру орендної плати.Як додаток до договору оренди позивач пропонував розрахунок розміру орендної плати (а.с. 24).

У відповідь, Городенківська міська рада листом від 06.06.2023 № 1728 зазначила, що запропоновану в протоколі розбіжностей редакцію пунктів 3,4 договору міська рада взяла до уваги, а з запропонованою в протоколі розбіжностей редакцією пунктів 11, 12, 13,15, 46 не погодилась.

До листа Городенківська міська рада долучила змінений проект договору оренди земельної ділянки, з врахуванням змін у п. 3 та 4 проекту договору відповідно до направленого позивачем протоколу розбіжностей. З врахуванням змін, остаточний запропонований відповідачем проект договору оренди земельної ділянки мав таку редакцію:

"ДОГОВІР

ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

м. Городенка


2023 року

Орендодавець Городенківська міська рада в особі міського голови Кобилянського Богдана Миколайовича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони, та Орендар ПП «КАБЕКС» (код ЄДРПОУ: 39660513), в особі директора ОСОБА_1 , з другої сторони (разом - Сторони), уклали цей договір про наступне:

ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних (код КВЦПЗ-11.01), яка знаходиться за адресою Івано-Франківська область, Коломийський район, м. Городенка, кадастровий номер земельної ділянки: 2621610100:01:011:0033, надану рішенням двадцять п`ятої сесії Городенківської міської ради від 06 квітня 2023 року № 1485-25/2023 (надалі - "Земельна ділянка").

ОБ`ЄКТ ОРЕНДИ

2. В оренду передається Земельна ділянка загальною площею 3,9000 га, кадастровий номер 2621610100:01:011:0033.

3. На Земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна, а також інші об`єкти інфраструктури відсутні.

4. Земельна ділянка передається в оренду без нежитлових будівель/приміщень.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 348 368 (два мільйони триста сорок вісім тисяч триста шістдесят вісім) грн 16 коп.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, які можуть перешкоджати її ефективному використанню за цільовим призначенням.

7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.

СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

8. Договір укладено терміном на 18 (вісімнадцять) років, з "___"


2023 до "____"
2041 року.

9. Після закінчення строку договору, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

10. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

ОРЕНДНА ПЛАТА

11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі, що відповідає 7 (сім) % від нормативної грошової оцінки, що становить 164 385 (сто шістдесят чотири тисячі триста вісімдесят п`ять) грн 77 коп. в рік та 13 698 (тринадцять тисяч шістсот дев`яносто вісім) грн 81 коп. в місяць.

12. Обчислення розміру орендної плати за Земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

13. Орендна плата вноситься в такі строки:

- щомісячно до 10 числа поточного місяця, що становить 13698 (тринадцять тисяч шістсот дев`яносто вісім) грн 81 коп. в місяць.

14. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не допускається.

15. Розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- прийняття рішення Городенківської міської ради щодо зміни розмірів річної орендної плати за землю;

- в інших випадках, передбачених законом.

16. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- стягується пеня у розмірі 0,5% несплаченої суми за кожний день прострочення.

УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

17. Земельна ділянка передається в оренду для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних.

18. Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що пов`язана з користуванням надрами (код КВЦПЗ-11.01).

19. Умови збереження стану об`єкту оренди: не погіршувати стан земельної ділянки.

УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

20. Після закінчення дії договору, орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному Сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

21. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

22. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

23. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

24. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

25. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження).

26. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ`ЯЗКИ СТОРІН

27. Права орендодавця: вимагати від орендаря:

- виплати орендної плати відповідно до умов даного договору;

- використовувати земельну ділянку за цільовим призначення згідно з договором оренди;

- дотримуватися екологічної безпеки землекористування та законодавства про охорону земель;

28. Обов`язки орендодавця;

- передати в користування орендарю земельну ділянку в тому стані, що відповідає умовам цього договору;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

29. Права орендаря:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов даного договору;

- отримувати продукцію та доходи;

30. Обов`язки орендаря:

- приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим договором;

- використовувати орендовану земельну ділянку за цільовим призначенням;

- дотримуватись екологічної безпеки землекористування та забезпечувати охорону земель;

- у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору оренди до відповідного податкового органу;

- своєчасно сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

СТРАХУВАННЯ ОБ`ЄКТА ОРЕНДИ

31. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії договору.

32. Страхування об`єкта оренди за власним бажанням здійснює орендар.

ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ ТА ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ

33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною угодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

34. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення терміну, на який його було укладено;

- ліквідації юридичної особи-орендаря.

- договір припиняється також у інших випадках, передбачених законом.

35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається, на підставі рішення сесії міської ради.

Умовою розірвання договору в односторонньому порядку є:

- використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

- систематична несплата орендної плати.

37. Перехід права на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

38. Сторони домовились, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ

39. Сторони узгодили, що у випадку порушення умов цього договору, сторона несе відповідальність, визначену цим Договором та чинним законодавством України.

40. Порушенням Договору є його невиконання або неналежне його виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього договору.

41. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

42. Усі спори, що виникають з цього договору або пов`язані із ним, вирішуються шляхом переговорів між Сторонами.

43. Якщо відповідний спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку відповідно до чинного законодавства України.

ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

44. Цей договір набирає чинності з дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 909/1115/23 про визнання його укладеним. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

45. Цей договір складений при повному розумінні сторонами його умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН:

ОРЕНДОДАВЕЦЬ: Городенківська міська рада Місцезнаходження юридичної особи: 78100, Івано-Франківська область, Коломийський район, м. Городенка, вул. Шевченка, 77 Код ЄДРПОУ: 04054292 Банківські реквізити для юридичних осіб: р/р НОМЕР_1 код платежу: 18010600 орендна плата з юридичних осіб код ЄДРПОУ 37951998


Б. КобилянськийОРЕНДАР: ПП"КАБЕКС" Місцезнаходження юридичної особи: вул. Тараса Карпи, будинок 29, кв. 5, м. Кропивницький Поштова адреса: вул. Ельворті, 2, офіс 511, м. Кропивницький, 25006 Код ЄДРПОУ: 39660513 ІПН: 396605111230 НОМЕР_2 АТ "Райффайзен Банк" м. Київ
Л.Федоренко"Листом від 11.08.2023 за вих. № 2/08-23 позивач знову звернувся до відповідача щодо укладення договору оренди земельної ділянки. При цьому покликався на положення п. 284.4 статті 284 та п. 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, щодо справляння плати за землю у розмірі 25% від земельного податку та свій статус гірничодобувного підприємства.

До листа позивач долучив проекти договору оренди земельної ділянки та протокол розбіжностей до договору від 11 серпня 2023 року з розрахунком орендної плати (а.с. 78-84). В зазначених документах залишились неузгодженості в редакції п. 11, 12, 13, 15, 46 проекту договору, що були зазначені у попередньому протоколі розбіжностей від 22.05.2023, зміст якого наведено судом вище.

У відповідь на цей лист Городенківська міська рада листом від 16.08.2023 № 2775 зазначила, що відповідно до положень Земельного кодексу України земля може перебувати у власності або в користуванні. Користування може бути постійним - для підприємств державної та комунальної власності, або на умовах оренди. Оскільки ПП "Кабекс" засноване на приватній власності, воно може набувати земельні ділянки комунальної власності лише на умовах оренди, плата за землю справляється у вигляді орендної плати.

У відповідності до додатку 1 "Ставки орендної плати за земельні ділянки комунальної власності" до рішення восьмого демократичного скликання (одинадцята сесія) Городенківської міської ради від 28.10.2021 № 791-11/2021 "Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки Городенківської територіальної громади" ставка орендної плати за земельні ділянки з цільовим призначенням за кодом 11.01 "Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами" складає 7% від нормативної грошової оцінки (а.с. 36).

Рішенням восьмого демократичного скликання (двадцять сьома сесія) Городенківської міської ради від 29.06.2023 № 1613-27/2023 "Про внесення змін до рішення міської ради від 28 жовтня 2021 р. № 791-11/2021 "Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки Городенківської територіальної громади" внесено зміни до рішення міської ради від 28 жовтня 2021 р. № 791-11/2021 "Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки Городенківської територіальної громади" терміном на три роки, але не пізніше 30 червня 2026 року, а саме Додаток 1 викладено в новій редакції, який передбачає, що ставка орендної плати за земельні ділянки з цільовим призначенням за кодом 11.01 "Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами" складає 3% від нормативної грошової оцінки

Згідно додатком "Ставки земельного податку" до рішення восьмого демократичного скликання (сьома сесія) Городенківської міської ради від 27.05.2021 № 425-7/2021 "Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2022 рік" ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) з цільовим призначенням за кодом 11.01 "Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами" складає для юридичних осіб 2% від нормативної грошової оцінки (а.с. 48).

Не зважаючи, що в назві даного рішення зазначено про встановлення ставок земельного податку на 2022 рік, зі змісту додаткових пояснень Городенківської міської ради від 21.03.2024 (вх. № 4845/24 від 21.03.2024) слідує, що встановлені цим рішенням ставки земельного податку продовжують застосовуватись на час розгляду справи.

Станом на 2024 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки змінилась, і становить 2468134,94 грн, що підтверджується витягами № НВ-2600061712024 від 24.01.2024 та № 336 від 23.01.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, які надав як позивач, так і відповідач.

У зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивач змінював предмет позову.

Виходячи з встановлених обставин, суд при вирішенні спору застосовує норми права, які регулюють правовідносини сторін.

Вказаний спір стосується переддоговірних правовідносин, на які поширюється дія загальних норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Земельного кодексу України, Кодексу України про надра, Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі».

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України (ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

У пункті 3 частини першої статті 3 ЦК України закріплено, що загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною першою статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

У силу статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За положеннями статті 18 Кодексу України про надра, надання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України. Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів. Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.

Відповідно до частини дев`ятої статті 93 ЗК України відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом. Згідно з частиною другою статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно зі статтею 2 Закону № України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Законом України від 06.10.1998 № 161-XIV "Про оренду землі" визначено умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

За змістом ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі » орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

У статті 13 Закону України "Про оренду землі" вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статті 15 цього закону істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За змістом ч. 2 статті 134 Земельного кодексу України, не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів.

Статтею 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Приписами частини 1 статті 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

- надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

- формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. (ч. 2, 3 ст. 123 ЗК України»).

За змістом ч. 6 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до ч. 12 ст. 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюється, зокрема, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

З поданих сторонами доказів суд встановив, що ПП "Кабекс" за результатами аукціону отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 6532 від 18 червня 2021 року з метою видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних.

З метою оформлення права користування земельною ділянкою для потреб, пов`язаних з користуванням надрами відповідач отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 3,9000 га кадастровий номер: 2621610100:01:011:0033 КВЦПЗ 11.01, та подав розроблений проект землеустрою на затвердження Городенківської міської ради.

Рішенням Городенківської міської ради від 06.04.2023 № 1485-25/2023 відповідач затвердив ПП "Кабекс" проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки в оренду та надав позивачу земельну ділянку в оренду терміном на 18 років, встановивши розмір річної орендної плати в сумі 7% від нормативної грошової оцінки.

Отже, Городенківська міська рада в межах своєї компетенції прийняла рішення про надання спірної земельної ділянки позивачу в оренду, встановивши в своєму рішенні №1485-25/2023 від 06.04.2023 такі істотні умови такого договору оренди як об`єкт оренди (земельна ділянка кадастровий номер 2621610100:01:011:0033, площею 3,9000 га для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних, код КВЦПЗ 11.01 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що пов`язана з користування надрами, строк оренди (18 років).

Наведене свідчить про наявність обумовленого приписами статей 116, 124 Земельного кодексу України волевиявлення Городенківської міської ради на надання позивачу земельної ділянки в оренду, оформлене рішенням ради, яке є підставою для укладання договору оренди земельної ділянки з позивачем.

При укладенні договору оренди земельної ділянки між сторонами виник переддоговірний спір щодо положень договору, які регулюють розмір орендної плати, її обчислення, строки внесення, порядок перегляду та включення в договір в якості додатку розрахунку орендної плати.

Враховуючи отримання ПП "Кабекс" спеціального дозволу на користування надрами, укладення договору оренди земельної ділянки у даному випадку є обов`язковим між сторонами, виходячи з положень статті 18 Кодексу законів про надра, ст. 123, 124 Земельного кодексу України.

Наявні в матеріалах справи копії листів між сторонами свідчать про наявність розбіжностей щодо умов укладення договору оренди землі, обов`язковість укладення якого визнається обома сторонами.

Відповідно до статті 649 ЦК України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

Положеннями статті 187 Господарського кодексу України врегульовано, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Вирішуючи розбіжності щодо умов договору оренди землі, суд зазначає наступне.

Стосовно пункту 11 договору, то сторона позивача наполягає на тому, що орендна плата має вноситись орендарем у грошовій формі в розмірі 25% податку, обчисленого відповідно до пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, а відповідач доводить, що орендна плата має вноситись у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як передбачено рішенням Городенківської міської ради від 28.10.2021 № 791-11/2021.

Стосовно цих розбіжностей, суд зазначає, що п. 284 статті 284 Податкового кодексу України передбачає, що плата за землю за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу.

Стаття 274 Податкового кодексу України регулює ставки земельного податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження).

За такого, стаття 284 Податкового кодексу України регулює особливості оподаткування плати за землю гірничодобувних підприємств за земельні ділянки для видобування корисних копалин.

Поняття "плати за землю" наведено у підпункті 147 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, відповідно до якої платою за землю є обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Поняття плати за землю має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком.

Відтак, положення пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу України встановлюють розмір плати за землю відповідної категорії у вигляді орендної плати, що має наслідком обов`язкове застосування положень цієї норми при оформленні відносин з оренди земельної ділянки.

Імперативні приписи Податкового кодексу України мають пріоритет в частині визначення розміру орендної плати.

Відповідно до визначення, наведеного у статті 1 Гірничого закону України, гірнича (гірничодобувна) промисловість - комплекс галузей важкої промисловості з розвідування родовищ корисних копалин, їх видобутку з надр землі та збагачення; гірниче підприємство - цілісний технічно та організаційно відокремлений майновий комплекс засобів і ресурсів для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об`єктів із застосуванням гірничих технологій (шахти, рудники, копальні, кар`єри, розрізи, збагачувальні фабрики тощо).

Позивач є гірничодобувним підприємством, який має спеціальний дозвіл на користування надрами терміном до 18.06.2041. Відповідно до встановлених обставин позивач бажає використовує земельну ділянку з метою видобування корисних копалин, а саме для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних. Обставин, які б свідчили про намір використання земельної ділянки позивачем з іншою метою, ніж за цільовим призначенням, судами не встановлено, і доказів на підтвердження протилежного відповідачем не надано.

Таким чином, у спірних правовідносинах позивач є що використання позивачем орендованої земельної ділянки для видобування корисних копалин надає йому право на визначення розміру орендної плати відповідно до пункту 284.4 статті 284 Податкового Кодексу України, а запропоновані позивачем умови договору оренди відповідають положенням цього пункту.

Подібна за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10.04.2019 у справі №904/3714/18, від 16.07.2019 у справі № 904/3720/18, від 08.08.2019 у справі № 904/3706/18, від27.08.2019 у справі № 904/3718/18, від 11.09.2019 у справі №904/5638/18, від 18.09.2019 у справі №904/3712/18, від 24.09.2019 у справі №904/5636/18, від 15.10.2019 у справі № 904/5630/18, від22.10.2019 у справі №904/5639/18, від 29.10.2019 у справі № 904/5628/18, від 27.11.2019 у справі №904/5627/18, від 10.12.2019 у справі № 904/1761/19.

Доводи відповідача про те, що положення пункту 284.4 статті 284 Податкового Кодексу України, поширюються лише на платників земельного податку, а тому дія цієї норми не поширюється на позивача, оскільки він є орендарем земельної ділянки, а не постійним її користувачем, та є платником плати за землю у формі орендної плати, а не у формі земельного податку, є необґрунтованими з огляду на положення підпункту 147 пункт 14.1 статті 14 наведеного Кодексу, який визначає дві форми плати за землю: земельний податок та орендну плату. При цьому п. 284.4 врегульовуючи особливості внесення гірничодобувними підприємствами плати за землю, тобто також і орендної плати, а не лише земельного податку. Тобто дані законодавчі норми встановлюють сплату орендної плати у розмірі 25% від розміру земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу.

Разом з тим, суд вважає неправильною редакцію позивачем п. 11 договору оренди земельної ділянки щодо обчислення орендної плати у розмірі 25% земельного податку лише відповідно до п. 274.1 статті 274 Податкового кодексу України. За змістом п. 284.4 статті 284 Податкового кодексу України, враховуючи що нормативну грошову оцінку земельної ділянки проведено, орендна плата має встановлюватись у розмірі 25% від розміру земельного податку, обчисленого відповідно до статті 274 цього кодексу, а не лише частини першої цієї статті. Викладена у позовних вимогах редакція п. 11 договору неправомірно обмежує до відносин сторін застосування ч. 2 статті 274 Податкового кодексу України, яка передбачає верхню межу ставки земельного податку у 12%. Тому при вирішенні спору суд формулює п. 11 договору таким чином, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 25 % податку, обчисленого відповідно до статті 274 Податкового кодексу України - за Земельну ділянку.

Також суд зазначає, що у своїх вимогах позивач невірно зазначає у п. 11 договору, що орендна плата за земельну ділянку становить 12340,68 грн на рік. Орендна плата є мінливим показником і залежить від зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, коефіцієнтів індексації тощо. Зазначений розмір орендної плати 12340,68 грн за розрахунком суду є правильним лише на 2024 рік, оскільки становить 25% від ставки земельного податку за земельну ділянку з відповідним цільовим призначенням (2% згідно з додатком "Ставки земельного податку" до рішення восьмого демократичного скликання (сьома сесія) Городенківської міської ради від 27.05.2021 № 425-7/2021 "Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2022 рік"). Не зважаючи, що в назві даного рішення зазначено про встановлення ставок земельного податку на 2022 рік, як з`ясував суд, встановлені ним ставки земельного податку продовжують застосовуватись.

Отже, станом на 2024 рік орендна плата за земельну ділянку дійсно складає 12340,68 грн (2468134,94 грн х 2% х 25% = 12340,68 грн). Враховуючи, що розмір орендної плати щорічно змінюється, суд у п. 11 договору зазначає, що даний розмір орендної плати встановлений на 2024 рік.

Стосовно розбіжностей між сторонами в п. 12 договору, то у цій частині спору, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про оренду землі", обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відтак, відповідач правомірно наполягав на включенні цього положення в договір оренди земельної ділянки, який повністю відповідає законодавчим вимогам. Натомість та редакція п. 12 договору, на якій наполягає ПП "Кабекс" не ґрунтується на положеннях Закону України "Про оренду землі" та не в повній мірі відповідає п. 10 типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220.

Відповідно до частини другої статті 179 Господарського кодексу України, Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади, державні органи та органи державної влади можуть рекомендувати суб`єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.

Згідно з ч. 4 статті 179 Господарського кодексу України, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Враховуючи наведене положення закону, суд формулює п. 12 договору оренди відповідно до умов п. 10 типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220, який регулює відповідні спірні умови договору, та з врахуванням права відповідача на індексацію, на якому він наполягає.

Щодо розбіжностей між сторонами з приводу формулювання п. 13 договору, то такі стосуються розміру місячної орендної плати і є наслідком розбіжностей між сторонами щодо пункту 11 договору з приводу встановлення річного розміру орендної плати, щодо яких суд вище виклав свої висновки.

У цій частині суд виходить з того, що порядок і строки внесення плати за землю визначені статтею 287 Податкового кодексу України, тому суд відповідним чином і формулює умову договору. Щодо розміру місячної орендної плати, то оскільки, як вище зазначав суд, її розмір змінюється щорічно, то відсутні підстави для встановлення такого щомісячного розміру орендної плати, оскільки такий визначається виходячи з актуального розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ставки земельного податку, затвердженої Городенківською міською радою, коефіцієнтів індексації.

Щодо п. 15 договору, то розбіжність між сторонами полягає у тому, що відповідач бажає передбачити як підставу для перегляду розміру орендної плати також і прийняття рішення Городенківської міської ради щодо зміни розмірів річної орендної плати за землю.

Однак така підстава, яку бажає включити відповідач в умови договору, не передбачена типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220. Крім того розмір орендної плати у випадку сторін врегульовано нормативно положеннями п. 284.4 статті 284 Податкового кодексу України, і такий залежить від ставки земельного податку, а не від зміни розмірів орендної плати за землю Городенківською міською радою. Натомість редакція п. 15 договору, запропонована позивачем повністю відповідає п. 13 типового договору оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220. Тому суд викладає п. 15 договору в редакції, яку запропонував позивач.

Щодо включення в договір п. 46 а також додатку - розрахунку розміру орендної плати, то в цій частині суд вважає, що існування такого додатку як розрахунок розміру орендної плати не передбачено ні Законом України "Про оренду землі", ні положеннями типового договору оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220. Крім того, запропонований позивачем додаток визначає розмір орендної плати, актуальний станом на 2024 рік, однак запропоноване позивачем формулювання додатку може створити невизначеність у відносинах сторін, щодо такого що такий місячний розмір орендної плати встановлено на весь строк дії договору. Відтак суд вважає, що відповідач правомірно, враховуючи принципи свободи договору, відмовив позивачу у включенні в договір п. 46 договору та додатку "Розрахунок розміру орендної плати".

Вирішуючи спір суд врахував також інші умови договору в редакції позовних вимог, які не відповідають обставинам справи, відносинам сторін та вимогам законодавства.

Зокрема у п. 5 договору суд уточнив, що вказана в ньому нормативна грошова оцінка земельної ділянки встановлена на 2024 рік.

У п. 8. договору, суд вважає за необхідне конкретизувати, що строк дії договору не перевищуватиме строку дії отриманого позивачем спеціального дозволу на користування надрами. Зазначене відповідає положенням ч. 2 статті 134 та п. з) статті 141 Земельного кодексу України.

У п. 10 та 44 суд відповідно до вимог ч. 2 статті 187 Господарського кодексу України вказав, що договір набирає чинності з дня набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ПП "Кабекс" про визнання укладеним договору підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог і те, що судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін, суд дійшов висновку про покладення витрат зі сплати судового збору порівну на кожну зі сторін.

При зверненні до суду позивач сплатив 2684 грн судового збору (платіжна інструкція № 284 від 27.09.2023). Відтак половину судового збору в сумі 1342 грн суд стягує з відповідача на користь позивача, а іншу половину судового збору в сумі 1342 грн покладає на позивача.

Вирішуючи питання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 15000 грн, про стягнення яких заявив позивач, суд враховує таке.

Згідно з частиною 1 статті 124 Господарського процесуального кодексу України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Відповідно до приписів вказаної вище норми, у попередньому розрахунку суми судових витрат позивача на правничу допомогу, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи Господарським судом Івано-Франківської області (Т.1, а.с. 96) зазначено витрати на професійну правничу допомогу в сумі 15000,00 грн., у т.ч.:

понесені витрати:

- вироблення правової позиції у справі (4 год.) - 2000 грн;

- підготовка позовної заяви, розрахунків та матеріалів для подання позовної заяви до суду (8 год.) - 4000 грн;

- технічна робота з документами (2 год.) - 1000 грн;

очікувані витрати:

- підготовка відповіді на відзив та додаткових матеріалів та інших процесуальних документів (5 год.) - 3000 грн;

- представництво інтересів в суді (4 год. предст.) - 4000 грн;

- технічна робота з документами (2 год.) - 1 0000 грн.

Всього попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи становить 15000,00 грн.

Згідно приписів ч. 3 ст. 126 ГПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем подано суду наступні докази (у копіях документів):

- договір № 22/23 про надання правничої допомоги від 04.09.2023 між ПП "Кабекс" та Міжнародним адвокатським об`єднанням "Рада";

- ордер (серія ВА № 1069168 від 25.12.2023) на надання правничої (правової) допомоги Приватному підприємству "Кабекс" на підставі договору про надання правової допомоги № 22/23 від 04.09.2023 у Господарському суді Івано-Франківської області у справі № 909/1115/23 адвокатом Пановою Ксенією Олександрівною, виданий Міжнародним адвокатським об`єднанням "Рада";

- платіжна інструкція № 285 від 27.09.2023 про оплату ПП "Кабекс" в користь Міжнародного адвокатського об`єднання "Рада" 15000 грн за правове забезпечення.

При дослідженні зазначених вище доказів судом встановлено, що 04.09.2023 р. між позивачем (далі - замовник) та Міжнародним адвокатським об`єднанням "Рада" (далі - виконавець) укладено договір про надання правничої допомоги № 22/23 від 04.09.2023.

Пунктом 2.1. договору погоджено, що замовник доручає, а виконавець зобов`язується надавати йому правничу допомогу, яка складається з підготовки позовної заяви до Городенківської міської ради про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, процесуальних документів (відповіді на відзив, пояснень, заяв, клопотань тощо) та представництва інтересів замовника в Господарському суді Івано-Франківської області.

Пунктом 3.3 зазначеного договору передбачено, що замовник оплачує вартість правничої допомоги, що становить 15000 грн протягом 1 дня з моменту вручення йому рахунку-фактури. Сторони узгодили, що замовник сплачує виконавцю гонорар за надання правничої допомоги в розмірі 15000 грн.

Платіжною інструкцією № 285 від 27.09.2023 ПП "Кабекс" оплатило Міжнародному адвокатському об`єднанню "Рада" 15000 грн за правове забезпечення.

Представництво інтересів позивача в суді першої інстанції (представництво в судових засіданнях, подання відповіді на відзив, заяв про уточнення позовних вимог, інших процесуальних документів, подання додаткових документів, що вимагались судом) здійснювала адвокат Панова Ксенія Олександрівна на підставі ордеру, виданого Міжнародним адвокатським об`єднанням "Рада"

Згідно з ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Відповідно до ч. 4, 5, 6 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

У клопотанні про зменшення витрат на оплату правничої допомоги (вх. № 5200/2426 від 26.03.2024) відповідач зазначає, що позовна заява підготовлена та відправлена з порушенням процесуального законодавства, що призвело до затягування розгляду справи. Надання великої кількості уточнень виникли саме з вини позивача, оскільки позовні вимоги були сформовані з низкою недоліків. На думку відповідача, розмір коштів поданих у попередньому розрахунку щодо витрат, пов`язаних з представництвом інтересів у суді не знаходять свого підтвердження. У зв`язку з цим відповідач вважає заявлений розмір витрат необґрунтованим та завищеним через неспівмірність зі складністю справи, необхідністю наданих послуг, часом, витраченим адвокатом та обсягом наданих послуг, а тому просить зменшити розмір витрат позивача на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, до 8000 грн.

Суд вважає такі доводи відповідача частково обґрунтованими. Відповідно до попереднього розрахунку суми судових витрат, в розрахунок суми судових витрат 15000 грн позивач включив підготовку відповіді на відзив та додаткових матеріалів та інших процесуальних документів у справі тривалістю 5 год. та вартістю 3000 грн. Представником позивача подавалася відповідь на відзив на позовну заяву, а також двічі подавались заяви про уточнення позовних вимог. Також, на виконання вимог суду представник позивача подавав суду витяг з державного земельного кадастру та новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2024 рік. Подання заяви про уточнення позовних вимог зумовлювалось в першу чергу тим, що розгляд справи розпочався у 2023 році і продовжувався у 2024 році, а тому у зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, позивач уточнював позовні вимоги.

Хоча повторне уточнення позовних вимог і було викликане арифметичними помилками та описками, допущеними при першому уточненні позовних вимог, однак загалом визначена позивачем вартість витрат у 3000 грн за підготовку відповіді на відзив, додаткових матеріалів та інших процесуальних документів відповідає критеріям реальності, необхідності та обґрунтованості витрат. Розмір витрат на правничу допомогу у цій частині не є завищеним.

Щодо вартості представництва інтересів в суді у розмірі 4000 грн за 4 години, на думку суду така є завищеною, оскільки по справі відбулось загалом 5 судових засідань (три підготовчі та два по суті). У всіх засіданнях представник позивача приймала участь в режимі відеоконференції, без прибуття до зали судових засідань. Тому з врахуванням часу, необхідного для підготовки адвоката до судових засідань, суд визнає обґрунтованими витрати позивача на надання правничої допомоги з представництва його інтересів в судових засіданнях в розмірі 3000 грн за 3 години роботи адвоката.

Також, за змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Об`єднана палата Верховного Суду у постанові від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 зазначає, що загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Разом із тим, у частині 5 наведеної норми цього Кодексу визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.

Зокрема, відповідно до частини 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами 5-7, 9 статті 129 ГПК України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.

У такому випадку суд, керуючись частинами 5-7, 9 статті 129 зазначеного Кодексу, відмовляє стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею на правову допомогу повністю або частково, та відповідно не покладає такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.04.2020 року у справі № 922/2685/19.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Тобто, суд оцінює рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи була їх сума обґрунтованою.

Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалено рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час.

Таким чином, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути неспіврозмірним, тобто явно завищеним порівняно з ціною позову. У зв`язку з цим суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити даний розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для даної справи.

Така правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 07.11.2019 у справі № 905/1795/18.

Не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність.

Подібний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18, від 16.11.2022 у справі № 922/1964/21.

Відповідно до попереднього розрахунку суми судових витрат позивача на правничу допомогу (Т. 1, а.с. 96) у вартість понесених позивачем витрат на надання правничої допомоги окремо включено:

1. Вироблення правової позиції у справі (вартість 2000 грн);

2. Підготовка позовної заяви, розрахунків та матеріалів для подання позовної заяви до суду (вартість 4000 грн);

3. Технічна робота з документами - двічі по 1000 грн (разом 2000 грн).

Однак, зазначені вище в пунктах 1, 2 послуги стосуються одного і того ж виду правничої допомоги, адже складання адвокатом обґрунтованої позовної заяви неможливе без вироблення правової позиції у справі, консультації з клієнтом, вивчення матеріалів справи, аналізу законодавства та актуальної судової практики, оцінки судової перспективи справи. За таких обставин, суд виключає з заявленого до відшкодування розміру правничої допомоги 2000,00 грн. за вироблення правової позиції у справі.

Також, виходячи з того, що сторони у справі зареєстрували свої електронні кабінети в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд", позивач більшість процесуальних документів подавав через електронний кабінет, суд вважає обґрунтованими витрати позивача на технічну роботу з документами загалом у 1000 грн.

За наведеного, зважаючи на зазначені положення законодавства, враховуючи наведені вище мотиви щодо виключення витрат на правничу допомогу адвоката в частині 1000 грн - представництво інтересів в суді; 2000 грн - вироблення правової позиції у справі; 1000 грн - технічна робота з документами, суд дійшов висновку про наявність підстав для розподілу між сторонами понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 11000,00 грн, оскільки витрати позивача на правничу допомогу в такому розмірі є обґрунтовані і доведені поданими доказами.

За приписами ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи (до яких у тому числі відносяться й витрати на професійну правничу допомогу), покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що суд частково задовольнив позовні вимоги, відхилив частину пропозицій позивача щодо умов договору, суд стягує з відповідача в користь позивача половину витрат позивача на правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, тобто 5500 грн.

В судовому засіданні 27.03.2024 суд проголосив вступну та резолютивну частини цього рішення. Дата складення повного судового рішення: 01.04.2024.

Керуючись ст. 13, 73, 74, 86, 129, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Приватного підприємства "Кабекс" до Городенківської міської ради про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки задовольнити частково.

Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 3,9000 га, кадастровий номер 2621610100:01:011:0033, для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних, код КВЦПЗ 11.01 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що пов`язана з користуванням надрами, в наступній редакції:

"ДОГОВІР

ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

м. Городенка «____»


20__ року

Орендодавець Городенківська міська рада, в особі міського голови Кобилянського Богдана Миколайовича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони, та

Орендар Приватне підприємство «КАБЕКС», в особі директора ОСОБА_1 , з другої сторони (разом - Сторони), уклали цей договір про наступне:

ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних (код КВЦПЗ-11.01), яка знаходиться за адресою Івано-Франківська область, Коломийський район, м. Городенка, кадастровий номер земельної ділянки: 2621610100:01:011:0033, надану рішенням двадцять п`ятої сесії Городенківської міської ради від 06 квітня 2023 року № 1485-25/2023 (надалі - Земельна ділянка).

ОБ`ЄКТ ОРЕНДИ

2. В оренду передається Земельна ділянка загальною площею 3,9000 га, кадастровий номер 2621610100:01:011:0033.

3. На Земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна, а також інші об`єкти інфраструктури відсутні.

4. Земельна ділянка передається в оренду без нежитлових будівель/приміщень.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2024 рік становить 2 468 134 (Два мільйони чотириста шістдесят вісім тисяч сто тридцять чотири) грн 94 коп.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, які можуть перешкоджати її ефективному використанню за цільовим призначенням.

7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.

СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

8. Договір укладено терміном на 18 (вісімнадцять) років, але не довше строку дії наданого Орендареві спеціального дозволу на користування надрами реєстраційний номер 6532 від 18 червня 2021 року.

9. Після закінчення строку договору, Орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

10. Цей договір набирає чинності з дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 909/1115/23 про визнання його укладеним. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

ОРЕНДНА ПЛАТА

11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 25 % податку, обчисленого відповідно до статті 274 Податкового кодексу України.

У 2024 році орендна плата за Земельну ділянку становить 12 340 (дванадцять тисяч триста сорок) грн. 68 коп. на рік.

12. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.

Обчислення розміру орендної плати за Земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

13. Орендна плата вноситься в строки, визначені статтею 287 Податкового кодексу України.

14. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не допускається.

15. Розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- в інших випадках, передбачених законом.

16. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- стягується пеня у розмірі 0,5% несплаченої суми за кожний день прострочення.

УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

17. Земельна ділянка передається в оренду для видобування глини, придатної для виробництва цегли керамічної та каменів керамічних.

18. Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що пов`язана з користуванням надрами (код КВЦПЗ-11.01).

19. Умови збереження стану об`єкту оренди: не погіршувати стан земельної ділянки.

УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

20. Після закінчення дії договору, Орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному Сторонами. Якщо Сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

21. Здійснені Орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

22. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

23. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

24. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

25. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження).

26. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ`ЯЗКИ СТОРІН

27. Права Орендодавця: вимагати від Орендаря:

- виплати орендної плати відповідно до умов даного договору;

- використовувати земельну ділянку за цільовим призначення згідно з договором оренди;

- дотримуватися екологічної безпеки землекористування та законодавства про охорону земель;

28. Обов`язки Орендодавця;

- передати в користування орендарю земельну ділянку в тому стані, що відповідає умовам цього договору;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

29. Права Орендаря:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов даного договору;

- отримувати продукцію та доходи;

30. Обов`язки Орендаря:

- приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим договором;

- використовувати орендовану земельну ділянку за цільовим призначенням;

- дотримуватись екологічної безпеки землекористування та забезпечувати охорону земель;

- у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору оренди до відповідного податкового органу;

- своєчасно сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

СТРАХУВАННЯ ОБ`ЄКТА ОРЕНДИ

31. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії договору.

32. Страхування об`єкта оренди за власним бажанням здійснює Орендар.

ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ ТА ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ

33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною угодою Сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

34. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення терміну, на який його було укладено;

- ліквідації юридичної особи-орендаря.

- договір припиняється також у інших випадках, передбачених законом.

35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається, на підставі рішення сесії міської ради.

Умовою розірвання договору в односторонньому порядку є:

- використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

- систематична несплата орендної плати.

37. Перехід права на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

38. Сторони домовились, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ

39. Сторони узгодили, що у випадку порушення умов цього договору, Сторони несуть відповідальність, визначену цим договором та чинним законодавством України.

40. Порушенням договору є його невиконання або неналежне його виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього договору.

41. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

42. Усі спори, що виникають з цього договору або пов`язані із ним, вирішуються шляхом переговорів між Сторонами.

43. Якщо відповідний спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку відповідно до чинного законодавства України.

ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

44. Цей договір набирає чинності з дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 909/1115/23 про визнання його укладеним. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

45. Цей договір складений при повному розумінні Сторонами його умов та термінології українською мовою у 2 (двох) автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН:

ОРЕНДОДАВЕЦЬ:ОРЕНДАР:Городенківська міська рада Місцезнаходження юридичної особи: 78100, Івано-Франківська область, Коломийський район, м. Городенка, вул. Шевченка, 77 Код ЄДРПОУ: 04054292 Банківські реквізити для юридичних осіб: р/р НОМЕР_1 код платежу: 18010600 орендна плата з юридичних осіб код ЄДРПОУ 37951998


Б. КобилянськийПриватне підприємство "КАБЕКС" Місцезнаходження юридичної особи: вул. Тараса Карпи, будинок 29, кв. 5, м. Кропивницький, 25006 Поштова адреса: вул. Ельворті, 2, офіс 511, м. Кропивницький, 25006 Код ЄДРПОУ: 39660513 ІПН: 396605111230 НОМЕР_2 АТ "Райффайзен Банк" м. Київ
Л.Федоренко"

В решті позову відмовити.

Стягнути з Городенківської міської ради (вул. Шевченка, 77, м. Городенка, Івано-Франківська обл, 78100, ідентифікаційний код юридичної особи: 04054292) на користь Приватного підприємства «КАБЕКС» (вул. Тараса Карпи, буд. 29, квартира 5, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, ідентифікаційний код юридичної особи: 39660513) судовий збір у розмірі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) грн 00 коп. та 5500 (п`ять тисяч п`ятсот) грн 00 коп. витрат на надання правничої допомоги адвоката.

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

Витрати зі сплати судового збору у розмірі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) грн 00 коп покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Вебадреса, за якою можна знайти текст судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя І.Є. Горпинюк

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення27.03.2024
Оприлюднено03.04.2024
Номер документу118033356
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Укладення договорів (правочинів) оренди