ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
01 квітня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/181/24
Суддя Гирила І.М., розглянувши сформовані 22.03.2024 в системі "Електронний суд" матеріали позовної заяви б/н від 22.03.2024 (вх. №212 від 25.03.2024) ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача - Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Студинського", вул. Студинського, буд. 22 а, м. Тернопіль, 46010, про розірвання договору та визнання права власності, дійшов до висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на таке.
Вимоги щодо форми, змісту позовної заяви та додатків до неї закріплені у ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Зокрема, п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч. 2 ст. 123 ГПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (далі - Закон) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Cт. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом 01.01.2024 встановлено у розмірі 3 028, 00 грн.
П. 1-2 ч. 2 ст. 4 Закону визначено, що за подання до господарського суду: позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3, 9 ст. 6 Закону за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. Перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.
Майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.
До позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 162, п. 1, 2, 3 ст. 163 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці. Ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.
Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2019 у справі № 907/9/17).
Аналіз п. 3 ч. 3 ст. 162 та ч. 2 ст. 163 ГПК України дозволяє дійти висновку, що законодавець пов`язує визначення ціни позову з моментом пред`явлення позову до суду.
Ст. 181 Цивільного кодексу України визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Отже, позовна вимога про визнання права власності на земельну ділянку у розумінні змісту зазначених вище статей є вимогою майнового характеру.
Зі змісту прохальної частини позовної заяви б/н від 22.03.2024 (вх. № 212 від 25.03.2024) вбачається, що заявником заявлено одну вимогу немайнового характеру (розірвати Договору № 1 про порядок сплати пайових внесків членом кооперативу та закріплення за ним паю у ОБ "ЖБК "Студинського", який укладений 15.04.2021 між ОСОБА_1 та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Студинського") та одну вимогу майнового характеру (визнання за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 61101000000:10:006:0166, площа 0,1989 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2332369561101, у зв`язку із розірванням Договору №1 від 15.04.2021).
Таким чином, судовий збір у даній справі повинен сплачуватись як за ставкою, встановленою для позовної вимоги майнового характеру, виходячи із вартості спірної земельної ділянки, а також за ставкою для позовної вимоги немайнового характеру - про розірвати Договору № 1 про порядок сплати пайових внесків членом кооперативу та закріплення за ним паю у ОБ "ЖБК "Студинського", який укладений 15.04.2021 між ОСОБА_1 та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Студинського".
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подання до Господарського суду Тернопільської області позовної заяви б/н від 22.03.2024 сплачено судовий збір у розмірі 6 056, 00 грн (платіжна інструкція № @2PL585673 від 21.03.2024), що свідчить про сплату судового збору за дві вимоги немайнового характеру.
Доказів на підтвердження вартості спірного майна, право власності на яке заявник просить визнати в судовому порядку (земельної ділянки, кадастровий номер 61101000000:10:006:0166, площа 0,1989 га), на день подання позовної заяви до позовних матеріалів не долучено. Також позовна заява б/н від 22.03.2024 не містить ціни позову.
Наведені вище обставини позбавляють суд можливості перевірити правильність сплати позивачем судового збору за заявлену вимогу майнового характеру, а також вказати в ухвалі точну суму судового збору, яку необхідно сплатити за вказану вимогу.
Для усунення недоліків позовної заяви заявнику необхідно вказати ціну позову, надати докази на підтвердження вартості майна, щодо якого заявлено вимогу про визнання права власності, та, з урахуванням наведеного, за розгляд господарським судом визначеної у позові вимоги майнового характеру необхідно сплатити судовий збір (враховуючи сплачений відповідно до платіжної інструкції № @2PL585673 від 21.03.2024 судовий збір) в розмірі 1,5% від вартості земельної ділянки, право власності на яку він просить визнати в судовому порядку.
Окрім того, ч. 3 ст. 162 ГПК України визначено, що позовна заява повинна містити, зокрема, обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують зазначені обставини.
Відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування; достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ч. 1 ст. 76, ст. 78 ГПК України).
За приписами ч. 1, 2, 4, 5 ст. 91 ГПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Поряд з цим, долучена до позовної заяви б/н від 22.02.2024 копія Статуту обслуговуючого кооперативу "Житлово- будівельний кооператив "Студинського", зокрема ст. 10, 13, є нечитабельними, з нечітким та неповним текстом, у зв`язку з чим встановити за вказаними копіями будь-які факти та обставини, що входять до предмету доказування, буде не можливо.
Приписами ч. 1 ст. 174 ГПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини другої вказаної статті в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 б/н від 22.03.2024 (вх. №212 від 25.03.2024) підлягає залишенню без руху на підставі ч. 1 ст. 174 ГПК України.
Згідно з ч. 3 ст. 174 ГПК України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу заявника на те, що згідно приписів ч. 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі наведеного, керуючись ст. 162, 164, 172, 174, 232-235 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 б/н від 22.03.2024 (вх. №212 від 25.03.2024) залишити без руху.
2. ОСОБА_1 протягом 10 (десяти) днів з дня вручення даної ухвали усунути недоліки позовної заяви, шляхом подання до Господарського суду Тернопільської області:
- відомостей щодо ціни позову;
- доказів на підтвердження вартості майна щодо якого заявлено вимогу про визнання права власності;
- доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі;
- належним чином засвідченої копії Статуту обслуговуючого кооперативу "Житлово- будівельний кооператив "Студинського".
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (01.04.2024) та оскарженню не підлягає.
4. Копію ухвали направити ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя І.М. Гирила
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2024 |
Оприлюднено | 02.04.2024 |
Номер документу | 118035019 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Гирила І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні