Ухвала
від 02.04.2024 по справі 342/173/24
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/173/24

Провадження № 2/342/216/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2024 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Федів Л.М.

секретаря судового засідання Матієк І.П.,

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в місті Городенка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Городенківської міської ради Івано-Франківської області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_1 , звернувся в суд з позовом до Городенківської міської ради Івано-Франківської області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 77 м. Городенка Коломийського району Івано-Франківської області), в якому просить визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

02 лютого 2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання в справі призначено на 29 лютого 2024 р. о 09.45 год.; витребувано від Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області, належним чином засвідчену копію спадкової справи, заведену після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Ясенів-Пільний Городенківського району Івано-Франківської області; витребувано від приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Стефурак Н.Я. належним чином засвідчену копію спадкової справи, заведену після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Городенка Городенківського району Івано-Франківської області.

Призначене підготовче засідання 29 лютого 2024 р. о 09.45 год. було відкладено на 09.15 год. 19 березня 2024 року за клопотанням позивача ОСОБА_1 , у зв`язку з необхідністю подання додаткових доказів.

Призначене підготовче засідання 19 березня 2024 р. о 09.15 год. було відкладено на 09.45 год. 02 квітня 2024 року за клопотанням позивача ОСОБА_1 , у зв`язку з необхідністю подання інших доказів, в отриманні яких позивач має перешкоди.

Учасники справи в підготовче засідання 02 квітня 2024 року не з`явилися.

Позивач ОСОБА_1 до суду подав заяву, в якій просив підготовче засідання відкласти у зв`язку з необхідністю подання інших доказів, в отриманні яких має перешкоди та продовжити строк підготовчого провадження у справі. У відповідності до ст. 81 ЦПК України, просив витребувати з Городенківського районного відділу ДРАЦС копії актових записів про смерть ОСОБА_4 та про одруження ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , оскільки Городенківський відділ РАЦС усно відмовив позивачу у наданні актових записів, оскільки він не є родичем першого ступеня споріднення та прямим спадкоємцем.

Відповідач Городенківська міська рада Коломийського району Івано-Франківської області до суду, через систему "Електронний суд", подала заяву про розгляд справи без участі їх представника за наявними в матеріалах справи документами.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.

Розглянувши клопотання позивача, оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Згідно п.4 ч.5 ст.12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Із позовної заяви вбачається, що позивач ОСОБА_1 просить визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

З копії технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 встановлено, що житловий будинок, господарські будівлі та споруди споруджено в 1950 р.

Згідно даних ОКП "КМБТІ" станом на 31.12.2012 р. нерухоме майно, яке знаходиться в АДРЕСА_2 право власності не зареєстроване, що доводиться копією інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно згідно архівних даних Вих. № 79610 від 07.03.2024.

Як вбачається із Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №363925150 від 31.01.2024, відомості про право власності, інші речові права, іпотеки, обтяження на житловий будинок АДРЕСА_1 , відсутні.

Ч.3 ст.5 Цивільного кодексу України (2003 р.) визначено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав і обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Відповідно до статті 120 Цивільного кодексу Української РСР від 18 липня 1963 року № 1540-VI (далі -ЦК УРСР) майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності (стаття 112 цього Кодексу).

Виходячи зі змісту цієї статті, кожен член колгоспного двору є учасником спільної сумісної власності на все майно двору незалежно від того, чи брав він участь в його придбанні. Нетривале перебування працездатного члена колгоспного двору у складі двору або незначна участь працею та коштами у веденні господарства можуть бути підставою для зменшення його частини.

Згідно з частиною другоюстатті 123 ЦК УРСР розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.

15 квітня 1991 року набув чинностіЗакон України від 07 лютого 1991 року № 697-XII «Про власність», яким було передбачено право спільної власності громадян, гарантії захисту права власності, правомірності володіння майном.

Положення статей 17, 18 Закону «Про власність» щодо спільної сумісної власності поширюються на правовідносини, які виникли після введення в дію цього Закону (з 15 квітня 1991 року). До правовідносин, що виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, що регулювали власність цього двору, а саме:

а) право власності на майно, яке належало колгоспному двору і зберіглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба);

б) розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних. Частку працездатного члена двору може бути зменшено або відмовлено у її виділенні при недовгочасному його перебуванні у складі двору або незначній участі працею чи коштами в господарстві двору. Особам, які вибули з членів двору, але не втратили права на частку в його майні, вона визначається виходячи з того майна двору, яке було на час їх вибуття і яке збереглося.

Отже, всі члени колгоспного двору, які були такими станом на 15 квітня 1991 року, були співвласниками у рівних частках у праві спільної власності на майно колгоспного двору.

Відповідно до роз`яснень, що містяться в п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. На витребування частки з майна колишнього колгоспного двору, що збереглося на 15 квітня 1991 року, поширюється загальний трирічний строк позовної давності.

Колгоспні двори, виникнення та існування яких пов`язувалося зі спільним вкладом у створення даного майна членами колгоспного двору, належали до спільної сумісної власності членів колгоспного двору.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 13постанови від 24 червня 1983 року № 4 «Про практику розгляду судами України справ про спадкування», та в підпункті «г» пункту 6 постанови від 22 грудня 1995 року № 20 «Про судову практику у справах права приватної власності», правиластатті 563 ЦК УРСР про те, що спадщина на майно колгоспного двору відкривається лише після смерті останнього його члена, поширюється на випадки припинення колгоспного двору лише з цих підстав до 1 липня 1990 року. У разі смерті члена колгоспного двору після 30 червня 1990 року спадщина на відповідну частку майна колгоспного двору відкривається після смерті кожного з його колишніх членів.

Згідно ксерокопій погосподарських книг Ясеневопільнівської сільської ради за 1967-1969 р.р., 1971-1973 р.р., 1986-1990 р.р., 1991-1995 р.р. в домогосподарстві, суспільна група якого - "колгоспники", проживали, окрім інших: ОСОБА_4 , голова сім`ї, ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дружина.

Станом на 15 квітня 1991 року в господарстві по АДРЕСА_2 , були зареєстровані: голова двору - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , внук - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що стверджується довідкою № 36 від 25.01.2024, виданою Ясенево-Пільнівським старостинським округом Городенківської міської ради.

Згідно статті 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживав по АДРЕСА_2 помер а/з № 24 від 06.11.1989 року (згідно погосподарської книги № 4 за 1986-1990 роки), що доводиться довідкою № 174 від 19.03.2024, виданою Ясенево-Пільнівським старостинським округом Городенківської міської ради.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ясенів-Пільний Городенківського району Івано-Франківської області, відповідний актовий запис № 49 від 04.12.1996, що доводиться копією свідоцтва про смерть (повторно) серія НОМЕР_1 , виданого 13.03.2010.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Городенка Городенківського району Івано-Франківської області, відповідний актовий запис № 20 від 22.05.2014, що доводиться копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 , виданого 22.05.2024.

Внаслідок їх смерті відкрилася спадщина.

Оскільки ОСОБА_4 та ОСОБА_2 померли до ІНФОРМАЦІЯ_8 , застосовується Цивільний кодекс УРСР 1963 р. Згідно з ст. 524 згаданого кодексу спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом; спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті (ч. 1 ст. 529 ЦК УРСР).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

На виконання ухвали, суду надано належним чином засвідчені копії спадкових справ, заведених після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Ясенів-Пільний Городенківського району Івано-Франківської області та після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Городенка Городенківського району Івано-Франківської області.

Згідно п. 1.3.1., 2.2. Положення про Спадковий реєстр, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 липня 2011 р. за № 831/19569, затвердженого Наказом Міністерств юстиції України 07.07.2011 № 1810/5, державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви, приватні нотаріуси, що мають доступ до Спадкового реєстру через інформаційну мережу Мін`юсту щодо посвідчених заповітів, спадкових договорів, а також змін до них, скасування заповітів та розірвання спадкових договорів, заведених спадкових справ, а також змін до них, та виданих свідоцтв про право на спадщину. Реєстратором до Спадкового реєстру вносяться відомості про заведену спадкову справу, а також зміни до неї щодо спадкодавця: прізвище та ім`я (імена), по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків або причина його відсутності; дата та місце (у разі коли воно невідоме - назва країни) народження; дата смерті. Номера спадкової справи, дати та місця її заведення, місця зберігання (номера, дати та місця продовження провадження спадкової справи, яка заведена на заміну (у разі продовження провадження спадкової справи), зміна місця зберігання).

Частиною 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).

Відповідно до частини першої статті 84 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Так, відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого згаданою постановою Кабінету Міністрів України, фізична особа по досягненні 16-річного віку має право на отримання витягу з Реєстру стосовно відомостей про себе та про своїх родичів за умови пред`явлення паспорта або паспортного документа і документів, що підтверджують родинні стосунки.

Згідно положень п.19 розділу IV Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 (із змінами станом на 12.10.2021 року), копії актових записів цивільного стану видаються на підставі ухвали (письмового запиту) суду (судді) у зв`язку зі справами, що перебувають у його провадженні, а також на письмові запити Міністерства юстиції України, відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, дипломатичного представництва та консульської установи України, нотаріуса, органу досудового розслідування, інших державних органів, якщо запит зроблено у зв`язку зі здійсненням ними повноважень, визначених актами законодавства, із зазначенням мети їх витребування.

Частинами шостою-восьмою статті 84 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.

Згідно п.7 ч.2 ст.197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд, зокрема, з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання.

Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 не може самостійно отримати вказані докази (копії актових записів цивільного стану), а при вирішенні справ про успадкування дослідженню підлягає інформація органів нотаріату про відкриття спадщини (заведення спадкової справи), необхідність встановлення кола спадкоємців, суд приходить до висновку, що для всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи, необхідно задоволити клопотання позивача про витребування доказів.

Відповідно до п.4 ч.5 ст.198 ЦПК України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності, зокрема у випадку витребування нових (додаткових) доказів.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що наявні підстави для оголошення перерви у підготовчому засіданні.

Відповідно до положень ст. 189 ЦПК України, підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Із матеріалів справи вбачається, що:

- 02 лютого 2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання в справі призначено на 29 лютого 2024 р. о 09.45 год.;

- призначене підготовче засідання 29 лютого 2024 р. о 09.45 год. було відкладено на 09.15 год. 19 березня 2024 року за клопотанням позивача ОСОБА_1 , у зв`язку з необхідністю подання додаткових доказів;

- призначене підготовче засідання 19 березня 2024 р. о 09.15 год. було відкладено на 09.45 год. 02 квітня 2024 року за клопотанням позивача ОСОБА_1 , у зв`язку з необхідністю подання інших доказів, в отриманні яких позивач має перешкоди.

Беручи до уваги заяву позивача ОСОБА_1 про витребування доказів та відкладення підготовчого засідання і те, що 60-денний строк підготовчого провадження закінчується, а з урахуванням вищевикладених обставин, без продовження такого строку неможливо провести належну підготовку справи до розгляду, суд прийшов до висновку про необхідність продовження строку підготовчого провадження на 30 днів.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 84, 189, 196-198, 223, 247, 258, 260-261 ЦПК України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання позивача ОСОБА_1 - задовольнити.

Витребувати з Городенківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у строк до 16 квітня 2024 року:

- копію актового запису про смерть № 24 від 06.11.1989 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживав по АДРЕСА_2 ;

- копію актового запису про шлюб ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Особи, які не мають можливості подати доказ, який вимагає суд, взагалі або у встановлені судом строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня отримання ухвали.

За неповідомлення суду про неможливість подати докази, а також за неподання доказів, у тому числі і з причин, визнаних судом неповажними, винні особи несуть відповідальність, встановлену законом. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати суду докази.

Продовжити строк підготовчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Городенківської міської ради Івано-Франківської області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами в порядку спадкування за законом, на 30 днів.

Оголосити перерву у підготовчому засіданні до 11 год. 00 хв. 16 квітня 2024 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Федів Л. М.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення02.04.2024
Оприлюднено03.04.2024
Номер документу118060328
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —342/173/24

Рішення від 27.05.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Рішення від 27.05.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 02.04.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 02.02.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні