Рішення
від 02.04.2024 по справі 136/422/24
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/422/24

провадження № 2/136/84/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" квітня 2024 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Кривенка Д.Т.,

за участю секретаря судового засідання Марчук Н.А.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Липовець, у загальному позовному провадженні, цивільну справу

за позовом ОСОБА_1 до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області про надання додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), через свого представника, звернулася до суду з позовом до Липовецької міської ради (далі - відповідач), в якому просила:

- визначити позивачу додатковий двохмісячний строк, з моменту набрання рішення суду законної сили, для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 .

Позивач обґрунтовує свій позов наступними обставинами.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , а після його смерті відкрилася спадщина в складі земельної ділянки. Спадкодавець за життя заповіту не склав, а з дня відкриття спадщини із заявами до нотаріуса про відмову від прийняття спадщини звернулися: ОСОБА_3 дружина ОСОБА_2 , ОСОБА_4 син ОСОБА_2 . Раніше 04.02.2020 батько позивача, який був сином ОСОБА_5 звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері, а саме на земельну ділянку кадастровий номер 0522287000:06:000:0527, площею 2,9231 га, що знаходиться на території Щасливської сільської ради. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №198921401 був внесений запис про право власності 35327869 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом серії та номер: 72, виданого 04.02.2020 Липовецькою державною нотаріальною конторою батько позивача став власником 1/5 частки земельної ділянки кадастровий номер 0522287000:06:000:0527, площею 2,9231 га. Позивач є його донькою та єдиною спадкоємицею за законом на його майно, оскільки інші спадкоємці за законом відмовились від майна на її користь, однак, позивач не змогла вчасно звернутися до нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини батька, оскільки їй раніше не було відомо про те, що йому належне право власності на земельну ділянку, загальною площею 2,9231 га, на території Щасливської сільської ради, а також через воєнний стан позивач зазнала емоційного навантаження, що перешкоджало вчасно звернутися до нотаріуса.

Ухвалою суду від 04.03.2024 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд у загальному позовному провадженні з викликом сторін, а відповідачу визначено строк для подання відзиву. Витребувано спадкову справу.

Відповідачем у визначений судом строк відзиву на позов не подано, однак у своїй заяві представник просив про розгляд справи без нього, а проти задоволення позову не заперечує.

У судове засідання позивач та її представник не з`явились, а у своїй заяві просили суд про розгляд справи за їх відсутності, позов просили задовольнити.

Суд вважає, що за результатами підготовчого провадження можливо ухвалити рішення, тому розгляд справи проводить у даному судовому засіданні, за наявних у справі доказів, за відсутності сторін, не здійснюючи фіксацію судового засідання.

Суд встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується, свідоцтвом про смерть, а свідоцтвом про народження позивача підтверджується, що ОСОБА_2 був її батьком, однак у зв`язку із укладенням шлюбу, позивач змінила прізвище.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №198921401 був внесений запис про право власності 35327869 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом серії та номер: 72, виданого 04.02.2020 Липовецькою державною нотаріальною конторою батько позивача став власником 1/5 частки земельної ділянки кадастровий номер 0522287000:06:000:0527, площею 2,9231 га.

З матеріалів спадкової справи ОСОБА_2 вбачається, що спадкодавець за життя заповіту не склав, а з дня відкриття спадщини із заявами до нотаріуса про відмову від прийняття спадщини звернулися: ОСОБА_3 дружина ОСОБА_2 та ОСОБА_4 син ОСОБА_2 .

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

В силу вимог ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

У відповідності зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Суд встановив, що позивач не прийняла спадщину свого батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом ні в силу вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України, ні в силу ст.ст. 1269, 1270 ЦК України, а згідно зі ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Об`єктивні, непереборні або істотні труднощі можуть виникати у спадкоємця, який знає про факт смерті спадкодавця, у зв`язку з чим знає (має знати) про наявність у нього певного строку для прийняття його спадщини, але зіштовхується з певними обставинами, які йому заважають це зробити.

У цьому випадку суд оцінює характер цих обставин.

Суд встановив, що після смерті батька позивача ОСОБА_2 відкрилася спадщина в складі земельної ділянки площею 2,9231 га, що знаходиться на території Щасливської сільської ради. Позивач стверджує, що не змогла вчасно звернутися до нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_2 , оскільки їй раніше не було відомо про те, що йому належне право власності на земельну ділянку, загальною площею 2,9231 га, на території Щасливської сільської ради, а також через воєнний стан позивач зазнала емоційного навантаження, що перешкоджало вчасно звернутися до нотаріуса.

Суд вважає, що встановлені причини пропуску строку для прийняття позивачем спадщини померлого батька ОСОБА_2 є поважними причинами пропуску строку і обставинами, які перешкоджали позивачу вчасно прийняти спадщину батька, тим більше, що як було встановлено судом спадкодавець за життя заповіту не склав, а з дня відкриття спадщини із заявами до нотаріуса про відмову від прийняття спадщини звернулися: ОСОБА_3 дружина ОСОБА_2 та ОСОБА_4 син ОСОБА_2 . Таким чином, позивач є його донькою та єдиною спадкоємицею за законом на його майно, оскільки інші спадкоємці за законом відмовились від майна на її користь. Крім того, відповідачем визнано пред`явлені до нього позовні вимоги під час судового розгляду. Суд зауважує, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Не можна застосовувати відповідальність у вигляді позбавлення права отримати спадщину за невиконання умови закону (подання заяви про прийняття спадщини у встановлений строк) до особи, яка не знала про виникнення обставини, яка передбачає виникнення у неї такого права на отримання спадщини та обов`язку вчинити певні дії для цього. Не можна не виконати те, про що навіть не знав.

Отже, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, суд дійшов висновку, що позовна вимога: визначити позивачу додатковий двохмісячний строк, з моменту набрання рішення суду законної сили, для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 , ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 200, 259, 264, 265, 273, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області (місцезнаходження: вул. Героїв Майдану, буд. 4, м. Липовець, Вінницький р-н, Вінницька обл., ЄДРПОУ - 04325957) про надання додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий двохмісячний строк, з моменту набрання рішення суду законної сили, для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не подано учасниками справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30-ти днів до Вінницького апеляційного суду, а зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення не було вручено в день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо скарга подана протягом 30-ти днів із дня вручення повного рішення суду.

Суддя Дмитро КРИВЕНКО

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення02.04.2024
Оприлюднено03.04.2024
Номер документу118062063
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —136/422/24

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 07.03.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні