Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/6/24
Провадження № 2/506/70/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.03.2024 року с.м.т. Окни
Красноокнянський районний суд Одеської області в складі
головуючого судді Чеботаренко О.Л.
за участю секретаря судового засідання Смернової Д.Ю.
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Окни цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
02.01.2024 року до суду надійшла зазначена позовна заява.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на все належне їй майно, у тому числі на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,08 га, кадастровий номер 5123180600:01:001:0733, яка розташована на території Гавиноського старостинського округу Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області та належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ОД №044111, від 04.10.2001 року. Її брат ОСОБА_2 написав відмову від прийняття спадщини. У встановлений законом шестимісячний строк вона не звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки у січні 2023 року представником Центру надання безоплатної правової допомоги їй було роз`яснено, що відповідно до Постанови КМУ №480 від 19.04.2022 року, на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється. Крім того, староста Гавиноського старостинського округу повідомив, що у неї є десять місяців для подання заяви до нотаріальної контори. Разом з тим, коли вона зібрала необхідні документи для відкриття спадщини та звернулася до приватного нотаріуса Пантілеєвої І.П. з приводу прийняття спадщини після смерті матері, їй було роз`яснено про пропуск нею строку для прийняття спадщини та втрату чинності вищевказаної постанови. У зв`язку з зазначеним, вона просила визнати причини пропуску нею строку для прийняття спадщини після смерті матері поважними та визначити їй додатковий строк у 6 місяців для прийняття спадщини після смерті останньої.
Ухвалою від 05 січня 2024 року позовна заява прийнята судом до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 27.02.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явилася, однак від неї до суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, на задоволенні позову наполягає /а.с.35/.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, однак від нього до суду надійшли клопотання про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позову не заперечує /а.с.31, 59/.
Тому підготовче судове засідання проведено у відсутність сторін, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 , в судове засідання не з`явився, хоча належним чином викликався в судове засідання, однак конверт з судовою повісткою повернувся до суду з довідкою «адресат відсутній за вказаною адресою» /а.с.66/.
При цьому ч.1 ст.131 ЦПК України встановлено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
Таким чином, відповідно до вищевказаних положень ЦПК України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 вважається належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, однак в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Тому суд визнає причини його неявки неповажними і тому справа розглянута у його відсутність в порядку п.1 ч.3 ст.223 ЦПК України.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с.12/.
Після її смерті залишилась спадщина у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,08 га, кадастровий номер 5123180600:01:001:0733, яка розташована на території колишньої Гавиноської сільської ради (нині - Гавиноського старостинського округу Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області) та належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ОД №044111, від 04.10.2001 року /а.с.14, 15, 16-18/.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частини 1 та 2ст. 1220 ЦК України).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Відповідно дост. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зст. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивач ОСОБА_1 /до реєстрації шлюбу ОСОБА_4 / та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 є дітьми ОСОБА_3 , а тому, відповідно до ст.1261 ЦК України, є спадкоємцями ОСОБА_3 за законом першої черги. /а.с.11, 22, 50/.
Згідно з довідкою Гавиноського старостинського округу №11 Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області №274 від 05.10.2023 року, ОСОБА_3 була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , по день смерті, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 . Особи, які мали реєстрацію місця проживання та постійно проживали разом із ОСОБА_3 по день смерті, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 : син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с.13/.
При цьому, відповідно до довідки Гавиноського старостинського округу №11 Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області №11-10/49 від 22.02.2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично не проживає за даною адресою, починаючи з 01.01.2019 року по теперішній час /а.с.53/.
Аналогічна інформація міститься також у Акті про не проживання особи за місцем реєстрації від 22.02.2024 року /а.с.54/.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що ОСОБА_2 хоч і був зареєстрований за адресою проживання матері ОСОБА_3 на день смерті останньої ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак фактично за вказаною адресою не проживає з 01.01.2019 року, то він не вважається таким, що прийняв спадщину в порядку, передбаченому ч.3 ст.1268 ЦК України.
Згідно з Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалась /а.с.41, 42/.
06.11.2023 року позивач усно зверталась до приватного нотаріуса Подільського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєвої І.П. з метою прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 та отримання свідоцтва про право на спадщину, однак їй було повідомлено про пропуск нею строку для прийняття спадщини та роз`яснено її право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини /а.с.23/.
Згідно із ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Таким чином, строк для звернення з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 закінчився 25 червня 2023 року.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема, й позбавлення особи права власності на майно шляхом його витребування на користь держави.
З урахуванням зазначеного, враховуючи, що позивач, будучи спадкоємицею за законом першої черги після смерті матері ОСОБА_3 , пропустила строк для прийняття спадщини у зв`язку із помилковим розумінням положень ст.1270 ЦК України через існування на той час Постанови КМУ №480 від 19 квітня 2022 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» щодо зупинення під час воєнного стану перебігу строку для прийняття спадщини та беручи до уваги, що представник відповідача не заперечує проти задоволення позову, а також враховуючи відсутність інших осіб, які б претендували на спадкове майно, суд вважає за можливе позов задовольнити та, відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , який вона пропустила з поважних причин.
Водночас, відмова у задоволенні позову, за наявності встановлених судом обставин, була б непропорційним втручанням у право особи на мирне володіння майном.
У своєму позові ОСОБА_1 не наполягає на стягненні судових витрат, а тому розподіл судових витрат у даній справі не здійснюється.
Керуючись ст.ст.10, 13, 76-81, 259, 263-265 ЦПК України, ст.1272 ЦК України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області (адреса місцезнаходження: вул.Незалежності, 2, смт.Окни Одеської області, код ЄДРПОУ 04379924), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , у шість місяців, починаючи з моменту вступу рішення в законну силу.
Відповідно до п.п.15.5) п.1 Перехідних положень ЦПК України, на рішення може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Красноокнянський районний суд Одеської області або безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 01.04.2024 року.
СуддяО. Л. Чеботаренко
Суд | Красноокнянський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2024 |
Оприлюднено | 04.04.2024 |
Номер документу | 118065347 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Красноокнянський районний суд Одеської області
Чеботаренко О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні