Рішення
від 02.04.2024 по справі 684/105/24
СТАРОСИНЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

СТАРОСИНЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 684/105/24

Провадження № 2-о/684/10/2024

РІШЕННЯ

іменем України

02 квітня 2024 року с-ще Стара Синява

Старосинявський районний суд Хмельницької області в складі:

судді Гринчук С.М.,

за участі секретаря судового засідання Олійник Л.М.,

учасники справи:

заявник ОСОБА_1 ,

заінтересована особа Старосинявська селищна рада,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в с-щі Стара Синява цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Старосинявська селищна рада, про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

УСТАНОВИВ:

У березні 2024 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеною вище заявою, в якій просив встановити факт, що має юридичне значення від якого залежитьвиникнення спадкових прав, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала постійно спільно з ОСОБА_1 на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 .

Заяву мотивує тим, що померла ОСОБА_2 була його родичкою та за життя склала на його користь заповіт. ОСОБА_2 на праві приватної власності належав житловий будинок АДРЕСА_2 , який увійшов до складу спадщини. В похилому віці стан здоров`я ОСОБА_2 погіршився, вона стала потребувати допомоги, у зв`язку з чим не могла себе обслуговувати, а тому перейшла проживати в будинок заявника, де він та його дружина створили всі умови по догляду та проживання. Вважає себе таким, що прийняв спадщину в силу вимог статті 1268 ЦК України.

Державний нотаріус Старосинявської державної нотаріальної контори Гоменюк О.О. відмовила в видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з недоведеністю факту постійного спільного проживання із спадкодавцем, що стало підставою для подачі даної заяви до суду.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву підтримав з підстав, викладених у ній, просив задовольнити.

Заінтересована особа Старосинявська селищна рада, не забезпечила явку в судове засідання свого представника, про час та місце розгляду справи повідомлена.

04 березня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку окремого провадження; задоволено клопотання заявника про витребування доказів та про виклик свідків (арк.спр.16).

Будь-які інші процесуальні дії у справі не проводилися.

З`ясувавши фактичні обставини у справі, на які заявник посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши та оцінивши докази у справі, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

Суд установив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 13 липня 2011 року, актовий запис №17, виданим Виконавчим комітетом Пасічнянської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області (арк.спр.7).

Довідкою про причину смерті (до форми №106/о №30), виданою 12 липня 2011 року, підтверджено причину смерті ОСОБА_2 хронічна церебро-васкулярна недостатність, церебральний атеросклероз, гіперболічна хвороба (арк.спр.7 (зворот)).

Згідно з заповітом від 07 липня 2011 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , все своє майно, де б воно не було і з чого б не складалося і взагалі все те, що буде належати на день її смерті і на що вона за законом матиме право (арк.спр.8).

Відповідно до довідки від 19 січня 2024 року №27, виданої Старосинявською селищною радою, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована одна по АДРЕСА_2 ; з лютого 2005 року проживала за адресою: АДРЕСА_1 , в господарстві ОСОБА_1 без реєстрації, який до дня смерті доглядав її, здійснив поховання та прийняв спадщину; з ОСОБА_2 вели спільний побут та бюджет, ОСОБА_1 забезпечував її догляд, харчування, медичне обслуговування, купував ліки (арк.спр.9).

Довідкою від 19 січня 2024 року№28, виданою Старосинявською селищною радою підтверджується те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , здійснив поховання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк.спр.10).

Згідно з Технічним паспортом на житловий будинок, реєстровий номер 16713058, ОСОБА_2 є власником будинку по АДРЕСА_2 (арк.спр.11).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_2 від 13 листопада 2006 року, ОСОБА_2 є власником будинку за адресою: АДРЕСА_2 за приватною формою власності, частка 1/1 (арк.спр.11 (зворот)).

Згідно з даними Витягу зі Спадкового реєстру щодо спадкових справ та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину за №75775535 від 10 лютого 2024 року інформація щодо ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня (арк.спр.12, 21).

Нотаріус відмовивзаявнику увидачі свідоцтвапро правона спадщинуна майно,яке залишилосьпісля смерті ОСОБА_2 взв`язку ізнеобхідністю встановленняфакту спільногопроживання (арк.спр.13).

Свідки ОСОБА_3 , яка є дружиною двоюрідного брата заявника, та ОСОБА_4 , сусід ОСОБА_2 , в судовому засіданні підтвердили, що після погіршення стану здоров`я ОСОБА_2 її забрав до себе проживати її племінник ОСОБА_1 , доглядав за нею, забезпечував усім необхідним, доглядав за її домогосподарством, обробляв город. Вказали, що вона приблизно останні 8 років проживала в його будинку разом з ним, де і померла. ОСОБА_1 її похоронив.

До правовідносин, що виникли, суд застосовує такі норми права.

Згідно із пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення.

Відповідно до частини другої статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (частина перша статті 1220, стаття 1216 ЦК України).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті (статті 1217, 1223 ЦК України).

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. (статті. 1268, 1269 ЦК України).

Місцем проживання фізичної особи, згідно з частиною першою статті 29 ЦК, є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Обґрунтовуючи свою заяву ОСОБА_1 вказав, що є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , заяву про прийняття спадщини після смерті останньої у визначений законом строк не подавав, проте вважає себе таким, що прийняв спадщину в силу постійного проживання із спадкодавцем на час її смерті.

Наявні у справі письмові докази, показання свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 свідчать про обґрунтованість та доведеність заявлених вимог, оскільки суд установив, що заявник є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , та на час відкриття спадщини постійно проживав разом із нею за адресою: АДРЕСА_1 . На час смерті ОСОБА_2 , була зареєстрована одна.Інших спадкоємців суд не встановив.

З огляду на викладене, суд зазначає, що відсутність єдиного зареєстрованого місця проживання спадкоємця та спадкодавця не може бути доказом того, що останні не проживали постійно разом на момент смерті спадкодавця, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані заявником та оцінені судом.

З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку про встановлення факту постійного спільного проживання заявника ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 з лютого2005року подень її смерті за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реалізації спадкових прав.

Керуючись статтями 4, 76-80, 89, 263, 265, 273, 315-319 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа Старосинявськаселищна рада,про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Встановити юридичний факт постійного спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів із дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Заінтересована особа: Старосинявська селищна рада, місцезнаходження: вул. Івана Франка, 8, с-ще Стара Синява, Хмельницький район, Хмельницька область, 31400, код ЄДРПОУ 04402824.

Повне судоверішення складено 02 квітня 2024 року.

Суддя С.М. Гринчук

СудСтаросинявський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.04.2024
Оприлюднено04.04.2024
Номер документу118066397
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —684/105/24

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Гринчук С. М.

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Гринчук С. М.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Гринчук С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні