ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.04.2024м. ДніпроСправа № 904/378/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Колісника І.І.
розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрпромінвест", м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Деа-Груп Комплект", м. Дніпро
про стягнення 159 308,00 грн.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрпромінвест" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Деа-Груп Комплект" заборгованості в загальній сумі 159308,00 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором поставки № 16092020-01 від 16.09.2020 щодо своєчасної та повної оплати товару, поставленого йому позивачем згідно з видатковими накладними № 127 від 22.06.2021 на суму 137640,00 грн, № 251 від 22.10.2021 на суму 64584,00 грн, № 250 від 29.10.2021 на суму 25956,00 грн, № 321 від 02.12.2021 на суму 21528,00 грн, № 5 від 24.01.2022 на суму 39600,00 грн.
Ухвалою суду від 02.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; відповідачу для подання відзиву на позов встановлено 15-тиденний строк з дня вручення цієї ухвали.
Відповідач відзиву на позов не подав.
Про відкриття провадження у справі та можливість подання заяв по суті справи відповідач повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до вимог статей 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.
На адресу суду повернувся направлений відповідачу конверт з копією ухвали суду від 02.02.2024, до якого відділенням поштового зв`язку додано довідку про причину невручення поштового відправлення: "за закінченням терміну зберігання".
За частиною третьою статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Згідно з частиною десятою статті 242 Господарського процесуального кодексу України судові рішення відповідно до цієї статті вручаються шляхом надсилання (видачі) відповідній особі копії (тексту) повного або скороченого судового рішення, що містить інформацію про веб-адресу такого рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
За змістом статей 9, 14, 17 Закону України № 755-IV від 15.05.2003 (із змін. і доп.) "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" на підставі поданих юридичною особою документів у Єдиному державному реєстрі зазначаються відомості про її місцезнаходження.
Статтею 93 Цивільного кодексу України встановлено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Тобто, офіційне місцезнаходження повідомляється особою для забезпечення комунікації з нею, зв`язку зацікавлених осіб, у тому числі контрагентів, органів державної влади тощо.
Правила надання послуг поштового зв`язку визначені постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 (із змін. і доп.) (далі Правила).
Для отримання поштових відправлень користувачі послуг поштового зв`язку повинні забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України "Про поштовий зв`язок", цих Правил (п. 76 Правил).
Відтак, повна відповідальність за достовірність інформації про місцезнаходження, а також щодо наслідків неотримання поштових відправлень покладається саме на юридичну особу.
У разі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв`язку, відправлення "EMS" 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази відповідно до укладених угод (п. 101 Правил).
У разі неможливості вручення адресату (одержувачу) поштового відправлення, поштового переказу таке відправлення, переказ повертаються відправнику, крім випадків, якщо відправник під час оформлення поштового відправлення, поштового переказу визначив інший порядок розпорядження поштовим відправленням, поштовим переказом (п. 104 Правил).
За таких обставин суд доходить висновку, що неможливість вручення відправлень відповідачу є наслідком незабезпечення ним вимог законодавства щодо можливості реального вручення йому поштових відправлень за його офіційним місцезнаходженням, що розцінюється судом як фактична відмова від отримання адресованих йому таких поштових відправлень.
Отже, судом були вчинені всі передбачені законом заходи для належного повідомлення відповідача про розгляд справи, а неподання ним до суду відзиву не можна визнати таким, що обумовлене поважними причинами.
Згідно з частиною дев`ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За викладених обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрпромінвест" (далі постачальник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Деа-Груп Комплект" (далі покупець, відповідач) укладено договір поставки № 16092020-01 від 16.09.2020 (далі договір) (а.с. 8-9).
У порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов`язується передати (поставити) у власність покупцеві металеві вироби (далі - товар), а покупець зобов`язується прийняти й оплатити його на умовах, викладених у цьому договорі (п. 1.1 договору).
Згідно з пунктом 1.2 договору поставка товару здійснюється партіями на підставі замовлення покупця; при цьому під партією товару сторони розуміють кількість та асортимент товару, визначені в одній видатковій накладній.
Загальний обсяг та асортимент (номенклатура) товару, що передається (поставляється) за цим договором, визначається кількістю та асортиментом (номенклатурою) товару, поставленого покупцю окремими партіями за всіма видатковими накладними відповідно до умов цього договору впродовж усього періоду його дії (п. 1.3 договору).
Відповідно до пункту 1.4 договору найменування, кількість, асортимент, технічні характеристики, умови та строк поставки кожної партії товару визначаються в специфікаціях, які є невід`ємними частинами договору.
Поставка товару відбувається узгодженими сторонами окремими партіями, з урахуванням правил ІНКОТЕРМС у редакції 2010 р., на умовах, визначених у специфікації, на кожну партію товару окремо (п. 2.1 договору).
Пунктом 2.2 договору передбачено, що при передачі товару постачальник зобов`язаний передати покупцеві наступні документи: а) оригінал видаткової накладної; б) оригінал рахунка-фактури; в) оригінал товарно-транспортної накладної (якщо її підписання передбачено умовами поставки).
Протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту виставлення рахунка-фактури товар резервується за покупцем; за закінченням цього терміну - товар знімається з резерву. У разі подальшого наміру придбати товар, покупець має уточнити ціну товару та його наявність у постачальника й узгодити строк поставки товару (п. 2.3 договору).
Згідно з пунктом 2.5 договору право власності на товар переходить від постачальника до покупця при передачі товару, що засвідчується видатковою накладною, підписаною уповноваженими представниками сторін.
Зобов`язання з поставки товару вважається виконаним постачальником з моменту передачі товару покупцеві, що засвідчується видатковою накладною, підписаною уповноваженими представниками сторін, або з моменту підписання товарно-транспортної накладної, у разі отримання товару уповноваженим покупцем перевізником, на складі постачальника (п. 2.6 договору).
Пунктами 4.1, 4.2 договору встановлено, що розрахунки здійснюються на підставі рахунка-фактури постачальника, на умовах 100% попередньої оплати, на банківський рахунок постачальника протягом 3-х банківських днів з моменту отримання рахунка-фактури, якщо інший порядок та строк розрахунків не погоджено сторонами в специфікації на кожну партію товару окремо.
Договір набуває чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін та діє до 31.12.2020, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх обов`язків за цим договором. Закінчення терміну дії договору не звільняє сторони від проведення взаєморозрахунків за виконаними до припинення договору зобов`язаннями, а також від оплати штрафних санкцій (якщо такі будуть нараховані) за порушення зобов`язань за договором (п. 10.1 договору).
Договір вважається подовженим на кожний наступний календарний рік на тих самих умовах у разі, якщо жодна зі сторін не пізніше ніж за 10 календарних днів до дати закінчення строку дії договору не заявить іншій стороні в письмовій формі про свій намір його розірвати (пп. 10.1.2 договору).
Матеріали справи не містять доказів наявності письмових заяв сторін про намір розірвати договір. Тому цей договір є дійсним та обов`язковим для виконання сторонами.
У період з липня 2021 року по січень 2022 року позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 289308,00 грн, що підтверджується підписаними сторонами видатковими накладними: № 127 від 22.07.2021 на суму 137640,00 грн, № 250 від 29.10.2021 на суму 25956,00 грн, № 251 від 29.10.2021 на суму 64584,00 грн, № 321 від 02.12.2021 на суму 21528,00 грн, № 5 від 24.01.2022 на суму 39600,00 грн (далі спірні накладні) (а.с. 10 - 14).
Для оплати товару в порядку попередньої оплати позивачем були виставлені відповідачу рахунки: № 81 від 05.05.2021 на суму 137640,00 грн, № 147 від 21.07.2021 на суму 86112,00 грн, №170 від 02.08.2021 на суму 25956,00 грн, № 337 від 01.12.2021 на суму 39600,00 грн, (а.с. 19 - 22).
Оплату отриманого товару відповідач здійснив частково в сумі 130000,00 грн: 40000,00 грн за платіжною інструкцією № 1171 від 20.07.2021; 40000,00 грн за платіжною інструкцією № 1201 від 30.07.2021, 50000,00 грн - за платіжною інструкцією № 1446 від 28.12.2021 (а.с. 34 36).
Зобов`язання з оплати решти поставленого позивачем товару на суму 159308,00 грн (289308,00 130000,00 = 159308,00) відповідач не виконав.
З метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача з претензією № 17 від 16.03.2023 з вимогою сплатити залишок коштів у сумі 159308,00 грн у семиденний строк з моменту отримання вимоги (а.с. 15 - 18).
Відповідач на претензію не відреагував, що й стало причиною спору.
Предметом доказування є обставини, пов`язані з поставкою позивачем у період з липня 2021 року по січень 2022 року товару на суму 289308,00 грн та виконанням/невиконанням відповідачем обов`язку щодо його повної оплати.
Відповідно до частини першої статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Положення аналогічного змісту викладені в частині першій статті 712 Цивільного кодексу України.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).
Частинами першою, другою статті 692 Цивільного кодексу України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Наявні у справи докази свідчать про те, що позивач належним чином виконав своє зобов`язання з поставки відповідачу товару на суму 289308,00 грн, у зв`язку з чим у відповідача виникло зобов`язання з оплати цього товару.
За приписом частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Розрахунок за товар, у тому числі в порядку попередньої оплати відповідно до умов пунктів 4.2, 5.1, 5.2 договору, відповідачем повністю не здійснений. Допустивши поставку/прийняття товару за спірними накладними без повної попередньої оплати, сторони, тим самим, змінили встановлені договором умови поставки товару.
З огляду на наведене вартість поставленого товару за спірними накладними, в тому числі заявлена позивачем до стягнення сума 159308,00 грн, мала бути оплачена відповідачем у порядку, передбаченому частиною першою статті 692 Цивільного кодексу України, тобто негайно після прийняття товару.
Отже, строк виконання відповідачем зобов`язання з оплати є таким, що настав.
Статтею 526 Цивільного кодексу України, яка кореспондується з частиною першою статті 193 Господарського кодексу України, встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
На момент розгляду справи відповідачем не надано суду доказів погашення перед позивачем залишку заборгованості за отриманий товар у сумі 159308,00 грн.
Згідно з частиною першою статті 598 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).
Тому позовні вимоги про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 159308,00 грн є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрпромінвест" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Деа-Груп Комплект" про стягнення заборгованості в сумі 159308,00 грн задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Деа-Груп Комплект" (49130, м. Дніпро, вул. Березинська, буд. 41, кв. 121; ідентифікаційний код 42500295) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрпромінвест" (49127, м. Дніпро, вул. Гаванська, буд. 17-Б, офіс 2; ідентифікаційний код 23071899) заборгованість у сумі 159308,00 грн, судовий збір у сумі 3028,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 02.04.2024.
Суддя І.І. Колісник
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2024 |
Оприлюднено | 04.04.2024 |
Номер документу | 118068258 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні