Рішення
від 27.03.2024 по справі 927/100/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

27 березня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/100/24 Господарський суд Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., за участю секретаря судового засідання Мігди Р.Ю., за правилами загального позовного провадження в відкритому судовому засіданні розглянув справу

за позовом: Заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави,

вул. 1-го Травня, 50 А, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500;

в особі позивача: Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області,

вул. Шевченка, 38, смт Варва, Прилуцький район, Чернігівська область, 17600;

до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут,

вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021;

до відповідача 2: Комунального некомерційного підприємства Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області,

вул. 9 Травня, 2А, смт Варва, Прилуцький район, Чернігівська область, 17600,

предмет спору: про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 184842,35 грн

за участю повноважних представників сторін:

від позивача: не прибув;

від відповідача 1: Кулик Н.Д. адвокат, довіреність № 01Др-1-00124 від 02.01.2024;

від відповідача 2: не прибув.

від прокуратури: Ходико О.Є. прокурор відділу;

У судовому засіданні 27.03.2024, Господарський суд Чернігівської області, на підставі частини 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

23.01.2024, надійшов позов Заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі позивача - Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут та Комунального некомерційного підприємства Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, з проханням:

- визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 29.01.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, за якою ціну збільшено до 6,71428 грн за 1 куб. м природного газу, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут;

- визнати недійсною додаткову угоду № 4 від 04.02.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, за якою ціну збільшено до 7,38504 грн за 1 куб. м природного газу, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут;

- визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 05.02.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, за якою ціну збільшено до 8,12281 грн за 1 куб. м природного газу, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут;

- визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 22.02.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, за якою ціну збільшено до 8,93428 грн за 1 куб. м природного газу, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут;

- визнати недійсною додаткову угоду № 7 від 24.02.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, за якою ціну збільшено до 9,82681 грн за 1 куб. м природного газу, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут;

- визнати недійсною додаткову угоду № 8 від 15.06.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, за якою ціну збільшено до 10,80851 грн за 1 куб. м природного газу, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут;

- визнати недійсною додаткову угоду № 9 від 29.06.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, за якою ціну збільшено до 11,88828 грн за 1 куб. м природного газу, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут;

- визнати недійсною додаткову угоду № 10 від 05.08.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, за якою ціну збільшено до 13,07592 грн за 1 куб. м природного газу, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут;

- визнати недійсною додаткову угоду № 11 від 19.08.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, за якою ціну збільшено до 14,38220 грн за 1 куб. м природного газу, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут;

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут на користь місцевого бюджету Варвинської селищної об`єднаної територіальної громади кошти в сумі 184842,35 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням законодавства в сфері публічних закупівель при укладенні та виконанні зобов`язань за додатковими угодами: № 3 від 29.01.2021, № 4 від 04.02.2021, № 5 від 03.02.2021, № 6 від 22.02.2021, № 7 від 24.02.2021, № 8 від 16.06.2021, № 9 від 29.06.2021, № 10 від 05.08.2021, № 11 від 19.08.2021 до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020 (далі Договір), що призвело до нераціонального та неефективного використання бюджетних коштів (безпідставної зміни істотних умов Договору: зростання ціни товару, як наслідок, зменшення його обсягу закупівлі), що не відповідає положенням Закону України Про публічні закупівлі та законодавчо визначеним принципам, за якими мають здійснюватися такі закупівлі.

Ухвалою від 25.01.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження в справі за правилами загального позовного провадження.

Провадження в справі зупинене, відповідно до п. 7 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), до перегляду Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у справі № 922/2321/22.

24.01.2024, Великою Палатою Верховного Суду прийнята постанова в справі № 922/2321/22, повний текст якої оприлюднений в Єдиному державному реєстрі судових рішень 01.02.2024.

Суд поновив провадження в справі, призначив підготовче засідання на 28.02.2024; встановив учасникам справи строки для подачі заяв по суті спору, зокрема відповідачам 1 та 2 строк у 15 календарних днів з дня отримання ухвали для подачі до суду мотивованого відзиву на позов, у порядку статей 165, 178 ГПК України, про що постановив ухвалу від 07.02.2024.

12.02.2024, від позивача, через систему «Електронний суд», надійшло клопотання про проведення підготовчого засідання 28.02.2024 без участі представника; позов підтримав у повному обсязі.

19.02.2024, прокурор, через систему «Електронний суд», подав заяву про зміну підстав позову, оскільки спірні додаткові угоди суперечать Закону України «Про публічні закупівлі» тому підлягають визнанню недійсними, таким чином грошові кошти в сумі 184842,35 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем 1 - ТОВ «Чернігівгаз збут», а тому останній зобов`язаний їх повернути на користь місцевого бюджету Варвинської селищної ради, в силу статей 216, 1212 Цивільного кодексу України (далі ЦК України). Наведена нормативно-правова кваліфікація спірних відносин узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду в постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (що є подібна).

Згідно з частинами 3, 5 статті 46 ГПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. В разі подання будь-якої заяви, передбаченої п. 2 частини 2, частиною 3 або 4 цієї статті, до суду подаються докази направлення копій такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Враховуючи, що позивач наділений правом на зміну підстав позову на стадії підготовчого провадження, беручи до уваги дотримання вимог приписів частини 5 статті 46 ГПК України, суд приймає цю заяву до розгляду, оскільки це є процесуальним правом сторони.

Розгляд справи проводиться з урахуванням поданої прокурором заяви про зміну підстав позову.

22.02.2024, від відповідача 1, через систему «Електронний суд», надійшов відзив на позов (поданий в належний строк), яким проти задоволення вимог заперечив у повному обсязі вважаючи, що в прокурора відсутні підстави для здійснення представництва інтересів держави в особі Варвинської селищної ради, зокрема не надано доказів, що уповноважений орган, в інтересах якого прокурор звернувся до суду з позовом, не здійснює або неналежним чином здійснює свої повноваження щодо захисту інтересів держави. Вважає, що Варвинська селищна рада Прилуцького району Чернігівської області не є належним позивачем у справі. Також зазначив, що прокурором не надано доказів, які б свідчили, що саме за рахунок місцевого бюджету Варвинської селищної територіальної громади профінансовано закупівлю природного газу за оскаржуваними додатковими угодами до Договору. На думку відповідача 1, прокурор не довів належними та допустимими доказами, що спірні додаткові угоди укладені з порушенням вимог частини 4 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», у той час як факт коливання ціни природного газу при укладенні оскаржуваних додаткових угод до Договору підтверджений документально. Заперечив щодо застосування приписів статті 216 ЦК України щодо стягнення коштів у сумі 184842,35 грн, оскільки вказана норма не передбачає односторонньої реституції.

28.02.2024, прокурор, у належний строк, через систему «Електронний суд», подав відповідь на відзив, якою спростовуючи доводи відповідача, ствердив, що належним чином обґрунтував підстави представництва інтересів держави в справі в особі Варвинської селищної ради, що відповідає правовій позиції Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду в постанові від 09.08.2023 у справі № 924/1283/21, Великої Палати Верховного Суду в постанові від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21. Вважає, що надані відповідачем документи не можуть виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на ринку природного газу. За доводами прокурора, зміни до договору в частині збільшення ціни за одиницю товару, ініційовані ТОВ «Чернігівгаз Збут» з порушенням вимог п. 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

До початку підготовчого засідання, від відповідача 1, через систему «Електронний суд», надійшли письмові пояснення, що розцінені судом як заперечення на відповідь на відзив відповідно до вимог статті 167 ГПК України (подано в належний строк), якими підтримав правову позицію, наведену попередньо в відзиві на позов.

Також, 28.02.2024, через систему «Електронний суд», від відповідача 1 надійшло клопотання про продовження процесуального строку для подання заперечень на відповідь на відзив та відкладення підготовчого засідання на іншу дату.

28.02.2024, у підготовче засідання прибув прокурор; представники позивача та відповідачів 1 та 2 до суду не прибули, про дату, час та місце судового розгляду спору повідомлені в установленому законом порядку, про що свідчать наявні матеріали справи.

Суд задовольнив клопотання представника позивача про проведення підготовчого засідання без участі його представника; залучив до матеріалів справи заяви сторін по суті спору, що подані в строки, установлені судом (ухвала від 07.02.2024); суд відхилив клопотання відповідача 1 про продовження процесуальних строків та відкладення підготовчого засідання, оскільки ним не пропущений процесуальний строк для подачі заяв по суті спору (заперечення на відповідь на відзив, залучені судом до матеріалів справи), отже відсутні правові підстави для продовження будь-яких процесуальних строків.

За результатами підготовчого засідання, в порядку п. 3 частини 2 статті 185 ГПК України, суд постановив закрити підготовче провадження, призначив розгляд справи по суті на 27.03.2024, про що позивач, відповідач 1 та 2 повідомлені в порядку статей 120, 121 ГПК України.

27.03.2024, у судове засідання прибули повноважний представник відповідача 1 та прокурор; позивач та відповідач 2 до суду не прибули, повноважних представників не направили, про дату, час та місце судового розгляду спору завчасно повідомлені через підсистему Електронний суд.

Неприбуття відповідача 2, який належним чином повідомлений про судовий розгляд спору, в судове засідання не є перешкодою для вирішення спору по суті за наявними матеріалами справи (частина 1 статті 202 ГПК України).

Суд розпочав розгляд справи по суті та заслухав повноважного представника відповідача 1 та прокурора.

Прокурор позов підтримав у повному обсязі, з урахуванням змісту заяви про зміну його підстав; відповідач 1 проти задоволення позовних вимог заперечив виходячи з обставин, наведених у відзиві на позов.

Господарський суд розглянув подані документи і матеріали, з`ясував фактичні обставини справи, дослідив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, та

ВСТАНОВИВ:

23.11.2020, Комунальним некомерційним підприємством «Варвинська центральна районна лікарня» Варвинської районної ради Чернігівської області (найменування якого змінене на Комунальне некомерційне підприємство «Варвинська лікарня» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області на підставі рішення Варвинської селищної ради від 24.12.2020 № 75) (відповідач 2), проведено закупівлю природного газу (ДК 021:2015:09123000-7 (ДК 021:2015:09120000-6 Газове паливо), обсягом 114000 куб. м, строк поставки з 01.01.2021 по 31.12.2021, очікуваною вартістю 1083000,00 грн, за рахунок бюджетних коштів.

За результатами проведених торгів UA-2020-11-06-012566-с переможцем визначено ТОВ Чернігівгаз збут (відповідач), за остаточною ціновою пропозицією 632700,00 грн (з ПДВ).

28.12.2020, ТОВ Чернігівгаз збут (постачальник, відповідач 1) та Комунальне некомерційне підприємство «Варвинська центральна районна лікарня» (найменування якого змінене на Комунальне некомерційне підприємство «Варвинська лікарня» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області) (споживач, відповідач 2) уклали договір № 41АВ147-1428-20 про закупівлю природного газу для потреб непобутових споживачів, за умовами якого (п. 1.1.) постачальник зобов`язався передати в власність споживачу в 2021 році природний газ, ДК 021:2015:09120000-6 газове паливо (природний газ) (далі газ), а споживач зобов`язався прийняти та оплатити вартість газу в розмірах, строки та порядку, що визначені в Договорі.

За п. 1.2. Договору річний плановий обсяг постачання газу до 114000 куб. м.

Планові обсяги постачання газу по місяцях визначено в додатку № 1, що є невід`ємною частиною цього Договору. Передача газу за Договором здійснюється на межах балансової належності об`єктів споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування (далі пункти призначення). Перелік точок комерційного обліку споживача вказаний в додатку № 2, що є невід`ємною частиною цього Договору (пункти 1.3., 1.4.).

Обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (п. 4.1. Договору), що підлягає оплаті споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу) визначених у заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між Оператором ГРМ та споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ (п. 2.3.).

За умовами пунктів 3.1. 3.5. Договору, розрахунки за поставлений споживачу газ здійснюється за цінами, що встановлюються між постачальником та споживачем. Підписуючи цей Договір споживач підтверджує, що ознайомлений з тим, що протягом дії Договору ціна на газ може змінюватись, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди; підтверджує, що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії Договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається.

Ціна одного кубічного метру природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ 20%.

Загальна ціна одного кубічного метру природного газу складає 5,55 грн, в т. ч. ПДВ 20%.

Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору.

Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 3.2. та 3.3. цього Договору, застосовується сторонами при складанні актів приймання передачі газу та розрахунках за цим Договором.

Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом ІІ цього Договору.

Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу, поставленого споживачеві за даним Договором, і складає 632700,00 грн, в т. ч. ПДВ 20 %.

Цей Договір набуває чинності із дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ «Чернігівгаз Збут» в інформаційній платформі оператора ГТС, а саме з 01.01.2021 до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення (п. 9.1).

Відповідно до п. 9.7. Договору істотні умови цього Договору не можуть змінюватись після його підписання до виконання сторонами зобов`язань у повному обсязі, крім випадків, зокрема:

-збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку, за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі про закупівлю (підпункт 2 п. 9.7.);

-зміни встановленого згідно з законодавством органами державної статистики індексів споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, в разі встановлення в договорі порядку зміни ціни (підпункт 7 п. 9.7.).

28.01.2021, КНП «Варвинська лікарня» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 1 до Договору № 41АВ147-1428-20, що набирає чинності з моменту її підписання, якою домовились внести зміни до договору в преамбулі та тексті договору щодо назви споживача, що змінена на КНП «Варвинська лікарня» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (далі - КНП «Варвинська лікарня»).

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-341/51-0121 від 11.01.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу в січні 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу (з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ) з 01.01.2021 за 1 куб. м становить 6,10445 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати (далі ТПП). Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 1757/20 від 04.01.2021 Харківської ТПП згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, середньозважена ціна газу станом на 29.12.2020 становить: ресурс грудня 2020 року 6329,75 грн/1000 куб. м; січня 2021 року 7558,18 грн/1000 куб. м; зміна середньозваженої ціни між вказаними періодами +19,41%.

28.01.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 2 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.01.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2. та 3.6. Договору та виклали додаток № 1 до Договору в наступній редакції:

Річний плановий обсяг постачання газу до 103645,70 куб. м.

Ціна 1 куб. м. природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 6,10445 грн.

Загальна сума Договору складає 632699,99 грн, у т. ч. ПДВ (20%).

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 23000, лютий 21200, березень 18000, квітень 5500, жовтень 6000, листопад 18000, грудень 11945,70.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-341/52-0121 від 19.01.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу в січні 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу (з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ) з 01.01.2021 за 1 куб. м становить 6,71428 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської ТПП. Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 62/21 від 14.01.2021 Харківської ТПП за наявною інформацією щодо рівня цін по постачанню природного газу для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів на умовах оплати протягом або після періоду постачання природного газу, суб`єктів ринку природного газу регіональних газопостачальних підприємств, діапазон цін на природний газ на ринку України становить 8250,00 - 10363,89 грн /за 1000 куб. м з 01.01.2021, згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, середньозважена ціна газу становить: ресурс грудня 2020 року (станом на 31.12.2020) 6329,75 грн/1000 куб. м; січня 2021 року (станом на 13.01.2021) 7924,07 грн/1000 куб. м; коливання середньозваженої ціни між вказаними періодами +25,19%.

29.01.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 3 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.01.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2. та 3.6. Договору та виклали Додаток № 1 до Договору в наступній редакції, визначивши:

Річний плановий обсяг постачання газу до 94231,99 куб. м.

Ціна 1 куб. м. природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 6,71428 грн.

Загальна сума Договору складає 632699,97 грн, у т. ч. ПДВ (20%).

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 23000, лютий 21200, березень 18000, квітень 5500, жовтень 6000, листопад 18000, грудень 2531,99.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-341/53-0121 від 21.01.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу в січні 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу (з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ) з 01.01.2021 за 1 куб. м становить 7,38504 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської ТПП. Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 116/21 від 20.01.2021 Харківської ТПП згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, приведена вартість природного газу на європейських хабах до кордону України за тис. куб. м:

-на NCG: 04.01.2021 9701,94 грн, 13.01.2021 12794,37 грн, зміна між вказаними датами +31,87%;

на Gaspool: 04.01.2021 9910,02 грн; 13.01.2021 12690,14 грн, зміна між вказаними датами + 28,05%;

на TTF: 04.01.2021 10073,83 грн; 13.01.2021 13102,73 грн, зміна між вказаними датами +30,07%.

04.02.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 4 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.01.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2. та 3.6. Договору та виклали Додаток № 1 до Договору в наступній редакції, визначивши:

Річний плановий обсяг постачання газу до 85673,19 куб. м.

Ціна 1 куб. м. природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 7,38504 грн.

Загальна сума Договору складає 632699,94 грн, у т. ч. ПДВ (20%).

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 23000, лютий 21200, березень 18000, квітень 5500, жовтень 6000, листопад 11973,19.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-341/158-0121 від 25.01.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу у січні 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу (з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ) з 01.01.2021 за 1 куб. м становить 8,12281 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської ТПП. Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 163/21 від 27.01.2021 Харківської ТПП за наявною інформацією щодо рівня цін по постачанню природного газу для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів на умовах оплати протягом або після періоду постачання природного газу, суб`єктів ринку природного газу регіональних газопостачальних підприємств, діапазон цін на природний газ на ринку України становить 8250,00 - 10363,89 грн/за 1000 куб. м з 01.01.2021, згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, середньозважена ціна газу становить: ресурс грудня 2020 року (станом на 31.12.2020) 6329,75 грн/1000 куб. м; лютого 2021 року (станом на 22.01.2021) 8211,68 грн/1000 куб. м; коливання середньозваженої ціни між вказаними періодами +29,73%.

05.02.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 5 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.01.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2. та 3.6. Договору та виклали Додаток № 1 до Договору у наступній редакції, визначивши:

Річний плановий обсяг постачання газу до 77891,75 куб. м.

Ціна 1 куб. м природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 8,12281 грн.

Загальна сума Договору складає 632699,89 грн, у т. ч. ПДВ (20%).

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 23000, лютий 21200, березень 18000, квітень 5500, жовтень 6000, листопад 4191,75.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-844/1-0221 від 02.02.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу у лютому 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу (з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ) з 01.02.2021 за 1 куб. м становить 8,93428 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської ТПП. Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 232/21 від 02.02.2021 Харківської ТПП за наявною інформацією щодо рівня цін по постачанню природного газу для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів на умовах оплати протягом або після періоду постачання природного газу, суб`єктів ринку природного газу регіональних газопостачальних підприємств, діапазон цін на природний газ на ринку України становить 8970,00 - 9960,00 грн/за 1000 куб. м з 01.02.2021, згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, середньозважена ціна газу становить: ресурс січня 2021 року (станом на 04.01.2021) 7578,55 грн/1000 куб. м; лютого 2021 року (станом на 19.01.2021) 8455,10 грн/1000 куб. м; коливання середньозваженої ціни між вказаними періодами +11,57%.

22.02.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 6 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.02.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2. та 3.6. Договору та виклали Додаток № 1 до Договору в наступній редакції, визначивши:

Річний плановий обсяг постачання газу до 73827,32 куб. м.

Ціна 1 куб. м природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 8,93428 грн.

Загальна сума Договору складає 632699,82 грн, у т. ч. ПДВ (20%).

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 19586,83, лютий 21200, березень 18000, квітень 5500, жовтень 6000, листопад 3540,49.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-844/2-0221 від 17.02.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу у лютому 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ з 01.02.2021 за 1 куб. м становить 9,82681 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської ТПП. Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 393/21 від 17.02.2021 Харківської ТПП за наявною інформацією щодо рівня цін по постачанню природного газу для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів на умовах оплати протягом або після періоду постачання природного газу, суб`єктів ринку природного газу регіональних газопостачальних підприємств, діапазон цін на природний газ на ринку України становить 7750,00 - 10363,89 грн/за 1000 куб. м з 01.02.2021, згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, середньозважена ціна газу становить: ресурс січня 2021 року (станом на 05.01.2021) 7578,59 грн/1000 куб. м; лютого 2021 року (станом на 21.01.2021) 8364,56 грн/1000 куб. м; коливання середньозваженої ціни між вказаними періодами +10,37%.

24.02.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 7 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.02.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2. та 3.6. Договору та виклали Додаток № 1 до Договору в наступній редакції, визначивши:

Річний плановий обсяг постачання газу до 68900,87 куб. м.

Ціна 1 куб. м природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 9,82681 грн.

Загальна сума Договору складає 632699,80 грн, у т. ч. ПДВ (20%).

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 19586,83, лютий 21200, березень 18000, квітень 5500, жовтень 4614,04.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-5123/35-0621 від 04.06.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу в червні 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу (з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ) з 01.06.2021 за 1 куб. м становить 10,80851 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської ТПП. Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 1043/21 від 06.05.2021 Харківської ТПП за наявною інформацією щодо рівня цін по постачанню природного газу для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів на умовах оплати протягом або після періоду постачання природного газу, суб`єктів ринку природного газу регіональних газопостачальних підприємств, діапазон цін на природний газ на ринку України становить 9600,00 - 10964,00 грн/за 1000 куб. м з 01.05.2021, згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, середньозважена ціна газу становить: ресурс квітня 2021 року (станом на 01.04.2021) 7725,51 грн/1000 куб. м; травня 2021 року (станом на 05.05.2021) 9295,86 грн/1000 куб. м; коливання середньозваженої ціни між вказаними періодами +20,33%.

15.06.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 8 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.06.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2. та 3.6. Договору та виклали Додаток № 1 до Договору в наступній редакції, визначивши:

Річний плановий обсяг постачання газу до 66949,70 куб. м.

Ціна 1 куб. м природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 10,80851 грн.

Загальна сума Договору складає 632699,71 грн, у т. ч. ПДВ (20%).

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 19586,83, лютий 20736,52, березень 15200,26, квітень 3100,04, жовтень 4000, листопад 4326,05; всього: 66949,70 куб. м.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-5782/29-0621 від 18.06.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу в червні 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу (з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ) з 01.06.2021 за 1 куб. м становить 11,88828 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської ТПП. Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 1261/21 від 01.06.2021 Харківської ТПП згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, середньозважена ціна газу становить: ресурс травня 2021 року (станом на 05.05.2021) 9403,73 грн/1000 куб. м; червня 2021 року (станом на 31.05.2021) 12146,75 грн/1000 куб. м; коливання середньозваженої ціни між вказаними періодами +29,17%.

29.06.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 9 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.06.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2. та 3.6. Договору та виклали Додаток № 1 до Договору в наступній редакції, визначивши:

Річний плановий обсяг постачання газу до 66193,47 куб. м.

Ціна 1 куб. м природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 11,88828 грн.

Загальна сума Договору складає 632699,65 грн, у т. ч. ПДВ (20%).

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 19586,83, лютий 20736,52, березень 15200,26, квітень 3100,04, жовтень 4000, листопад 3569,82.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-8668/29-0721 від 15.07.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу у червні 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу (з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ) з 01.07.2021 за 1 куб. м становить 13,07592 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської ТПП. Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 1483/21 від 06.07.2021 Харківської ТПП згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, середньозважена ціна газу становить: ресурс червня 2021 року (станом на 01.06.2021) 10734,15 грн/1000 куб. м; липня 2021 року (станом на 30.06.2021) 12975,48 грн/1000 куб. м; коливання середньозваженої ціни між вказаними ресурсами +20,88%; приведена вартість природного газу на європейських хабах до кордону України за тис. куб. м: на TTF: на 01.06.2021 12294,46 грн; на 30.06.2021 15326,28 грн, рівень коливання ціни між вказаними датами +24,66%.

05.08.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 10 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.07.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2. Договору та виклали Додаток № 1 до Договору в наступній редакції, визначивши:

Річний плановий обсяг постачання газу до 65505,93 куб. м.

Ціна 1 куб. м природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 13,07592 грн.

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 19586,83, лютий 20736,52, березень 15200,26, квітень 3100,04, жовтень 4000, листопад 2882,28.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-11207/17-0821 від 16.08.2021 до КНП «Варвинська лікарня» щодо зміни ціни та повідомило про зростання вартості природного газу в липні 2021 року, в зв`язку з чим ціна природного газу (з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та ПДВ) з 01.08.2021 за 1 куб. м становить 14,38220 грн. Коливання ціни природного газу підтверджене ціновою довідкою Харківської ТПП. Відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої доданий постачальником до цього листа, разом з копією цінової довідки Харківської ТПП.

За ціновою довідкою № 1720/21 від 02.08.2021 Харківської ТПП згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі Українська енергетична біржа, середньозважена ціна газу становить: ресурс липня 2021 року (станом на 01.07.2021) 12975,48 грн/1000 куб. м; серпня 2021 року (станом на 28.07.2021) 15662,06 грн/1000 куб. м; коливання середньозваженої ціни між вказаними ресурсами +20,71%.

19.08.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 11 до Договору № 41АВ147-1428-20, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.08.2021, за якою сторони змінили редакцію пунктів 1.2., 3.2., 3.6. Договору та виклали Додаток № 1 до Договору в наступній редакції, визначивши:

Річний плановий обсяг постачання газу до 64880,83 куб. м.

Ціна 1 куб. м природного газу включає компенсацію вартості послуги доступу до потужності, а також ПДВ (20%), та складає 14,38220 грн.

Загальна сума Договору складає 632699,53 грн, у т. ч. ПДВ (20%).

Планові обсяги постачання газу по місяцях, куб. м: січень 19586,83, лютий 20736,52, березень 15200,26, квітень 3100,04, жовтень 4000, листопад 2257,18.

ТОВ Чернігівгаз Збут звернулось з листом № 14704-Сл-13530-0921 від 08.09.2021 до КНП «Варвинська лікарня» та повідомило, що в період з січня по вересень 2021 року відбулось значне підвищення цін на природний газ, зокрема на 240,04%. Постачання природного газу за цінами, значно нижче закупівельних, призводить до значних збитків для ТОВ «Чернігівгаз Збут», у зв`язку з чим, останній ініціює розірвання договору № 41АВ147-1428-20, відтак, споживачу направлена додаткова угода щодо розірвання цього Договору.

16.09.2021, КНП «Варвинська лікарня» та ТОВ Чернігівгаз збут уклали додаткову угоду № 12 до Договору № 41АВ147-1428-20, що розповсюджує свою дію на відносини сторін з 17.09.2021, якою сторони домовились викласти п. 9.1. Договору в наступній редакції:

Цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за їх наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ «Чернігівгаз Збут» в інформаційній платформі оператора ГТС, а саме з 01.01.2021 до 16.09.2021 включно, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі Договору, в період січня по квітень 2021 року, ТОВ Чернігівгаз збут поставив КНП «Варвинська лікарня» природний газ у загальному обсязі 58623,65 куб. м, вартістю 542707,49 грн, про що свідчать двосторонні акти приймання-передавання природного газу: № ЧРЗ81000844 від 19.02.2021 на суму 159100,09 грн (обсяг споживання 19586,83 куб.м); № ЧРЗ81002151 від 16.03.2021 на суму 203773,84 грн (обсяг споживання 20736,52 куб. м); № ЧРЗ81003439 від 14.04.2021 на суму 149370,06 грн (обсяг споживання 15200,26 куб.м); № ЧРЗ81004573 від 14.05.2021 на суму 30463,50 грн (обсяг споживання 3100,04 куб.м).

КНП «Варвинська лікарня» повністю розрахувалось за спожитий природний газ у вказаному періоді, що підтверджується засвідченими копіями платіжних доручень: № 30 від 19.02.2021 на суму 159100,09 грн, № 78 від 16.03.2021 на суму 203773,84 грн, № 132 від 14.04.2021 на суму 149370,06 грн, № 167 від 17.05.2021 на суму 30463,50 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор вказав, що на підставі додаткових угод №№ 3-11 до Договору № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладених з порушенням вимог частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі, вартість 1 куб. м природного газу зросла на 8,27775 грн (з 6,10445 грн до 14,38220 грн) або на 135,6%, в той час як загальний об`єм палива зменшився на 38764,87 куб. м (з 103645,70 куб. м до 64880,83 куб. м) або на 37,4%. Тобто, замовник КНП «Варвинська лікарня», здійснила оплату товару за ціною значно вищою, ніж була визначена тендерною документацією, при цьому, обсяг поставленого палива суттєво скоротився, та не вистачив до кінця заявленого періоду. Договір № 41АВ147-1428-20 достроково розірваний за ініціативою постачальника, з огляду на економічну недоцільність здійснювати поставку природного газу за ціною, нижчою за ринкову.

За твердженням прокурора, недобросовісні дії зі сторони ТОВ Чернігівгаз збут, яке на момент проведення публічної закупівлі свідомо занизило ціну тендерної пропозиції, неправомірно ініціювало внесення відповідних змін до Договору, як наслідок, змінило ціну природного газу на 135,6%, що в цілому зробило результат закупівлі невизначеним та, як наслідок, призвело до неефективного використання коштів місцевого бюджету Варвинської територіальної громади, та зумовило неможливість покриття потреби в постачанні природного газу протягом звітного періоду (січень грудень 2021 року).

Щодо підстав представництва інтересів держави прокурором у даній справі.

Статтею 1 Закону України Про прокуратуру встановлено, що прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку передбаченому цим Законом здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту, зокрема загальних інтересів суспільства та держави.

Відповідно до частин 3, 4 статті 53 ГПК України в визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою в справу, провадження в якій відкрите за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Європейський Суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово звертав увагу на участь прокурора в суді на боці однієї зі сторін як обставину, що може впливати на дотримання принципу рівності сторін. Оскільки прокурор або посадова особа з аналогічними функціями, пропонуючи задовольнити або відхилити скаргу, стає противником або союзником сторін у справі, його участь може викликати в однієї зі сторін відчуття нерівності (рішення в справі Ф.В. проти Франції (F.W. v. France) від 31.03.2005, заява 61517/00, пункт 27).

Водночас, існує категорія справ, де підтримка прокурора не порушує справедливого балансу. Так, у справі Менчинська проти Російської Федерації (рішення від 15.01.2009, заява № 42454/02, пункт 35) ЄСПЛ висловив таку позицію (у неофіційному перекладі):

Сторонами цивільного провадження виступають позивач і відповідач, яким надаються рівні права, в тому числі право на юридичну допомогу. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великого числа громадян, або в випадках, коли потрібно захистити інтереси держави.

При цьому ЄСПЛ уникає абстрактного підходу до розгляду питання про участь прокурора в цивільному провадженні. Розглядаючи кожен випадок окремо суд вирішує - наскільки участь прокурора в розгляді справи відповідала принципу рівноправності сторін.

У Рекомендаціях Парламентської Асамблеї Ради Європи від 27.05.2003 № 1604 (2003) Про роль прокуратури в демократичному суспільстві, заснованому на верховенстві закону щодо функцій органів прокуратури, які не відносяться до сфери кримінального права, передбачена важливість забезпечити, щоб повноваження і функції прокурорів обмежувалися сферою переслідування осіб, винних у скоєнні кримінальних правопорушень, і вирішення загальних завдань щодо захисту інтересів держави через систему відправлення кримінального правосуддя, а для виконання будь-яких інших функцій були засновані окремі, належним чином розміщені і ефективні органи.

Враховуючи викладене, з урахуванням ролі прокуратури в демократичному суспільстві та необхідності дотримання справедливого балансу в питанні рівноправності сторін судового провадження, зміст п. 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України, щодо підстав представництва прокурора інтересів держави в судах, не може тлумачитися розширено. Положення вказаної норми відсилає до спеціального закону, яким мають бути визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді.

Відтак прокурор може представляти інтереси держави в суді в виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією із засад правосуддя (п. 3 частини 2 статті 129 Конституції України).

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення її інтересів, якщо їх захист не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною 4 цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття інтерес держави.

У Рішенні Конституційного Суду України в справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 №3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття інтереси держави висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин.

В основі перших завжди є потреба в здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності в статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

З урахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.

Наведене Конституційним Судом України розуміння поняття інтереси держави має самостійне значення і може застосовуватися для тлумачення цього ж поняття, вжитого в статті 131-1 Конституції України та статті 23 Закону України Про прокуратуру.

Таким чином, інтереси держави охоплюють широке і водночас чітко невизначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду в кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація інтересів держави, особливо в сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, від 26.07.2018 у справі № 926/1111/15, від 08.02.2019 у справі № 915/20/18).

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурор може представляти інтереси держави в суді лише в двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звернувся до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

У Рішенні від 05 червня 2019 року № 4-р(II)/2019 Конституційний Суд України вказав, що Конституцією України встановлено вичерпний перелік повноважень прокуратури, визначено характер її діяльності і в такий спосіб передбачено її існування і стабільність функціонування; наведене гарантує неможливість зміни основного цільового призначення вказаного органу, дублювання його повноважень / функцій іншими державними органами, адже протилежне може призвести до зміни конституційно визначеного механізму здійснення державної влади її окремими органами або вплинути на обсяг їхніх конституційних повноважень.

Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

За частинами 4, 7 статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень. У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України Про прокуратуру, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України Про прокуратуру, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи така відповідь взагалі не отримана, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Частина 4 статті 23 Закону України Про прокуратуру передбачає, що наявність підстав для представництва може бути оскаржена суб`єктом владних повноважень. Таке оскарження означає право на спростування учасниками процесу обставин, на які посилається прокурор у позовній заяві, поданій в інтересах держави в особі компетентного органу, для обґрунтування підстав для представництва. Такі правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.

У даній справі прокурор подав позов в особі Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, в зв`язку з невиконанням нею своїх обов`язків щодо захисту інтересів держави суді; не забезпечення раціонального витрачання бюджетних коштів.

Щодо підстав представництва інтересів держави в особі Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать: 1) органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об`єднання територіальних громад; 3) юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями (крім тих, які визначені у пунктах 1 і 2 цієї частини) та їх об`єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.

Відповідно до статті 2 Закону України Про місцеве самоврядування місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання в сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Частиною першою статті 143 Конституції України передбачено, зокрема, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Частиною 1 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України (частина 1 статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону (частина 1 статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

Згідно з рішенням Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області від 24.12.2020 № 75 Варвинська селищна рада ввійшла до складу засновників юридичної особи - Комунального некомерційного підприємства «Варвинська центральна районна лікарня» Варвинської районної ради Чернігівської області, найменування якої змінене на Комунальне некомерційне підприємство «Варвинська лікарня» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області.

За пунктами 1.1., 1.3., 1.4., 1.6. Статуту Комунального некомерційного підприємства «Варвинська лікарня» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, затвердженого рішенням Варвинської селищної ради від 29.07.2021 № 353, підприємство є ліркарняним закладом охорони здоров`я комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам у порядку та на умовах, установлених законодавством України та цим Статутом. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов`язків комунального лікувально-профілактичного закладу «Варвинська центральна районна лікарня».

Підприємство створене на базі майна спільної власності територіальних громад сіл та селища Варвинського району та передане в власність Варвинської селищної об`єднаної територіальної громади (Варвинської селищної ради) на підставі відповідних рішень Варвинської районної ради та Варвинської селищної ради.

Засновником та власником підприємства є територіальна громада в особі Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області.

Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику та органу управління відповідно до повноважень, визначених законодавством та цим Статутом.

За пунктами 4.1, 4.6. Статуту підприємство є юридичною особою публічного права. Підприємство має самостійний баланс, рахунки в Державному казначействі України, установах банку, круглу печатку зі своїм найменуванням, штампи, а також бланки з власними реквізитами.

Джерелами формування майна та коштів підприємства є, зокрема, бюджетні кошти (п. 5.3.2. Статуту).

За обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (частина 1 статті 22 Бюджетного кодексу України»).

Згідно з п. 3 частини 2 статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, є місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Пунктом 3 частини 5 статті 22 Бюджетного кодексу України визначено, що головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та / або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань.

Таким чином, Варвинська селищна рада є розпорядником бюджетних коштів вищого рівня по відношенню до КНП «Варвинська лікарня», яка в свою чергу є одержувачем вказаних коштів.

Публічна закупівля природного газу (ДК 021:2015:09123000-7; ДК 021:2015:09120000-6 Газове паливо) (ідентифікатор: UA-2020-11-06-012566-c), згідно з опублікованим звітом про виконання Договору про закупівлю, зі строком дії з 01.01.2021 по 16.09.2021 та сумою оплати 542707,49 грн, проведена за рахунок бюджетних коштів.

Натомість, вказані прокурором у позові порушення вимог Закону України Про публічні закупівлі, завдали шкоди територіальній громаді в вигляді незаконних витрат цих бюджетних коштів, унеможливили їх раціональне та ефективне використання і спричинити істотну шкоду інтересам територіальної громади в особі Варвинська селищна ради.

Правовий статус розпорядників бюджетних коштів, їх повноваження та відповідальність визначені положеннями Бюджетного кодексу України та підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, якою затверджений Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ (далі Порядок).

Абзацами першим та другим п. 5 Порядку визначено, зокрема, що установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду. Установи мають право брати бюджетні зобов`язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.

За змістом абзацу другого п. 43 Порядку розпорядники мають право провадити діяльність виключно в межах бюджетних асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.

Таким чином, КНП «Варвинська лікарня» в спірних правовідносинах, які виникли щодо закупівлі природного газу за Договором за бюджетні кошти, діє як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня (отримувач бюджетних коштів) та є замовником указаного товару в обсязі та в межах видатків, що визначені розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду в справі № 905/1907/21 від 21.06.2023.

Згідно із частиною 4 статті 48 Бюджетного кодексу України зобов`язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, установлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов`язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини 6 цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21 (п. 8.49.) зазначено, оскільки засновником Школи та власником її майна є територіальна громада Черкаської області в особі Ради, яка фінансує і контролює діяльність цього комунального закладу, а також зобов`язана контролювати виконання обласного бюджету, зокрема законність та ефективність використання Школою коштів цього бюджету за договорами про закупівлю товарів, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що Рада є особою, уповноваженою на вжиття заходів представницького характеру щодо захисту інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держави, пов`язаних із законним та ефективним витрачанням коштів обласного бюджету, а тому є належним позивачем у цій справі. Схожі висновки викладені в постановах КГС ВС від 22.12.2022 у справі № 904/123/22, від 26.10.2022 у справі № 904/5558/20 (підпункти 5.50., 5.51.) та від 21.12.2022 у справі № 904/8332/21 (пункт 33).

Прокурор звертався до Варвинської селищної ради листом № 54-75-7196вих-23 від 31.10.2023 з повідомленням про те, що внаслідок укладення спірних Додаткових угод порушені приписи частини 5 статті 41 Закону Про публічні закупівлі, та просив надати інформацію про вжиття заходів щодо усунення вказаних порушень.

Варвинська селищна рада, на звернення прокурора, листом від 08.11.2023 № 02-25/2727 повідомила, що не зверталась до суду із позовом про визнання недійсними спірних додаткових угод до Договору № 41АВ147-1428-20 та стягнення надмірно сплачених коштів, і таке звернення не планується.

Варвинська селищна рада підтвердила нездійснення жодних заходів на усунення допущених порушень.

Суд вважає, що такі дії позивача свідчать про його бездіяльність щодо захисту інтересів держави.

З урахуванням наведених обставин, суд вважає, що прокурор правильно визначив позивача у цій справі, оскільки використання коштів місцевого бюджету Варвинської селищної ради становить суспільний інтерес та стосується прав та інтересів великого кола осіб територіальної громади; завданням органу місцевого самоврядування є забезпечення раціонального використання майна та інших ресурсів, що перебувають у комунальній власності; неефективне витрачання коштів місцевого бюджету, зокрема шляхом незаконних правочинів, може порушувати економічні інтереси територіальної громади.

Підставою реалізації прокурором представницьких функцій стала усвідомлена пасивна поведінка позивача, з огляду на незаконне використання бюджетних коштів шляхом укладення оспорюваних додаткових угод, на підставі яких сплачено кошти у надмірній сумі, і невжиття уповноваженим органом у спірних правовідносинах заходів щодо усунення таких порушень.

Таким чином, компетентний орган був достеменно обізнаний з фактом порушення законодавства в сфері публічних закупівель, та в нього було достатньо часу для вжиття належних заходів з метою реагування на порушення інтересів держави, проте останній самостійно не захистив інтереси держави в суді.

В порядку частини 4 статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурор повідомив позивача про намір подати позов в інтересах держави в особі Варвинської селищної ради до ТОВ Чернігівгаз збут та КНП «Варвинська лікарня» про визнання недійсними додаткових угод та стягнення безпідставно отриманих коштів.

За таких обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку про доведення прокурором факту бездіяльності Варвинської селищної ради, як підстави для звернення органу прокуратури до суду за захистом інтересів держави.

Суд врахував, що можливість використання відповідачем 1 безпідставно набутого майна, яким виступають у даному випадку грошові кошти, становить суспільний інтерес. Разом з тим, потенційно факт перерахування відповідачу 1 зайвих бюджетних коштів порушує вимоги чинного законодавства, принципи максимальної економії та ефективності, а тому призводить до протиправного витрачання бюджетних коштів, унеможливлює їх раціональне та ефективне використання, що підриває фінансово-економічні основи держави. З наведеного слідує, що при вирішенні даного спору наявний як державний, так і суспільний інтерес.

Щодо визнання недійсними додаткових угод.

За п. 1 частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За частиною 1 статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно з частинами 1, 2 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише в випадках і на умовах, установлених договором або законом.

За приписами статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору про закупівлю природного газу, поставка якого здійснюється через приєднану мережу, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначені Законом України Про публічні закупівлі.

Цей Закон передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (частина 1 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі).

За пунктами 6, 11 та 22 статті 1 Закону України Про публічні закупівлі:

- договір про закупівлю це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару;

- замовники це суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;

- предмет закупівлі це товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Відповідно до частин 1 - 3 статті 180 Господарського кодексу України (далі - ГК України) зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами в передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

За приписами частини 4 статті 41 вказаного Закону України Про публічні закупівлі (в редакції діючій на момент укладення Договору) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника в разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та / або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Відповідно до п. 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі (в редакції чинній на момент укладення Договору) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується в випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

В абзаці 2 частини 3 статті 6 ЦК України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Таким чином, Закон України Про публічні закупівлі встановлює імперативну норму, за якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно в випадках, визначених частиною 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі, зокрема, за п. 2 - у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни природного газу на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.

Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки п. 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі урегульовано саме зміну істотних умов договору в разі виникнення такого явища як коливання ціни на ринку.

Виходячи із викладеного, внесення змін до договору в частині його ціни за одиницю товару є правомірним лише в випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення) щодо внесення змін.

Судом установлено, що відповідачі уклали договір про закупівлю природного газу № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020 за результатами процедури відкритих торгів, на виконання вимог Закону України Про публічні закупівлі. Джерело фінансування: місцевий бюджет. На момент підписання Договору сторони погодили всі його істотні умови - предмет, ціну, строк виконання зобов`язань за Договором, що узгоджується з положеннями частини 3 статті 180 ГК України та Законом України Про публічні закупівлі.

Виходячи з умов пунктів 1.2., 3.2. та 3.6. Договору, річний плановий обсяг постачання природного газу до 114000 куб. м. Ціна 1 куб. м природного газу складає 5,55 грн (з ПДВ). Загальна сума Договору 632700,00 грн (з ПДВ).

Додатковою угодою № 2 від 28.01.2021 (що не оскаржується), з 01.01.2021, змінені істотні умови Договору, зокрема: збільшена ціна за одиницю товару на 9,99%, а саме: з 5,55 грн до 6,10445 грн за 1 куб. м та зменшений обсяг товару з 114000 куб. м . до 103645,70 куб. м.

Необхідність укладення додаткової угоди № 2 до Договору відповідач 1 обґрунтував зростанням вартості природного газу на ринку України в січні 2021 року відповідно до частини 2 статті 12 Закону України Про ринок природного газу та п. 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі (лист-звернення № 14704-Сл-341/51-0121 від 11.01.2021), про що надав цінову довідку Харківської ХТТ № 1757/20 від 04.01.2021.

Як вбачається з відомостей ТБ «Українська енергетична біржа» (https://www.ueex), середньозважені ціни на природний газ за результатами електронних біржових торгів (за умови післяплати) складали станом на 28.12.2020 та 30.12.2020 (дату укладення договору та дату направлення листа до Харківської ТПП) 6344,48 грн за 1 тис. куб. м; станом на 28.01.2021 (дату укладення додаткової угоди № 2) 8040,77 грн за 1 тис. куб. м.

Наведене, свідчить про збільшення ціни на природний газ у період укладення договору та додаткової угоди № 2 до нього на 29,5%, а тому прокурор не оспорює правомірність укладення сторонами цієї угоди.

Додатковими угодами №№ 3 - 11 змінені істотні умови Договору, зокрема за підсумком: збільшено ціну за одиницю товару з 6,10445 грн з ПДВ до 14,38220 грн з ПДВ за 1 куб. м. Фактично ціна за 1 куб. м (одиницю товару) збільшилася на 8,27775 грн або на 135,6%, в той час як замовлений обсяг електричної енергії суттєво зменшився, порівняно з погодженим з 103645,70 куб. м до 64880,83 куб. м або на 37,4%.

Аналіз змісту спірних додаткових угод №№ 3 - 11 свідчить про те, що хоча ці угоди й не містять прямого посилання на норму частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі, однак сторони укладали їх з метою зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10% з обґрунтуванням коливання ціни такого товару на ринку.

Необхідність укладення оспорюваних додаткових угод №№ 3 - 11 до Договору відповідач 1 обґрунтував коливанням ціни на природний газ на ринку, на підтвердження якого (коливання) надав замовнику: цінові довідки Харківської торгово-промислової палати № 62/21 від 14.01.2021, № 116/21 від 20.01.2021, № 163/21 від 27.01.2021, № 232/21 від 02.02.2021, № 393/21 від 17.02.2021, № 1043/21 від 06.05.2021, № 1261/21 від 01.06.2021, № 1483/21 від 06.07.2021, № 1720/21 від 02.08.2021.

Перераховані цінові довідки ТПП містять лише інформацію щодо середньозваженої ціни місячного ресурсу за різні періоди часу, що є відмінними за тривалістю та обрані довільно, без урахування дати укладення Договору та погодження сторонами його істотних умов (ціни) та без урахування коливання ціни в розрахунковому періоді в цілому.

Згідно з приміткою довідки носять фактографічно-інформаційний характер.

За рахунок додаткових угод № 3 від 29.01.2021, № 4 від 04.02.2021, № 5 від 05.02.2021 ціна за 1 куб. м природного газу з 01.01.2021 зросла з 5,55 грн до 8,12281 грн або на 46,35%.

Зокрема, цінова довідка № 62/21 від 14.01.2021 (якою обґрунтоване укладення додаткової угоди № 3 від 29.01.2021), наводить діапазон цін на природний газ у січні 2021 для постачальників природного газу, діючих у різних регіонах України.

Також у довідці надана інформація з Товарної біржі Українська енергетична біржа щодо середньозваженої ціни на природний газ, за результатами електронних біржових торгів, ресурсу грудня 2020 року (станом на 31.12.2020) та ресурсу січня 2021 року (станом на 13.01.2021), без урахування дати укладення Договору та відповідно встановлення його ціни (28.12.2020), таїї подальшого перегляду (01.01.2021).

Цінова довідка № 116/21 від 20.01.2021 (якою обґрунтоване укладення додаткової угоди № 4 від 04.02.2021) містить довідкову інформацію щодо вартості газу на європейських хабах, однак відповідач 1 взяв на себе зобов`язання з поставки газу видобутого саме в Україні, відтак, судом наведене до уваги не приймається.

Цінова довідка № 163/21 від 27.01.2021 (якою обґрунтоване укладення додаткової угоди № 5 від 05.02.2021) демонструє діапазон цін на природний газ на відповідний місяць в залежності від умов та обсягу постачання, що склались для різних постачальників на внутрішньому ринку, при цьому, відповідачем 1 не надано будь-яких доказів, що підтверджують за якою саме ціною він був змушений придбавати природний газ для його подальшої передачі споживачу на виконання умов спірного Договору.

Також у довідці надана інформація з Товарної біржі Українська енергетична біржа щодо середньозваженої ціни на природний газ, за результатами електронних біржових торгів, ресурсу грудня 2020 року (станом на 31.12.2020) та ресурсу лютого 2021 року (станом на 22.01.2021), без урахування періоду часу, в який укладений Договір та встановлено його ціну (28.12.2020) та її подальшого перегляду (01.01.2021).

За рахунок додаткових угод № 6 від 22.02.2021 та №7 від 24.02.2021 ціна за 1 куб. м природного газу з 01.02.2021 зросла до 9,82681 грн.

Цінові довідки № 232/21 від 02.02.2021, № 393/21 від 17.02.2021, № 1043/21 від 06.05.2021 (якими обґрунтоване укладення додаткових угод № 6 від 22.02.2021, № 7 від 24.02.2021, № 8 від 15.06.2021) демонструють діапазон цін на природний газ на відповідний місяць у залежності від умов та обсягу постачання, що склались для різних постачальників на внутрішньому ринку, при цьому, відповідачем 1 не надано будь-яких доказів, що підтверджують за якою саме ціною він був змушений придбавати природний газ для його подальшої передачі споживачу на виконання умов спірного Договору. Також містять лише інформацію щодо середньозваженої ціни на природний газ за різні періоди часу (січень, лютий, квітень, травень 2021 року), без урахування дати укладення Договору та погодження сторонами його істотних умов (ціни), та не обґрунтовують тенденцію коливання ціни (зростання) на момент укладення договору (28.12.2020) та її перегляду (01.01.2021) порівняно з моментом введення нової ціни за оскаржуваними додатковими угодами.

Цінові довідки № 1261/21 від 01.06.2021, № 1483/21 від 06.07.2021, № 1720/21 від 02.08.2021 (якими обґрунтоване укладення додаткових угод № 9 від 29.06.2021, № 10 від 05.08.2021, № 11 від 19.08.2021) містять лише інформацію щодо середньозваженої ціни на природний газ за різні періоди часу (травень, червень, липень, серпень 2021 року), без урахування дати укладення Договору та погодження сторонами його істотних умов (ціни), та не обґрунтовують тенденцію коливання ціни (зростання) на момент укладення договору та її перегляду (01.01.2021) порівняно з моментом введення нової ціни за оскаржуваними додатковими угодами.

Пункт 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі передбачає дотримання пропорційності збільшення ціни за одиницю товару до коливання ціни на ринку.

Пропорційність означає рівність, співрозмірність двох відношень до порівняння.

За висновком суду, з метою підтвердження факту коливання ціни електроенергії на ринку, необхідно порівнювати її ціну за співмірні проміжки часу, наприклад, місяць з місяцем, декаду з декадою, а не на вибіркові дати в різних розрахункових періодах, при цьому, обов`язково таке порівняння має бути проведене починаючи з моменту укладення Договору, що відображатиме реальну тенденцію коливання ціни на ринку.

Водночас, визнання недійсною будь-якої додаткової угоди тягне за собою визнання недійсними всіх послідуючих додаткових угод, оскільки кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, відтак, є похідною від попередніх додаткових угод, та підлягає визнанню недійсною, оскільки змінює ціну більш як на 10% (сумарно) в порівнянні до ціни, що погоджена сторонами на момент укладення Договору.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (пункти 88 - 90) зробила наступний правовий висновок, що є обов`язковим для врахуванням судом першої інстанції в силу частини 4 статті 236 ГПК України: ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

Натомість, сторони, шляхом укладення додаткових угод №№ 3 - 11, змінили (збільшили) ціну за одиницю товару з 6,10445 грн до 14,38220 грн за 1 куб. м, тобто фактично вартість 1 куб. м (одиниця товару) збільшилася на 8,27775 грн або на 135,6%.

Суд проаналізувавши матеріали справи, дійшов висновку, що надані постачальником документи не є належними доказами, що підтверджують факт коливання ціни природного газу на ринку в порівняні з моментом укладення Договору (істотні умови якого визначені за фактом проведеної процедури закупівлі) а також у порівняні з моментом введення в дію нових цін (починаючи з 01.01.2021), за підсумком, ціна за одиницю товару зросла на +135,6%.

Як вбачається з інформації про середньозважені ціни на природний газ за результатами біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» (www.ueex.com.ua), дійсно простежується тенденція коливання ціни на ринку протягом спірного періоду, проте, зобов`язання документально підтвердити таке коливання (в бік зростання ціни) покладене саме на постачальника на момент його звернення до замовника з відповідними пропозиціями щодо перегляду ціни в відповідному розрахунковому періоді, водночас загальне збільшення погодженої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом дії Договору.

Метою Закону України Про публічні закупівлі є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища в сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції в цій сфері, розвитку добросовісної конкуренції.

Відповідно до статті 5 Закону України Про публічні закупівлі закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Перемога в тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору за однією ціною та її подальше підвищення шляхом укладення каскадних додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця. Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 5 Закону України Про публічні закупівлі.

Кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам (стаття 13 ЦК України).

Будь-який суб`єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору. В силу особливостей ціна на природний газ є динамічною, про що не міг не знати та не враховувати відповідач, проводячи свою діяльність на ринку та формуючи тендерну пропозицію щодо спірної закупівлі.

Таким чином, беручи участь у процедурі публічних закупівель, Товариство самостійно визначаючи ціну на предмет закупівлі, з урахуванням власного економічного обґрунтування рентабельності підприємства і можливості виконати взяті зобов`язання упродовж дії договору, чітко усвідомлювало свою можливість поставки товару за заявленими цінами протягом дії договору, адже вчиненню таких дій повинні передувати організаційні дії щодо закупки товару. Саме по собі коливання цін на ринку - природна обставина ринкових відносин, яка повинна братися до уваги при укладенні договорів з урахуванням підприємницького ризику. Саме лише коливання цін не є безумовною підставою внесення змін до договору.

В силу особливостей ціна на природний газ є динамічною, про що не міг не знати та не враховувати відповідач, проводячи свою діяльність на ринку та формуючи тендерну пропозицію щодо спірної закупівлі.

Виходячи з інформації про середньозважені ціни на природний газ за результатами біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» (www.ueex.com.ua) на момент формування остаточної цінової пропозиції та розкриття тендерних пропозицій, запропонована ТОВ «Чернігівгаз збут» ціна була нижче ринкової, що в подальшому після укладення Договору, призвело до її стрімкого зростання, з першого дня постачання природного газу.

Покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки.

Комунальне некомерційне підприємство «Варвинська лікарня» Варвинської селищної ради Приплуцького району Чернігівської області мало беззаперечне право на отримання природного газу по ціні, визначеній в укладеному сторонами Договорі (з урахуванням додаткової угоди № 2 від 28.01.2021), однак, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо необґрунтованих пропозицій відповідача 1 про збільшення ціни, підписала спірні додаткові угоди, як наслідок, ціна 1 куб. м природного газу значно збільшилась, а запланований обсяг поставки - зменшився.

Укладення додаткових угод до договору щодо зміни ціни на товар, за відсутності для цього визначених Законом України Про публічні закупівлі підстав, спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання договору.

Позов пред`явлений одночасно до ТОВ «Чернігівгаз збут» та КНП «Вавинська лікарня» як сторін оскаржуваних додаткових угод до Договору.

Згідно з частиною 1 статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Суд, установив наявність фактичних обставин, з якими Закон пов`язує визнання додаткових угод №№ 3 - 11 до Договору № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020 недійсними на момент їх укладення, та дійшов висновку, що оскаржувані додаткові угоди суперечать п. 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі, принципам максимальної економії, ефективності та пропорційності закупівель, установлених статтею 5 цього Закону, відтак про наявність підстав для визнання їх недійсними відповідно до статей 203, 215 ЦК України.

Щодо стягнення безпідставно набутих коштів у сумі 184842,35 грн.

Відповідно до вимог статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

За приписами частини 1 статті 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

Відповідно до частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з п. 1 частини 3 статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22, за подібних обставин, дійшла висновку, що кошти одержані відповідачем безпідставно, оскільки підстава внаслідок визнання додаткових угод недійсними відпала, тому останній зобов`язаний їх повернути в силу статей 216, 1212 ЦК України.

Недійсність спірних додаткових угод означає, що зобов`язання сторін регулюються виключно Договором, тобто і поставка прирорного газу, і його оплата мають здійснюватися сторонами відповідно до умов саме первісної редакції Договору.

Наведена правова позиція узгоджується з сталою та послідовною практикою Великої Палати Верховного Суду в постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22, Верховного Суду в постановах від 13.04.2023 у справі № 908/653/22, від 16.02.2023 у справі № 903/366/22, від 16.02.2023 у справі № 903/383/22, від 07.02.2023 у справі № 927/188/22.

Відповідно до умов Договору (пунктів 1.2., 3.2.) (з урахуванням додаткової угоди №2) відповідач 1 повинен був поставити відповідачу 2 103645,70 куб. м природного газу по ціні 6,10445 грн за 1 куб. м.

Як установив суд, відповідач 1, у період з січня по квітень 2021 року, поставив відповідачу 2 природний газ обсягом 58623,65 куб. м, що підтверджується підписаними сторонами актами приймання-передачі природного газу.

Відповідач 2 здійснив оплату поставленого природного газу в період січня квітня 2021 року на суму 542707,49 грн, що підтверджується наданими платіжними дорученнями, наявними в матеріалах справи.

Виходячи з ціни, обумовленої сторонами в п. 3.2 Договору. (в редакції додаткової угоди № 2 від 28.01.2021), відповідач 2 (замовник), повинен був сплатити відповідачу 1 за спожитий в спірному періоді природний газ 357865,14 грн (58623,65 куб. м х 6,10445 грн/куб. м), а отже розмір надмірно сплачених коштів становить 184842,35 грн (542707,49 грн 357865,14 грн).

З урахуванням установлених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову прокурора в частині вимог про стягнення з відповідача безпідставно отриманих коштів.

За загальним правилом обов`язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов`язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред`явлений позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він заперечує проти позову.

За приписами частин 2, 3 статті 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених законом.

Обов`язок доказування і подання доказів установлений статтею 74 ГПК України, за якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частина 3 статті 74 ГПК України).

Відповідно до частини 4 статті 74 ГПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви в добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, установлених цим Кодексом (частина 1 статті 14 ГПК України).

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

З огляду на зміст статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Стаття 76 даного Кодексу визначає, що належними доказами є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять у предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Статтями 78, 79 ГПК України встановлено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними ніж докази, надані на її спростування.

За приписами частин 1, 2 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь установленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

Тобто, виходячи зі змісту статей 13, 74 ГПК України кожна сторона на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів повинна довести правомірність заявлених нею вимог або заперечень.

За висновком суду, прокурор, на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів, у розумінні статей 76 - 79 ГПК України, довів наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.

При ухваленні рішення в справі, суд у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, до яких зокрема належить судовий збір.

За частиною 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається в спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак за рахунок відповідачів підлягає відшкодуванню сплачений до Державного бюджету України судовий збір у сумі 30280 грн, в рівних частинах по 15140 грн з кожного.

Керуючись статтями 13, 14, 42, 47, 53, 73 - 80, 86, 126, 129, 165 - 167, 178, 184, 202, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1.Задовольнити повністю позов заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури (вул. 1-го Травня, 50 А, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500; код ЄДРПОУ 02910114) в інтересах держави в особі Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (вул. Шевченка, 38, смт. Варва, Прилуцький район, Чернігівська область, 17600; код ЄДРПОУ 04412372) до Товариства з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021; код ЄДРПОУ 39576385) та до Комунального некомерційного підприємства Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (вул. 9 Травня, 2А, смт. Варва, Прилуцький район, Чернігівська область, 17600; код ЄДРПОУ 02006194) про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 184842,35 грн.

2. Визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 29.01.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02006194) та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (код ЄДРПОУ 39576385);

3. Визнати недійсною додаткову угоду № 4 від 04.02.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02006194) та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (код ЄДРПОУ 39576385);

4. Визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 05.02.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02006194) та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (код ЄДРПОУ 39576385);

5. Визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 22.02.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02006194) та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (код ЄДРПОУ 39576385);

6. Визнати недійсною додаткову угоду № 7 від 24.02.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02006194) та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (код ЄДРПОУ 39576385);

7. Визнати недійсною додаткову угоду № 8 від 15.06.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02006194) та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (код ЄДРПОУ 39576385);

8. Визнати недійсною додаткову угоду № 9 від 29.06.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02006194) та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (код ЄДРПОУ 39576385);

9. Визнати недійсною додаткову угоду № 10 від 05.08.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02006194) та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (код ЄДРПОУ 39576385);

10. Визнати недійсною додаткову угоду № 11 від 19.08.2021 щодо зміни ціни до договору про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1428-20 від 28.12.2020, укладену між Комунальним некомерційним підприємством Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02006194) та Товариством з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (код ЄДРПОУ 39576385);

11.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021; код ЄДРПОУ 39576385) на користь місцевого бюджету Варвинської селищної об`єднаної територіальної громади (р/р UA908999980314000544000025691 Варвинська СТГ, Казначейство України 37972475, код класифікації доходу 24060300) кошти в сумі 184842,35 грн.

12.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут (вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021; код ЄДРПОУ 39576385) на користь Чернігівської обласної прокуратури (вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000; код ЄДРПОУ 02910114) 15140,00 грн судового збору.

13. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Варвинська лікарня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (вул. 9 Травня, 2А, смт Варва, Прилуцький район, Чернігівська область, 17600; код ЄДРПОУ 02006194) на користь Чернігівської обласної прокуратури (вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000; код ЄДРПОУ 02910114) 15140,00 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови в відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до статті 256 ГПК України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні були оголошені лише вступна та резолютивна частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду в порядку визначеному статтею 257 ГПК України.

Повне судове рішення складене та підписане 02.04.2024.

Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до приписів частин 5-8 статті 6 та частин 5, 6 статті 242 ГПК України, пунктів 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб, і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, мають здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://cn.arbitr.gov.ua/sud5028/.

Суддя А. В. Романенко

Дата ухвалення рішення27.03.2024
Оприлюднено04.04.2024
Номер документу118070368
СудочинствоГосподарське
Сутьпублічні закупівлі та законодавчо визначеним принципам, за якими мають здійснюватися такі закупівлі. Ухвалою від 25.01.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження в справі за правилами загального позовного провадження. Провадження в справі зупинене, відповідно до п. 7 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), до перегляду Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у справі № 922/2321/22. 24.01.2024, Великою Палатою Верховного Суду прийнята постанова в справі № 922/2321/22, повний текст якої оприлюднений в Єдиному державному реєстрі судових рішень 01.02.2024. Суд поновив провадження в справі, призначив підготовче засідання на 28.02.2024