Рішення
від 01.04.2024 по справі 300/8277/23
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" квітня 2024 р. справа № 300/8277/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про визнання незаконним та скасування наказу № 370 від 10.11.2023, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі відповідач, ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області), в якому просить суд: визнати незаконним та скасування наказ № 370 від 10.11.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», яким накладено на начальника АРЗ СП ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді оголошення догани.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області безпідставно притягнуло ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани згідно з пунктом 1 наказу № 370 від 10.11.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності». Так, позивач зазначив, що наказ № 370 від 10.11.2023 прийнятий на підставі висновку службового розслідування від 17.10.2023, яке розпочато у зв`язку з перевіркою інформації щодо проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області щодо незаконної вирубки лісу на території земельної ділянки за період з 07.08.2023 по 11.08.2023, що використовується Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. ОСОБА_1 вказав на те, що в період з 11.07.2023 по 02.09.2023 був звільнений від виконання службових обов`язків у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю, а з 28.09.2023 по 31.10.2023 позивач перебував у черговій відпустці. Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області є юридичною особою, яка в рамках своїх повноважень та діяльності надала запит до Управління екології та природних ресурсів стосовно роз`яснень про можливість здійснення заходів по благоустрою території в межах земельної ділянки, на якій розміщений майновий комплекс в с. Нова Гута. Відповідь від 25.07.2023 на такий запит отримано в рамках внутрішньої діяльності Аварійно-рятувального загону, а тому в Аварійно-рятувального загону не існувало жодних обов`язків щодо повідомлення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про надходження такої відповіді Управління екології та природних ресурсів. При цьому, в період надходження відповіді Управління екології та природних ресурсів від 25.07.2023, ОСОБА_1 був звільнений від виконання службових обов`язків у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю в період з 11.07.2023 по 02.09.2023. Питання виконання доручення, наданого позивачу на оперативній нараді 05.05.2023 щодо облаштування під`їзду до вод джерела та розчищення периметру майнового комплексу Аварійно-рятувального загону, знято з контролю відповідачем 08.09.2023 без зауважень на підставі рапорта від 08.09.2023 після проведення навчань та до початку проведення службового розслідування, а тому не може стосуватися практичних навчань за період з 07.08.2023 по 11.08.2023. У висновку службового розслідування відповідач сам зазначив, що зважаючи на відсутність встановлених меж зоологічного заказника «Чорний ліс», а також відсутність затвердженого проекту землеустрою земельної ділянки, підтвердити чи спростувати факт незаконної вирубки дерев на території заказника посадовими особами Аварійно-рятувального загону та ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області без проведення судової інженерно-екологічної та судово земельної експертизи є неможливим. Таким чином, за неможливості встановлення факту перебування майнового комплексу в межах заказника, а також неможливості підтвердження факту незаконної вирубки дерев на території заказника особовим складом та посадовими особами Аварійно-рятувального загону та ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, відсутній причинно-наслідковий зв`язок між неповідомленням Аварійно-рятувальним загоном відповідача про те, що майновий комплекс знаходиться в межах території заказника, та фактом незаконної вирубки дерев. Тобто, на думку позивача, відсутні будь-які негативні наслідки, пов`язані з неповідомленням Аварійно-рятувальним загоном відповідача про лист Управління екології та природних ресурсів від 25.07.2023, а тому відсутні підстави для накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді оголошення догани.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

20.12.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 19.12.2023 на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача вказав на те, що ОСОБА_1 не виконав доручення начальника ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області щодо облаштування під`їзду до вод джерела та розчищення периметру майнового комплексу Аварійно-рятувального загону до 31.05.2023, наданого на оперативній нараді 05.05.2023, що, на думку представника відповідача, свідчить про порушення позивачем службової дисципліни. Щодо відсутності в начальника Аварійно-рятувального загону обов`язку повідомляти ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про лист Управління екології та природних ресурсів від 25.07.2023, то такі доводи позивача є безпідставними та суперечать вимогам статті 21 Дисциплінарного статуту цивільного захисту. Дізнавшись з відповіді Державного підприємства «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 25.04.2023 № 05-14/1564 та відповіді Управління екології та природних ресурсів від 25.07.2023 № 01-15/3263 про входження земельної ділянки Аварійно-рятувального загону до території заказника, ОСОБА_1 не доповів про це начальнику ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. Таким чином, за результатами проведення службового розслідування комісія дійшла висновку, що в діях позивача в частині неповідомлення і несвоєчасного інформування відповідача щодо можливих обставин розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону на території земельної ділянки в межах зоологічного заказника «Чорний ліс» наявний склад дисциплінарного проступку. З огляду на те, що на ОСОБА_1 вже накладено дисциплінарне стягнення у виді зауваження, тому на підставі наказу № 370 від 10.11.2023 позивача притягнено до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани. Представник відповідач просив суд в задоволенні позову відмовити (а.с. 50-56).

На виконання вимог пункту 5 ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 про відкриття провадження в цій справі, ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області 20.12.2023 надало суду належним чином засвідчені копії всіх матеріалів, на підставі яких та які були використані під час службового розслідування і вказані у висновку службового розслідування, затвердженого начальником ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області 17.10.2023 (а.с. 57-70).

24.01.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь позивача від 22.01.2024 на відзив, згідно якої ОСОБА_1 вказав на безпідставність доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву. Так, позивач зазначив, що спірний наказ № 370 від 10.11.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» жодним чином не стосується виконання розпорядження 05.05.2023 щодо облаштування під`їзду до вод джерела та розчищення периметру майнового комплексу Аварійно-рятувального загону, оскільки проведене відповідачем службове розслідування у період з 18.09.2023 по 17.10.2023 стосувалося перевірки інформації щодо проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області щодо незаконної вирубки лісу на території земельної ділянки за період з 07.08.2023 по 11.08.2023, що використовується Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. Станом на 05.05.2023 ОСОБА_1 , як начальник Аварійно-рятувального загону, не володів офіційною інформацією про те, що земельна ділянка площею 112 га перебуває в межах заказника. Такою інформацією позивач не володів і станом на день написання рапорта від 26.06.2023 про відтермінування виконання розпорядження, оскільки лист від Управління екології та природних ресурсів від 25.07.2023 з відповідним роз`ясненням щодо статусу земельної ділянки та порядку користування нею після отримання правовстановлюючих документів, Аварійно-рятувальний загін отримав лише 26.07.2023. ОСОБА_1 зазначив, що після виходу з відпустки позивач зняв 08.09.2023 виконання розпорядження з контролю до отримання відповідних дозволів та правовстановлюючої документації. ОСОБА_1 вказав на відсутність протиправних, винних діянь чи бездіяльності в сукупності із причинно-наслідковим зв`язком та виною позивача між неподання інформації про статус земельної ділянки як заказника у травні-липні 2023 року та порубкою лісу в період з 07.08.2023 по 11.08.2023, в період коли позивач був звільнений від виконання службових обов`язків у зв`язку із хворобою (а.с. 71-82).

30.01.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло заперечення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 29.01.2024 на відповідь на відзив. Так, представник відповідача зазначив, що наказ № 370 від 10.11.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» прийнятий ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області правомірно, з дотриманням вимог Конституції та чинного законодавства, оскільки мало місце порушення ОСОБА_1 службової дисципліни. Представник відповідача звернув увагу на те, що позивач займаючи відповідну посаду в органах ДСНС, повинен був усвідомлювати підвищену відповідальність за свої дії, вжити заходів щодо невідкладного інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області щодо можливих обставин розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону на території земельної ділянки в межах зоологічного заказника «Чорний ліс». На думку представника відповідача, вказане свідчить про безвідповідальне ставлення позивача до виконання службових обов`язків. Представник відповідач просив суд в задоволенні позову відмовити (а.с. 83-84).

В зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці та його хворобою в період з 01.03.2024 по 29.03.2024, рішення в цій справі ухвалене судом у розумний строк після виходу судді на роботу.

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 11.05.2021 № 155 «Про зарахування у розпорядження та призначення», полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено начальником Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (зворотній бік а.с. 13).

Згідно протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 ОСОБА_1 надано доручення:

- п. 3.7: «Облаштувати під`їзди до вододжерела та очищення периметру території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) до 31.05.2023»;

- п. 3.11: «Про результати доповісти встановленим порядком через УРНС ( ОСОБА_2 )» (а.с. 68).

26.06.2023 на електронну пошту УРНС через систему «СЕД АСКОД» надійшов рапорт ОСОБА_1 від 26.06.2023 № 546001-2924/5460 на ім`я начальника ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про надання дозволу на перенесення терміну виконання п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 щодо забезпечення під`їзди до вододжерела та очищення периметру території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області до 24.07.2023 у зв`язку із залученням машиніста-ескаватора ВГРЧ до робіт на території Надвірнянського та Верховинського районів (а.с. 69).

27.06.2023 Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області направив Управлінню державного екологічного нагляду (контролю) в Івано-Франківський області Державної екологічної інспекції Карпатського округу лист від 27.06.2023 № 546001-2966/5460 щодо надання інформації про необхідність дозволу стосовно можливості здійснення заходів по благоустрою території в межах земельної ділянки 112,1 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Нова Гута із зазначенням, що заходи по благоустрою орієнтовно можуть включати здійснення зрізки зелених насаджень, сироростучих та сухостій дерев різного роду порід, що знаходиться на даній ділянці.

Державна екологічна інспекція Карпатського округу повідомила Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про те, що вищевказані питання не відносяться до повноважень інспекції, а тому лист від 27.06.2023 № 546001-2966/5460 перенаправлено до Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА.

На підставі наказу ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 11.07.2023 № 218 ОСОБА_1 звільнено від виконання службових обов`язків у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю з 11.07.2023, тимчасове виконання обов`язків за посадою начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області покладено на першого заступника начальника цього загону - підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 (а.с. 35).

27.07.2023 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області надійшов лист Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023 № 01-15/3263, в якому за результатами розгляду листа від 27.06.2023 № 546001-2966/5460 повідомлено, що Державним підприємством «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Аварійно-рятувальному загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС за межами населеного пункту с. Нова Гута Ямницької сільської територіальної громади Івано-Франківського району загальною площею 112,1000 га, яким визначено, що дана земельна ділянка знаходиться в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення «Чорний ліс». При здійсненні діяльності в межах земельної ділянки площею 112,1 га необхідно дотримуватись вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України», положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення «Чорний ліс», Правил поліпшення якісного стану лісів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 724, Санітарний правил в лісах України, які затверджені поставною Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555, рішення Івано-Франківської обласної ради від 09.06.2023 № 680-22/2023 «Про затвердження Порядку встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно заповідного фонду місцевого значення Івано-Франківської області», Лісового, Водного, Земельного кодексів України та інших нормативно-правових актів у даній сфері (а.с. 66).

Листом ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 03.08.2023 № 54 01-6806/54 091 повідомлено Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про заплановані в період з 07.08.2023 по 11.08.2023 на території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області практичні навчання з гасіння лісових та торф`яних пожеж, а також маштабних пожеж сухої трави та чагарників. Згідно пункту 3 зазначеного листа від 03.08.2023 № 54 01-6806/54 091 доручено тимчасово виконуючому обов`язки начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області:

3.1. Організувати розміщення на території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області направленого особового складу та забезпечити належні саніторно-побутові умови для нього;

3.2. Забезпечити розгортання та роботу у період практичних навчань польового пункту для миття особового складу;

3.3. Забезпечити залучення з 07.08.2023 по 11.08.2023 для прийняття участі у практичних навчаннях інженерну та спеціальну техніку.

Відповідно до пункту 4 листа від 03.08.2023 № 54 01-6806/54 091 призначено відповідальним за координацію під час проведення практичних навчань тимчасово виконуючого обов`язки начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 (а.с. 37).

07.08.2023 тимчасово виконуючого обов`язки начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 на виконання вимог вказівки від 03.08.2023 № 54 01-6806/54 091 прийняв наказ № 386 «Про проведення практичних навчань» (а.с. 38).

В період з 07.08.2023 по 11.08.2023 на території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області проведено практичні навчання з гасіння лісових та торф`яних пожеж, а також маштабних пожеж сухої трави та чагарників.

Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних рослідувань Національної поліції України направило до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області лист від 16.08.2023 № 3481/55/108/01-2023 «Щодо надання інформації» в межах перевірки законності вирубки вздовж ліній електропередач на ПЛ-10 кВ пр. Вч-6, яка пролягає в районі лісового масиву АДРЕСА_1 (а.с. 63).

На підставі наказу ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 04.09.2023 ОСОБА_1 приступив до виконання службових обов`язків начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області після завершення тимчасової непрацездатності (зворотній бік а.с. 35).

08.09.2023 на електронну пошту через систему «СЕД АСКОД» надійшов рапорт ОСОБА_1 від 08.09.2023 № 546001-3809/5460 6008 на ім`я начальника ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, в якому повідомлено, що на виконання п. 3.7 протоколу наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 в Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області проводить процедуру для отримання документів про право власності на землю території майнового комплексу. Після отримання документів та дозволу на вирубку дерев буде облаштовано під`їзд до вододжерела та здійснено розчищення периметру майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. Позивач просив дане питання зняти із контролю (а.с. 42).

На виконання листа Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України направило до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 16.08.2023 № 3481/55/108/01-2023, Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області листом від 06.09.2023 № 546001-3794/5460 надав запитувану інформацію (а.с. 67).

18.09.2023 ОСОБА_1 повідомив ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області в межах кримінального провадження № 42023092780000127 від 16.08.2023 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого частиною четвертою статті 246 Кримінального кодексу України, на території земельної ділянки кадастровий номер 2625882700:11:001:0002, що використовується Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області.

З метою перевірки вищевказаної інформації, ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області прийняло наказ від 18.09.2023 № НС-300/54 «Про призначення комісії для проведення службового розслідування» створено комісію для проведення службового розслідування (а.с. 60).

25.09.2023 ОСОБА_1 по вказаному службовому розслідуванні надав письмові пояснення щодо обставин вирубки лісу в період з 07.08.2023 по 11.08.2023, по факту повідомлення про яку призначено службове розслідування, зокрема, повідомив, що в період з 07.08.2023 по 11.08.2023 позивач перебував на лікарняному, а на території Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області проводились навчання підрозділами ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. Жодної участі у порубці насаджень на цій території працівниками Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області не здійснювалось ні в зазначений період, ні за попередні роки. Жодної вказівки працівникам щодо порубки насаджень на вказаній території ОСОБА_1 не давав (а.с. 34).

На підставі наказу ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 25.09.2023 № 333 ОСОБА_1 перебував у щорічній відпустці з 28.09.2023 по 31.10.2023 (а.с. 36).

28.09.2023 тимчасово виконуючого обов`язки начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 на виконання рапорту заступника начальника ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 27.09.2023 № Р-2/54 надав копії документів щодо земельної ділянки на якій розташований майновий комплекс Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (а.с. 70).

За результатами проведеного службового розслідування комісія склала висновок службового розслідування про перевірку інформації щодо проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, затверджений 17.10.2023 начальником ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (а.с. 16-33).

Так, за результатами проведеного службового розслідування комісія дійшла висновку, що п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 було доручено начальнику Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 облаштувати під`їзди до вододжерела та здійснити очищення периметру території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) до 31.05.2023, але рапорт ОСОБА_1 від 26.06.2023 № 546001-2924/5460 щодо перенесення терміну виконання п. 3.7 зазначеного протоколу до 24.07.2023 у зв`язку із залученням машиніста екскаватора ВГРЧ до робіт на території Надвірнянського та Верховинського районів надійшов з простроченням на 26 днів терміну виконання. Після отримання відповіді Державного підприємства «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (лист від 25.04.2023 № 05-14/1564) та Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023 № 01-15/3263 щодо обставин можливого розміщення майнового комплексу в межах зоологічного заказника «Чорний ліс», начальником Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 , першим заступником начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , який в період з 16.07.2023 по 01.09.2023 тимчасово виконував обов`язки начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, не було повідомлено та не проведено своєчасного інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про можливе розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області в межах зоологічного заказника «Чорний ліс».

На підставі вищенаведеного комісія дійшла висновку, що:

В діях посадових осіб Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області в частині неповідомлення і несвоєчасного інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області щодо можливих обставин розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) на території земельної ділянки з кадастровим номером 2625882700:11:001:0002 в межах зоологічного заказника «Чорний ліс» наявний склад дисциплінарного проступку (пункт 1).

В неповідомленні керівництва ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області начальником УРНС полковником СЦЗ ОСОБА_2 інформації про зрив виконання поставлених на оперативній нараді завдань, неподанні керівництву на розгляд рапортів щодо продовження термінів від Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, наявний склад дисциплінарного проступку, а саме: порушення вимог Інструкції документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області як затверджено наказом ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 14.03.2023 № НС-100/54 (пункт 2).

Відповідно до пункту 3 висновку службового розслідування про перевірку інформації щодо проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, комісією визнано, що зважаючи на відсутність встановлених меж зоологічного заказника «Чорний ліс», що підтверджується рішенням у справі № 300/2251/20, а також відсутністю затвердженого проєкту землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 2625882700:11:001:0002, відсутності охоронних зобов`язань, підтвердити чи спростувати факт незаконної вирубки дерев на території заказника посадовими особами Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області та посадовими особами підпорядкованих підрозділів ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області без проведення інженерно-екологічної та судової земельної експертизи не представляється можливим.

Згідно з пунктом 4 висновку службового розслідування про перевірку інформації щодо проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, за порушення вимог пунктів 3 та 5 розділу І Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, який затверджено Законом України від 05.03.2009 № 1068-VІ, та на підставі пункту 7 розділу І цього ж Статуту, враховуючи той факт, що наказом начальника ГУ ДСНС в області від 26.01.2023 № 35 на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді зауваження, комісія вирішила накласти на начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді оголошення догани.

10.11.2023 на підставі висновку службового розслідування від 17.10.2023 ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області прийнято наказ № 370 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», згідно пункту 1 якого, за порушення вимог пунктів 3 та 5 розділу І Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, який затверджено Законом України від 05.03.2009 № 1068-VІ, та на підставі пункту 7 розділу І цього ж Статуту, враховуючи той факт, що наказом начальника ГУ ДСНС в області від 26.01.2023 № 35 на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді зауваження, накладено на начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді оголошення догани (а.с. 14).

Вважаючи незаконним наказ № 370 від 10.11.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», яким накладено на начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення, позивач звернувся з цим позовом до суду, в якому просить скасувати такий наказ.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права.

Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, регулює Кодекс цивільного захисту України, який визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України. На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом.

Сутність службової дисципліни, права та обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, в тому числі слухачів і курсантів навчальних закладів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування, визначає Дисциплінарний статут служби цивільного захисту, затверджений Законом України від 05.03.2009 № 1068-VI (далі Дисциплінарний статут).

Дія цього Дисциплінарного статуту поширюється на всіх осіб рядового і начальницького складу, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Відповідно до пункту 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов`язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту.

Згідно з пунктом 2 Дисциплінарного статуту службова дисципліна ґрунтується на усвідомленні особами рядового і начальницького складу своїх службових обов`язків та вірності Присязі, що складається особами рядового і начальницького складу відповідно до закону.

Пунктом 3 Дисциплінарного статуту визначено, що службова дисципліна в органах і підрозділах цивільного захисту зобов`язує кожну особу рядового і начальницького складу під час проходження служби:

виконувати вимоги Присяги, контракту, накази начальників, додержуватися цього Статуту та інших нормативно-правових актів;

захищати життя, здоров`я, права та власність громадян, територію, інтереси суспільства і держави у разі виникнення надзвичайних ситуацій;

бути чесним, сумлінним і дисциплінованим;

стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов`язані із службою, не шкодувати сил під час виконання поставлених завдань;

постійно вдосконалювати професійну майстерність, підвищувати свій професійний рівень;

додержуватися норм професійної та службової етики, не вчиняти дій, що можуть призвести до неналежного виконання службових обов`язків, бути вільним від впливу політичних партій і громадських організацій;

поважати людську гідність і бути готовим у будь-який час надати допомогу людям;

сприяти зміцненню службової дисципліни, виявляти повагу до начальників та старших за званням, бути ввічливим, додержуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету;

зберігати державну таємницю та іншу охоронювану законом інформацію;

берегти та підтримувати в належному стані передані їй у користування майно і техніку.

Відповідно до пункту 5 Дисциплінарного статуту належний рівень службової дисципліни в органах і підрозділах цивільного захисту досягається шляхом:

виховання високих професійних і морально-психологічних якостей в осіб рядового і начальницького складу на національно-історичних традиціях, засадах патріотизму, свідомого ставлення до виконання службових обов`язків, вірності Присязі;

встановлення особистої відповідальності кожної особи рядового і начальницького складу за додержання вимог Присяги, цього Статуту, інших нормативно-правових актів, виконання службових обов`язків і наказів начальників;

формування правової культури в осіб рядового і начальницького складу;

поєднання вимогливості начальників до підлеглих із забезпеченням додержання їхніх прав і свобод та турботою про них;

поєднання методів переконання і заохочення із застосуванням заходів дисциплінарного стягнення;

особистого прикладу зразкового виконання начальниками своїх службових обов`язків, справедливого ставлення до підлеглих;

створення в органах і підрозділах цивільного захисту належних матеріально-побутових умов, забезпечення додержання внутрішнього порядку;

своєчасного і повного надання особам рядового і начальницького складу встановлених видів забезпечення;

залучення всіх осіб рядового і начальницького складу до службової підготовки.

Згідно з пунктом 6 Дисциплінарного статуту порушення службової дисципліни є дисциплінарним правопорушенням.

Пунктом 7 Дисциплінарного статуту за зразкове виконання службових обов`язків особи рядового і начальницького складу підлягають заохоченню, а за порушення службової дисципліни - несуть дисциплінарну відповідальність згідно із цим Статутом, а також цивільну, матеріальну, адміністративну, кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до пункту 8 Дисциплінарного статуту порушення службової дисципліни - протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння або бездіяльність особи рядового чи начальницького складу, спрямоване на недодержання вимог Присяги, зокрема на невиконання або неналежне виконання службових обов`язків, перевищення прав, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, чи вчинення інших дій, що ганьблять або дискредитують особу як представника служби цивільного захисту.

Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни визначені розділом ІІІ Дисциплінарного статуту.

Так, згідно з пунктом 57 Дисциплінарного статуту дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.

Пунктом 58 Дисциплінарного статуту визначено, що грубим дисциплінарним проступком вважається факт грубого порушення службової дисципліни, а саме:

невихід на службу без поважних причин;

порушення встановленого керівником органу чи підрозділу цивільного захисту розпорядку дня;

вживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані чи стані наркотичного сп`яніння;

порушення статутних правил несення служби;

втрата службового посвідчення, службових документів;

невиконання наказів та розпоряджень начальників, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань;

порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування або втрати закріпленого майна, обладнання та техніки, інших матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров`ю особовому складу органу чи підрозділу цивільного захисту або іншим особам;

самовільне відлучення курсантів (слухачів) з розташування навчального закладу;

невиконання індивідуальних планів роботи науковим, науково-педагогічним, педагогічним складом, ад`юнктами, докторантами;

вчинення інших дій чи бездіяльність, що полягає в порушенні службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні службових обов`язків, які підривають авторитет органів та підрозділів цивільного захисту, а також не сумісні з подальшим проходженням служби цивільного захисту.

Відповідно до пункту 59 Дисциплінарного статуту до діянь, що є порушеннями службової дисципліни, також належать:

порушення вимог законодавства з питань діяльності органів і підрозділів цивільного захисту;

брутальне або зневажливе ставлення до громадян, приниження їх честі та гідності під час виконання службових обов`язків;

приховування або недостовірне надання відомостей про себе, що мають значення для проходження служби (зміна місця проживання, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності);

інші діяння, визнані порушеннями службової дисципліни законом та цим Статутом.

Згідно з пунктом 60 Дисциплінарного статуту у разі вчинення незначного порушення службової дисципліни особою рядового або начальницького складу начальник може обмежитись усним попередженням її щодо необхідності дотримання службової дисципліни, вказати на відповідні недоліки, а в разі неналежного виконання після цього особою рядового або начальницького складу своїх службових обов`язків - накласти на неї дисциплінарне стягнення.

Пунктом 68 Дисциплінарного статуту визначено, що на осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) звільнення зі служби у зв`язку із вчиненням проступку, не сумісного з подальшим проходженням служби цивільного захисту, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність.

Відповідно до пункту 69 Дисциплінарного статуту на осіб начальницького складу за порушення службової дисципліни, крім зазначених у пункті 68 цього Статуту, можуть накладатися дисциплінарні стягнення у вигляді: 1) звільнення з посади; 2) пониження у спеціальному званні на один ступінь.

Згідно з пунктом 75 Дисциплінарного статуту на осіб рядового і начальницького складу, які порушили службову дисципліну, можуть бути накладені лише визначені цим Статутом дисциплінарні стягнення, що відповідають ступеню вини особи.

Пунктом 76 Дисциплінарного статуту визначено, що відповідальність особи має індивідуальний характер.

Відповідно до пункту 77 Дисциплінарного статуту за кожне порушення службової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення. У разі порушення службової дисципліни кількома особами дисциплінарне стягнення накладається на кожного окремо.

Згідно з пунктом 78 Дисциплінарного статуту дисциплінарні стягнення у вигляді зауваження, позачергового призначення в наряд на службу (за винятком призначення до складу варти або черговим підрозділу), позбавлення чергового звільнення з розташування навчального закладу (підрозділу) можуть накладатися відданим усно або виданим письмово наказом. Інші види дисциплінарних стягнень, передбачені пунктами 68-70 цього Статуту, на осіб рядового і начальницького складу накладаються виданим письмово наказом.

Пунктом 81 Дисциплінарного статуту визначено, що накладенню дисциплінарного стягнення передує отримання від порушника дисципліни письмового пояснення. У разі відмови порушника дати письмове пояснення безпосередній начальник такої особи складає про це акт.

Відповідно до пункту 83 Дисциплінарного статуту прийняттю начальником рішення про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення за суттєвий грубий дисциплінарний проступок може передувати службове розслідування, яке призначається виданим наказом начальника з метою з`ясування всіх обставин, а також уточнення причин і умов, що призвели до вчинення дисциплінарного правопорушення, встановлення ступеня тяжкості правопорушення та розміру заподіяної шкоди.

Згідно з пунктом 84 Дисциплінарного статуту службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць.

Пунктом 85 Дисциплінарного статуту визначено, що порядок проведення службового розслідування визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту.

Відповідно до пункту 86 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення може бути накладено не пізніше ніж протягом 30 днів від дня, коли про правопорушення стало відомо начальнику, а у разі проведення за фактом вчинення правопорушення службового розслідування - від дня закінчення службового розслідування, не враховуючи періоду тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці порушника дисципліни.

Згідно з пунктом 87 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення не може бути накладено у період тимчасової непрацездатності або перебування особи рядового чи начальницького складу у відпустці, або якщо з дня вчинення правопорушення минуло більше року.

Пунктом 93 Дисциплінарного статуту особа рядового або начальницького складу має право оскаржити накладене на неї дисциплінарне стягнення протягом місяця з дня його накладення старшому за підпорядкованістю начальнику або до суду.

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами.

З огляду на зміст зазначених вище правових норм, недотримання працівником Державної служби України з надзвичайних ситуацій службової дисципліни, неналежне виконання обов`язків, є наслідком вчинення ним дисциплінарного проступку та можливості притягнення такого працівника до дисциплінарної відповідальності. При цьому, обставини дисциплінарного проступку мають встановлюватись під час службового розслідування. Водночас, вирішення питання про застосування того чи іншого виду дисциплінарного стягнення, необхідно виходити з характеру проступку, обставин, за яких його вчинено, яку завдано ним (могло бути завдано) шкоду.

Вищевказана позиція узгоджується із висновками Верховного Суду викладеними у постановах від 04.12.2019 у справі №825/1203/17 та від 22.04.2020 у справі №826/23872/15.

Дисциплінарний проступок має відповідний склад: об`єкт, об`єктивну сторону, суб`єкт, суб`єктивну сторону.

Об`єктом дисциплінарного проступку є те, що порушується внаслідок його здійснення (службова дисципліна).

Об`єктивна сторона дисциплінарного проступку складається з протиправної поведінки суб`єкта, шкідливих наслідків та причинного зв`язку між протиправною поведінкою суб`єкта та шкідливими наслідками.

Суб`єктом дисциплінарного проступку є працівник, тобто фізична особа, яка перебуває в трудових правовідносинах з певним роботодавцем.

Суб`єктивну сторону дисциплінарного проступку характеризує вина, під якою розуміється психічне ставлення особи до вчинюваного протиправного діяння і шкідливих наслідків, виражене у формі умислу або необережності. Дисциплінарний проступок визнається вчиненим з умислом, якщо особа, що його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своїх дій чи бездіяльності, передбачала їх шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала їх настання. Дисциплінарний проступок визнається вчиненим з необережності, якщо особа, що його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своїх дій чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх запобігання або ж не передбачала можливості їх настання, хоча повинна була і могла їх передбачати.

Як встановлено судом вище, ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області прийняло наказ від 10.11.2023 № 370 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», згідно пункту 1 якого на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді оголошення догани.

Такий наказ від 10.11.2023 № 370 прийнятий відповідачем на підставі висновку службового розслідування від 17.10.2023 про перевірку інформації щодо проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, згідно якого комісія дійшла висновку про порушення позивачем вимог пунктів 3 та 5 Дисциплінарного статуту.

Таким чином, об`єктом дисциплінарного проступку є порушення ОСОБА_1 пунктів 3 та 5 Дисциплінарного статуту, які стосуються службової дисципліни, обов`язків рядового і начальницького складу під час проходження служби, шляхів досягнення належного рівня службової дисципліни в органах і підрозділах цивільного захисту.

Щодо об`єктивної сторони дисциплінарного проступку, то з огляду на зміст висновку службового розслідування від 17.10.2023, дисциплінарний проступок ОСОБА_1 полягав у неповідомленні і несвоєчасному інформуванні ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області щодо можливих обставин розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) на території земельної ділянки з кадастровим номером 2625882700:11:001:0002 в межах зоологічного заказника «Чорний ліс».

З метою з`ясування наявності в спірному випадку об`єктивної сторони дисциплінарного проступку в діях чи бездіяльності позивача, необхідно встановити існування в ОСОБА_1 обов`язку та об`єктивної можливості інформувати ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області щодо обставин ймовірного розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) на території земельної ділянки з кадастровим номером 2625882700:11:001:0002 в межах зоологічного заказника «Чорний ліс».

У висновку службового розслідування від 17.10.2023 комісія зазначила: «Після отримання відповіді Державного підприємства «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (лист від 25.04.2023 № 05-14/1564) та Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023 № 01-15/3263 щодо обставин можливого розміщення майнового комплексу в межах зоологічного заказника «Чорний ліс», начальником Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 , першим заступником начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , який в період з 16.07.2023 по 01.09.2023 тимчасово виконував обов`язки начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, не було повідомлено та не проведено своєчасного інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про можливе розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області в межах зоологічного заказника «Чорний ліс».

Так, комісія, яка проводила службове розслідування вказала на два листи, в яких містилась інформація про можливе розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області в межах зоологічного заказника «Чорний ліс», а саме: лист Державного підприємства «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 25.04.2023 № 05-14/1564 та лист Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023 № 01-15/3263.

Що стосується листа від 25.04.2023 № 05-14/1564, то суд звертає увагу на таке.

На виконання вимог пункту 5 ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 про відкриття провадження в цій справі, ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області 20.12.2023 надало суду належним чином засвідчені копії всіх матеріалів, на підставі яких та які були використані під час службового розслідування і вказані у висновку службового розслідування, затвердженого начальником ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області 17.10.2023 (а.с. 57-70).

Так, відповідач надав суду лист Управління екології та природніх ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 25.04.2023 № 05-14/1564, який адресований Державному підприємству «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» у відповідь на лист від 28.03.2023 № 132. Тобто лист від 25.04.2023 № 05-14/1564 є відповіддю Управління екології та природніх ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, адресованою не Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, а саме Державному підприємству «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (а.с. 64-65).

Таким чином, зазначена у висновку службового розслідування від 17.10.2023 інформація про те, що лист від 25.04.2023 № 05-14/1564 є відповіддю Державного підприємства «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Аварійно-рятувальному загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, не відповідає дійсності. Отже, якщо лист від 25.04.2023 № 05-14/1564 адресований Державному підприємству «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», то під час службового розслідування підлягали з`ясуванню обставини отримання Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області такого листа, зокрема коли саме його отримано.

У висновку службового розслідування від 17.10.2023 комісія зазначила: «Державне підприємство «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» листом від 25.04.2023 № 05-14/1564 проінформувало Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, що на земельну ділянку площею 112,1 га за межами с. Нова Гута поширюються наступні обмеження у використанні земель, а саме зазначена земельна ділянка входить:

- в територію (об`єкт) природно заповідного фонду місцевого значення загальнозоологічний заказник місцевого значення «Чорний ліс» загальною площею 112,1000 га;

- охоронну зону навколо (уздовж) об`єкта енергетичної листеми (охоронна зона ЛЕП 10 кВ) площею 1,4943 га;

- в Смарагдову мережу площею 112,1000 га (офіційний сайт Ради Європи: https://www.coe.int/en/web/bern-convention/emerland-viewer) мережу природоохоронних територій європейського значення, яка створюється на виконання положень Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (ратифіковано Україною у 1996 році).».

Таким чином, у висновку службового розслідування від 17.10.2023 відсутня дата отримання Аварійно-рятувальний загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області листа від 25.04.2023 № 05-14/1564.

Окрім цього, в переліку документів щодо земельної ділянки на якій розташований майновий комплекс Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, долучених до рапорта тимчасово виконуючого обов`язки начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 від 28.09.2023 на виконання рапорту заступника начальника ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 27.09.2023 № Р-2/54, відсутній лист Управління екології та природніх ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 25.04.2023 № 05-14/1564 (а.с. 70).

Суд звертає увагу на особливості листування Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області з іншими підприємствами, установами та організаціями, та відсутність обов`язку щодо повідомлення про таке листування відповідача.

Так, відповідно до пункту 1.1. Статуту Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДСНС від 18.05.2023 № 240 (у редакції наказу ДСНС від 27.07.2021 № 520), Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 08588725) є підрозділом територіального підпорядкування із статусом державної аварійно-рятувальної служби, який утворено з метою запобігання, реагування та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у зоні відповідальності.

Загін є правонаступником Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Територіального управління МНС України в Івано-Франківській області.

Згідно з пунктом 1.2. Статуту засновник Загону - Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

Пунктом 1.3. Статуту передбачено, що загін підпорядковується Головному управлінню ДСНС України в Івано-Франківській області в порядку, визначеному ДСНС.

Відповідно до пункту 1.4. Статуту загін с юридичною особою. Загін має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державної казначейської служби України, рахунки в установах банків України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, іншу власну атрибутику й символіку, що реєструється відповідно до чинного законодавства.

Загін є бюджетною установою, утримується за рахунок коштів Державного бюджету (загального та спеціального фондів), має право укладати договори та угоди, набувати майнові та особисті немайнові права та обов`язки, бути позивачем і відповідачем у суді відповідно до вимог чинного законодавства України.

Відповідно до пункту 1.25. Статуту загін несе відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах належного йому майна згідно з чинним законодавством. Загін не несе відповідальності за зобов`язаннями ДСНС, ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, відповідно ДСНС та ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області не несуть відповідальності за зобов`язаннями Загону.

Пунктом 5.9. Статуту визначено, що загін забезпечує ведення бухгалтерського облік, фінансової та статистичної звітності у порядку, встановленому законодавством, збереження первинних документів, реєстрів і звітності протягом встановлених законодавством термінів.

Згідно з пунктом 5.10. Статуту загін здійснює користування землею та природними ресурсами згідно чинним законодавством.

Відповідно до пункту 6.3. Статуту начальник загону має право: підписувати договори (контракти) від імені загону, документи стосовно діяльності загону; укладати договори цивільно-правового характеру; представляти загін в органах влади, місцевого самоврядування та судах, уповноважувати на це осіб з особового складу загону, діяти від імені загону у відносинах з юридичними, фізичними особами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності або давати на це доручення підлеглому особовому складу загону (а.с. 39-41).

У висновку службового розслідування від 17.10.2023 комісія зазначила, що згідно договору від 12.08.2020 № 76 Б-2020 між Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області та Державним підприємством «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» доручено такому підприємству розробити проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС за межами населеного пункту с. Нова Гута Ямницької сільської ТГ Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

В листі Управління екології та природніх ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 25.04.2023 № 05-14/1564 також вказано на розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Аварійно-рятувальному загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС за межами населеного пункту с. Нова Гута Ямницької сільської ТГ Івано-Франківського району Івано-Франківської області загальною площею 112,1000 га.

Таким чином, лист Управління екології та природніх ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 25.04.2023 № 05-14/1564 стосується процесу відведення земельної ділянки Аварійно-рятувальному загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, який ініційований користувачем такої земельної ділянки - Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. Такий процес відведення земельної ділянки передбачає декілька етапів, пов`язаних з отриманням різноманітної документації та погоджень органів державної влади та місцевого самоврядування, а тому стосується листування таких органів з безпосереднім ініціатором процесу відведення земельної ділянки та майбутнім правонабувачем на таку земельної ділянки, тобто Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області.

Як встановлено вище, згідно Статуту Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області є юридичною особою, а начальник такого загону має право представляти загін в органах влади, місцевого самоврядування та судах, діяти від імені загону у відносинах з юридичними, фізичними особами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності.

Таким чином, отримання Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області будь-якого листа чи погодження, пов`язаних з процесом відведення земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС за межами населеного пункту с. Нова Гута Ямницької сільської ТГ Івано-Франківського району Івано-Франківської області загальною площею 112,1000 га, стосується лише Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області як суб`єкта відносин з відведення земельної ділянки, та не породжує жодного обов`язку в загону чи його начальника повідомляти про кожний такий лист ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області.

Щодо листа Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023 № 01-15/3263, то суд вказує на таке.

27.06.2023 Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області направив Управлінню державного екологічного нагляду (контролю) в Івано-Франківський області Державної екологічної інспекції Карпатського округу лист від 27.06.2023 № 546001-2966/5460 щодо надання інформації про необхідність дозволу стосовно можливості здійснення заходів по благоустрою території в межах земельної ділянки 112,1 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Нова Гута із зазначенням, що заходи по благоустрою орієнтовно можуть включати здійснення зрізки зелених насаджень, сироростучих та сухостій дерев різного роду порід, що знаходиться на даній ділянці.

Державна екологічна інспекція Карпатського округу повідомила Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про те, що вищевказані питання не відносяться до повноважень інспекції, а тому лист від 27.06.2023 № 546001-2966/5460 перенаправлено до Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА.

27.07.2023 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області надійшов лист Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023 № 01-15/3263, в якому за результатами розгляду листа від 27.06.2023 № 546001-2966/5460 повідомлено, що Державним підприємством «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Аварійно-рятувальному загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС за межами населеного пункту с. Нова Гута Ямницької сільської територіальної громади Івано-Франківського району загальною площею 112,1000 га, яким визначено, що дана земельна ділянка знаходиться в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення «Чорний ліс». При здійсненні діяльності в межах земельної ділянки площею 112,1 га необхідно дотримуватись вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України», положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення «Чорний ліс», Правил поліпшення якісного стану лісів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 724, Санітарний правил в лісах України, які затверджені поставною Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555, рішення Івано-Франківської обласної ради від 09.06.2023 № 680-22/2023 «Про затвердження Порядку встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно заповідного фонду місцевого значення Івано-Франківської області», Лісового, Водного, Земельного кодексів України та інших нормативно-правових актів у даній сфері (а.с. 66).

Суд звертає увагу на те, що на час надходження 27.07.2023 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області листа Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023 № 01-15/3263, ОСОБА_1 на підставі наказу ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 11.07.2023 № 218 був звільнений від виконання службових обов`язків у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю з 11.07.2023, а тимчасове виконання обов`язків за посадою начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області покладено на першого заступника начальника цього загону - підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 (а.с. 35).

Таким чином, на час надходження 27.07.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.07.2023 № 01-15/3263, позивач не володів інформацією про надходження такого листа від 25.07.2023 № 01-15/3263 та його зміст. В зв`язку із тимчасовою непрацездатністю в період з 11.07.2023 по 01.09.2023 та звільненням у цей період від виконання службових обов`язків за посадою начальника Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, в ОСОБА_1 був відсутній не лише обов`язок повідомити ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про лист Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023 № 01-15/3263, але й об`єктивна можливість здійснення інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про зміст листа від 25.07.2023 № 01-15/3263 щодо можливих обставин розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) на території земельної ділянки з кадастровим номером 2625882700:11:001:0002 в межах зоологічного заказника «Чорний ліс».

За вказаних обставин, ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани за неповідомлення і несвоєчасне інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області щодо можливих обставин розміщення майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) на території земельної ділянки з кадастровим номером 2625882700:11:001:0002 в межах зоологічного заказника «Чорний ліс», за відсутності в позивача обов`язку та об`єктивної можливості такого інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області.

Щодо доводів відповідача про невиконання ОСОБА_1 наказу начальника ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області облаштувати під`їзди до вододжерела та здійснити очищення периметру території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута), то суд звертає увагу на таке.

Згідно протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 ОСОБА_1 надано доручення:

- п. 3.7: «Облаштувати під`їзди до вододжерела та очищення периметру території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) до 31.05.2023»;

- п. 3.11: «Про результати доповісти встановленим порядком через УРНС ( ОСОБА_2 )» (а.с. 68).

26.06.2023 на електронну пошту УРНС через систему «СЕД АСКОД» надійшов рапорт ОСОБА_1 від 26.06.2023 № 546001-2924/5460 на ім`я начальника ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про надання дозволу на перенесення терміну виконання п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 щодо забезпечення під`їзди до вододжерела та очищення периметру території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області до 24.07.2023 у зв`язку із залученням машиніста-ескаватора ВГРЧ до робіт на території Надвірнянського та Верховинського районів (а.с. 69).

08.09.2023 на електронну пошту УРНС через систему «СЕД АСКОД» надійшов рапорт ОСОБА_1 від 08.09.2023 № 546001-3809/5460 6008 на ім`я начальника ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, в якому повідомлено, що на виконання п. 3.7 протоколу наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 в Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області проводить процедуру для отримання документів про право власності на землю території майнового комплексу. Після отримання документів та дозволу на вирубку дерев буде облаштовано під`їзд до вододжерела та здійснено розчищення периметру майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. Позивач просив дане питання зняти із контролю (а.с. 42).

У висновку службового розслідування від 17.10.2023 комісія зазначила: «…п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 було доручено начальнику Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 облаштувати під`їзди до вододжерела та здійснити очищення периметру території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) до 31.05.2023, але рапорт ОСОБА_1 від 26.06.2023 № 546001-2924/5460 щодо перенесення терміну виконання п. 3.7 зазначеного протоколу до 24.07.2023 у зв`язку із залученням машиніста екскаватора ВГРЧ до робіт на території Надвірнянського та Верховинського районів надійшов з простроченням на 26 днів терміну виконання.».

Таким чином, комісія звернула увагу лише на прострочення позивачем на 26 днів терміну виконання п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54, а не факт невиконання такого доручення.

Про невиконання наказів та розпоряджень начальників як підстав для притягнення до дисциплінарної відповідальності, зазначено в пункті 58 Дисциплінарного статуту.

Так, згідно пункту 58 Дисциплінарного статуту грубим дисциплінарним проступком вважається факт грубого порушення службової дисципліни, а саме: невиконання наказів та розпоряджень начальників, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань.

Таким чином, в пункті 58 Дисциплінарного статуту мова йде про невиконання наказів та розпоряджень начальників, а не про несвоєчасне повідомлення про невиконання таких наказів чи розпоряджень начальників. При цьому, обов`язковою умовою для притягнення до дисциплінарної відповідальності за невиконання наказів та розпоряджень начальників є такі наслідки: неготовність до дій за призначенням та зрив виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань.

У висновку службового розслідування від 17.10.2023 відсутня інформація про будь-які наслідки прострочення позивачем на 26 днів терміну виконання п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54.

Окрім цього, суд звертає увагу на те, що згідно п. 3.11 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 ОСОБА_1 мав доповісти про результати виконання наданих на цій нараді доручень через УРНС ( ОСОБА_2 ).

Як встановлено судом, рапорт від 26.06.2023 № 546001-2924/5460 про надання дозволу на перенесення терміну виконання п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 до 24.07.2023 позивач направив на електронну пошту УРНС ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (а.с. 69).

Також рапорт від 08.09.2023 № 546001-3809/5460 6008 про те, що на виконання п. 3.7 протоколу наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 в Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області проводить процедуру для отримання документів про право власності на землю території майнового комплексу, ОСОБА_1 направив на електронну пошту УРНС ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (а.с. 42).

Отже, позивач повідомив про хід виконання п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 визначений структурний підрозділ ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, а саме УРНС.

У висновку службового розслідування від 17.10.2023 комісія підтвердила факт отримання УРНС вищевказаних рапортів ОСОБА_1 від 26.06.2023 № 546001-2924/5460 та від 08.09.2023 № 546001-3809/5460 6008, оскільки встановила склад дисциплінарного проступку в неповідомленні керівництва ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області начальником УРНС полковником СЦЗ ОСОБА_2 інформації про зрив виконання поставлених на оперативній нараді завдань, неподанні керівництву на розгляд рапортів щодо продовження термінів від Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області.

За вказаних обставин, залишається незрозумілим звернення відповідачем уваги на прострочення позивачем на 26 днів терміну виконання п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 лише під час проведення службового розслідування, яке розпочато у зв`язку з перевіркою інформації щодо проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області щодо незаконної вирубки лісу на території земельної ділянки за період з 07.08.2023 по 11.08.2023, що використовується Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, а не одразу після подання ОСОБА_1 рапортів від 26.06.2023 № 546001-2924/5460 та від 08.09.2023 № 546001-3809/5460 6008.

Факт невиконання пункту п. 3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023 № 4-ПН/54 щодо облаштування під`їздів до вододжерела та очищення периметру території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута) лише підтверджує не проведення працівниками Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області будь-яких заходів чи вчинення дій, які б передбачали можливу вирубку дерев під час облаштування під`їздів до вододжерела та очищення периметру території майнового комплексу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області (с. Нова Гута).

Як зазначено судом вище, об`єктивна сторона дисциплінарного проступку складається не лише з протиправної поведінки суб`єкта, але й шкідливих наслідків та причинного зв`язку між протиправною поведінкою суб`єкта та шкідливими наслідками.

Порядок проведення службових розслідувань щодо порушень службової дисципліни, у тому числі вчинення дій, за які передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність, скоєних особою (особами) рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, у тому числі слухачами і курсантами навчальних закладів сфери управління ДСНС України, права й обов`язки посадових осіб при проведенні службового розслідування, оформлення його результатів та прийняття за ним рішення, визначає Інструкція про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.05.2015 № 515, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20.05.2015 за № 582/27027 (далі Інструкція).

Так, відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції метою проведення службового розслідування є встановлення:

обставин (часу, місця) і наслідків порушення службової дисципліни;

осіб, винних у вчиненні порушення службової дисципліни, та осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли негативним наслідкам або створювали передумови для їх спричинення;

наявності причинного зв`язку між порушенням службової дисципліни особи (осіб), щодо якої (яких) було призначено службове розслідування, та його наслідками;

причин порушення службової дисципліни та умов, що йому сприяли;

вимог чинного законодавства, які було порушено;

ступеня провини кожної з осіб, причетних до порушення службової дисципліни, та мотивів протиправної поведінки особи (осіб) рядового чи начальницького складу, її (їх) ставлення до скоєного.

Згідно з пунктом 3 розділу VII Інструкції в описовій частині висновку службового розслідування викладаються встановлені при проведенні службового розслідування відомості про:

обставини, за яких особа (особи) рядового або начальницького складу скоїла(и) порушення службової дисципліни або які стали підставою для призначення службового розслідування, а також те, чи мали вони місце взагалі;

час, місце, спосіб, мотив та мету вчинення порушення службової дисципліни, його наслідки (їх тяжкість), що настали у зв`язку з цим;

посаду, звання, прізвище, ім`я та по батькові, інші дані (дата та місце народження, освіта, період служби в органах та підрозділах цивільного захисту і на займаній посаді - з дотриманням вимог чинного законодавства України), характеристику рядового або начальницького складу (зокрема про наявність або відсутність в особи, винної в учиненні порушення службової дисципліни, діючих дисциплінарних стягнень та про осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли вказаним обставинам);

заходи, здійснені під час службового розслідування, й одержані при цьому результати, які підтверджують чи спростовують факт порушення службової дисципліни;

наявність причинного зв`язку між порушенням(и) службової дисципліни особи (осіб) рядового або начальницького складу та його (їх) наслідками;

умови, що передували скоєнню порушення службової дисципліни або спонукали до цього;

вимоги нормативно-правових та інших актів, які було порушено;

заперечення, заяви та клопотання особи рядового або начальницького складу, стосовно якої проводилося службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення;

обставини, причини, умови та наслідки вчиненого особою рядового чи начальницького складу порушення службової дисципліни, рівень заподіяної шкоди та негативного впливу, наявність вини особи (осіб) рядового або начальницького складу, обставини, що пом`якшують чи обтяжують ступінь відповідальності, а також ставлення до скоєного.

З огляду на зміст вищевказаних положень, під час проведення службового розслідування підлягають встановленню та зазначаються у висновку службового розслідування наслідки вчиненого особою рядового чи начальницького складу порушення службової дисципліни та причинний зв`язок між порушенням службової дисципліни особи (осіб), щодо якої (яких) було призначено службове розслідування, та його наслідками.

В спірному випадку, у пункті 3 висновку службового розслідування про перевірку інформації щодо проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, комісія зазначила: «Зважаючи на відсутність встановлених меж зоологічного заказника «Чорний ліс», що підтверджується рішенням у справі № 300/2251/20, а також відсутністю затвердженого проєкту землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 2625882700:11:001:0002, відсутності охоронних зобов`язань, підтвердити чи спростувати факт незаконної вирубки дерев на території заказника посадовими особами Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області та посадовими особами підпорядкованих підрозділів ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області без проведення інженерно-екологічної та судової земельної експертизи не представляється можливим.».

Таким чином, єдиним негативним наслідком, який фактично слугував підставою для проведення службового розслідування, була незаконної вирубка дерев на території заказника «Чорний ліс», однак комісія у висновку службового розслідування від 17.10.2023 не підтвердила факт такої незаконної вирубки дерев на території заказника посадовими особами Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області та посадовими особами підпорядкованих підрозділів ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. Тобто, комісія самостійно визнала відсутність причинного зв`язку між порушенням службової дисципліни особи (осіб), щодо якої (яких) було призначено службове розслідування, зокрема ОСОБА_1 , та негативними наслідками - незаконної вирубка дерев на території заказника «Чорний ліс».

За вказаних обставин відсутній склад дисциплінарного проступку щодо дій чи бездіяльності ОСОБА_1 , а тому відсутні підстави для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у виді оголошення догани.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) на підставі тих обставин, які були поставлені в їх основу, а не повторне проведення службового розслідування з встановленням складу дисциплінарного проступку.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд пам`ятає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, з врахуванням приписів статті 2 КАС України, процесуальні засоби відновлення порушеного права мають бути гнучкими та ефективними, забезпечувати поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату, метою судового захисту порушеного права є вирішення між сторонами правового конфлікту, припинення публічно-правового спору та використання дієвого способу захисту (відновлення) порушеного права.

Зважаючи на встановлені обставини в цій справі та наведені висновки, суд дійшов висновку, що відповідач, при прийняті наказу № 370 від 10.11.2023 в частині, що стосується ОСОБА_1 , діяв не на підставі та не в спосіб, визначені законами України, а також необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв`язку з чим пункт 1 такого наказу є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, позов належить задовольнити повністю.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В підтвердження понесення судових витрат у справі позивач подав платіжну інструкцію про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1073,60 грн. (а.с. 10).

З огляду на задоволення позову, відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073,60 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати пункт 1 наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області № 370 від 10.11.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» щодо накладення на начальника АРЗ СП ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді оголошення догани.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 38555228, вулиця І.Франка, 6, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .

Відповідач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 38555228, вулиця І.Франка, 6, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.

Дата ухвалення рішення01.04.2024
Оприлюднено04.04.2024
Номер документу118076256
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання незаконним та скасування наказу № 370 від 10.11.2023