Ухвала
від 01.04.2024 по справі 611/335/24
БАРВІНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №611/335/24

Провадження № 2/611/130/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2024 року суддя Барвінківського районного суду Харківської області Коптєв Ю.А., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 доКомунального некомерційногопідприємства «Центрпервинної медико санітарноїдопомоги» Барвінківськоїміської територіальноїгромади Ізюмськогорайону Харківськоїобласті,про визнаннябездіяльності,зобов`язання вичинитипевні діїта стягненняморальної шкоди,

в с т а н о в и в:

27 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 доКомунального некомерційногопідприємства «Центрпервинної медико санітарноїдопомоги» Барвінківськоїміської територіальноїгромади Ізюмськогорайону Харківськоїобласті,про визнаннябездіяльності,зобов`язання вичинитипевні діїта стягненняморальної шкоди, надіславши документи на електронну адресу суду «inbox@fr.hr.court.gov.ua».

Згідно із ч. 2 ст. 175 ЦПК України, позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Відповідно до ч. ч. 5,6 ст. 14 ЦПК України, документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Як передбачено ч. 8 ст. 14 ЦПК України, особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний підпис», якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника), що визначено ч. 8 ст. 43 ЦПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», де визначено, що електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа (ч. ч. 1 - 2 ст. 6 зазначеного Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 7 цього Закону, оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі, з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис".

Водночас Закон України від 22 травня 2003 року № 852-IV "Про електронний цифровий підпис", який визначав статус електронного цифрового підпису, втратив чинність 7 листопада 2018 року на підставі Закону України від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII "Про електронні довірчі послуги" (далі - Закон № 2155-VIII). На сьогодні порядок використання електронного цифрового підпису врегульований Законом № 2155-VIII.

Нормами Цивільного - процесуального законодавства визначено два способи звернення до суду: письмова форма або подання документів (процесуальних) через систему «Електронний суд».

Для користування сервісом «Електронний суд» необхідно здійснити реєстрацію офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) з обов`язковим використанням власного електронного цифрового підпису. Надсилання процесуальних документів в електронній формі передбачає використання сервісу підсистеми "Електронний суд", розміщеного за посиланням у мережі Інтернет: https://cabinet.court.gov.ua/login, відповідно до попередньої реєстрації офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного цифрового підпису.

Таким чином, альтернативою звернення учасників справи до місцевих та апеляційних судів із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи чи його представником, безумовно є звернення з процесуальними документами в електронній формі виключно з використанням підсистеми "Електронний суд" з обов`язковим скріпленням власним електронним цифровим підписом учасника справи через Електронний кабінет.

Здійснити реєстрацію офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) за відсутності власного електронного підпису неможливо. Тому усі документи, що надійшли до суду з використанням підсистеми "Електронний суд" вважаються такими, що подані з використанням власного електронного підпису.

Проте, позовна заява ОСОБА_1 надійшла в електронній формі на електронну адресу Барвінківського районного суду Харківської області, а не за допомогою підсистеми «Електронний суд». При цьому, внесена до суду заява не містить оригінальності підпису позивача. Тобто, внесена на розгляд позовна заява не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України.

Відомості про сформування позивачем/представником позивача указаного процесуального документа у підсистемі "Електронний суд" через Електронний кабінет відсутні, що свідчить про використання позивачем непередбаченого чинним процесуальним законодавством способу звернення до суду.

Крім того, при ознайомленні з матеріалами позовної заяви, суддею встановлено, що ухвалою судді Барвінківського районного суду Харківської області від 28 березня 2024 року за позовом ОСОБА_1 доКомунального некомерційногопідприємства «Центрпервинної медико санітарноїдопомоги» Барвінківськоїміської територіальноїгромади Ізюмськогорайону Харківськоїобласті,про визнаннябездіяльності,зобов`язання вичинитипевні діїта стягненняморальної шкоди було відкрито провадження у цивільній справі 611/333/24 за правилами спрощеного позовного провадження, що в свою чергу є підставою для відмови у відкритті провадження справі у відповідність до вимог п.3 ч.1 ст.186 ЦПК України, оскільки фактично у провадженні суду є справа зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Проте, оскільки направлена копія позовної заяви, яка надійшла на електронну пошту Барвінківського районного суду Харківської області не містить електронного цифрового підпису, що дає підстави стверджувати, що позивач використав спосіб звернення до суду із позовною заявою, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.

Відповідність до п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України, заява повертається у випадках, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Враховуючи викладені вище обставини, суддя приходить до висновку, що позовна заява підлягає поверненню позивачу.

Керуючись ст.ст.175,185,353 ЦПК України,

у х в а л и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико санітарної допомоги» Барвінківської міської територіальної громади Ізюмського району Харківської області, про визнання бездіяльності, зобов`язання вичинити певні дії та стягнення моральної шкоди, - повернути позивачу.

Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя Коптєв Ю.А.

СудБарвінківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення01.04.2024
Оприлюднено04.04.2024
Номер документу118097864
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —611/335/24

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Барвінківський районний суд Харківської області

Коптєв Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні