Справа № 713/592/24
Провадження №2/713/219/24
РІШЕННЯ
іменем України
01.04.2024 м. Вижниця
Вижницький районний суд, Чернівецької області, в складі головуючого судді Осокіна А.Л., при секретарі Колотило М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Ткач Валентина Василівна до Вашківецької міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на таке.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що проживла у АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) у землі, посвідченого сертифікатом серії ЧВ №050523, що знаходиться в м Вашківці Вижницького району Чернівецької області.
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Вижницького державного нотаріального округу Чернівецької області Олійник Ю.М., відносно спадщини після смерті, ОСОБА_2 . Проте, у результаті вчинення нотаріальних дій, виявилося, що існує заповіт, яким ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: все своє майно, що їй буде належати на день її смерті та на що воно за законом матиме право, заповіла: ОСОБА_1 , що підтверджується заповітом, посвідченим секретарем виконавчого комітету Ради народних депутатів Вашківецької міської ради Вижницького району Чернівецької області від 11.09.1998 року, зареєстровано в реєстрі за №115.
Позивач зазначає, що пропустила строк на прийняття спадщини, з поважних причини, оскільки нотаріус її, як спадкоємця, який має обов`язкову частку у спадщині, не повідомила про наявність заповіту, незважаючи на свій прямий обов`язок повідомити всіх спадкоємців про це.
Виходячи з викладеного позивач просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в три місяць з часу набрання рішенням суду законної сили.
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися. Від представника надійшла заява, в якій зазначено що вони позов підтримають в повному обсязі, просить його задовольнити та розглянути справу без їх участі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, надали суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги визнати у повному обсязі.
Відповідно доч.3ст.200ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису за відсутності учасників справи - не здійснювалося.
Проаналізувавши обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд знаходить, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 (до шлюбу ОСОБА_3 ) є донькою ОСОБА_2 . Вказане підтверджується копією свідоцтва про шлюбу та копією свідоцтва про народження позивача.
ОСОБА_2 за життя склала заповіт, яким заповіла ОСОБА_1 усе своє майно, яке буде належати спадкодавцю на момент смерті. Вказане підтверджується копією заповіту від 11.09.1998р.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що проживала у АДРЕСА_1 . Даний факт підтверджується свідоцтвом про смерть, за актовим записом №115. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) у землі, посвідченого сертифікатом серії ЧВ №050523, розміром 1,1389 га кадастровий номер 7320510400:03:002:0028, що знаходиться в м. Вашківці Вижницького району Чернівецької області.
Згідно спадкової справи №75671547 від 02.02.2024, інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , крім позивача - немає.
Позивач, будучи спадкоємцем за заповітом, та маючи, відповідно до ст.1235 ЦК України право на спадщину, на момент смерті ОСОБА_2 не знала про наявність заповіту, тому своєчасно не прийняла спадщину.
Позивач, після того дізнався про своє право на спадщину згідно ст. 1235ЦК України, подала до приватного нотаріуса Олійник Ю.М. заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
За загальним правилом положення про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Постановою Верховного Суду від 26.06.2019 справа №565/1143/17 визначено, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку.
Оскільки позивач не знала про заповіт, а нотаріус про заповіт йому не повідомив, тому суд приходить до висновку, що нотаріус на порушення Закону «Про нотаріат», п. 2.2 гл. 9, пунктів 2.2 і 3.2 гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 22 лютого 2012 року № 296/5, не вчинив дій для розшуку спадкоємця, зокрема й засобами публічного оголошення або повідомлення у пресі, якщо йому не було відомо про місце проживання або місце роботи спадкоємця.
Суд дійшов висновку про наявність об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для подання позивачем заяви про прийняття спадщини в межах передбаченого законодавством строку, зокрема те, що позивач не проживав спільно зі спадкодавцем, не мав спільного побуту, не знав про заповіт і дізнався про нього вже після спливу передбаченого законом строку для прийняття спадщини, нотаріус про заповіт позивача не повідомив, що свідчить про поважність причини пропуску такого строку.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню та вважає за доцільне встановити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини строком один місяць, який буде цілком достатній для вчинення всіх необхідних дій для прийняття спадщини.
Керуючись ст.259 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Ткач Валентина Василівна до Вашківецької міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк три місяць з моменту набрання рішенням суду законної сили - для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, до Чернівецького Апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Вашківецька міська рада Вижницького району Чернівецької області, 59210, вул. Героїв Майдану,2, м. Вашківці Вижницького району Чернівецької області.
Суддя Андрій ОСОКІН
Суд | Вижницький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2024 |
Оприлюднено | 04.04.2024 |
Номер документу | 118098305 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Вижницький районний суд Чернівецької області
ОСОКІН А. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні