Справа №: 671/194/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
заочне
02 квітня 2024 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої - судді Подіновської Г.В.,
за участю секретаря судового засідання Краснай Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до фермерського господарства «Золоте поле ІІ» про розірвання договору оренди земельної ділянки,
встановив:
26.01.2024 ОСОБА_1 звернувся через свого представника адвоката Мініх І.М. до Волочиського районного суду Хмельницької області з позовом до фермерського господарства «Золоте поле ІІ» про розірвання договору оренди земельної ділянки, в якому просить розірвати договір оренди землі від 29 грудня 2015 року № 7, укладений між ОСОБА_1 та фермерським господарством «Золоте поле ІІ» про оренду земельної ділянки площею 2,36 га, з кадастровим номером 6820988600:04:008:0047, номер запису про інше речове право: 13168064.
В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка з кадастровим номером 6820988600:04:008:0047, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,36 га. 29.12.2015 між позивачем та фермерським господарством «Золоте поле ІІ» було укладено договір оренди землі № 7, про оренду вказаної земельної ділянки. Відповідно до умов договору, договір оренди укладено строком на 15 років, орендна плата вноситься до 20 числа останнього у звітному році місяця. Право оренди земельної ділянки зареєстровано Реєстраційною службою Волочиського районного управління юстиції Хмельницької області 04.02.2016, номер запису про інше речове право: 13168064. В порушення умов договору, в 2022-2023 роках, орендна плата позивачу відповідачем не виплачувалась. Зазначає, що таким чином має місце системна несплата орендної плати орендарем за два роки, що є підставою для розірвання договору оренди.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явились. Представник позивача адвокат Мініх І.М. подала заяву про розгляд справи у відсутності позивача та у її відсутності, позовні вимоги підтримала, проти заочного рішення не заперечила.
Відповідач повторно в судове засідання не з`явився, відзиву на позов не подав, про причину неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд вважав за можливе розглянути справу у відсутності сторін та ухвалити заочне рішення, про що постановив ухвалу без виходу до нарадчої кімнати.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 6820988600:04:008:0047, площею 2,36 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чернявської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 18.09.2014, інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 353945500 від 10.11.2023 (а.с. 10-11).
29.12.2015 між ОСОБА_1 та фермерським господарством «Золоте поле ІІ», в особі директора ОСОБА_2 , укладено договір оренди землі № 7 (далі Договір), що підтверджується копією вказаного договору (а.с. 6-9).
Відповідно до пунктів 1, 2 Договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку загальною площею 2,3639 га, з кадастровим номером 6820988600:04:008:0047, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Чернявської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, за межами населеного пункту. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 111443 грн. (п. 5 Договору). Відповідно до пунктів 8-9, 11 Договору, договір укладено на 15 років; орендна плата вноситься орендарем у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 4457,72 грн., або продукцією рослинництва за цінами не вище ринкових; орендна плата вноситься у строк до 20 числа останнього у звітному році місяця.
Право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 04.02.2016, номер запису про інше речове право: 13168064, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 11).
Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 27.10.2023 та станом на 19.02.2024, за 2022-2023 роки відсутня інформація про отримання позивачем доходу від відповідача за надання земельної ділянки в оренду.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 407 Цивільного кодексу України, право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і фізичною особою, юридичною особою.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно положень ст. 15 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент укладення договору) істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно доч.ч.1-3ст.21Закону України«Про орендуземлі»,орендна платаза землю-це платіж,який орендарвносить орендодавцевіза користуванняземельною ділянкоюзгідно здоговором орендиземлі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди . Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати (ч.ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до положень ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.
Орендар земельної ділянки зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку (ч. 2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Згідно пункту «д» ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України, підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 526, ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно положень ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Верховний Суд у постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 479/210/21 дійшов до висновку, що систематична (два та більше випадків) несплата орендної плати, передбаченої договором, є істотним порушенням умов договору та підставою для розірвання такого договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Таким чином, судом встановлено, що 29.12.2015 між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі, про оренду земельної ділянки площею 2,36 га, з кадастровим номером 6820988600:04:008:0047. Право оренди земельної ділянки зареєстровано 04.02.2016, номер запису про інше речове право: 13168064. Відповідач, в порушення умов зазначеного договору оренди землі, систематично не сплачував позивачу орендну плату за 2022-2023 роки, що є істотними порушеннями умов договору та підставою для розірвання такого договору.
За таких обставин, враховуючи, що факти викладені позивачем у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 4, 10, 12-13, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 280-282, 284, 288-289, 354-355 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 29 грудня 2015 року № 7, укладений між ОСОБА_1 та фермерським господарством «Золоте поле ІІ», про оренду земельної ділянки площею 2,36 га, з кадастровим номером 6820988600:04:008:0047, номер запису про інше речове право: 13168064.
Стягнути з фермерського господарства «Золоте поле ІІ» на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1211 гривень 20 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: фермерське господарство «Золоте поле ІІ», код в ЄДРПОУ 33233424, місцезнаходження: 31232, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Чернява.
Повне рішення складено 02 квітня 2024 року.
Суддя Г.В. Подіновська
Суд | Волочиський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2024 |
Оприлюднено | 04.04.2024 |
Номер документу | 118100442 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Подіновська Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні