Рішення
від 28.03.2024 по справі 554/8663/23
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 28.03.2024Справа № 554/8663/23 Провадження № 2-о/554/85/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.03.2024 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді - Материнко М.О.,

за участю секретаря судового засідання - Литвин А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах якої діє адвокат Савчук Олег Володимирович (38175, Полтавська область, Полтавський район, с.Абазівка, вул.Молодіжна,51), заінтересована особа Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області(36039, м.Полтава, вул.Уютна,23) про встановлення факту належності документу, -

В С Т А Н О В И В:

Заявниця звернуласядо судуз вказаноюзаявою провстановлення факту,що маєюридичне значення,та просиласуд встановити факт належності ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис № 260), державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ПЛ № 020483, виданого 05 лютого 1997 року на підставі рішення виконавчого комітету Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 20.12.1993 р. та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 426.

В обґрунтування заяви вказувала, що після смерті матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 заявниця звернулася до Полтавської районної державної нотаріальної контори за оформленням спадкового майна земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,15 га в с. Квіткове Полтавського району. Земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії IV- ПЛ №020483 від 05 лютого 1997 р. зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 426, але не була внесена до системи Державного земельного кадастру. Звернувшись до проектної організації з метою виготовлення технічної документації на земельну ділянку та внесення її до ДЗК заявниця отримала відмову з підстав наявності помилки в прізвищі власника землі в державному акті, а саме, прізвище власника зазначено ОСОБА_3 і ОСОБА_4 замість правильного ОСОБА_3 иченко. Різниця в одній букві у прізвищі ставить під сумнів належність спадкодавцю відповідної земельної ділянки згідно державного акту на право приватної власності на землю.

Підтвердженням правильного прізвища власниці земельної ділянки є свідоцтво про смерть, копія якого додається. Доказом того, що саме ОСОБА_2 являється власником земельної ділянки площею 0,15 га згідно державного акту серії IV-ПЛ № 020483 є виписка Щербанівської сільської ради Полтавського району № 3041 від 14 вересня 2023 р.

Ухвалою Октябрського районного суду міста Полтави від 19.03.2024 року відкрито провадження по справі та призначено судове засідання.

Заявниця та її представник у судове засідання не з`явились, надали до суду заяву про розгляд справи без участі.

Представник заінтересованої особи (Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області(36039, м. Полтава, вул. Уютна, 23) у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без участі.

Суд, дослідивши зібрані по справі докази, вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Відповідно до п.4.1; п. 4.4 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 за № 325, виправлення орфографічних або технічних помилок у бланку та державному акті не допускається. У разі виявлення у виданому державному акті орфографічних або технічних помилок землевласником (землекористувачем) такий землевласник (землекористувач) звертається до відповідного територіального органу Держкомзему із заявою (клопотанням) про видачу нового державного акта.

В даному випадку не можливо внести зміни чи виправлення до державного акту, оскільки державні акти вже не видаються як правоустановчі документи на землю, вищеназвана Інструкція втратила чинність 09.09.2013 р. і внесення виправлень законодавством не передбачено. Крім того, власник земельної ділянки померла.

Згідно п. 12 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 31.03.1995 р. при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.

Встановлення даного факту має юридичне значення для заявниці та тягне за собою юридичні наслідки, оскільки це необхідно для реалізації її майнового права на земельну ділянку прийняття та оформлення спадщини.

Відповідно до ч. 5. ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Згідно ст. 317 ЦК України власнику належить право володіти, користуватися і розпоряджатися майном. Помилка в прізвищі власника земельної ділянки в державному акті позбавляє заявницю можливості оформити свідоцтво про право власності на спадкове майно та в подальшому вільно розпоряджатися даним майном.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 263-265, 293, 315, постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.01.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах якої діє адвокат Савчук Олег Володимирович (38175, Полтавська область, Полтавський район, с.Абазівка, вул.Молодіжна,51), заінтересована особа Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області(36039, м.Полтава, вул.Уютна,23) про встановлення факту належності документу задовольнити.

Встановити факт належності ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис № 260), державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ПЛ № 020483, виданого 05 лютого 1997 року на підставі рішення виконавчого комітету Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 20.12.1993 р. та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 426

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду як суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя М.О.Материнко

Дата ухвалення рішення28.03.2024
Оприлюднено05.04.2024
Номер документу118105126
СудочинствоЦивільне
Сутьвстановлення факту належності документу

Судовий реєстр по справі —554/8663/23

Рішення від 28.03.2024

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Материнко М. О.

Ухвала від 19.09.2023

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Материнко М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні