Справа №442/1838/24
Провадження №2-о/442/205/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі: головуючого судді Гарасимків Л.І.
за участю секретаря судового засідання Петрів В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дрогобичі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи, яка не заявляє самостійних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
встановила :
Заявник звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що він є єдиною особою, яка зайнята постійним стороннім доглядом за своєю дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом 3 групи, проживаючої АДРЕСА_1 , а інших осіб, які можуть здійснювати догляд за нею немає.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що він, є чоловіком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом 3 групи (що підтверджується счвідоцтвом про одруження серія НОМЕР_1 ). Він постійно здійснює за нею догляд, оскільки стан здоров`я її незадовільний. У дружини наявність порушення функцій організму через невиліковну хворобу та внаслідок чого протипоказана важка фізична праця та потребує постійний догляд, що підтверджується Довідкою від 04.10. 2023 року № 382718.
Будь-яких інших осіб, котрі б могли здійснювати постійний догляд за його дружиною немає, оскільки їх дочка ОСОБА_3 , 26.09.1996 року проживає за кордоном у зв`язку з чим не має змоги забезпечити своїй матері належний догляд. Таким чином більшість обов`язків по домашньому господарству фактично виконує він та догляд за дружиною виконує також він. Просить заяву задоволити.
11.03.2024 ухвалою судді в справі було відкрито провадження та призначено до розгляду.
Від заявника ОСОБА_1 надійшла заява про слухання справи у його відсутності та підтримання заявлених вимог.
Представник заінтересованої особи, яка не заявляє самостійних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з`явився та надіслав заяву про слухання справи за його відсутності.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася та надіслала заяву про слухання справи за її відсутності.
Відповідно до вимог частини 2статті 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.
За правиламистатті 293 ЦПК України- окреме провадження, це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають юридичне значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідностатті 315 ЦПК України- суд розглядає справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом невизначено іншого порядку їх встановлення.
За приписамистатті 316 ЦПК Українизаява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Статтею 315 ЦПК Українинаведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2статті 315 ЦПК Українипередбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно частини 1статті 78 ЦК України, дієздатна фізична особа, яка за станом здоров`я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов`язки, має право обрати собі помічника. Помічником може бути дієздатна фізична особа. За заявою особи, яка потребує допомоги, ім`я її помічника реєструється органом опіки та піклування, що підтверджується відповідним документом.
Відповідно доПостанови Пленуму Верховного суду України за № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт здійснення догляду за інвалідом або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку.
Статтею 1 Закону України «Про соціальні послуги»визначено, що чинниками, які можуть зумовити складні життєві обставини є: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам`яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.
Згідно статті 1 Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» № 2961-IVвід 06.10.2005 року (далі - Закон № 2961-IV), медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності. Відповідно до частини третьоїстатті 8 Закону № 2961-IV, рішення медико-соціальних експертних комісій є обов`язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності.
Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються інваліди із вираженими порушеннями в організмі, зумовленими професійними та загальними захворюваннями, травмами, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати гігієнічні потреби, потребують допомоги на прогулянках).
Відповідно до частини 6статті 13 Закону України «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цьогоЗаконубез здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органу, потребують паліативної допомоги.
ЛКК (лікарсько-консультативна комісія) - клініко-консультативна комісія, колегіальний орган, який створюється на базі державних лікувально-профілактичних установ або при регіональних органах охорони здоров`я.
Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи, за якою здійснюється догляд або яка здійснює догляд, до районної держадміністрації або виконавчого органу ради із заявою про здійснення такого догляду.
Питання надання соціальної послуги - догляду на непрофесійній основі,- регулюєтьсяЗаконом України "Про соціальні послуги",Постановою КМУ від 23 вересня 2020 року № 859 "Деякі питання призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі". Цей Порядок встановлює в тому числі і механізм призначення та виплати компенсації за догляд, який призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі фізична особа, що надає соціальні послуги), послуги особам з числа членів своєї сім`ї, які спільно з ним проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є: особами з інвалідністю І групи; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму неспроможні самостійно пересуватися і самообслуговуватися.
Статтею 46 Конституції Українипередбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно достатті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Відповідно до Свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 16.11.1995р. вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є подружжям.
Відповідно до Довідки до акту медико соціальної експертної комісії за №382718 від 04.10.2023р., вбачається, що ОСОБА_2 є інвалід 3 групи загального заховрювання та їй протипоказана важка , середньої важкості фізична праця.
Як вбачається із довідки про проживання №16 від 19.02.2024р., ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживають разом за адресою АДРЕСА_1
Наявність інших близьких родичів ОСОБА_2 судом не встановлено.
Статтею 46 Конституції України передбачено, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю 1 групи; особам, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю 2 групи або за особою, яка за висновком медико - соціально експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд, а оскільки заявником (за розглядом справи на виконання положень ст.ст.76-81 ЦПК України) надано до суду належні та допустимі докази в обґрунтування поданої заяви, суд вбачає, що встановлення заявленого факту є необхідним заявнику для підтвердження відсутності інших осіб, які можуть здійснювати догляд за його дружиною ОСОБА_2 , яка потребує постійного стороннього догляду.
При таких обставинах суд вважає, що задоволення заяви про встановлення юридичного факту не суперечить закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні заяви судом не встановлено.
Керуючись ст.ст.315,317 ЦПК України, суд
ухвалив :
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , є єдиною особою, яка зайнята постійним доглядом у зв`язку з відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд, за дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_4 , яка потребує постійного стороннього догляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони по справі:
Заявник : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 ,
Заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_4 , юридична адреса : АДРЕСА_2 .
Заінтересована особи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_4 ,
Суддя Л.І. Гарасимків
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2024 |
Оприлюднено | 05.04.2024 |
Номер документу | 118118094 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Гарасимків Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні