Рішення
від 04.04.2024 по справі 591/65/24
ЗАРІЧНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа № 591/65/24

Провадження № 2/591/25/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2024 року

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді Ніколаєнко О.О.,

за участю секретаря судового засідання Полякової А.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу № 591/65/24 за позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства «Сумбуд» Сумський навчально-виховний комплекс «Просперітас» про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2024 року позивачка звернулась до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що перебуває у трудових відносинах із відповідачем. У серпні та листопаді 2022 року їй було видано два листка непрацездатності у зв`язку із вагітністю та пологами. Зверталась до відповідача із заявою та листками непрацездатності щодо надання відпустки у зв`язку із вагітністю та пологами та відпустки по догляду за дитиною, однак заяви відмовлялись прийняти та підписати, видати наказ про надання відпусток та виплатити грошові кошти. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать положенням ст. 17,20 Закону України «Про відпустки», ст. 179 КЗпП України. Зверталася до ГУ ПФУ в Сумській області, де їй повідомили, що виплати по пологах і вагітності їй будуть надані після того, як роботодавець надасть заяви - розрахунки та листки непрацездатності до управління.

Просить: зобов`язати відповідача прийняти та підписати заяву про надання відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами та заяву про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку від ОСОБА_1 ; зобов`язати відповідача видати відповідні накази про надання відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами і відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 ; зобов`язати відповідача здійснити розрахунок та виплатити допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 09.01.2024 відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Представником відповідача ОСОБА_3 подано відзив на позовну заяву, у якому він вказує, що він є головою ліквідаційної комісії відповідача, однак фактично не приступив до виконання обов`язків з причин протидії з боку колишнього керівника закладу ОСОБА_4 . Розуміє порушення прав членів трудового колективу, однак у нього відсутні необхідні документи для того, щоб здійснити розрахунок та виплату допомоги по вагітності та пологах, оформити відповідні накази і довідки. У випадку, якщо колишній керівник закладу передасть документи бухгалтерського обліку, податкової звітності, нарахування та виплати заробітної плати працівникам, обліку кадрів, права позивачки можуть бути відновлені. З позовних вимог незрозуміло яка дата прийняття зазначених наказів повинна бути у них зазначена. Підприємство перебуває у стадії ліквідації за рішенням власника, тому всі найняті працівники повинні бути звільнені. Відповідач не зможе здійснити виплату оскільки відсутні кошти на банківських рахунках.

У відповіді на відзив позивач зазначила, що дати видання наказів визначає керівник, відповідача було повідомлено та надано копії двох листків непрацездатності. На момент лікарняного ОСОБА_3 вже був призначений директором. Про можливе звільнення її ніхто не попереджав. Відповідач неправомірно відмовляється прийняти та підписати документи на підставі яких роботодавець зобов`язаний видати наказ про відпустку, внаслідок чого позивачці досі не виплачені грошові кошти.

У судовому засіданні позивачка та представник позовні вимоги підтримали із зазначених підстав.

Представник відповідача у судове засідання повторно не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки та її представника, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка з 02.11.2021 перебуває у трудових відносинах з ДП ПАТ «Сумбуд» Сумський НВК «Просперітас», з 02.05.2022 працює на посаді вчителя початкових класів (а.с. 28-30).

15.08.2022 ОСОБА_1 відкрито листок непрацездатності з діагнозом: вагітність 30 тижнів, період непрацездатності вказаний з 15.08.2022 на 126 днів (а.с. 31).

24.11.2022 складено листок непрацездатності з діагнозом: патологічні пологи, період непрацездатності - з 19.12.2022 на 14 днів (а.с. 32).

Позивачка зверталася до відповідача із заявами про надання їй відпусток у зв`язку із вагітністю та пологами, по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, однак роботодавець не розглянув ці заяви та не видав відповідні накази. Вказана обставина не заперечується сторонами у справі.

Відповідачем складено заяву - розрахунок на виплату позивачці допомоги по вагітності та пологах в сумі 26 904,78 грн., цей розрахунок датований 23 жовтня 2022 року, однак він не містить підписів керівника та головного бухгалтера установи та печатки (а.с. 79-80).

Як вбачається з інформації з Реєстру застрахованих осіб, Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та довідки Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради позивачці не була здійснена виплата допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами, вона отримує щомісячну одноразову допомоги при народженні дитини (а.с. 11-27).

Позивачка зверталась до ГУ ПФУ в Сумській області щодо призначення їй допомоги у зв`язку із вагітністю та пологами, листом від 27.07.2023 їй було роз`яснено процедуру призначення такої допомоги та рекомендовано звернутися до роботодавця для надання ним заяви - розрахунку на листки непрацездатності, після чого будуть профінансовані виплати по вагітності та пологах (а.с. 74-75).

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 179 КЗпП України у редакції, чинній на час виникнення у позивачки права на відпустку у зв`язку з вагітністю та пологами, на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів - 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.

Тривалість відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

За бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.

Аналогічні норми містяться у статтях 17 та 18 Закону України «Про відпустки».

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога у зв`язку з вагітністю та пологами (крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону), допомога при народженні дитини, допомога при усиновленні дитини, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомога на дітей одиноким матерям, допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 25, ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі (крім працівників та гіг-спеціалістів резидентів Дія Сіті) у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.

Відповідно до пп. 1 п. 1 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 цей Порядок визначає механізм та умови фінансування страхувальників для надання за рахунок коштів Фонду соціального страхування України матеріального забезпечення у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, передбаченого статтею 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), за такими видами: - допомога по вагітності та пологах.

Відповідно до п. 2, 4, 5 Порядку у разі настання у застрахованої особи страхового випадку, пов`язаного з тимчасовою втратою працездатності, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, з урахуванням вимог Положення про комісію (уповноваженого) із страхування з тимчасової втрати працездатності, на підставі поданих документів, передбачених статтею 31 Закону, приймає рішення про призначення матеріального забезпечення застрахованій особі.

На підставі рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства про призначення матеріального забезпечення (далі - комісія) страхувальник нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок, яка повинна бути передана до робочих органів виконавчої дирекції Фонду не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття комісією такого рішення.

Фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами. Форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до цього Порядку.

Страхувальник подає заяву-розрахунок до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за своїм місцезнаходженням чи місцем проживання.

Відповідно до п. 8, 9 Порядку робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.

Після надходження коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов`язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення не пізніше, ніж у строки, визначені у частині другій статті 32 Закону.

Судом встановлено, що позивачка перебувала на лікарняному у зв`язку із вагітністю та пологами, 16.10.2022 народила дитину. Вказані обставини є підставою для надання роботодавцем їй двох відпусток: у зв`язку із вагітністю та пологами, а також по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку. Позивачка зверталася до відповідача із заявами про надання цих відпусток, що не заперечується відповідачем, однак заклад залишив ці заяви без реагування: посадовими особами закладу не було видано відповідні накази про надання позивачці відпусток, на які вона має передбачене законом право. Такими діями роботодавець допустив порушення законодавства про працю та порушення прав позивача.

Суд вважає, що доводи представника відповідача про неможливість видачі відповідних наказів у зв`язку з відсутністю у нього доступу до документації закладу не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог. Відповідачем у даній справі є юридична особа - заклад, у якому працює позивачка. Неузгодженість дій та конфлікти між керівництвом закладу не можуть бути виправданням порушення прав та законних інтересів працівників.

Інші зазначені у відзиві доводи представника відповідача є необгрунтованими. Враховуючи принцип диспозитивності, саме позивач визначає спосіб захисту та зміст позовних вимог, з якими він звертається до суду з позовом.

Враховуючи викладене, з метою захисту порушеного права суд вважає необхідним зобов`язати відповідача прийняти та підписати заяви позивачки про надання цих відпусток та видати відповідні накази.

З наведених вище положень Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України вбачається, що виплата допомоги у зв`язку із вагітністю та пологами здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування. Для здійснення цієї виплати роботодавець, як страхувальник, оформлює заяву-розрахунок та передає її до робочих органів виконавчої дирекції Фонду, який, після опрацювання заяви, здійснює фінансування страхувальника. Страхувальник, у свою чергу, зобов`язаний здійснити виплату працівникові.

З матеріалів справи вбачається, що позивачкою було надано роботодавцеві два листки непрацездатності. Роботодавцем було складено заяву - розрахунок, однак вона не містить підписів уповноважених посадових осіб та печатки закладу. Цей розрахунок відповідачем не було передано до уповноважених органів Фонду соціального страхування, відповідно, не було здійснено фінансування відповідача для виплати позивачці допомоги. Такі дії відповідача є порушенням законодавства про працю та соціальне страхування, вони порушують право позивача на отримання державної допомоги у зв`язку із вагітністю та пологами. Враховуючи викладене, суд вважає необхідним зобов`язати відповідача оформити заяву - розрахунок та здійснити виплату у передбаченому законом порядку позивачці допомоги по вагітності та пологах.

Позивачем заявлено клопотання про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу.

Статтею 137 ЦПК України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1)складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

На підтвердження понесених витрат позивачем надано копію договору про надання адвокатських послуг з представництва інтересів позивача у даній справі, додаток до цього договору, який визначає розмір гонорару, акт виконаних робіт та копії платіжних інструкцій про оплату наданих послуг на загальну суму 8 000 грн.(а.с. 58-61 71-73).

Відповідачем клопотання про зменшення розміру витрат на правничу допомогу у зв?язку з їх неспівмірністю не заявлено.

Заявлений розмір витрат на правничу допомогу підтверджений належними доказами, а тому вказані витрати підлягають розподілу. На переконання суду заявлені витрати є співмірними зі складністю справи, фактично витраченим часом на представництво інтересів позивача у суді, обсягом фактично виконаних адвокатом робіт, пов`язаних із представництвом інтересів клієнта. Враховуючи повне задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню витрати на професійну правничу допомогу в сумі 8 000 грн.

Крім того, на підставі ст. 141 ЦПК України у зв`язку з задоволенням позовних вимог з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1073,60 грн., сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 200, 247, 263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства «Сумбуд» Сумський навчально-виховний комплекс «Просперітас» про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов`язати Дочірнє підприємство Публічного акціонерного товариства «Сумбуд» Сумський навчально-виховний комплекс «Просперітас» прийняти та підписати заяву про надання відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами та заяву про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку від ОСОБА_1 .

Зобов`язати Дочірнє підприємство Публічного акціонерного товариства «Сумбуд» Сумський навчально-виховний комплекс «Просперітас» видати відповідні накази про надання відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами і відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 .

Зобов`язати Дочірнє підприємство Публічного акціонерного товариства «Сумбуд» Сумський навчально-виховний комплекс «Просперітас» оформити заяву - розрахунок та здійснити у передбаченому законом порядку виплату допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1 .

Стягнути з Дочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства «Сумбуд» Сумський навчально-виховний комплекс «Просперітас» на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 9073,60 грн.

Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складання повного тексту. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Дочірнє підприємство Публічного акціонерного товариства «Сумбуд» Сумський навчально-виховний комплекс «Просперітас», місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 52, код ЄДРПОУ 01276098.

Повний текст рішення виготовлено 04.04.2024.

Суддя О.О. Ніколаєнко

СудЗарічний районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення04.04.2024
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу118126886
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —591/65/24

Рішення від 04.04.2024

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Ніколаєнко О. О.

Ухвала від 09.01.2024

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Ніколаєнко О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні