Рішення
від 04.04.2024 по справі 917/146/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.04.2024 Справа № 917/146/24

Суддя Мацко О.С. , розглянувши матеріали справи

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Меридіан-Сервіс», 36038, м. Полтава, вул. Олеся Гончара, 21, кв. 5, код ЄДРПОУ 36195392,

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євробудінвест плюс», 36000, м. Полтава, вул. Соборності, 76, код ЄДРПОУ42565530,

про стягнення 414 890,52 грн.

Представники сторін: не викликалися

Ухвалою від 19.02.2024р. відкрито провадження у даній справі, задоволено клопотання позивача про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні, встановлено строки для подання заяв по суті спору та строк відповідачу для подання заперечень проти розгляду справи у спрощеному провадженні. Ухвалу скеровано сторонам (позивачу до електронного кабінету, відповідачу поштою на адресу державної реєстрації у зв"язку з відсутністю у відповідача зареєстрованого електронного кабінету). Ухвала отримана відповідачем 26.02.2024р., що підтверджено поштовим повідомленням про вручення ухвали (в матер.справи).

Відтак, строк для подання відзиву на позов сплинув 12.03.2024р. П.7 ухвали від 19.02.2024р. відповідач був попереджений про те, що у разі неподання без поважних причин у встановлений строк відзиву на позов суд розглядає справу за наявними у ній матеріалами (ч.9 ст.165 ГПК України). Станом на час прийняття даного рішення відзиву чи будь-яких заяв, клопотань від відповідача не надходило.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем укладеного між сторонами договору субпідряду №5 від 27.06.2023р.

У обґрунтування позовних вимог позивач надав копію договору, рахунку на оплату №МС-132 від 10.07.2023р., Акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2023р., довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3), договірної ціни, картки рахунку 361, підсумкової відомості ресурсів, розрахунку загальновиробничих втрат до акту КБ-2в і т.д. Відповідач доказів у спростування позовних вимог, як зазначено вище, не надав.

Судом за результатами дослідження наявних у справі доказів встановлено наступне:

27.06.2023р. між сторонами укладено договір субпідряду №5 на виконання робіт по об`єкту: «Капітальний ремонт благоустрою території комунальне підприємство «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» в м.Полтава, вул..Медична,1 та встановлення модульного містечка для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб» (код ДК 021:2015:45000000-7 Будівельні роботи і поточний ремонт).

За умовами даного договору, Замовник (відповідач) доручає, а Субпідрядник (позивач) зобов`язується своїми силами і засобами виконати роботи по даному об`єкту, здати їх в обумовлені строки, а замовник зобов`язується здійснювати контроль за ходом виконання робіт, своєчасно перераховувати кошти для виконання робіт на об`єкті та прийняти його в обумовлені строки. Договірна ціна робіт є динамічною та складає 414 890,52 грн з ПДВ (п.2.1 договору). Розрахунки і платежі по договору здійснюються на підставі актів виконаних робіт. Оплата виконаних робіт проводиться протягом 180 календарних днів з моменту підписання форми КБ-3 та форми КБ-2в, що обраховуються виходячи із фактичних обсягів виконаних робіт, норм витрат трудових та матеріальних ресурсів та обґрунтованих цін (розд.3 догвоору). Строки початку та закінчення робіт передбачені розд.5 договору: до 30 липня 2023р., місце виконання робіт : вул..Медична,1, м.Полтава. Прийняття замовником робіт здійснюється та оформляється атами за формами КБ-2в та довідками про обсяг виконаних робіт за формами КБ-3, протягом 10-ти днів від дня пред`явлення. Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 30 липня 2023., але втрачає свою дію не раніше виконання субпідрядником робіт та проведення остаточних взаєморозрахунків.

Як вказує позивач, ним було у повному обсязі виконані роботи по монтажу системи відео спостереження на загальну суму 414 890,52 грн., що підтверджується підписаними 10 липня 2023р. Актом приймання виконаних робіт за липень 2023р. (форма №КБ-2в), довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма №КБ-3), актом вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт, розрахунком загальновиробничих витрат до акту КБ-2в, підсумковою відомістю ресурсів. Вказані документи прийняті замовником без зауважень, підписані ним та скріплені печатками (копії вказаних доказів арк..справи 13-30).

10.07.2023р. виставлено рахунок на оплату №МС-132 на суму 414 890,52 грн. (а.с.12). З урахуванням дати підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт та строку для оплати, передбаченого договором, строк виконання зобов"язання з оплати настав. Однак виконані роботи не були оплачені відповідачем, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного:

Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають, зокрема, з договору.

За змістом положень статей 626, 627, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Статтею 875 ЦК України передбачено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта.

До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з частинами першою та третьою статті 843 ЦК України у договорі підряду визначається ціна або способи її визначення. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.

Частиною першою статті 854 ЦК України унормовано, що якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

За приписами частини четвертої статті 879 ЦК України оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об`єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

Згідно з частиною першою статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частин першої та другої статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Жодних доказів того, що позивачем були порушені умови договору субпідряду, відповідач не надав, навпаки всі документи були підписані без зауважень. Відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення суми заборгованості за вказаним договором є правомірними і обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами і підлягають задоволенню. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 13 ГПК України). Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.79 ГПК України).

Відповідно до частини 5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Крім того, згідно зі ст. 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.

Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

Також у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Трофимчук проти України» від 28.10.2010 р. № 4241/03 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Відповідно до ч. 23 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України» за заявою № 63566/00 суд нагадує, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходив із наступного.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на викладене, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача в сумі 6 223,36 грн.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 237, 238, 252 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Євробудінвест Плюс» (36000, м.Полтава, вул..Соборності,76, код ЄДРПОУ 42565530) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Меридіан-Сервіс» (36038, м.Полтава, вул.Олеся Гончара,21, кв.57, код ЄДРПОУ 36195392) 414 890,52 грн. заборгованості, 6 223,36 грн судового збору.

3. Видати наказ з набранням чинності цим рішенням.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку і строки, встановлені ст.ст.256,257 ГПК України.

Повне рішення складено 04.04.2024 р.

СуддяО.С.Мацко

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення04.04.2024
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу118130590
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду

Судовий реєстр по справі —917/146/24

Судовий наказ від 20.05.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Рішення від 04.04.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Ухвала від 19.02.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Ухвала від 05.02.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні