Справа № 289/2652/23
Номер провадження 2/289/136/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.04.2024 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Кириленка О.О.,
з участю секретаря судового засідання Романенко К.Р.,
розглянувши упідготовчому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доВиконавчого комітету Радомишльської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернуласядо судуз вказанимпозовом,в якомупросить визначитиїй додатковийстрок удва місяцідля поданнязаяви проприйняття спадщини,яка відкриласьпісля смерті ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .Свої вимогиобґрунтовує тим,що ОСОБА_2 склала заповіт наїї ім`я. Позивач про наявність заповіту дізналася від брата ОСОБА_3 , після того як останній розбирав речі спадкодавця у вересні 2023 року. До того ж, зазначила, що після початку військової агресії з березня 2022 року переїхала до Республіки Кіпр та отримала посвідку на постійне проживання з 21.07.2022, а тому була позбавлена можливості у встановлений законом строк звернутись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
Ухвалою судді від 23.11.2023 справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Сторони в підготовче судове засідання не з`явились, однак їх представники звернулися до суду з заявами, в яких просять справу розглянути без їх участі, представник позивача позов підтримує, а представник відповідача позовні вимоги визнає.
Розгляд справи здійснюється без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Вивчивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна баба позивачки ОСОБА_2 (а.с. 16, 29, 30), після смерті якої відкрилась спадщина у вигляді 44/100 частин житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 27, 28).
Згідно заповіту від 17.09.2018, ОСОБА_2 заповіла позивачувсе своєрухоме танерухоме майно,яке надень смертібуде їйналежати,з чогоб вононе складалосьта деб вононе знаходилося,а такожвсе нащо зазаконом матимеправо (а.с. 9-10, 18).
Відповідно до відповіді Радомишльської міської ради від 12.03.2024 ОСОБА_2 на день смерті була зареєстрована в буд. АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_2 разом з нею ніхто не був зареєстрований та ніхто не проживав (а.с. 51).
З листа приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Тренчук Н.О. від 09.10.2023 встановлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, а позивачу рекомендовано звернутись до суду для вирішення питання про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 (а.с. 17).
Отже, судом встановлено, що між сторонами діють цивільні правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкуваннявиникає в день відкриття спадщини. Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до вимогст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у справі № 565/1145/17 (Постанова від 26.06.2019 року).
Отже, проаналізувавши зазначені вимоги закону, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, а визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 76, 81, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (місцепроживання: АДРЕСА_2 ,РНОКПП НОМЕР_1 )доВиконавчого комітетуРадомишльської міськоїради (місцезнаходження:Соборний майдан,12,м.Радомишль,Житомирська область,12201,ЄДРПОУ 25923935)про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк тривалістю два місяці, починаючи з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Київ.
Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Олег КИРИЛЕНКО
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2024 |
Оприлюднено | 08.04.2024 |
Номер документу | 118132687 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Кириленко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні