У Х В А Л А
Справа № 677/474/24
03.04.2024 м.Красилів
Суддя Красилівського районного суду Хмельницької області Вознюк Р.В., розглянувши справу № 677/474/24,
заявник - ОСОБА_1 ,
зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,
заінтересована особа - Красилівський відділ ДРАЦС у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ),
місцезнаходження: 31000, Хмельницька область, м. Красилів, вул. Театральна, 1,
предмет заяви - встановлення факту батьківства, внесення змін до актового запису про народження,
розглянувши матеріали справи,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту батьківства, внесення змін до актового запису про народження.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Беручи до уваги те, що дана справа подана і оформлена в порядку, передбаченому ст.ст. 293, 316, 318 ЦПК України, віднесена до предметної, суб`єктної, інстанційної та територіальної юрисдикції суду.
Підстави для залишення заяви, в частині вимог про встановлення факту батьківства, без руху, її повернення, відмови у відкритті провадження відсутні, а тому її слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Щодо вимоги заявниці про внесення змін до актового запису про народження, то суд приходить до висновку, що у відкритті провадження в даній частині слід відмовити оскільки згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 1 статті 315 ЦПК України визначено перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які підлягають розгляду судом у порядку окремого провадження.
Відповідно до частини 2 статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Перелік справ, визначений в ст. 315 ЦПК України, не є вичерпним, проте за змістом вищенаведених норм процесуального права суд може встановлювати факти, які тягнуть для заявника певні правові наслідки.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 1 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», відповідно до статей 255, 271 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011року №96/5 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з пунктом 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
У відповідності до підпункту 2.16.14 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.
Відповідно до статті 8 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Таким чином, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлена обов`язковість досудового з`ясування питання щодо можливості внесення змін до актового запису цивільного стану.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 22.09.2021 у справі № 591/5199/20 провадженні № 61-19527св20, при вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суд, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов`язаний з`ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суд, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.
Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суд мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.
Оскільки заявником не надано доказів звернення до заінтересованої особи (або будь-якого іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану) з заявою про внесення змін до актового запису, як передбачено пунктом 2.1 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» та отримання ним саме висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або відмову в цьому, як передбачено ч. 1 ст. 22 Закону України №2398-VI, суд відмовляє у відкритті провадження у справі в цій частині.
Дана правова позиція висловлена і в постанові Верховного Суду від 01.02.2018 р. по справі № 760/19921/16-ц, яку суд враховує відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України.
При цьому, заявник не позбавлена права звернутися для вирішення питання про внесення змін до актового запису про народження до органів реєстрації актів цивільного стану як суб`єкта владних повноважень, з метою внесення змін до актового запису щодо батька дитини, а у разі відмови такого суб`єкта оскаржити її в судовому порядку.
Отже, суд доходить висновку, що рішення суду про відмову у відкритті провадження в частині внесення змін до актового запису про народження, не перешкоджає доступу заявника до правосуддя, оскільки, законом визначений позасудовий порядок захисту його права у даному випадку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 187, 189, 293, 294 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Красилівський відділ ДРАЦС у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту батьківства.
Призначити справу до розгляду в відкритому судовому засіданні на 10.07.2024 о 09 год. 30 хв. в приміщенні Красилівського районного суду Хмельницької області за адресою: 31000, Хмельницька область, м. Красилів, вул. Булаєнка, 4, зал № 4.
У відкритті провадження в частині вимог про внесення змін до актового запису про народження - відмовити.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud2209/.
Копію ухвали направити учасникам справи, а заінтересованій особі, крім того, копію заяви з копіями доданих до неї документів та запропонувати їй подати у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали заперечення щодо заяви.
Ухвала може бути оскаржена лише щодо недотримання правил підсудності у встановлений строк і порядок, в іншій його частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Вознюк Р. В.
Суд | Красилівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2024 |
Оприлюднено | 08.04.2024 |
Номер документу | 118137828 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Красилівський районний суд Хмельницької області
Вознюк Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні