Ухвала
від 02.04.2024 по справі 159/3570/23
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 159/3570/23 Провадження №11-кп/802/169/24 Головуючий у 1 інстанції: ОСОБА_1 Доповідач: ОСОБА_2

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2024 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі:

головуючого-судді ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

з участю секретаря ОСОБА_5 ,

прокурора ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),

обвинувачених ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,

захисників ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження за апеляційною скаргою прокурора у кримінальному провадженні прокурора Ковельської окружної прокуратури Волинської області ОСОБА_11 на ухвалу Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2023 року,

В С Т А Н О В И В

Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2023 року кримінальне провадження № 1202200000000839 по обвинуваченню ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України закрито, у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування, установленого ст. 219 КПК України, після повідомлення особі по підозру на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Приймаючи таке рішення, суд вказав, що строк досудового розслідування даного кримінального провадження завершився 16 червня 2023 року, протоколи про надання доступу до матеріалів досудового розслідування стороні захисту складені 30 червня 2023 року, тобто поза межами строку досудового розслідування, і підстав вважати, що строк, починаючи з 08 червня 2023 року до 30 червня 2023 року є строком ознайомлення із матеріалами досудового розслідування кримінального провадження, у порядку ст. 290 КПК України, не установлено, тоді як обвинувальний акт надійшов до суду лише 03 липня 2023 року, а тому наявні підстави для закриття кримінального провадження, визначені положеннями п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Не погодившись із зазначеною ухвалою суду, прокурор подала апеляційну скаргу, у якій вказує на її незаконність та необґрунтованість через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження, неповноту судового розгляду. Висновок суду про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України вважає помилковим. Зазначає, що старшим слідчим в особливо важливих справах Головного управління національної поліції України ОСОБА_12 16 березня 2023 року обвинуваченим ОСОБА_7 та ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, тобто саме зазначена дата і є початком обчислення строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні. 09 травня 2023 року постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_13 зазначений строк було продовжено до 3 місяців, тобто до 16 червня 2023 року. 08 червня 2023 року кожному із обвинувачених повідомлено про нову підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 269-2 КК України та у порядку ст. 290 КПК України усім представникам сторони захисту, як підозрюваним, так і їх захисникам, відкрито матеріали провадження, про що повідомлено телефоном, надіслано поштовим зв`язком та підозрюваним додатково вручено особисто у двох екземплярах (у тому числі один екземпляр для захисника). Окрім того, повідомлення про завершення досудового розслідування, направлені адвокатам поштовим зв`язком, що підтверджується роздрукованими з АІПС «Канцелярія» картками до вихідних документів № 21390кл/24/9/1-2023/вс та 21391кл/24/9/1-2023/вс від 08 червня 2023 року за належними адресами. Факт вручення повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування у двох примірниках, з метою передачі одного із них адвокатам, підтвердили у суді і самі обвинувачені, які 08 червня 2023 року частково ознайомились із матеріалами досудового розслідування, тобто фактично розпочали виконання вимог ст. 290 КПК України, а тому, із наступного дня, перебіг строків зупиняється. За результатами ознайомлення із матеріалами досудового розслідування підозрюваними та їх захисниками 30 червня 2023 року складено відповідні протоколи та вручено копії обвинувальних актів, тому останнім днем строку досудового розслідування, упродовж якого прокурору необхідно було звернутись до суду із обвинувальним актом є 07 липня 2023 року, а прокурор звернувся 03 липня 2023 року, тобто складення, затвердження, вручення та передача обвинувального акту до суду відбулось у межах строку досудового розслідування. У зв`язку із цим, просить ухвалу суду першої інстанції скасувати. Призначити новий судовий розгляд даного кримінального провадження у суді першої інстанції.

У запереченні на апеляційну скаргу захисник обвинуваченого ОСОБА_7 адвокат ОСОБА_9 просить в задоволенні апеляційної скарги прокурора відмовити, а ухвалу Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2023 року залишити без зміни.

Заслухавши доповідача, який виклав суть ухвали та доводи апеляційної скарги, думку прокурора, який підтримав апеляційну скаргу, думку обвинувачених і їх захисників, котрі відносно її задоволення заперечили, просили залишити ухвалу суду першої інстанції без зміни, перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів доходить такого висновку.

Згідно з вимогами ст.370КПКУкраїни судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим та мотивованим.

Також суд у своєму рішенні повинен навести належні, достатні мотиви та підстави для його ухвалення.

Перевіряючи доводи прокурора про допущення судом першої інстанції істотного порушення вимог кримінального процесуального закону, при прийнятті рішення про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КК України, суд вважає їх підставними, з огляду на таке.

Відповідно дост. 370 КПК Українисудове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженим під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до вимогстатті 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

У цьому кримінальному провадженні зазначених вимог процесуального закону судом першої інстанції виконано не було.

Згідно з ч. 1ст. 219 КПК Українистрок досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Пунктом 4 ч. 3ст. 219 КПК Українипередбачено, що досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Вказаний строк може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4глави 24 цього Кодексу.

Пунктом 5 ч. 1ст. 3 КПК Українивизначено, що досудове розслідування це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Отже закон пов`язує закінчення досудового розслідування з постановленням процесуального рішення - постанови про закриття кримінального провадження або з фактичним направленням до суду обвинувального акту чи відповідного клопотання.

Досудове розслідування, яке має наслідком звернення до суду з обвинувальним актом або з клопотанням про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, має три ключові стадії: початок - визначається внесенням відомостей до ЄРДР; завершення - пов`язується з фактом відкриття матеріалів досудового розслідуванняпідозрюваному, його захиснику, законному представнику, захиснику особи та іншим особамвідповідно до положеньст. 290 КПК України; закінчення - фіксується направленням до суду обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

Тобто кінцевим моментом строку досудового розслідування є саме його закінчення як це передбачено уст. 219 КПК України. Зазначене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від17 лютого 2021 року (справа № 344/6630/17).

Згідно із матеріалами кримінального провадження відомості про кримінальне правопорушення № 1202200000000839 внесені до ЄРДР 29 серпня 2022 року.

16 березня 2023 року ОСОБА_7 та ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст.27,ч. 3 ст.368 КК України. Із цього моменту,кожен із них набув статусу підозрюваного, і саме вказана вище дата є початком обчислення строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.

У цьому кримінальному провадженні строки досудового розслідування було продовжено постановою заступника Генерального прокурора до 3 місяців, тобто до 16 червня 2023 року.

08 червня 2023 року слідчим складено повідомлення про нову підозру та про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_8 , і його дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 369-2 КК України, яку підозрюваний отримав як особисто, так і для передачі захиснику, що стверджується виконаними особисто ним записами та підписами. У цей день слідчим також було складено повідомлення про завершення досудовому розслідування у кримінальному провадженні № 1202200000000839 та роз`яснено право на доступ до матеріалів досудового розслідування, на якому зроблено запис: «Два примірника отримав ОСОБА_8 підпис 08 червня 2023 року».

Аналогічні за змістом про завершення досудового розслідування, які віддзеркалюють наведене вище, містяться і докази щодо підозрюваного ОСОБА_7 та його захисника ОСОБА_9 .

Змістом протоколів про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 08 червня 2023 року також стверджується, що саме у цей день, кожен із підозрюваних, розпочав ознайомлення із матеріалами досудового розслідування. Зокрема, ОСОБА_7 у період часу з 11 год. 50 хв. до 11 год. 55 хв. та ознайомився з матеріалами на 3 арк. (п. 1- п. 3 опису), а ОСОБА_8 з 11 год. 55 хв. до 12 год. 00 хв., аналогічно, ознайомившись з матеріалами на 3 арк. (п. 1- п. 3 опису).

Також у матеріалах провадження наявні протоколи про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 30 червня 2023 року, якими стверджується факт остаточного ознайомлення кожного із підозрюваних та їх захисників із матеріалами кримінального провадження та речовими доказами.

У реєстрі матеріалів досудового розслідування, який долучений до обвинувального акту, не міститься інформації щодо зупинення/відновлення провадження та виділення матеріалів досудового розслідування.

Верховний Суд неодноразово зазначав, що належним підтвердженням стороною обвинувачення завершення досудового розслідування і відкриття для ознайомлення, впорядкуст. 290 КПКУкраїни, матеріалів досудового розслідування є або документи, що підтверджують особисте вручення відповідному учаснику кримінального провадження повідомлення про відкриття для ознайомлення матеріалів справи (зокрема, особисті розписки підозрюваного, захисника), або докази про направлення такого повідомлення на адресу, вказану для листування.

За змістом ч. 5ст. 219 КПК Українистрок ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченомуст. 290 КПК України, не включається у строк досудового розслідування.

Об`єднаною палатою Касаційного кримінального суду Верховного Суду у постанові від 24 жовтня 2022 року (справа № 216/4805/20, провадження № 51-4684 кмо 21) сформульовано висновок про те, що відповідно до положень ч. 5ст. 219 КПК(в редакціїЗакону України № 2201-IX від 14 квітня 2022 року) не включається у строк досудового розслідування строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченомустаттею 290 цього Кодексу, який обраховується з наступного дня після направлення або безпосереднього вручення підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування із зазначенням дати, часу та місця ознайомлення із матеріалами розслідування, до моменту закінчення ознайомлення вказаних осіб з матеріалами досудового розслідування.

День направлення або безпосереднього вручення підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування, має рахуватися у строк досудового розслідування.

У матеріалах провадження дійсно відсутні належні та допустимі докази у підтвердження факту повідомлення кожного із захисників окремо про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

Однак, усе викладене вище не лише підтверджує обізнаність підозрюваних ОСОБА_7 та ОСОБА_8 про завершення даного досудового розслідування 08 червня 2023 року, а й свідчить про початок ознайомлення ними із матеріалами досудового розслідування у цей день, а відтак, і про початок перебігу строку на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, який завершився 30 червня 2023 року, коли сторона захисту, включаючи підозрюваних та їх захисників завершила ознайомлення із матеріалами досудового розслідування, про що було складено відповідні протоколи.

Тому, починаючи з 01 липня 2023 року, строк досудового розслідування, у цьому конкретному випадку, поновлюється на вісім днів, і останнім днем строку досудового розслідування, упродовж якого прокурору необхідно було звернутись із обвинувальним актом до суду є 08 липня 2023 року, тоді як обвинувальний акт надійшов до суду 03 липня 2023 року, згідно штемпеля реєстрації вхідної документації суду, проставленому на супровідному листі, тобто в межах строку досудового розслідування даного кримінального провадження.

Вищезазначені обставини свідчать про помилковість висновку суду першої інстанції про необхідність закриття даного кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1ст. 284 КПК України.

Зазначені порушення судом вимог кримінального процесуального закону є істотними, оскільки перешкодили суду ухвалити законне та обґрунтоване рішення, що у відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст.409 КПК України є безумовною підставою для його скасування..

Доводи прокурора про істотне порушення вимог КПК України підтвердились, в ході їх перевірки апеляційним судом, тому наявні підстави для скасування оскаржуваної ухвали суду з призначенням нового судового розгляду у суді першої інстанції зі стадії підготовчого судового засідання.

Керуючись ст.ст.404,407 КПК України, Волинський апеляційний суд,

У Х В А Л И В

Апеляційну скаргу прокурора у кримінальному провадженні прокурора Ковельської окружної прокуратури Волинської області ОСОБА_11 задовольнити.

Ухвалу Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2023 року скасувати.

Призначити новий розгляд даного кримінального провадження у суді першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Головуючий

Судді:

СудВолинський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення02.04.2024
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу118139192
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання впливом

Судовий реєстр по справі —159/3570/23

Ухвала від 03.01.2025

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Бойчук П. Ю.

Ухвала від 03.01.2025

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Бойчук П. Ю.

Ухвала від 25.04.2024

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Бойчук П. Ю.

Ухвала від 02.04.2024

Кримінальне

Волинський апеляційний суд

Клок О. М.

Ухвала від 02.04.2024

Кримінальне

Волинський апеляційний суд

Клок О. М.

Ухвала від 15.12.2023

Кримінальне

Волинський апеляційний суд

Клок О. М.

Ухвала від 14.12.2023

Кримінальне

Волинський апеляційний суд

Клок О. М.

Ухвала від 28.11.2023

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Шишилін О. Г.

Ухвала від 28.11.2023

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Шишилін О. Г.

Ухвала від 04.10.2023

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Шишилін О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні