Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/2637/24
Номер провадження 1-кс/711/748/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2024 року м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12023250310001852 від 24.05.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 332 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, про тимчасовий доступ до речей і документів.
В обґрунтування клопотання слідчим зазначено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Черкаській області здійснюються досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12023250310001852 від 24.05.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.332 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено воєнний стан, з можливістю обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, дію якого на даний час продовжено.
Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 в Україні оголошено та проводиться загальна мобілізація.
Відповідно до пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 у разі введення воєнного стану дозволено виїзд з України окремим категоріям громадян України, серед яких:
1) особи з інвалідністю за наявності документів, що підтверджують інвалідність;
2) особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв`язки, інвалідність;
3) особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв`язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд;
4) особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю І чи 11 групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду.
Відповідно до п.п. 13 пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначені в абзацах третьому сьомому, дев`ятому і десятому цього пункту, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил, для виїзду за межі України, зобов`язані повернутися в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували.
В ході досудового розслідування отримано докази про те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , діючи з корисливих мотивів, переслідуючи мету особистого незаконного збагачення, будучи обізнаним щодо законодавчого регулювання правил перетину державного кордону громадянами України під час оголошеної мобілізації, розробив протиправну схему з незаконного переправлення військовозобов`язаних громадян України (далі ухилянти) через державний кордон, з метою їх ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до даної схеми, ОСОБА_5 , особисто чи через довірених йому осіб, діючи на замовлення ухилянтів чи їх родичів, використовуючи знайомства серед лікарів медичних закладів та членів медико-соціальної експертної комісії /далі МСЕК/, шляхом отримання відповідних висновків МСЕК, забезпечував встановлення інвалідності особам чи отримання довідок ЛКК про потребу в сторонньому догляді та супроводі й у подальшому через довірених йому осіб забезпечував оформлення у виконавчих органах місцевого самоврядування Черкаської області актів встановлення фактів здійснення ухилянтами догляду за особами з інвалідністю.
У подальшому, ухилянти, отримавши відповідні акти догляду чи згадані довідки ЛКК, виступаючи в ролі осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю, разом із останніми здійснювали виїзд за межі України та уже не поверталися.
03.05.2023 в ході обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 , що за адресою: АДРЕСА_1 , було вилучено мобільний телефон марки «Iphone 12 mini», IMEI НОМЕР_1 з сім картою НОМЕР_2 яким користувався ОСОБА_5 ..
В ході огляду указаного мобільного телефону встановлено, що ОСОБА_5 під час листування надсилав своїм ймовірним спільникам, серед яких ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 фото заяв про встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю, актів про встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи, довідок про проходження ЛКК при КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зокрема на ім`я ОСОБА_9 та ОСОБА_10 та інші.
29.11.2023 в ході обшуку в ІНФОРМАЦІЯ_3 вилучено акти про встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи та особами, які потребують постійного догляду, для перетинання державного кордону та заяви з додатками до них, в тому числі довідки про проходження ЛКК при КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на ім`я ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та інших.
З відповідей ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено про виїзд за межі України у 2022 - 2023 роках осіб з інвалідністю та осіб, які здійснювали за ними догляд та подальше не повернення останніх, зокрема:
- ОСОБА_16 як супроводжуючого особу з інвалідністю ОСОБА_5 ;
- ОСОБА_17 як супроводжуючого особу з інвалідністю ОСОБА_6 ;
- ОСОБА_18 як супроводжуючого особу з інвалідністю ОСОБА_11 ;
- ОСОБА_19 та ОСОБА_20 як супроводжуючих особу з інвалідністю ОСОБА_21 ;
- ОСОБА_22 та ОСОБА_23 як супроводжуючих особу з інвалідністю ОСОБА_24 ;
- ОСОБА_25 як супроводжуючого особу з інвалідністю ОСОБА_26 ;
- ОСОБА_27 як супроводжуючого особу з інвалідністю ОСОБА_28 ;
- ОСОБА_29 як супроводжуючого особу з інвалідністю ОСОБА_10 ;
- ОСОБА_30 як супроводжуючого особу з інвалідністю ОСОБА_31 ;
- ОСОБА_32 як супроводжуючого особу з інвалідністю ОСОБА_9 .
13.03.2024 здійснено тимчасовий доступ до документів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а саме довідок про проходження ЛКК за результатами якого встановлено, що в лікарсько-консультативної комісії при КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відсутні дані, щодо видачі зазначених в ухвалі слідчого судді довідок.
В ході допиту в якості свідка голова лікарсько-консультативної комісії ОСОБА_33 повідомила, що пред`явлені для огляду довідки комісією не видавались, а також зазначила відмінності, які можуть вказувати на те, що зазначені довідки не могли бути видані ЛКК при КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Ініціатор клопотання вказує, що з метою встановлення обставин кримінального правопорушення, фактів правомірності видачі довідок ЛКК та встановлення потреби здійснення догляду і супроводу осіб з інвалідністю, які було надано до ІНФОРМАЦІЯ_3 , в органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », зокрема: до довідок ЛКК, а також інших медичних документів: журналів реєстрації звернень вказаних осіб до медичного закладу та лікарсько-консультативної комісії; документів, які стали підставою для видачі довідок вказаним особам, журналів реєстрації довідок та їх видачі та копій сторінок журналу запису висновків лікарсько-консультативної комісії (форма 035/о) на яких міститься інформація, щодо реєстрації довідок ЛКК.
Інформація, до котрої необхідно здійснити тимчасовий доступ, має важливе значення для встановлення обставин які досліджуються у кримінальному провадженні, оскільки в таких документах міститься інформація, що стала підставою для встановлення фактів догляду за особами з інвалідністю та подальшої організації переправлення супроводжуючих осіб через державний кордон України.
Також наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 08.10.1998 № 53/5 затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та Науково методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень. Згідно науково-методичних рекомендацій з питань підготовки і призначення судових експертиз та експертних досліджень, для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Документи, до котрих необхідно здійснити тимчасовий доступ перебуває у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), що за адресою: АДРЕСА_2 .
Враховуючи, що в сторони обвинувачення не має можливості в інший спосіб всебічно, повно і неупереджено оцінити та дослідити обставини кримінального провадження, з метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню, а тому слідчий, за погодженням із прокурором, звернувся до слідчого судді з даним клопотанням.
В судове засідання слідчий не з`явився. Надав суду заяву про розгляд клопотання без його участі та без фіксації судового процесу технічними засобами, підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.
Володілець документів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в судове засідання не викликався відповідно до ч.2 ст. 163 КПК України.
Вивчивши клопотання та надані слідчим матеріали з кримінального провадження № №12023250310001852, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.05.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п.п. 4, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать зокрема: конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Згідно п. п. 1.2. ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 132 КПК України, - застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні № №12023250310001852, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.05.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, за обставинами, відповідно до яких ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , діючи з корисливих мотивів, переслідуючи мету особистого незаконного збагачення, будучи обізнаним щодо законодавчого регулювання правил перетину державного кордону громадянами України під час оголошеної мобілізації, розробив протиправну схему з незаконного переправлення військовозобов`язаних громадян України (далі ухилянти) через державний кордон, з метою їх ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.
На даний час органом досудового розслідування є всі підстави вважати, що в діях службових осіб є наявність складу злочину, передбаченого ч.3 ст. 332 КК України.
Враховуючи викладене, слідчий суддя погоджується з тим, що з метою повного, об`єктивного розслідування кримінального провадження, з метою призначення та проведення судових експертиз по кримінальному провадженню, в органу досудового розслідування виникла необхідність долучити до матеріалів кримінального провадження документи зазначені у клопотанні, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Слідчим доведено, що:
- вказані документи мають важливе значення для досудового розслідування, а відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути доказами під час судового розгляду, а також використовуватися для проведення відповідних експертиз, інших слідчих та процесуальних дій;
- іншими способами, окрім тимчасового доступу до документів неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159, 162-164 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні старшим слідчим в ОВС слідчого управління Головного управління Національної полції в Черкаській області: ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , старшим слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області: ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_3 , слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області: ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), що за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю ознайомитись із ними та здійснити їх тимчасове вилучення в оригіналах, з обов`язковим поверненням цих оригіналів документів їх володільцю після завершення проведення всіх необхідних судових експертиз, а саме довідок про проходження ЛКК, виданих у 2022-2023 роках на ім`я наступних осіб:
- ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ,
- ОСОБА_45 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ,
- ОСОБА_46 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ,
- ОСОБА_47 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ,
- ОСОБА_48 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ,
- ОСОБА_49 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ,
- ОСОБА_50 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ,
- ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_14 ,
- ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ,
- ОСОБА_53 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ,
- ОСОБА_54 , ІНФОРМАЦІЯ_17 ,
- ОСОБА_55 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ,
- ОСОБА_56 , ІНФОРМАЦІЯ_19 ,
а також інших медичних документів: журналів реєстрації звернень вказаних осіб до медичного закладу та лікарсько-консультативної комісії; документів, які стали підставою для видачі довідок вказаним особам, журналів реєстрації довідок та їх видачі та копій сторінок журналу запису висновків лікарсько - консультативної комісії (форма 035/о) на яких міститься інформація, щодо реєстрації довідок ЛКК за № 127/911 від 01.08.2022, № 1271 від 12.10.2022, № 713 від 21.06.2023, № 162/1216 від 03.10.2022, № 1296 від 19.10.2022, № 383 від 20.03.2023, № 321 від 06.03.2023, № 518 від 28.04.2023, № 179 від 13.02.2023, № 23/180 від 03.02.2023, № 191 від 07.02.2023, № 528 від 03.05.2023, № 780 від 05.07.2023, № 20 від 06.07.2023.
Строк дії цієї ухвали два місяці з дня її постановлення.
Роз`яснити уповноваженим особам КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що відповідно до вимог ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали суду, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на отримання вказаної інформації, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118145791 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Піковський В. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні