Рішення
від 28.03.2024 по справі 191/1761/23
СИНЕЛЬНИКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 191/1761/23

Провадження № 2/191/463/23

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2024 року м. Синельникове Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Костеленко Я.Ю.

за участю секретаря Омельченко К.В.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове Дніпропетровської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Марківської селищної ради Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернулась суду з позовом до Марківської селищної ради Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування позову зазначила, ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Старобільськ Луганської області помер її батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті батька лишилась певна спадщина, у тому числі земельна ділянка, розташована на території Марківської селищної ради Луганської області, яку позивач, як єдиний спадкоємець, який звернувся до нотаріуса, планує успадкувати. Маючи намір успадкувати відповідне майно, на початку цього, 2023 року, позивач звернулась до П`ятої Львівської державної нотаріальної контори, де листом від 07.04.2023 їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для звернення до нотаріуса із заявою про її прийняття. У зв`язку з тим, що позивач є єдиним спадкоємцем після смерті батька, їй рекомендовано звернутись до суду з позовом про поновлення цього строку.

Щодо причинпропуску згаданогостроку хочезвернути увагуна те,що шістьмісяців відсмерті батькаминуло 17.05.2022,і доцієї дативона планувалаподати заявупро прийняттяспадщини замісцем їївідкриття.Між тим,загальновідомим єте,що 24.02.2022росія розпочалаповномасштабне вторгненнясвоїх військв Україну.Цього ждня російськітанки,БМП іпіхота атакувалипозиції українськихвійськ напідступах доСтаробільська.Рятуючись відросійської військовоїагресії,позивач разоміз ріднимивирішили виїхатидо містаЛьвів,де мешкаєз 02.03.2022.Наведені обставининеабияк вплинулина їїпсихічний стан,вона немала натой часжодних іншихдумок,аніж врятуватисебе тасвоїх близьких.Звичайно,що пропевні бюрократичніпитання позивачтоді взагаліне думала.Більше того,такий далекийпереїзд таосвоєння віншому містізумовили доситьвеликі матеріальнітрати,що тежзавадило тодізвернутись донотаріуса.Лише напочатку цьогороку,трохи оговтавшисьвід пережитогошоку танакопичивши певнусуму грошей,позивач звернуласьдо Львівськогомісцевого центруз наданняБВПД,де їйроз`яснили правозвернутись донотаріуса іззаявою проприйняття спадщиниза місцеммого фактичногоперебування.Вважає,що наведеніфактори єповажними причинамипропуску строкудля прийняттяспадщини,і проситьвизнати їхтакими. У зв`язкуз вищенаведенимпросить надати їй ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Старобільськ Луганської області, протягом 3 місяців з дня набрання рішенням законної сили.

В судовому засідання представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив задовольнити повністю.

Представник відповідача -Марківської селищної ради Луганської області в судове засідання не з`явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи шляхом розміщення оголошення про виклик на сайті «Судова влада України» та направлення повістки на офіційну електронну адресу.

У зв`язку з тим, що представник позивача не заперечував проти розгляду справи по суті за відсутності відповідача, суд з його згоди ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, викладені в письмових матеріалах справи, надавши їм належну оцінку, встановив наступне.

Свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 , виданим 19 листопада 2021 року Марківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Старобільському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), підтверджується факт смерті спадкодавця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позивач ОСОБА_2 є дочкою померлого ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_4 , в якому в графі батько зазначений ОСОБА_3 .

Відповідно до свідоцтва про шлюб, виданого 01.08.1981, ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_6 01 серпня 1980 року, про що Краснопільським с/р Марківського району Ворошиловградської області зроблено відповідний актовий запис №11, після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_7 .

З матеріалів спадкової справи №147/2023 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 вбачається, що 01.03.2023 із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори звернулась ОСОБА_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживає АДРЕСА_2 . Відомості про інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно, відсутні.

Листом від 07.04.2023 державний нотаріус П`ятої Львівської державної нотаріальної контори Зворецька Л. повідомила позивача ОСОБА_2 , що нею пропущений строк для подачі заяви про прийняття спадщини, тому вона вважається такою, що не прийняла спадщину.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Частиною 1 статті 1220 ЦК України передбачено відкриття спадщини внаслідок смерті особи та часом відкриття спадщини є день смерті особи. Останнє місце проживання спадкодавця є місцем відкриття спадщини, що передбачено ч.1 ст.1221 ЦК України.

Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Позивачем на підтвердження обставин поважності пропуску строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у позовній заяві вказано, що шість місяців від смерті її батька минуло 17.05.2022, і до цієї дати позивач планувала подати заяву про прийняття спадщини за місцем її відкриття, але 24.02.2022 росія розпочала повномасштабне вторгнення своїх військ в Україну, атакувала позиції українських військ на підступах до Старобільська, що змусило її разом із рідними виїхати до іншого міста та заново влаштовувати своє життя.

Також суд враховує, що 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який у подальшому неодноразово продовжено.

Відповідно до п.7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Адміністративна межа тимчасово окупованої території України визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, до яких також з 24.02.2022 віднесено Марківську селищну територіальну громаду Старобільського району Луганської області, яку з 24.02.2022 окуповано.

Суд вважає, що зазначені обставини об`єктивно унеможливлювали своєчасне звернення позивача до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.

Отже,оцінюючи наведеніпозивачем причинипропуску строкузвернення заоформленням спадковихправ,суд вважаєїх поважнимитапов`язаними з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для позивача, викликаними введенням воєнного стану в країні та окупацією місця проживання позивача, які перешкодили позивачеві своєчасно реалізувати право на прийняття спадщини та не залежали від її волі.

Таким чином,доводи позивачащодо неможливостісвоєчасно,протягом шестимісяців змоменту смертіспадкодавця звернутисядо нотаріальноїконтори іззаявою проприйняття спадщинипісля смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Старобільськ Луганської області, оцінюються судом як поважні причини, пов`язані з об`єктивними, істотними для позивача труднощами на вчинення такої дії, тому суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 12, 13, 19, 81, 141, 259, 263-265, 280-281 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк в три місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Старобільск Луганської області

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд- якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленомуЦПК України.

Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсябезпосередньо доДніпровського апеляційногосуду протягомтридцяти днівз дняйого повного складення.

Повний текст рішення складений 05.04.2024

Суддя Я. Ю. Костеленко

СудСинельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення28.03.2024
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу118153903
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —191/1761/23

Рішення від 28.03.2024

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Костеленко Я. Ю.

Рішення від 28.03.2024

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Костеленко Я. Ю.

Ухвала від 01.02.2024

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Костеленко Я. Ю.

Ухвала від 01.08.2023

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Костеленко Я. Ю.

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Костеленко Я. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні