Ухвала
від 05.04.2024 по справі 398/1549/24
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/1549/24

провадження №: 1-кс/398/623/24

УХВАЛА

Іменем України

"05" квітня 2024 р. слідчий суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши скаргу Комунального підприємства «Теплоелектроцентраль», від імені якого діє представник ОСОБА_3 , про невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР,

ВСТАНОВИВ:

До Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області надійшла скарга КП «Теплоелектроцентраль», від імені якого діє представник ОСОБА_3 , про бездіяльність дізнавача Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області про невнесення за його заявою відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Зі змісту скарги вбачається, що 12.03.2024 арбітражний керуючий ліквідатора Комунального підприємства «Теплоелектроцентраль» звернувся до Олександрійського РВП ГУНП із заявою про вчинення кримінального правопорушення. Станом на 21.03.2024 відомості до ЄРДР не внесено. У зв`язку з чим просить зобов`язати внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Скаржник подав заяву про розгляд скарги без його участі, скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Слідчий ОСОБА_4 подав до суду заяву про розгляд скарги без його участі. Зазначив, що відомості за заявою КП «Теплоелектроцентраль» внесено до ЄРДР у зв`язку з чим у задоволені скарги просить відмовити. Додав витяг з ЄРДР №12014120070002418.

За відсутності клопотань від учасників, на підставі ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксування процесуальної дії за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Вивчивши скаргу та надані до неї матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду скарги по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так, у ході судового розгляду було встановлено, що 12.03.2024 арбітражний керуючий КП «Теплоелектроцентраль» ОСОБА_3 звернувся до Олександрійського РВП ГУНП із заявою про вчинення злочину, передбаченого ст. 191 КК України.

Згідно з копією витягу, внесеного 06.11.2014 до ЄРДР за № 12014120070002418, вбачається, що органом досудового розслідування Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області проводиться досудове розслідування кримінального правопорушення за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України, за заявою КП «Теплоелектроцентраль» від 05.11.2014.

Отже, вирішуючи питання про внесення до ЄРДР повідомлення про кримінальне правопорушення, слідчий суддя виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

На досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником (стаття 303 КПК України).

Вищий Спеціалізований Суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в своєму інформаційному листі № 1640/0/4-12 від 09 листопада 2012 року «Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування» роз`яснив, що у разі оскарження бездіяльності прокурора чи слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення (відповідно до ч. 1 п. 1 ст. 303 КПК), суть розгляду справ даної категорії полягає у встановленні, чи дотримувався прокурор чи слідчий процедури, визначеної ч. 1 ст. 214 КПК щодо 24-годинного терміну внесення відомостей до ЄРДР. Слідчий суддя при розгляді скарги не повинен встановлювати обставини, зокрема чи містить заява, повідомлення про кримінальне правопорушення склад злочину або досліджувати докази про наявність в діяннях особи складу кримінального правопорушення.

Як зазначено в абз. 24-27 п.1.1 Листа ВССУ від 12.01.2017р. №9-49/0/4-17 Узагальнення «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування», з метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України не допускається відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто інформація про правопорушення має без будь-яких застережень вноситися до ЄРДР (незалежно від того, чи така заява стосується особи відносно якої вона написана, чи в поданій заяві наводяться виключно власні міркування та припущення щодо вчинення, на їх думку, злочинів).

Кожен, чиї права та свободи викладені у «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», порушуються, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, що діяли як офіційні особи (Рекомендація Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Державам-членам СЕ, прийнята Комітетом Міністрів 12.05.2004 року).

Стаття 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» гарантує існування у внутрішньому праві засобів, які надають можливість скористатися правами і свободами, закріпленими в Конвенції, незалежно від того, як вони подані в національній правовій системі. Це положення вимагає, щоб відповідний внутрішній орган вивчив зміст скарги, яка базується на Конвенції, та забезпечив необхідне виправлення порушеного права, що визначено у рішенні ЄСПЛ «Chahal v. the UK», n. 145.

Крім того, у рішенні ЄСПЛ від 13.12.2012 року «Souza Ribeiro v. France» визначено, що особлива увага має приділятися забезпеченню оперативності вирішення питань, порушених при зверненні до засобу юридичного захисту, оскільки не виключено те, що надмірна тривалість такої процедури може позначитися на адекватності такого засобу.

Як вбачається з наданих суду письмових доказів, 12.03.2024 арбітражний керуючий КП «Теплоелектроцентраль» ОСОБА_3 звернувся до поліції із заявою про вчинення злочину, у зв`язку з чим слідчий повинен був внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення. З наданого слідчим витягу вбачається, що відомості про кримінальне правопорушення внесено до ЄДРД за заявою КП «Теплоелектроцентраль» від 05.11.2014, в той же час доказів на підтвердження внесення відомостей за його заявою від 12.03.2024 слідчому судді не надано.

Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку про порушення уповноваженими особами Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області вимог ст. 214 КПК України щодо внесення відомостей до ЄРДР, тому скарга підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 214, 303-307 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Скаргу Комунального підприємства «Теплоелектроцентраль», від імені якого діє представник ОСОБА_3 , про невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР задовольнити.

Зобов`язати Олександрійський РВП ГУНП в Кіровоградській області внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за заявою арбітражний керуючий КП «Теплоелектроцентраль» ОСОБА_3 від 12.03.2024.

Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення05.04.2024
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу118155019
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —398/1549/24

Ухвала від 05.04.2024

Кримінальне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Молонова Ю. В.

Ухвала від 27.03.2024

Кримінальне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Молонова Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні