Справа №672/97/24
Провадження №2/672/109/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2024 року м.Городок
Городоцький районний суд Хмельницької області у складі:
головуючої судді Пономаренко Л.Е.,
за участю секретаря судового засідання Ратушняк Л.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вмісті ГородкуХмельницької областів порядкуспрощеного позовногопровадження цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Городоцької міської ради Хмельницького району Хмельницької області про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, треті особи: ОСОБА_2 , товариство з обмеженою відповідальністю «Мрія Поділля»,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та скасування запису10938814 про інше речове право оренди земельної ділянки згідно договору оренди землі від 04.05.2015, видавник: ТОВ «Мрія Поділля». Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка з кадастровим номером 6821288600:06:013:0008 площею 1,6527 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. 25.08.2015 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на ім`я позивача державним реєстратором реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області Білик С.О. зареєстрована не земельна ділянка з кадастровим номером 6821288600:06:013:0008, а земельна ділянка з кадастровим номером 6821284200:06:013:0008 площею 1,6527 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, власником якої являється ОСОБА_2 .. Крім цього, була зареєстрована оренда на цю земельну ділянку, орендар ТОВ «Мрія Поділля». Допущена технічна помилка державним реєстратором на об`єкт нерухомого майна порушує право позивача як власника щодо можливості розпоряджатися землею.
В судове засідання позивач та представник позивача не з`явилися, представником позивача попередньо подано заяву про розгляд справи за відсутності сторони позивача, підтримання позовних вимог.
Представник Городоцької міської ради в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Третя особа- ОСОБА_2 , належним чином, у відповідності до вимог п.2 ч.7, п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України, повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, але своїм правом на участь не скористався, про причини неприбуття не повідомив.
Представник третьої особи-ТОВ «Мрія Поділля» належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, про що стверджує рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, але своїм правом на участь не скористався, про причини неприбуття не повідомив.
Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності учасників на підставі наявних у справі доказів.
У зв`язку з неявкою сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. ст. 12, 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що на підставі розпорядження Городоцької районної державної адміністрації від 30 листопада 2011 року №863/2011 ОСОБА_1 було передано у приватну власність та видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №653633, з кадастровим номером 6821288600:06:013:0008 для ведення особистого селянського господарства, площею 1,6527 га, що розташована на території Хоптинецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області.
З інформації з Державного реєстру речових право на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 11.07.2023 №338696967 вбачається, що 25.08.2015 державним реєстратором реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області Білик С.О. зареєстровано речове право (номер відомостей про речове право: 10938814), на об`єкт нерухомого майна за реєстраційним номером - 711201768212, а саме право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 6821284200:06:013:0008, площею 1,6527 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Хоптинецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області, власник ОСОБА_1 , документи, подані для державної реєстрації - Державний акт на право приватної власності на землю серія та номер: ЯК №653633, виданий 31.05.2012, видавник: Управління Держкомзему у Городоцькому районі. Також за цим об`єктом нерухомого майна 25.08.2015 було зареєстровано інше речове право (номер запису про інше речове право: 10938897), а саме право оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі від 04.05.2015, орендодавець ОСОБА_1 , орендар ТОВ «Мрія Поділля».
Відповідно дост. 41 Конституції Україникожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Право власності є непорушним.
Відповідно дост. 317 ЦК Україниправо власності складається з права володіння, користування та розпорядження майном.
Згідно зіст. 78 ЗК Україниправо власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Статтею 328 ЦК Українипередбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ч. 1 ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки.
Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації (ч. 1 ст. 182 ЦК України).
Відповідно до ч. 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодекс України виникають із моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (тут і далі у редакції, чинній із 16.01.2020) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 3 вказаного Закону).
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор, окрім іншого, під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до п. 8 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок), державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та реєструє заяву в базі даних заяв за умови оплати послуг за державну реєстрацію прав у повному обсязі та встановлення особи заявника, а також у разі, коли заява подається щодо земельної ділянки, - за умови наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про таку земельну ділянку.
Відповідно до положень ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України.
Згідно з п. 40 Порядку державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та цим Порядком.
Отже, для ідентифікації земельної ділянки як окремого об`єкта цивільного права необхідною умовою є наявність усіх характеристик такого об`єкта, у тому числі, її кадастровий номер, розмір, межі та координати, які містяться у Державному земельному кадастрі, і використовуються реєстратором за умови наявності таких відомостей у ньому.
Водночас суд зазначає, що у розумінні положень ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (у чинній редакції) наразі способами судового захисту порушених прав та інтересів особи є судове рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав; судове рішення про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; судове рішення про скасування державної реєстрації прав.
Також слід вказати, що державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом України «Про Державний земельний кадастр» відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст.1).
Згідно ст. 24 Закону про «Про державний земельний кадастр», державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Відповідно до Поземельної книги відділу Держгеокадастру у Городоцькому районі Хмельницької області, яку відкрито 10.10.2015 встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6821284200:06:013:0008, площею 2,4614 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Курівської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, на праві приватної власності належить ОСОБА_2 на підставі Державного акту серії ЯЛ №719660. 25.08.2015 земельну ділянку передано в оренду ТОВ «Мрія Поділля».
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно статті 3 Закону України «Про державний земельний кадастр» закріплено основні принципи, на яких базується Державний земельний кадастр, зокрема, принципи об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі.
Відтак, єдиним можливим та ефективним засобом захисту прав позивача є саме скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6821284200:06:013:0008.
Згідно з ч. 2ст.90 ЗК Українипорушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 4ст.334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо скасування державної реєстрації права власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку з кадастровим номером 6821284200:06:013:0008 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що ключові аргументи, необхідні та достатні для ухвалення даного рішення, отримали достатню оцінку.
Керуючись ст. ст.89, 263-265, 354 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Городоцької міської ради Хмельницького району Хмельницької області про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, треті особи: ОСОБА_2 , товариство з обмеженою відповідальністю «Мрія Поділля»- задовольнити.
Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку кадастровий номер 6821284200:06:013:0008, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 711201768212, номер відомостей про речове право 10938814.
Скасувати запис 10938897 про інше речове право оренди земельної ділянки згідно договору оренди землі від 04.05.2015, видавник: ТОВ «Мрія Поділля».
Апеляційна скаргана рішеннясуду можебути поданапротягом тридцятиднів здня проголошення рішення до Хмельницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Представник позивача: ОСОБА_3 , місце знаходження: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Городоцька міська рада Хмельницької області, код ЄДРПОУ 38823893, місце знаходження: вул.Грушевського,буд.53,м.Городок Хмельницької області 32000.
Третя особа: ОСОБА_2 ,РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Мрія Поділля», код ЄДРПОУ 34312575, місце знаходження: вул.Винниченка В, буд.8, м.Тернопіль Тернопільська область, 46018.
Суддя Л.Е.Пономаренко
Суд | Городоцький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2024 |
Оприлюднено | 08.04.2024 |
Номер документу | 118162477 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Городоцький районний суд Хмельницької області
Пономаренко Л. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні