ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.04.2024 Справа № 914/402/24
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Львівенергозбут, м. Львів
до відповідача: Державного навчального закладу Погірцівське вище професійне училище, с. Погірці, Самбірський р-н, Львівська обл.
про стягнення заборгованості в сумі 722 116,43грн.
Суддя Коссак С.М.
за участі секретаря Полюхович Х.М.
Представники:
Від позивача: Бойко Вікторія представник;
Від відповідача: не з`явився
На розгляд до господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Львівенергозбут, м. Львів до відповідача Державного навчального закладу Погірцівське вище професійне училище, с. Погірці, Самбірський р-н, Львівська обл. про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію в сумі 722 116,43грн. Також, позивач просить стягнути судовий збір у розмірі 10 831,75грн.
Ухвалою суду від 16.02.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 07.03.2024 року на 09:40год.
У підготовче засідання 04.04.2024 року позивач явку забезпечив, підтримав позовні вимоги та просить позов задоволити.
У судове засідання 04.04.2024 року відповідач явку представника не забезпечив, 13.03.2024 року на поштову адресу суду від відповідача надійшло клопотання за вх.№7181/24, в якому директор Державного навчального закладу Погірцівське вище професійне училище просить розглянути справу без їхньої участі, позовні вимоги визнає та проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. ч. 3 ,4 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 191, 192 цього Кодексу.
Згідно із ч. ч. 1, 2, 4 ст. 191 ГПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом, на виконання вимог ч. 2 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні встановлено, що представник відповідача не обмежений у повноваженнях на подання до суду заяви про визнання позову, а визнання ним позову відповідає фактичним обставинам справи, які підтверджуються наявними у справі доказами, та представнику відповідача роз`яснено наслідки визнання позову.
Враховуючи викладене, беручи до уваги визнання відповідачем позову в повному обсязі, суд вважає за можливе ухвалити судове рішення в підготовчому засіданні.
У судовому засіданні 04.04.2024 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Аргументи позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані стягненням заборгованості за електричну енергію за вересень грудень 2023 року включно за адресою: вул. Центральна, буд. 2, с. Погірці, Самбірський р-н, Львівська обл., 81445, Коледж. Обсяг спожитої відповідачем електроенергії за вересень грудень 2023 року підтверджується актами приймання-передачі фактичних обсягів спожитої електричної енергії за вересень 2023 року, жовтень 2023 року, листопад 2023 року та грудень 2023 року. Згідно доданого розрахунку боргу, відповідачем було здійснено часткові проплати за спожиту електроенергію, відтак залищок боргу за спожиту електроенергію за спірний період становить 722 116,43грн.
Заборгованість відповідача перед позивачем станом на момент подання позову складала 722 116,43грн. Відповідач за спожиту електроенергію за вересень грудень 2023 року повністю не сплатив, відтак основний борг Відповідача перед позивачем становить 722 116,43грн.
Аргументи відповідача.
У поданому до суду 13.03.2024 року клопотанні за вх.№7181/24, директор Державного навчального закладу Погірцівське вище професійне училище просить розглянути справу без їхньої участі, позовні вимоги визнає та проти задоволення позову не заперечує.
Фактичні обставини справи.
Між позивачем та відповідачем 27.12.2022р. укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №51147/2023.
Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312, Закону України Про публічні закупівлі.
Згідно п. 2.1. цього Договору, Постачальник зобов`язується постачати Споживачу Товар за ДК 021:2015-09310000-5-Електрична енергія, а споживач зобов`язується прийняти та оплатити цей Товар на умовах цього договору.
Згідно п. 5.7 цього Договору Споживач бере зобов`язання з отримання електричної енергії та його оплати в термін передбачений додатком №2 «Порядок розрахунків», який знаходиться в матеріалах справи.
Згідно п. 7.2.1 цього Договору Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії, згідно з умовами Договору.
Розрахунковим періодом вважається календарний місяць, що визначено у п. 5.5 Договору.
Остаточний розрахунок споживача здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунку.
Обсяг спожитої відповідачем електроенергії за спірний період вересень - грудень 2023 року становить 128 851 кВт/год., що підтверджується актами приймання-передачі фактичних обсягів спожитої електричної енергії, які підписані між ТзОВ «Львівенергозбут» та оператором системи розподілу ПрАТ «Львівобленерго».
Факт споживання електричної енергії в спірний період вересень - грудень 2023 та її обсяги встановлені спеціально уповноваженим учасником ринку Оператором системи розподілу ПрАТ «Львівобленерго» у спосіб та порядок встановлений чинним законодавством.
Порушуючи умови цього договору, відповідачем не здійснено повної оплати за куповану електроенергію згідно отриманих рахунків за розрахунковий період вересень - грудень 2023 року, внаслідок чого станом на день подання позову заборгованість відповідача перед позивачем за продану за спірний період електричну енергію становить 722 116,43 грн. та яку не заперечує та визнає відповідач у справі.
Норми права та висновки суду.
Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За умовами ст.525 ЦК України та ст.193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору тощо.
Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем 27.12.2022р. укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №51147/2023. Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312, Закону України Про публічні закупівлі.
Згідно ст.599 ЦК України, ст.202 ГК України, зобов`язання припиняється його виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно приписів ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів.
Відповідно до ч. 3 ст. 714 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Станом на день прийняття рішення суду, доказів в спростування вищенаведених обставин не поступало, доказів щодо оплати заборгованості в розмірі 722 116,43 грн. за придбану електроенергію згідно актів приймання-передачі фактичних обсягів спожитої електричної енергії згідно виставлених рахунків за спірний період не представлено, відтак заборгованість відповідача перед позивачем з основного боргу становить 722 116,43 грн., яка визнана відповідачем.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (ст.610 ЦК України).
Відповідно до ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частина 2 ст.218 ГК України передбачає, що відсутність у боржника необхідних коштів, а також порушення зобов`язання контрагентами правопорушника не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від господарсько-правової відповідальності.
Отже, станом на день прийняття рішення, доказів оплати проведених позивачем нарахувань відповідачем суду не надано, позовні вимоги визнано.
Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідач не спростував доводів щодо існування простроченої заборгованості, а суд не виявив на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, відтак вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а стягненню підлягає: 722 116,43 грн. основного боргу за спожиту електричну енергію, яка визнана відповідачем у справі.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір в сумі 10 831,75грн., що підтверджується платіжною інструкцією №314265 від 06.02.2024 року.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведене, у зв`язку з повним задоволенням позовних вимог, до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в сумі 10 831,75грн.
Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 191, 236, 237, 238, 239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Державного навчального закладу Погірцівське вище професійне училище (81445, Львівська обл., Смабірський р-н, с. Погріці, вул. Центральна, будинок 2, код ЄДРПОУ 05537169) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Львівенергозбут (79016, м. Львів, вул. Шевченка, 1; код ЄДРПОУ 42092130) 722 116,43грн. заборгованості та 10 831,75грн. судового збору.
3. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
4. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 05.04.2024 року.
СуддяКоссак С.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2024 |
Оприлюднено | 08.04.2024 |
Номер документу | 118163525 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Коссак С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні