Справа № 761/11997/24
Провадження № 1-кс/761/8186/2024
У Х В А Л А
Іменем України
03 квітня 2024 року
слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про накладення арешту на майно в межах кримінального провадження внесеного до ЄРДР за № 72023000310000014 від 14.03.2023
ВСТАНОВИВ:
В провадженні слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва перебуває вищевказане клопотання.
Клопотання обґрунтовано тим, що детективами Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №72023000310000014 від 14.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 204 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2023-2024 років на території Київської області група невстановлених осіб, діючи за попередньою змовою, в порушення вимог ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах, та пального», організували незаконну діяльність з виготовлення підакцизних товарів, а саме пального (бензину та дизелю) з нафтопродуктів невідомого походження без відповідної ліцензії, яке в подальшому за відсутності будь-яких дозвільних документів реалізовується через мережу автозаправних станцій на території м. Києва та Київської області.
Так, під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що невстановлені особи використовують нафтобазу на якій виготовляють та зберігають недоброякісне паливо (бензин, дизпаливо) з невстановленої сировини, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . Власником зазначеної земельної ділянки є ТОВ «ФОРС ГАРД» (код ЄДРПОУ 43846404).
ТОВ «ФОРС ГАРД» як платник акцизного податку з реалізації пального у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕАРП та СЕ) не зареєстрований.
Відповідно до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ФОРС ГАРД» ліцензій не отримувало.
За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна власником земельної ділянки (кадастровий номер 3222410300:02:009:5440) є БОЯРСЬКА МІСЬКА РАДА (код ЄДРПОУ: 04054636), нежитлова будівля - операторна(АЗС) за адресою: Київська область, Фастівський район, м. Боярка, вулиця Білогородська, буд. 53А належить на праві власності ТОВ «ФОРС ГАРД».
Крім того, за даними «Податковий блок» за зазначеною адресою: м. Боярка, вулиця Білогородська, буд. (53) 53А, зареєстровано ТОВ «АСТРА СІТІ ГРУП» (код 43730000), та відповідно звіту за формою 20-ОПП, ТОВ «ТРАНСМОБІЛ» (код 42867580) задекларовано паливний склад.
В результаті аналізу встановлено пов`язаність зазначених суб`єктів господарювання (ТОВ «ФОРС ГАРД», ТОВ «АСТРА СІТІ ГРУП», ТОВ «ТРАНСМОБІЛ») через спільних засновників: ОСОБА_4 (код НОМЕР_1 ), ОСОБА_5 (код НОМЕР_2 ).
Зазначені громадяни також є засновниками ТОВ «СМАРТ АЗС» (код 44373100), яке займається незаконним встановленням АЗС (без будь-яких дозвільних документів), у тому числі на земельних ділянках, власником яких є ТОВ «ФОРС ГАРД» (код ЄДРПОУ 43846404), через які здійснюється роздрібна реалізація незаконно виготовлених паливно мастильних матеріалів на території міста Києва та Київської області.
Відповідно до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТОВ «АСТРА СІТІ ГРУП» ліцензій не отримувало, ТОВ «СМАРТ АЗС» від 15.11.2021 отримало ліцензію на право здійснення оптової торгівлі пальним за відсутності місця оптової торгівлі, яка від 14.12.2023 анульована контролюючим органом у зв`язку із встановленням факту відсутності суб`єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.
ТОВ «ТРАНСМОБІЛ» від 06.02.2023 отримало ліцензію на право здійснення оптової торгівлі пальним за відсутності місця оптової торгівлі.
Також ТОВ «ТРАНСМОБІЛ» отримало ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) за адресою: АДРЕСА_1 .
За даними бази даних Єдиного реєстру акцизних накладних (ЄРАН) в адресу ТОВ «ТРАНСМОБІЛ» не задекларовано переміщення пального для зберігання за адресами визначеними в ліцензіях.
Так, під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що однією з таких автозаправних станцій, на якій реалізовується незаконно виготовлене пальне, є АЗС розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
З метою виявлення та фіксації обставин кримінального правопорушення, детективами Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України 26.03.2024 в період часу з 10:24 годин по 20:46 годин, на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 05.03.2024проведено обшукземельних ділянок, приміщень, будівель, споруд та резервуарів автозаправної станції за адресою: АДРЕСА_2 , в ході якого було виявлено та вилучено:
-рідину з характерним запахом дизельного палива у кількості 1122 літри;
-рідину з характерним запахом бензину у кількості602 літри;
-грошові кошти в сумі 35710 гривень;
-резервуар для зберігання пально-мастильних матеріалів (цистерна) із паливо-роздавальною колонкою.
Крім цього, під час обшуку не було виявлено діючої ліцензії на роздрібну торгівлю пальним (лише копія з ознаками підробки на ТОВ «КИЇВ ПРОМ ГРУП» та невідповідним реєстраційним номером) за вищевказаною адресою розташування АЗС, встановлено відсутність реєстратору розрахункових операцій, документів щодо походження та відвантаження пального (договори, товарно-транспортні накладні, платіжні доручення, тощо), облікових документів на пальне.
27.03.2024 виявлені та вилучені вищезазначені речі, а саме грошові кошти, рідини з характерним запахом паливно-мастильних матеріалів, модульні заправні станції, визнано речовими доказамиу даному кримінальному провадженні, оскільки вони відповідають критеріям ст. 98 КПК України.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, відомості про право власності за адресою: АДРЕСА_2 , є ТОВ «ЕКСПЕРТБУДСЕРВІС» (код ЄДРПОУ 35064766), що дає підстави вважати, що вилучене майно на вказаній АЗС належить даному підприємству.
З метою збереження вилученого, запобігання можливості його приховування, псування, знищення, перетворення, відчуження, виникла необхідність у накладенні на нього арешту, оскільки існування вказаних ризиків на даній стадії зашкодить подальшому досудовому розслідуванню. Запобігання вказаним ризиками можливо лише шляхом тимчасового позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.
Враховуючи викладене прокурор просить слідчого суддю накласти арешт на вищевказане майно.
Прокурор просив проводити розгляд клопотання без його участі.
Представник власника майна будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду клопотання в судове засідання не з`явився, що не перешкоджає розгляду.
Вивчивши клопотання про арешт майна та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Положеннями ч. 2, ч. 6 ст. 170 КПК України визначено, арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Зазначене в клопотанні майно, підпадає під ознаки речових доказів, оскільки воно є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегло на собі його сліди та містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Відповідно до практики Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі "АГОСІ" проти Сполученого Королівства" (AGOSI v. the United Kingdom від 24 жовтня 1986 року, серія А, № 108, п. 52). Іншими словами, заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, з метою збереження речових доказів, слідчий суддя приходить до висновку, що наявні достатні підстави для арешту вказаного у клопотанні прокурора майна.
Керуючись вимогами ст. ст. 131, 132, 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора ОСОБА_3 задовольнити.
Накласти арешт на речові докази у кримінальному провадженні №72023000310000014 від 14.03.2023, а саме на:
-рідину з характерним запахом дизельного палива у кількості 1122 літри;
-рідину з характерним запахом бензину у кількості 602 літри;
-грошові кошти в сумі 35710 гривень;
-резервуар для зберігання пально-мастильних матеріалів (цистерна) із паливо-роздавальною колонкою,
вилучені в ході обшуку земельних ділянок, приміщень, будівель, споруд та резервуарів автозаправної станції за адресою: АДРЕСА_2 , з позбавленням права на відчуження, розпорядження та користування з метою збереження речових доказів та запобігання можливості їх приховування, знищення, перетворення, відчуження.
На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Крім того, відповідно до ст. 174 КПК України арешт може бути скасований повністю чи частково за заявленим клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисників, законних представників, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутніми при розгляді питання про арешт майна. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118172881 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Бугіль В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні