Козятинський міськрайонний суд вінницької області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяКОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
Справа №133/962/24
05 квітня 2024 року
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухова Н.О., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Віддіу ведення Реєстру територіальної громади Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Козятині» Козятинської міської ради Вінницької області,-
В С Т А Н О В И В:
До Козятинського міськрайонного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій вона просить визнати протиправним та скасувати рішення головного спеціаліста відділу Реєстру територіальної громади Управління ЦНАП у м. Козятині Козятинського району Вінницької області Жабіної К.В. про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 та зобов`язати здійснити дії з реєстрації місця проживання та зареєструвати її місце проживання за вказаною адресою, згідно її заяви від 22 січня 2024 року.
Вирішуючи питання про відкриття провадження судом встановлено наступне.
Звернувшись в суд із даним позовом, позивачем заявлено вимогу про визнання протиправним рішення про відмову в реєстрації місця проживання та зобов`язати відділ Реєстру територіальної громади Управління ЦНАПУ у м. Козятині Козятинської міської ради Вінницької області зареєструвати місце проживання.
За змістом статей 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способами захисту особистих немайнових або майнових прав та інтересів, з якими особа має право звернутися до суду, є, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
У справі що розглядається спірні правовідносини виникли між позивачем та відповідачем з приводу зміни адреси нерухомого майна.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Згідно із частиною першою статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір в якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг
Згідно із пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України, суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Частиною першою статті 5 КАС передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом.
Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Так, Велика Палата Верховного Суду неодноразово висловлювала правові позиції щодо правил віднесення спорів до адміністративної юрисдикції, які полягають в наступному:
«До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для класифікації спору як публічно-правового. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати такий спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Отже в контексті статей 2, 4, 5, 19 КАС України, визначальними ознаками справи адміністративної юрисдикції є не лише суть (зміст, характер) спору, але й підстави його виникнення та суб`єктний склад учасників правовідносин.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Водночас приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єкта владних повноважень.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, що спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язані з реалізацією особою майнових прав або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень суб`єкта владних повноважень є способом захисту цивільних прав цієї особи».
Як вбачається зі змісту заявлених вимог, заявник звернувся до юридичної особи - Управління ЦНАП у м. Козятині Козятинської міської ради Вінницької області з заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , однак рішенням головного спеціаліста відділу їй було відмовлено у такій реєстрації.
Тобто предметом спору у даній справі є реєстрація місця проживання.
Таким чином вимоги даної заяви насамперед обумовлений незгодою з рішенням головного спеціаліста Управління ЦНАП у м. Козятині Козятинської міської ради Вінницької області
Отже, оцінюючи вид цього правового спору, слід враховувати наступні критерії адміністративної юрисдикції:
- присутність у спірних публічно-правових відносинах суб`єкта владних повноважень - у спорі суб`єктом владних повноважень є юридична особа - Управління ЦНАП у м. Козятині Козятинської міської ради Вінницької області, що здійснює свої функції на основі законодавства;
- спірні відносини мають саме адміністративно-правову природу - у цій справі існують відносини з приводу реєстрації місця проживання;
- суб`єкт владних повноважень у спірних публічно-правових відносинах, здійснює адміністративні повноваження - Управління ЦНАП у м. Козятині Козятинської міської ради Вінницької області було відмовлено позивачу в реєстрації місця проживання;
- спірні публічно-правові відносини регулюються нормами адміністративного права, зокрема.
Отже, усі ознаки справи адміністративної юрисдикції притаманні цьому спору.
З огляду на наведене, враховуючи характер спірних правовідносин та їх суб`єктний склад, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження, оскільки вказаний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4, 13, 19, 186, 353-355 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу ведення Реєстру територіальної громади Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Козятині» Козятинської міської ради Вінницької області.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 15 днів з дня проголошення, а особами, які не були присутні під час проголошення в той же строк з дня отримання її копії.
Суддя Наталя ПЄТУХОВА
Дата документу 05.04.2024
Суд | Козятинський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2024 |
Оприлюднено | 09.04.2024 |
Номер документу | 118175291 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
Пєтухова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні