Рішення
від 02.04.2024 по справі 523/9118/23
СУВОРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 523/9118/23

Провадження №2/523/1813/24

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" квітня 2024 р. м.Одеса

Суворовський районний суд міста Одеси в складі

головуючого судді Аліна С.С.,

при секретарі Магденко С.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-6» (код ЮО 20993523) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості,-

Встановив:

До Суворовського районного суду м. Одеси надійшов позов Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-6» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 36255,19 грн. .

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідачка ОСОБА_1 є власником та споживачем житлово-комунальних послуг квартири АДРЕСА_1 .

Заборгованість відповідача по сплаті членських внесків на управління (утримання) будинку з прибудинковою територією та комунальних послуг за період з березня 2020 року до березень 2023 року складає - 36255,19 грн.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 17.10.2023 року відкрито загальне провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 17.01.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті позовних вимог.

У судове засідання представник позивача Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-6» не з`явився, надав до суду заяву, в якій просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, справу розглянути за його відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечує.

У судове засідання відповідачка ОСОБА_1 не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася судом належним чином, про причини неявки суду не повідомила.

У зв`язку з викладеним, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін, які повідомлені належним чином про час і місце розгляду справи, так як у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280-281 ЦПК України.

Оскільки учасники справи у судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено про те, що відповідачка ОСОБА_1 є власником та споживачем житлово-комунальних послуг квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Відповідно до рішення про прийняття закінченого будівництвом об`єкту № 740 від 29.11.1991року та виписки з рішення, засідання виконавчого комітету Суворовської районної ради народних депутатів, прийнято в експлуатацію закінчений будівництвом 12- ти поверховий житловий будинок.

ЖБК «Суворовський-6» на підставі рішення Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДВС в Одеській області №4 615544600687 від 23.12.2016 року, було включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій, починаючи з якої визначається строк безперервної реєстрації неприбуткової організації.

Згідно виписки з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань зареєстровано житлово-будівельний кооператив «Суворовський-6» за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код юридичної особи: 20993523.

Відповідно до ст. 384 Цивільного кодексу України, будинок, споруджений або придбаний житлово-будівельним (житловим) кооперативом, є його власністю.

Член житлово-будівельного (житлового) кооперативу має право володіння і користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, яку він займає в будинку кооперативу, якщо він не викупив її. У разі викупу квартири член житлово- будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

Згідно ст. 12 Закону України "Про кооперацію", основними правами члена кооперативу є: участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу.

Основними обов`язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.

Також відповідно до ст. 24 Закону України «Про кооперативи», кооперативи реалізують товари та надають послуги за цінами і тарифами, встановленими самостійно, а у випадках, передбачених законом, - за державними цінами і тарифами.

Законами, що регулюють діяльність окремих типів кооперативів або кооперативів за напрямами їх діяльності, та статутом кооперативу можуть бути передбачені додаткові права та обов`язки його членів.

Законом України "Про житлово-комунальні послуги" також передбачено, що балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Балансоутримувач зобов`язаний в т.ч. забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.

Також відповідно до ч.2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за дінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Згідно із ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» кожний співвласник несе\зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Згідно положень п. 11 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники зобов`язані виконувати рішення загальних зборів.

Відповідно до ст. 137 Житлового кодексу УРСР. Житлово-будівельний кооператив діє на основі статуту, прийнятого відповідно до ГІримірного статуту житлово- будівельного кооперативу загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, і зареєстрованого в установленому порядку.

Відповідно до ст. 156, 162 Житлового кодексу УРСР, власник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги щомісячно у встановлені строки.

Згідно із ст. 8 Закону України «Про кооперацію», статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.

У п. 2.3. Розділу 7 Статуту ЖБК «Суворовський-6» зазначається, що член зобов`язаний вчасно здійснювати оплату житлово-комунальних послуг, вносити внески і платежі в розмірі, встановленому загальними зборами членів ЖБК.

Також у п. 2, 3, 4 Розділу 11 Статуту ЖБК «Суворовський-6» вказано, що внески і платежі на утримання будинків і споруд та прибудинковох територій вносяться членами ЖБК, власниками квартир, жилого і/чи нежилого приміщення які не є членами ЖБК. в порядку і терміни затверджені загальними зборами членів ЖБК.

Член ЖБК, власник квартири, жилого і/чи нежилого приміщення зобов`язаний вносити внески (платежі) на утримання спільного майна незалежно від умов користування квартирою, жилими і/чи нежилими приміщеннями чи окремими об`єктами, що знаходяться у спільній власності.

Розмір щомісячних платежів для оплати комунальних послуг визначається відповідно до показань приладів обліку і затвердженими у встановленому порядку тарифами, а при відсутності приладів обліку за нормами споживання та умовами договору.

Відповідно до витягу з протоколу загальних зборів від 05.03.2016 року був затверджений кошторис на 2016 рік, також затверджений розмір членських внесків па утримання будинку та прибудинкової території х 01 березня в розмірі: для власників квартир 1-го поверху 2, 42 грн. зам.кв.; для власників 2-12 поверхів 3,00 грн. за м.кв.

Згідно із витягом з протоколу загальних зборів від 05.10.2017 року був затверджений кошторис на 2017 рік, також затверджений розмір внесків на СДПТ 3, 53 гри. за м.кв.. тариф на ліфт - 0, 97 грн. за м.кв. для 2 -12 поверхів та при зміні тарифу на електроенергію автоматично збільшується тариф на ліфт.

Таким чином, відповідач ОСОБА_1 , як член ЖБК повинна сплачувати кошти за отриманні послуги, затвердженими на загальних зборах членів, проте не виконує своїх обов`язків, у зв`язку з чим у неї утворилася заборгованість, яка у період з березня 2020 року до березень 2023 року складає - 36255,19 грн.

За приписами ч. 1 ст. 509 ЦК України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.

Відповідно до ч.1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За правилами ч. 4 ст. 319, ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно Постанови Вищого господарського суду України від 23 травня 2007 р. передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Така ж правова позиція викладена у Постанові ВСУ від 16.12.2015 року у справі №6- 2023цс15.

В свою чергу, відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України, ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У відповідності до ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 2 ст. 78 ЦПК України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За змістом ст. 77 цього Кодексу належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Статтею 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, позов ЖБК «Суворовський-6» до ОСОБА_1 про стягнення боргу підлягає задоволенню а також витрати на професійну правничу допомогу.

Враховуючи вимоги ст.141 ЦПК України та прийняте судом рішення, на користь ЖБК «Суворовський-6» до ОСОБА_1 має бути стягнуто судовий збір у розмірі 2684 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4-8, 10, 12, 18, 76-81, 89, 131, 141, 223, 263, 352, 354, 279 ЦПК України, суд,-

Вирішив:

Позов Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-6» (код ЮО 20993523) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-6» (код ЮО 20993523) заборгованість у розмірі 36255,19 грн., в тому числі заборгованість по сплаті членських внесків па управління (утримання) за період з з березня 2020 року до березень 2023 року складає - 36255,19 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-6» (код ЮО 20993523) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4000 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-6» (код ЮО 20993523) судовий збір у розмірі 2684 грн.

Копію заочного рішення направити сторонам по справі.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складено та підписано 02.04.2024 року.

Суддя: Аліна С.С.

СудСуворовський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення02.04.2024
Оприлюднено09.04.2024
Номер документу118177203
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —523/9118/23

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Аліна С. С.

Ухвала від 08.11.2023

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Аліна С. С.

Ухвала від 02.06.2023

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Аліна С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні