Справа № 331/329/24
Провадження № 1-кп/331/365/2024
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2024 р. м.Запоріжжя
Жовтневий районний суд м.Запоріжжя у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
обвинуваченої ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Запоріжжя кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62019080000000483 від 15.10.2019 р., з обвинувальним актом відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки
м.Запоріжжя, українки, громадянки України, освіта середня спеціальна, не заміжня,
працюючої слюсарем ПрАТ «Мукачівський завод «Точприлад», яка зареєстрована
за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає в
АДРЕСА_2 , раніше не засудженої,
- за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.27 ч.2, 205-1 ч.2, 212 ч.3, 27 ч.2, 209 ч.3 КК України,
в с т а н о в и в:
У січні 2019 р. невстановлені досудовим розслідуванням особи розробили злочинний план щодо проведення державної реєстрації юридичної особи ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, відкриття банківських рахунків, а також отримання «банківського ключа» з метою оформлення від імені товариства безтоварних угод щодо постачання іншим підприємствам товарів, надання послуг, «конвертації» грошових коштів у готівку.
Відповідно до розробленого злочинного плану невстановлені особи запропонували ОСОБА_5 виступити виконавцем злочинів, якій за обіцяну грошову винагороду, належало виконувати вказівки вищевказаних невстановлених осіб щодо реєстрації юридичної особи ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), на своє ім`я, підписання реєстраційних, банківських документів, протоколів, наказів, написання заяв, будучи призначеною службовою особою суб`єкта господарювання.
На виконання злочинного наміру ОСОБА_5 повинна була надати свої паспортні дані для проведення дій, необхідних для державної реєстрації юридичної особи ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, оформлення документів, необхідних для відкриття банківського рахунку від імені товариства, а також передачі невстановленій особі фактичного керування вказаним товариством та «банківського ключа».
У свою чергу, невстановлена досудовим розслідуванням особа відповідно до відведеної їй злочинної ролі, повинна була підготувати документи, необхідні для реєстрації юридичної особи ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, в органах державної влади з метою отримання в подальшому управління товариством, отримання фактичного керування підприємством для можливості його використання у протиправній діяльності.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підприємництво» № 698-XII від 07.02.1991 р.
підприємництво це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб`єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.
Статтею 50 Закону України «Про господарські товариства» № 1576-XII від 19.09.1991 р. визначено поняття товариства з обмеженою відповідальністю, яким вважається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-ІV від 15.05.2003 р. (далі Закон) відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Пунктом 8 частини 1 статті 1 Закону у разі подання документів до державної реєстрації створення юридичної особи заявником може бути засновник (засновники) або уповноважена ними особа.
Відповідно до статті 14 Закону документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження. Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи.
Для державної реєстрації створення юридичної особи, згідно з частиною 1 статті 17 Закону, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію створення юридичної особи;
2) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, - за бажанням заявника;
3) документ, що підтверджує створення громадського формування, відповідність статуту юридичної особи;
4) установчий документ юридичної особи - у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону форми заяв про державну реєстрацію затверджується Міністерством юстиції України.
Згідно п.10 ч.2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в єдиному державному реєстрі містяться відомості про місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Відповідно до ч.2 ст.25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником.
Відповідно до п.4 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація базується на заявницькому принципі.
Наказом Міністерства юстиції України №3268/5 від 18.11.2016 р. затверджено форми заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, де в формі №1 зазначені графи із вказанням місцезнаходження підприємства.
Відповідно до статті 10 Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
При цьому, якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству згідно з частиною 3 статті 35 Закону покладається на засновників (учасників) юридичної особи.
Відповідно до частини 4 статті 35 Закону особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Поняття місцезнаходження юридичної особи визначено статтею 93 Цивільного кодексу України та встановлено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління та обліку.
З метою реалізації домовленостей, у січні 2019 року, більш точну дату, час досудовим розслідуванням не встановлено, знаходячись за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_5 , діючи відповідно до розробленого злочинного плану, на прохання невстановленої особи, надала останній копії сторінок свого паспорту № НОМЕР_1 , виданого органом 2316, та копію довідки про присвоєння їй індивідуального податкового номеру НОМЕР_2 , з метою державної реєстрації юридичної особи ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» (код ЄДРПОУ 42741377).
Після цього, невстановлена досудовим розслідуванням особа, за попередньою згодою з ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці склала у визначеній формі:
1)рішення № 1 Єдиного засновника ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» від 09.01.2019;
2)статут ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» від 09.01.2019 р. (першої редакції) відповідно до яких визначено місцезнаходження підприємства: м. Запоріжжя, пр. Маяковського буд. 11.
Надалі, ОСОБА_5 , на прохання невстановленої досудовим розслідуванням особи, діючи умисно, з корисливих мотивів, у невстановлений досудовим розслідуванням час, знаходячись за адресою: АДРЕСА_3 , підписала рішення № 1 Єдиного засновника ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» від 09.01.2019 р., та прослідувала до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_6 за адресою: м.Запоріжжя, вул.Патріотична, буд.60, де на прохання невстановленої досудовим розслідуванням особи підписала та надала вищевказаному нотаріусу статут ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» від 09.01.2019 р. (першої редакції) у двох примірниках та рішення № 1 Єдиного засновника ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» від 09.01.2019 у двох примірниках зі своїм підписом.
Після цього, приватний нотаріус ОСОБА_6 засвідчила справжність підписів ОСОБА_5 на статуті ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» у двох примірниках, про що нотаріусом зроблені відповідні записи в реєстрі нотаріальних дій.
Надалі, ОСОБА_5 , на прохання невстановленої особи, 09.01.2019 року, перебуваючи в приміщенні Департаменту реєстраційних послуг ЗМР за адресою: м.Запоріжжя, вул.Жуковського, буд.32, в денний час доби, підписала заяву про державну реєстрацію (створення) юридичної особи ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» та подала державному реєстратору Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради - ОСОБА_7 за адресою: м.Запоріжжя, вул.Жуковського, буд.32, вищевказані документи, які містили неправдиві відомості, а саме:
-в рішенні № 1 Єдиного засновника ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» від 09.01.2019 р. та Статуті ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» зазначено місцезнаходження товариства: м.Запоріжжя, пр.Маяковського, буд. 11, але за вказаною адресою підприємство жодного дня не перебувало та не планувалось розміщуватись.
На підставі поданих ОСОБА_5 документів ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ», державним реєстратором Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради ОСОБА_7 в приміщенні за адресою: АДРЕСА_4 проведено державну реєстрацію заснування юридичної особи ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ», про що 09.01.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено відповідний запис за №11031020000045971, КВЕД 46.74, 46.73, 46.70 та номер телефону НОМЕР_3 , який належав ОСОБА_5 , та внесено відомості, згідно яких: єдиним засновником та директором товариства виступила ОСОБА_5 , зазначено місцезнаходження ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» за адресою: м.Запоріжжя, пр.Маяковського, буд.11, де підприємство ніколи не знаходилось.
Отримавши вищевказані документи від реєстратора, ОСОБА_5 09.01.2019 р., передала їх невстановленій особі з метою подальшого ведення від її імені незаконної діяльності щодо оформлення від імені ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» безтоварних угод щодо постачання іншим підприємствам товарів, надання послуг, «конвертації» грошових коштів у готівку.
З урахуванням викладеного, в порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-IV від 15 травня 2003 р. шляхом надання згоди невстановленим в ході досудового розслідування особам на реєстрацію підприємства на своє ім`я, передачею вказаним невстановленим особам копій паспорту громадянина України, підписання документів, в яких за її згодою була внесена недостовірна інформація, ОСОБА_5 , діючи в складі групи осіб, виконала всі необхідні дії, направлені на внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ», у подальшому назву Товариства було змінено на ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ», ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, завідомо неправдивих відомостей.
Крім того, ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ») зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, номер запису в зазначеному реєстрі 11031020000045971. Товариство взято на податковий облік платника податків у ДПІ у Вознесенівському районі ГУ ДПС у м.Запоріжжя 09.01.2019 р. за №082919005240, платником податку на додану вартість не реєструвалось. Місцезнаходженням суб`єкта господарювання зареєстрована адреса: 69035, Запорізька обл., м.Запоріжжя, вул.Маяковського, буд.11, основний вид діяльності товариства - «75.00 Ветеринарна діяльність».
Згідно наказу ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ» № 1 к від 09.01.2019 р. ОСОБА_5 призначено на посаду директора цього підприємства.
Відповідно до положень Кримінального кодексу України від 05.04.2001 р. (зі змінами та
доповненнями) службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
При організації та здійсненні фінансово-господарської діяльності ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» ОСОБА_5 , як керівник та службова особа підприємства, зобов`язана керуватися Податковим кодексом України № 2755-IV від 02.12.2010 р. (зі змінами та доповненнями) (далі - ПК України), положеннями якого передбачено наступне.
Пунктом 8.1 статті 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
Відповідно до п.9.1.2 п.9.1 ст.9 ПК України податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавного податку.
Підпункти 16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 п.16.1. ст.16 ПК України зобов`язує платника податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків і зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Відповідно до п.36.5 ст.36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 44.1 ст.44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Крім того, відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІV, зі змінами та доповненнями (далі Закон № 996) бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (п.2 ст.3 Закону № 996).
Відповідно до положень п.6 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 08.07.2010 р. № 2457-VI керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату і місце складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (п.п.1,2 ст.9 Закону № 996).
Відповідно до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88, зі змінами та доповненнями:
«Первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення».
Згідно з підпунктом 47.1.1 пункту 47.1 статті 47 ПК України юридичні особи, а також їх посадові особи несуть відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у вищевказаних документах.
Таким чином, ОСОБА_5 достовірно було відомо, що відповідно до вищевказаних норм чинного законодавства України вона зобов`язана достовірно й вчасно, на підставі первинних документів, визначати суми податків, а також у повному обсязі та у встановлений законом термін сплачувати їх у бюджет держави.
Відповідно до п.п.133.1.1 п.133.1 ст.133 ПК України платниками податку на прибуток є: суб`єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об`єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу.
Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).
Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник визначає об`єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.
Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 ПК України з урахуванням положень цього Кодексу (п.135.1 ст.135).
Базова (основна) ставка податку становить 18 відсотків (п.136.1. ст.136).
Податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу (п.137.1.).
Відповідно до п.137.3 ст.137 ПК України відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку, зазначеного в пункті 57.1-1 статті 57 та 141.4 статті 141 цього Кодексу, покладається на платників податку, які здійснюють відповідні виплати.
Згідно з п.137.5 ст.137 ПК України річний податковий (звітний) період встановлюється для таких платників податку:
а) платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році;
б) виробників сільськогосподарської продукції;
в) платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Згідно положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. № 290 ( далі - Положення):
Пунктом 7 вищевказаного Положення визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами:
- дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);
- чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);
- інші операційні доходи;
- фінансові доходи;
- інші доходи.
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.
Відповідно до п.8 Положення дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:
- покупцеві передані ризики й вигоди, пов`язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
- підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
- сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
- є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов`язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.
Згідно з п.6 вищевказаного Положення не визнаються доходами такі надходження від інших осіб:
- сума податку на додану вартість, акцизів, інших податків і обов`язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів (п.п. 6.1 Положення);
- сума надходжень за договором комісії, агентським та іншим аналогічним договором на користь комітента, принципала тощо (п.п. 6.2 Положення);.
- сума попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг) (п.п. 6.3 Положення);
- сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг) (п.п. 6.4 Положення);
- сума завдатку під заставу або в погашення позики, якщо це передбачено відповідним договором (п.п. 6.5 Положення);
- надходження, що належать іншим особам (п.п. 6.6 Положення);
- надходження від первинного розміщення цінних паперів (пп. 6.7 Положення);
- сума балансової вартості валюти (п.п. 6.8 Положення).
Відповідно до ст. 162 ПКУ платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи . Якщо фізична особа - платник податку вперше отримує оподатковувані доходи всередині податкового періоду, то перший податковий період розпочинається з дня отримання таких доходів.
Стаття 163 ПКУ визначено об`єкт оподаткування на доходи фізичних осіб, зокрема, об`єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Згідно зі ст. 164 Податкового кодексу України - базою оподаткування на доходи фізичної особи є загальний оподатковуваний дохід, який складається з будь-якого доходу, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (Загальний місячний оподатковуваний дохід та загальний річний оподатковуваний дохід).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту); суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору, оподатковуваний дохід (прибуток), не включений до розрахунку загальних оподатковуваних доходів минулих податкових періодів та самостійно виявлений у звітному періоді платником податку або нарахований контролюючим органом згідно із цим Кодексом; сума заборгованості
платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації), сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки , а також інші доходи.
Згідно зі ст.167 ПКУ ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих), у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до ст.168 ПКУ оподаткування доходів, здійснюється з нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом оподатковуваного доходу на користь платника податку. При цьому податковий агент зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу.
Якщо згідно з нормами цього розділу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов`язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку.
Статтями 49.18.1-49.18.4 ПК визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом 49.18.4 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, - до 1 травня року, що настає за звітним.
Протягом першого кварталу 2019 р. ОСОБА_5 здійснювала керівництво ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (код за ЄДРПОУ 42741377), будучи директором товариства, тобто була службовою особою, яка виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарських функції на товаристві, а також особою, відповідальною за повноту та правдивість нарахування та сплати податків до державного бюджету, ухилилась від сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору в особливо великих розмірах за наступних обставин.
Так, з розрахункового рахунку № НОМЕР_4 , відкритому ОСОБА_5 у Запорізькому РУ АТ КБ «ПриватБанк» для обслуговування та використання ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ», код ЄДРПОУ 42741377 (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ») за період з 14.01.2019 р. по 25.01.2019 р. перераховано грошові кошти в якості оплати за товари та послуги на картки № НОМЕР_7, № НОМЕР_5, № НОМЕР_11, № НОМЕР_8, № НОМЕР_9 на загальну суму 123 977 750, 00 гривень, у тому числі:
- НОМЕР_7 в сумі 28 071 867,82 гривні (14.01.2019 р. - 3 797 054,11 грн., 15.01.2019 р. - 10 645 319,79 грн., 16.01.2019 р. - 11 341 247,61 грн., 17.01.2019 р. - 2 288 246,31 грн.);
- НОМЕР_5 в сумі 30 145 157,91 грн, (17.01.2019 р. - 9 550 941,12 грн., 18.01.2019 р. - 12 137 654,34 грн., 21.01.2019 р. - 8 456 562,45 грн);
- НОМЕР_6 в сумі 30 045 173,97 грн. (21.01.2019 р. - 1 392 845,58 грн., 22.01.2019 р. - 15 619 768,29 грн., 23.01.2019 р. - 13 032 560,10 грн.);
- НОМЕР_8 в сумі 30 940 574,70 грн. (23.01.2019 р. - 1 591 823,52 грн., 24.01.2019 р. - 16 714 146,96 грн., 25.01.2019 р. -12 634 604,22 грн.);
- НОМЕР_9 в сумі 4 774 975,59 грн. 25.01.2019 р.;
- інші банківські операції на суму - 129 764,93 грн.
Картки № НОМЕР_7, № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , № НОМЕР_8, № НОМЕР_9, відкриті ОСОБА_5 як директором ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» код ЄДРПОУ 42741377 (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ») для проведення розрахункових операцій.
У подальшому, з банківських карток № НОМЕР_7 , № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , № НОМЕР_8 , № НОМЕР_9 , відкритих ОСОБА_5 як директором ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» код ЄДРПОУ 42741377 на банківську картку № НОМЕР_10 відкритої, на ім`я ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 ), як фізичної особи, в ЗРУ АТ КБ «ПриватБанк» за період з 14.01.2019 р. по 25.01.2019 р. перераховано грошові кошти з цільовим призначенням «поповнення власних коштів на закупівлю склотари» та «закупівля друкарського обладнання» у сумі 123 346 524 грн., які в подальшому були зняті ОСОБА_5 готівкою через каси банків у м.Запоріжжі, у тому числі: 14.01.2019 р. - знято готівкою 3 761 772,00 грн., 15.01.2019 р. - 10 592 358, 00 грн., 16.01.2019 р. - 11 285 316,00 грн., 17.01.2019 р. - 11 780 286,00 грн., 18.01.2019 р. - 12 077 268,00 грн., 21.01.2019 р. - 9 800 406,00 грн., 22.01.2019 р. - 15 542 058,00 грн., 23.01.2019 р. - 14 552 118,00 грн., 24.01.2019 р. - 16 630 992,00 грн., 25.01.2019 р. - 17 323 950,00 грн.
Таким чином, фізична особа ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 ) у 2019 році отримала дохід на території України в розмірі 123 346 524 грн., які не задекларувала та не сплатила з них податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір.
Сума несплати ОСОБА_5 податку та збору становить 24 052 572,18 грн.:
- у тому числі, податок на доходи фізичних осіб 123 346 524 грн х 18% = 22 202 374,32 гривень;
- військовий збір 123 346 524 грн х 1,5 % = 1 850 197,86 гривень.
Відповідно до п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, зі змінами та доповненнями, платниками податку на доходи фізичних осіб є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно 163.1. Об`єктом оподаткування резидента є:
- 163.1.1. загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
- 163.1.2. доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
Підпунктом 164.1 ст.164 Податкового кодексу України базою оподаткування є будь-який дохід який підлягає оподаткуванню нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Згідно з п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподаткування доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.
Підпунктом 164.3. ст.164 ПК України при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах.
Платники податку на доходи фізичних осіб подають податкову декларацію до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розд. IV Податкового кодексу України (пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України)
Форма декларації про майновий стан і доходи та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 р. № 589 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 25.04.2019 р. № 177). Додатки є складовою частиною податкової декларації.
Згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України «Тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
1.2. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
1.5. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Згідно з п.179.7 ст.179 ПК України фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Таким чином, фізична особа, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов`язана самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму військового збору, зазначену в поданій нею податковій декларації, подання якої є обов`язковим.
Відповідно до ст.3 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436 - IV зі змінами та доповненнями, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями. Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. (ст. 42 господарського кодексу).
Підприємство ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, місцезнаходженням суб`єкта господарювання зареєстрована адреса: 69035 Запорізька обл., м.Запоріжжя, вул.Маяковського, буд.11. Як платник ПДВ та платник єдиного податку підприємство не зареєстроване. З метою маскування протиправної діяльності - з моменту реєстрації податкову звітність до контролюючого органу не подає. За 2019 рік подана лише фінансова звітність (форма № 1 - м) про відсутність діяльності.
Відповідно до даних ІС «Податковий блок»:
- Експортні, імпортні операції у товариства ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ») відсутні.
- Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1-ДФ) у ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ») також відсутні.
Таким чином, ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), код ЄДРПОУ 42741377, постачання товарів та будь-якої реальної господарської діяльності взагалі не здійснювало, з метою маскування протиправної діяльності податкову звітність з моменту реєстрації до податкового органу не надавало, податки до бюджету не сплачувало, тобто було формально створено для незаконного формування податкового кредиту підприємствам-контрагентам та оготівкування коштів.
Згідно з висновком судової економічної експертизи № СЕ-19/108-23/4128-ЕК від 06.04.2023 року «документально підтверджується сума несплати податку на доходи фізичних осіб за 1 квартал 2019 року фізичної особи ОСОБА_5 в сумі 22 202 374,32 грн. (двадцять два мільйони двісті дві тисячі триста сімдесят чотири грн 32 коп) та сума несплати військового збору в сумі 1 850 197,86 грн. ( один мільйон вісімсот п`ятдесят тисяч сто дев`яносто сім грн. 86 коп.)».
З урахуванням викладеного ОСОБА_5 , діючи з прямим умислом, у порушення норм п.44.1 ст.44, п.п.134.1.1. ст.134, ст.198 та п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (із внесеними змінами та доповненнями) ухилилася від сплати податку на доходи фізичних осіб на 22 202 374,32 грн. та військового збору в сумі 1 850 197,86 грн., а всього на суму 24 052 572,18 грн., що у сім тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром.
Окрім цього, у січні 2019 р. невстановлені досудовим розслідуванням особи розробили злочинний план щодо проведення державної реєстрації юридичної особи ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, відкриття банківських рахунків, а також отримання «банківського ключа» з метою
оформлення від імені товариства безтоварних угод щодо постачання іншим підприємствам товарів, надання послуг, «конвертації» грошових коштів у готівку.
Відповідно до розробленого злочинного плану невстановлені особи запропонували ОСОБА_5 виступити виконавцем злочинів, якій за обіцяну грошову винагороду, належало виконувати вказівки вищевказаних невстановлених осіб щодо реєстрації юридичної особи ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, на своє ім`я, підписання реєстраційних, банківських документів, протоколів, наказів, написання заяв, будучи призначеною службовою особою суб`єкта господарювання.
На виконання злочинного наміру, ОСОБА_5 повинна була надати свої паспортні дані для проведення дій, необхідних для державної реєстрації юридичної особи ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, оформлення документів, необхідних для відкриття банківського рахунку від імені товариства, а також передачі невстановленій особі фактичного керування вказаним товариством та «банківського ключа».
Своєю чергою, невстановлена досудовим розслідуванням особа відповідно до відведеної їй злочинної ролі, повинна була підготувати документи, необхідні для реєстрації юридичної особи ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, в органах державної влади з метою отримання надалі управління товариством, отримання фактичного керування підприємством для можливості його використання у протиправній діяльності.
Крім того, після проведення державної реєстрації ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, та відкриття банківського рахунку ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, ОСОБА_5 за попередньою змовою з іншими особами та на їх прохання, діючи з метою приховування та маскування походження безготівкових грошових коштів, отриманих від контрагентів за безтоварними угодами та подальшого їх зняття готівкою, вирішила використовувати платіжну картку № НОМЕР_10 , випущену на ім`я фізичної особи ОСОБА_5 в Запорізькому регіональному управлінні ПАТ «КБ «ПриватБанк» м.Запоріжжя (МФО 313399).
Так, на виконання раніше розробленого злочинного плану невстановленими особами за попередньою змовою з ОСОБА_5 , за допомогою вищевказаного банківського рахунку, вчинялись фінансові операції з перерахування грошових коштів, одержаних від вчинення незаконної діяльності, а саме: з рахунків різних суб`єктів підприємницької діяльності, які бажали скористатись послугами вказаних невстановлених осіб з мінімізації податкових зобов`язань зі сплати податку на прибуток підприємства, перераховувались безготівкові кошти на рахунок ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, № НОМЕР_4 , відкритий у Запорізькому РУ АТ КБ «ПриватБанк», що супроводжувалось складанням та використанням підроблених первинних бухгалтерських документів, тобто вчиненням дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких коштів, зміну їх форми (перетворення), а так само набуття, володіння, використання, розпорядження майном, одержаним внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, через те, що фактично вказані операції є безтоварними та не відображені в податковому обліку ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377.
За період з 14.01.2019 р. по 25.01.2019 р. невстановленими особами за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи банківський рахунок № НОМЕР_4 , відкритий ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ») ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, у Запорізькому РУ АТ КБ «ПриватБанк» (МФО 313399) від групи підконтрольних товариств отримано безготівкові кошти по безтоварним операціям, які на справді не відбувались, на загальну суму 124 107 515 грн. у якості оплати за товари, будматеріали, металопрокат, металобрухт, обладнання тощо, які в більшій частині через транзитні карткові рахунки були перераховані на платіжну картку випущену на ім`я фізичної особи ОСОБА_5
№ НОМЕР_10 на суму 123 346 524 грн., а в іншій частині на банківські рахунки юридичних осіб.
Надалі, ОСОБА_5 за попередньою змовою з невстановленими особами, достовірно знаючи, що будь-які реальні господарські операції, за які підприємство отримувало грошові кошти, не відбувались, за період з 14.01.2019 р. по 25.01.2019 р., з використанням платіжної картки № НОМЕР_10 , випущеної на ім`я ОСОБА_5 , як фізичної особи, через каси відділень АТ КБ «ПриватБанк» м. Запоріжжя, Запорізькому РУ АТ КБ «ПриватБанк» (МФО 313399) зняла готівкою грошові кошти на загальну суму 123 346 524 грн., у тому числі 14.01.2019 р. - знято готівкою 3 761 772,00 грн, 15.01.2019 р. - 10 592 358, 00 грн., 16.01.2019 р. - 11 285 316,00 грн., 17.01.2019 р. - 11 780 286,00 грн., 18.01.2019 р. - 12 077 268,00 грн., 21.01.2019 р. - 9 800 406,00 грн., 22.01.2019 р. - 15 542 058,00 грн., 23.01.2019 р. - 14 552 118,00 грн., 24.01.2019 р. - 16 630 992,00 грн., 25.01.2019 р. - 17 323 950,00 грн.
Після зняття готівкою вищевказаних грошових коштів ОСОБА_5 , перебуваючи біля Торгівельно-розважального центру «АВРОРА», розташованого за адресою: АДРЕСА_5 , передала їх невстановленій особі, за що ОСОБА_5 отримувала обіцяну винагороду за участь у злочинних діях, пов`язаних з державною реєстрацією юридичної особи, відкритті банківських рахунків ТОВ «ВЕТКЛІНІКА ХЕППІ ПЕТ» (колишня назва ТОВ «ТЕХСНАБ-ПРОМ»), ідентифікаційний код юридичної особи 42741377, використанні банківських рахунків фізичної особи ОСОБА_5 , зняття готівкою грошових коштів на загальну суму 123 346 524 грн. та їх передачі невстановленим особам.
У судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_5 свою винуватість у скоєнні злочинів визнала в повному обсязі, пояснила про вчинення кримінальних правопорушень при обставинах, викладених в обвинувальному акті.
Відповідно до вимог ст.349 ч.3 КПК України суд, враховуючи думку учасників судового процесу, ухвалив визнати недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються. Обсяг доказів, які підлягають дослідженню, обмежено судом допитом обвинуваченої та дослідженням матеріалів, які характеризують обвинувачену, стосуються судових витрат та речових доказів.
Дії ОСОБА_5 суд кваліфікує за ст.27 ч.2, ст.205-1 ч.2 КК України за ознаками внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, вчинене виконавцем за попередньою змовою групою осіб; за ст.212 ч.3 КК України як умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку особоюЮ яка зобов`язана їх сплачувати, що призвело до вактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах; за ст.27 ч.2, 209 ч.3 КК України за ознаками вчинення фінансової операції чи правочину з коштами або іншим майном, одержаним внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, а також вчинення дій, спряссованих на приховування чи маскування походження таких коштів або іншого майна чи володіння ними, прав на такі кошти або майно, джерела його походження, місцезнаходження, переміщення, зміну їх форми (перетворення), а так само набуття, володіння або використання коштів чи іншого майна, одержани внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, вчинене виконавцем за попередньою мзвовою групою осіб в особливо великому розмірі.
При призначенні виду та розміру покарання обвинуваченій суд враховує положення ст.50 КК України, відповідно до яких покарання за вироком суду, з-поміж інших завдань, має на меті не тільки кару, а повинно досягти мети виправлення та запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так іншими особами. При призначенні покарання суд ураховує також роз`яснення, які містить п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 24 жовтня 2003 р. «Про практику призначення судами кримінального покарання» (в редакції Постанови Верховного Суду № 8 від 12.06.2009 р.), що суди при призначенні покарання в кожному випадку і щодо кожного підсудного, який визнається винним у вчиненні злочину, мають суворо додержувати вимог ст.65 КК України стосовно загальних засад призначення покарання, оскільки саме через останні реалізуються принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.
Обставинами, що пом`якшують покарання, є: визнання вини, сприяння органу досудового розслідування в розкритті злочинів, вчинення злочинів внаслідок збігу тяжких сімейних обставин та щиросердне каяття.
Обставини, які обтяжують покарання, передбачені ст.67 КК України, відсутні.
При визначенні міри покарання ОСОБА_5 суд враховує характер та ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, об`єм обвинувачення, дані про особу обвинуваченої, відношення самої обвинуваченої до вчиненого, обставини, що пом`якшують покарання, особу винної, яка вперше притягується до кримінальної відповідальності, раніше не була засудженою, має на утриманні неповнолітню дитину, є внутрішньо переміщенною особою, має постійне місце проживання, характеризується позитивно, та вважає можливим призначити ОСОБА_5 відповідно до вимог ст.69 КК України більш м`яку міру покарання, чим передбачено санкцією ч.3 ст.209 КК України, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських обов`язків в установах і організаціях; відповідно до положень ст.77 КК України без конфіскації майна, передбаченої ч.3 ст.212, ч.3 ст.209 КК України, та можливим звільнити її від відбування покарання з випробуванням відповідно до положень ст.ст.75, 76 КК України.
Прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, в особі Головного управління ДПС у Запорізькій области заявлений цивільний позов про стягнення з обвинуваченої ОСОБА_5 матеріальної шкоди, завданої кримінальними правопорушеннями, в розмірі 24052572 грн. 18 коп.
Вирішуючи заявлений цивільний позов, суд враховує наступне.
Відповідно до вимог ст.ст.127, 128, 129 КПК України обов`язок відшкодування мате-ріальної та моральної шкоди вироком покладається на обвинуваченого або на фізичну чи юридичну особу, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
Частиною 1 ст.1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними діями особистим немайновим правам фізичної відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У судовому засіданні обвинувачена визнала заявлений цивільний позов, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
По справі є судові витрати за проведення експертизи. Враховуючи, що суду не надано розрахунку в частині витратних матеріалів, суд позбавлений можливості визначити розмір судових витрат, які підлягають стягненню з обвинуваченого, оскільки, оплата праці експерта здійснюється за рахунок державного бюджету.
Речові докази по справі відсутні.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_5 не обирався.
На підставі викладеного та керуючись ст.368, 370, 374 КПК України, суд
у х в а л и в:
Визнати ОСОБА_5 виннуватою у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.27 ч.2, 205-1 ч.2, 212 ч.3, 27 ч.2, 209 ч.3 КК України, та призначити їй покарання:
- за ст.27 ч.2, 205-1 ч.2 КК України у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 34000 гривень, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків в установах і організаціях строком на 3 роки;
- за ст.212 ч.3 КК України у вигляді штрафу в розмірі двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 340000 гривень з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських обов`язків в установах і організаціях на строк три роки, без конфіскації майна;
- за ст.27 ч.2, 209 ч.3 КК України, із застосуванням ст.69 КК України, у вигляді позбавлення волі
строком на 5 років, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських обов`язків в установах і організаціях на строк три роки, без конфіскації майна.
На підставі ч.1 ст.70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_5 остаточне покарання у вигляді позбавлення волі строком на 5 років, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських обов`язків в установах і організаціях на строк 3 роки, без конфіскації майна.
На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування покарання з випробуванням, якщо вона протягом іспитового строку 2 роки не скоїть нового злочину та виконає покладені на неї обов`язки.
На підставі ст.76 КК України покласти на ОСОБА_5 такі обов`язки:
1) періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
2) повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання;
3) не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Міру запобіжного заходу до набрання вироком законної сили відносно ОСОБА_5 не обирати.
Заявлений прокурором цивільний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь Головного управління ДПС у Запорізькій області (ЄДРПОУ 43143945) 24052572 гривні 18 коп. (двадцять чотири мільйони п`ятдесят дві тисячі п`ятсот сімдесят дві гривні 18 коп.)
Вирок набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок суду не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав заперечення обставин, які ніким не оспорювались під час судового розгляду і дослідження яких було визнано судом недоцільним.
Копія вироку негайно після його проголошення підлягає врученню обвинуваченій та прокурору.
Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в Жовтневому районному суді м.Запоріжжя.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Жовтневий районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 09.04.2024 |
Номер документу | 118178048 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом |
Кримінальне
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя
Стратій Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні