Справа № 372/1868/24
Провадження 1-кс-461/24
ухвала
Іменем України
05 квітня 2024 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
розглянувши в залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області в місті Обухів Київської області клопотання слідчого слідчого відділу Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, погоджене прокурором Обухівської окружної прокуратури Київської області про надання дозволу на відібрання біологічних зразків примусово,
В С Т А Н О В И В:
Слідчий слідчого відділу Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, звернулася до суду із клопотанням про надання дозволу на відібрання біологічних зразків примусово у кримінальному провадженні № 12024111230000696 від 04.04.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 -1 КК України.
На обґрунтування клопотання слідчий зазначила, що 04.04.2024 року близько 18: 00 годин водій ОСОБА_3 керуючи автомобілем марки «Мазда 626» номерний знак НОМЕР_1 по вул. Якуніна, 108, в с Кременище, Обухівського району, в напрямку від с. Круглик в бік с.Ходосівка, на заокруглені дороги в право допустив занос автомобіль в результаті чого вилетів на зелену зону пам?ятника «ветеранам велокої вітчизняної війни» з подальшим зіткненням з деревом. В результаті ДТП пасажир ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 отримав тілесні ушкодження у вигляді перелому ключиці госпіталізовано до Боярської ЦРЛ.
В ході проведення освідування водія автомобіля «Мазда 626» номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_3 на стан алкогольного або наркотичного сп`яніння у медичному закладі, останній відмовився добровільно надавати зразки крові та сечі для проведення освідування на стан алкогольного або наркотичного сп`яніння.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у відібранні у ОСОБА_3 , зразки крові та сечі у необхідній та достатній кількості для проведення експертиз. Вказані біологічні зразки необхідні для проведення судово - токсикологічної експертизи метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування.
У зв`язку з вищевикладеним, на теперішній час виникли підставі у зверненні до Обухівського районного суду Київської області з клопотанням про примусове відібрання зразку крові та сечі у ОСОБА_3 .
Слідчий СВ Обухівського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_5 в судове засідання не з`явився, в поданому клопотанні просив розглядати клопотання без участі дізнавача та прокурора, вимоги клопотання підтримав в повному обсязі, просив не здійснювати фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів, в тому числі не здійснювати аудіо запис та відеозапис за допомогою технічних засобів.
Розгляд клопотання відповідно до ч.2 ст. 163 КПК України проводився за відсутності особи у якої буде здійснюватись відбирання біологічних зразків примусово, оскільки слідчим було доведено наявність достатніх підстав вважати, що це буде мати значення для швидкого, повного та неупередженого розслідування, а також наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення інформації.
Згідно норми ч. 4 ст. ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов до наступного.
Судом встановлено, що СВ Обухівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області розслідується кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024111230000696 від 04.04.2024 за ч. 1 ст. 286 - 1 КК України.
В ході проведення освідування водія автомобіля «Мазда 626» номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_3 на стан алкогольного або наркотичного сп`яніння у медичному закладі, останній відмовився добровільно надавати зразки крові та сечі для проведення освідування на стан алкогольного або наркотичного сп`яніння.
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
У частині 2 статті 9 КПК України зазначено, що прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Відповідно до статті 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Згідно статті 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Статтею 85 КПК України передбачено, що доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 КПК України доказуванню підлягають наступні обставини: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення та обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження. Частиною другою вказаної статті визначено, що доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 КПК України, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Частиною 2 ст. 93 КПК України визначено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 245 КПК України відбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченими статтею 241 України. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченому статтями 160-166 КПК України, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов`язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.
Статтею 241 КПК України передбачено, що слідчий, прокурор здійснює освідування підозрюваного, свідка чи потерпілого для виявлення на їхньому тілі слідів кримінального правопорушення або особливих прикмет, якщо для цього не потрібно проводити судово-медичну експертизу. Освідування здійснюється на підставі постанови прокурора та, за необхідності, за участю судово-медичного експерта або лікаря. Освідування, яке супроводжується оголенням освідуваної особи, здійснюється особами тієї ж статі, за винятком його проведення лікарем і за згодою особи, яка освідується. Слідчий, прокурор не вправі бути присутнім при освідуванні особи іншої статі, коли це пов`язано з необхідністю оголювати особу, що підлягає освідуванню. Перед початком освідування особі, яка підлягає освідуванню, пред`являється постанова прокурора. Після цього особі пропонується добровільно пройти освідування, а в разі її відмови освідування проводиться примусово. При освідуванні не допускаються дії, які принижують честь і гідність особи або небезпечні для її здоров`я. За необхідності здійснюється фіксування наявності чи відсутності на тілі особи, яка підлягає освідуванню, слідів кримінального правопорушення або особливих прикмет шляхом фотографування, відеозапису чи інших технічних засобів. Зображення, демонстрація яких може розглядатись як образлива для освідуваної особи, зберігаються в опечатаному вигляді і можуть надаватися лише суду під час судового розгляду Про проведення освідування складається протокол згідно з вимогами цього Кодексу. Особі, освідування якої проводилося примусово, надається копія протоколу освідування.
Відповідно до Правил проведення судово-медичних експертиз (досліджень) у відділеннях судово-медичної імунології бюро судово-медичної експертизи, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України № 6 від 17 січня 1995 року, зразки крові у осіб, які проходять у справі, зазвичай повинні відбиратися у зазначених відділеннях. Крім того, зазначеними правилами передбачено, що працівники зазначених відділень можуть бути залучені до відбору зразків для порівняльного дослідження, як спеціалісти, також для відібрання біологічного зразку, а саме крові, можуть бути залученні працівники підприємств охорони здоров`я МОЗ України.
Європейський суд з прав людини наголошує, що отримання біологічних зразків можна проводити тільки за розпорядженням уповноваженої на це посадової особи, і це може робити тільки акредитований лікар, який володіє спеціальними медичними знаннями та який має право відмовитися від виконання аналізу з огляду на виняткові причини медичного характеру, тобто хворобу, тяжкий стан тощо.
З огляду на вищевикладене та враховуючи те, що у закладах охорони здоров`я МОЗ України і відділеннях судово-медичної імунології КЗ КОР КОБ СМЕ, наявні стерильні приміщення та засоби, які убезпечують особу, в якої відбираються біологічні зразки, від набуття різного роду хвороб, а також те, що працівники закладів охорони здоров`я МОЗ України і судово-медичні експерти мають вищу медичну освіту або спеціалізовану фахову освіту і необхідні знання у галузі медицини, пройшли відповідну підготовку та отримали відповідні знання та кваліфікацію судового експерта, а також з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, виявлення як тих обставин, що викривають, так і тих, що виправдовують підозрюваного та обставин, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, роль кожної особи у вчиненні кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, шляхом проведення порівняльних досліджень, оскільки іншими способами не можна встановити указані істотні обставини у даному кримінальному провадженні.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у відібранні у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зразки крові та сечі у необхідній та достатній кількості для проведення експертиз. Вказані біологічні зразки необхідні для проведення судово - токсикологічної експертизи метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування.
Внесене слідчим клопотання відповідає вимогам ст. 160, ч.3 ст. 245 КПК України, матеріалами клопотання, а також слідчим доведено достатність даних про здійснення слідчим досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено усі, передбачені ст.132, ст.163 КПК України, підстави для задоволення внесеного слідчим клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-160, 245 КПК України, слідчий суддя,-,
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого слідчого відділу Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_6 задовольнити.
Надати дозвіл групі слідчих СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , яким доручено здійснювати досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024111230000696, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04 квітня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286-1 КК України, здійснити відбирання біологічних зразків, таких як зразки крові та сечі, у необхідній та достатній кількості для проведення судово - токсикологічної експертизи, у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - примусово.
Строк дії ухвали визначити до 01 червня 2024 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Обухівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2024 |
Оприлюднено | 09.04.2024 |
Номер документу | 118180000 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння |
Кримінальне
Обухівський районний суд Київської області
Потабенко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні