Рішення
від 04.04.2024 по справі 161/4295/24
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 161/4295/24

Провадження № 2/161/2021/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2024 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Крупінської С.С.,

за участю секретаря Федорової В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцька в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, обгрунтовуючи вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько. Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 . З метою прийняття спадщини він звернувся до державного нотаріуса Ківерцівської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом, однак нотаріус відмовив йому у заведенні спадкової справи у зв`язку пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Зазначає, що пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини, оскільки вважав, що у батька відсутнє будь-яке рухоме чи нерухоме майно, яке б входило до складу спадщини. Також вважав, що вказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 батько продав ОСОБА_2 , яка з 2016 року постійно проживає в даному будинку із своєю сім`єю та є власницею даного будинку. Однак, у 2024 році до нього звернулась донька ОСОБА_2 та повідомила, що її мати сплатила частину коштів за вказаний будинок батькові, однак власником житлового будинку є його покійний батько ОСОБА_3 , тому можливим варіантом оформлення права власності на вказаний об`єкт нерухомості за фактичним власником є прийняття ним спадщини з подальшим відчуженням ОСОБА_2 .

На підставі викладеного просить визначити йому додатковий місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судове засідання представник позивача не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності та позивача, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову не заперечили.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі ч.2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Дослідивши письмові докази по справі суд приходить до наступного висновку.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від14.11.2019 року (а.с. 10).

Після його смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, єдиним спадкоємцем після смерті батька є його син ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.11).

За життя ОСОБА_3 на підставі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 04.10.2007 року належав житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6-9).

В лютому 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Ківерцівської державної нотаріальної контори Волинської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак 22.02.2024 державним нотаріусом відмовлено у видачі такого свідоцтва, у зв`язку з пропуском строку звернення із заявою про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1268, ст.1269 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч.3 ст.1272вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.

Судом встановлено, що позивач пропустив строк з поважних причин, оскільки вважав, що у батька відсутнє будь-яке рухоме чи нерухоме майно, яке б входило до складу спадщини та був впевнений в тому, що батько відчужив своє майно ОСОБА_2 , яка сплатила батькові кошти за належний йому житловий будинок та з 2016 року проживає в ньому разом із сім`єю, однак дізнався, що право власності на вказане майно оформлено не було, тому фактичним його власником на сьогоднішній день є спадкодавець. Тому для оформлення права власності на фактичного власника нерухомого майна, є прийняття позивачем спадщини після смерті батька з подальшим його відчуженням ОСОБА_2 .

Тому враховуючи зазначене, та з огляду на те, що відповідач позовні вимоги визнав, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог та встановлення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини терміном в один місяць.

Враховуючи викладене, на підставі ст.1272 ЦК України, керуючись ст.ст.200, 206, 247, 263-265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовзадовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлено 04 квітня 2024 року

СуддяЛуцького міськрайонного

суду Волинської області С.С.Крупінська

Дата ухвалення рішення04.04.2024
Оприлюднено10.04.2024
Номер документу118188073
СудочинствоЦивільне
Сутьвстановлення додаткового строку для прийняття спадщини

Судовий реєстр по справі —161/4295/24

Рішення від 04.04.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Крупінська С. С.

Ухвала від 05.03.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Крупінська С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні