Ухвала
від 04.04.2024 по справі 369/4231/21
КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 369/4231/21

Провадження №1-кп/369/36/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.04.2024 року м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2

за участю прокурора ОСОБА_3

за участю представника потерпілого ОСОБА_4

за участю захисника ОСОБА_5

за участю обвинуваченого ОСОБА_6

за участю представника Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання захисника про витребування інформації у кримінальному провадженні №12019110200000378 від 22.01.2019 за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України,

встановив:

22 вересня 2023 року до Києво-Святошинського районного суду Київської області з Київського апеляційного суду на новий судовий розгляд надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.

У підготовчому судовому засіданні захисником ОСОБА_5 заявлено клопотання про витребування інформації з ЄРДР а саме, щодо руху кримінального провадження, в обґрунтування якого зазначив, що після ознайомлення стороною захисту з матеріалами кримінального провадження № 12019110200000378 від 22.01.2019 в порядку ст. 290 КПК України, матеріали кримінального провадження містять витяг з ЄРДР по кримінальному провадженню № 12019110200000378 від 22.01.2019 на 94 аркушах, де перший запис датований 22.01.2019 (за ч. 2 ст. 191 КК України), а наступний після цього запис датований 25.04.2020 (ч. 3 ст. 191 КК України). За таких обставин, сторона захисту вважає, що відомості про винесення слідчою ОСОБА_8 13.01.2020 постанови про закриття кримінального провадження № 12019110200000378 та прокурором ОСОБА_9 від 21.04.2020 постанови про скасування постанови про закриття кримінального провадження до ЄРДР не вносились, що напряму впливає на законність всіх слідчих (розшукових) та процесуальних дій вчинених в період з 13.01.2020 по 25.04.2020 та вказує на недопустимість доказів (висновку судово-економічної експертизи), отриманих стороною обвинувачення у зазначений проміжок часу. Крім того, невнесення до ЄРДР відомостей про закриття кримінального провадження 13.01.2020 вказує також і на закінчення передбаченого ст. 219 КПК України 12-ти місячного строку відведеного для проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню № 12019110200000378 за ч. 2 ст. 191 КК України (щодо нетяжкого злочину). У зв`язку із вищевикладеним виникла необхідність витребувати з Офісу Генерального прокурора інформацію з Єдиного реєстру досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019110200000378 від 22.01.2019, а саме з вкладки «Рух кримінального провадження» у вигляді роздруківок.

Обвинувачений підтримав клопотання захисника.

Прокурор вважала, що підстави для задоволення клопотання відсутні, оскільки клопотання необґрунтоване та підстави для закриття кримінального провадження відсутні.

Представник потерпілого підтримав думку прокурора.

Представник Офісу Генерального прокурора вважав за можливе надати інформацію щодо руху вищевказаного кримінального провадження.

Заслухавши думку учасників судового провадження, суд приходить до наступних висновків.

На виконання вимог п. 4 ч. 2 ст. 315 КПК України з метою підготовки до судового розгляду суд розглядає клопотання учасників судового провадження про витребування певних речей чи документів.

Захисник вважає, що матеріали кримінального провадження №12019110200000378 від 22.01.2019 можуть містити порушення кримінального процесуального законодавства та стороні захисту необхідно з`ясувати наявність підстав для вчинення різних процесуальних дій органами досудового слідства та прокуратури.

За змістом п. 1 ч. 2 ст. 412 КПК України судове рішення у будь-якому разі підлягає скасуванню, якщо за наявності підстав для закриття судом провадження в кримінальній справі його не було закрито.

Відповідно до ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється, в тому числі, сторонами кримінального провадження. Сторона захисту здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок, ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних та допустимих доказів.

Згідно зі ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими Кодексом.

У відповідності до ч. 6 ст. 22 КПК України суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Сторона захисту вправі мати інформацію про всі елементи процесуального порядку отримання стороною обвинувачення доказів, які остання має намір використати проти неї в суді. Інакше від самого початку судового розгляду сторона захисту перебуватиме зі стороною обвинувачення в нерівних умовах.

Згідно зі ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Частина 2 ст. 9 КПК України вказує на те, що прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Обмеження сторони захисту в отриманні інформації у вигляді роздруківок про рух кримінального провадження з ЄРДР та внесення відповідних процесуальних рішень про закриття кримінального провадження та скасування постанови про закриття кримінального провадження, істотно впливає на право обвинуваченого на захист та унеможливлює здійснити перевірку дотримання строків досудового розслідування.

Частинами 1-10 ст. 290 КПК України визначено порядок відкриття матеріалів іншій стороні на стадії закінчення досудового розслідування. Зокрема, відповідно до ч. 2 цієї статті прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання.

Кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту (ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Поміж засобів, які мають бути надані обвинуваченому, є можливість, з метою підготувати свій захист, ознайомлюватись із результатами слідства, накопиченими протягом усього часу його провадження.

Право на змагальне провадження означає, в принципі, можливість для сторін знати і коментувати усі складові наданої доказової бази і усі зауваження, надані для того, щоб вплинути на рішення суду.

Одним із елементів змагальності у кримінальному провадженні є обов`язки сторін кримінального провадження щодо відкриття матеріалів кримінального провадження, унормовані статтею 290 КПК України. Цей обов`язок сторони обвинувачення є й гарантією реалізації конвенційного права мати можливості, необхідні для підготовки свого захисту.

Норма ч. 12 ст. 290 КПК України імперативно передбачає: якщо сторона кримінального провадження не здійснить відкриття матеріалів відповідно до положень цієї статті, суд не має права допустити відомості, що містяться в них, як докази.

Оскільки закриття кримінального провадження та скасування постанови про закриття кримінального провадження є процесуальними діями, що вчиняються внаслідок винесення відповідного процесуального рішення слідчим та/або прокурором, відображається у реєстрі матеріалів досудового розслідування, що за змістом Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298 (далі Положення), повинно бути відображено в ЄРДР та в порядку ст. 290 КПК України відкрито стороні захисту.

Ураховуючи положення ст. 290 КПК України процесуальні документи про закриття кримінального провадження та скасування постанови про закриття кримінального провадження не є самостійним доказом у кримінальному провадженні. Відповідно до ст. 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів. У той же час, процесуальні документи про закриття кримінального провадження та скасування постанови про закриття кримінального провадження повинні бути досліджені судом під час розгляду справи з метою оцінки допустимості доказів, отриманих в межах досудового розслідування, та дотримання процесуальних строків.

Тому баланс інтересів сторін не на користь сторони захисту буде порушено не стільки у випадку, якщо відповідний процесуальний документ не буде відкрито на стадії закінчення досудового розслідування, скільки в ситуації, якщо всупереч клопотанню, своєчасно заявленому в суді стороною захисту, цей документ так і не буде відкритий із невиправдною затримкою, коли сторона захисту вже не матиме можливості належним чином підготуватися до захисту і скоригувати лінію захисту.

У постанові від 08 квітня 2020 року у справі № 826/7244/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що відповідно до частини першої статті 6 Закону № 2939-VI інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація. Згідно із частиною сьомою цієї статті обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений. Частиною першою статті 8 Закону № 2939-VI визначено, що таємною інформацією є інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю. Пунктом 5 частини першої статті 3 КПК України встановлено, що досудовим розслідуванням є стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності. У частині другій статті 214 КПК України, зокрема, передбачено, що досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР. Таким чином, інформацією, яка містить таємницю досудового розслідування, є та, яку було створено або одержано у кримінальному провадженні після внесення до ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення. Доступ до такої інформації мають учасники кримінального провадження та інші особи.

Так, КПК України регламентує спеціальний порядок доступу (ознайомлення) учасників кримінального провадження з інформацією, створеною (одержаною) у ході досудового розслідування та судового провадження відповідної кримінальної справи. А тому доступ учасників кримінального провадження, до яких належить, зокрема, адвокат, до інформації, створеної (одержаної) у ході досудового розслідування, забезпечується в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством. Інші особи, які не є учасниками кримінального провадження, можуть реалізувати своє право на отримання відповідної інформації за наявності підстав, передбачених частиною першою статті 222 КПК України.

Отже, інформацію, яка є наслідком проведення досудового розслідування у конкретному кримінальному провадженні та містить таємницю досудового розслідування, можливо отримати виключно в порядку, визначеному КПК України.

З огляду на те, що досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019110200000378 завершено та обвинувальний акт перебуває на розгляду у суді, слід дійти висновку, що сторона захисту має право на отримання інформації про рух проваджень з метою обчислення дотримання строків досудового розслідування.

Відповідно до п. 1, п. 2 глави 4 Розділу І Положення відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу в порядку, встановленому КПК України, за формою згідно з додатком 6 до цього Положення. Витяг з Реєстру - згенерований програмними засобами ведення Реєстру документ, який засвідчує факт реєстрації в Реєстрі відомостей про кримінальне правопорушення, отриманих за визначеними у пункті 3 цієї глави параметрами, які є актуальними на момент його формування.

Згідно з пунктом 4 глави 1 Розділу І Положення Держателем Реєстру є Офіс Генерального прокурора.

Розділом ІІІ Положення визначено, що право доступу до відомостей, внесених до Реєстру, має Держатель у повному обсязі з урахуванням повноважень, якими наділені прокурори та керівники підрозділів Офісу Генерального прокурора.

Відомості про рух кримінального провадження заповнюються відповідно до Розділу 2 Додатку 5 Положення, де відображається в тому числі інформація про закриття кримінального провадження, скасування постанови про закриття кримінального провадження, продовження строків досудового розслідування тощо.

З огляду на наведене, суд з метою всебічного, повного та об`єктивного дослідження усіх обставин, для вирішення завдань підготовчого провадження, забезпечення права на захист, вважає за доцільне задовольнити клопотання сторони захисту та витребувати з Офісу Генерального прокурора відомості про рух кримінального провадження №12019110200000378 від 22.01.2019, у вигляді роздруківок.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 22, 93, 314-316 КПК України, суд

ухвалив:

Клопотання захисника про витребування інформації - задовольнити.

Витребувати з Офісу Генерального прокурора інформацію з Єдиного реєстру досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019110200000378 від 22.01.2019, а саме з вкладки «Рух кримінального провадження» у вигляді роздруківок.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудКиєво-Святошинський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення04.04.2024
Оприлюднено10.04.2024
Номер документу118189362
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —369/4231/21

Ухвала від 13.05.2024

Кримінальне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Гришко О. М.

Ухвала від 13.05.2024

Кримінальне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Гришко О. М.

Ухвала від 13.05.2024

Кримінальне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Гришко О. М.

Ухвала від 13.05.2024

Кримінальне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Гришко О. М.

Ухвала від 04.04.2024

Кримінальне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Гришко О. М.

Ухвала від 04.04.2024

Кримінальне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Гришко О. М.

Ухвала від 25.09.2023

Кримінальне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Гришко О. М.

Ухвала від 05.09.2023

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Жук Ольга Володимирівна

Ухвала від 22.05.2023

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Жук Ольга Володимирівна

Ухвала від 26.04.2023

Кримінальне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Лисенко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні