Ухвала
від 04.04.2024 по справі 991/2599/24
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 991/2599/24

Провадження 1-кс/991/2626/24

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2024 року м.Київ

Суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу голови ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви про вчинення кримінального правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Вищого антикорупційного суду надійшла вказана скарга голови ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, в якій він просив зобов`язати посадових осіб Національного антикорупційного бюро України внести відомості до ЄРДР та почати досудове розслідування за його заявою від 24.03.2024 за вих. №24/03/2024-39 про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.

В обґрунтування скарги заявник зазначив, що 24.03.2024 на електронну скриньку Національного антикорупційного бюро України подав заяву про кримінальне правопорушення, однак, викладені у вказаній заяві відомості до ЄРДР не внесені та досудове розслідування не розпочато, у зв`язку з чим заявник звернувся до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України.

У прохальній частині скарги просив судовий розгляд здійснювати без участі заявника.

Розгляд скарги призначений на 04.04.2024, про що належним чином повідомлено учасників.

Представник Національного антикорупційного бюро України в судове засідання не прибув, жодних письмових заяв/заперечень/пояснень до початку судового розгляду не надходило.

Положеннями ч. 3 ст. 306 КПК України встановлено, що розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.

За наведеного, слідчий суддя визнав за можливе здійснювати розгляд скарги за відсутності заявника скарги та уповноваженої особи, бездіяльність якої оскаржується.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали провадження, приходить до таких висновків.

Статтею 303 КПК України передбачено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Заявник зазначає, що 24.03.2024 Головою ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 до Національного антикорупційного бюро України подано заяву за вих. №24/03/2024-39 щодо вчинення посадовими особами правоохоронних органів, ГУ ДПС у м. Києві, ГУ ДПС у Одеській області, Державної митної служби України, Одеської митниці Держмитслужби України, Міністерства економіки України, які перебуваючи у злочинній змові з керівництвом та працівниками СГВК «НОВЕ ЖИТТЯ», код ЄДРПОУ - 05286225 (директор - ОСОБА_4 ), а також засновниками вищезазначеного підприємства ( ОСОБА_5 ІПН: НОМЕР_1 ; ОСОБА_6 ІПН: НОМЕР_2 ; ОСОБА_7 ІПН: НОМЕР_3 ; ОСОБА_8 ІПН: НОМЕР_4 ), ДП «Ренійський морський торгівельний порт» код ЄДРПОУ 01125809, ДП «Ізмаїлський морський торгівельний порт» код ЄДРПОУ 01125815, ДП «Морський торгівельний порт «Південний» код ЄДРПОУ 04704790, зловживаючи службовим становищем, створили організовану злочинну групу з метою реалізації злочинної схеми з експорту агропродукції, шляхом махінацій, що призводить до ухилення від сплати податків, легалізації грошових коштів, надання та отримання неправомірної вигоди, порушення трудового законодавства, експортного законодавства, а також міжнародного приватного права. Таким чином, просив зареєструвати кримінальне провадження за фактом вчинення зазначеними особами кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.

Заявник посилається на те, що вказана заява надіслана електронною поштою, з накладенням ЕЦП (КЕП), з офіційної електронної пошти ГО « НОН-СТОП », а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , на офіційну електронну пошту Національного антикорупційного бюро України ІНФОРМАЦІЯ_3.

Враховуючи, що відомості за заявою до ЄРДР внесені не були, голова ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність, у порядку ч. 1 ст. 303 КПК України.

На підтвердження направлення заяви про вчинення злочину від 24.03.2024 на офіційну електронну скриньку Національного антикорупційного бюро України заявник додав до скарги фотознімок електронного листа з двома вкладеними файлами, з позначкою часу 22:58. На вказаному знімку екрану, а саме на робочому столі комп`ютера, зазначено дату - 24.03.2024.

Водночас перевірити інформацію щодо справжності дати, вказаної на робочому столі комп`ютера та зафіксованої знімком екрану, не вбачається за можливе.

До того ж на вказаному фотознімку листа відсутня відмітка «надіслані», а серед адресатів вказаного листа зазначено численну кількість державних установ, підприємств, організацій. Водночас відомостей про успішну доставку такого листа зазначеним адресатам до матеріалів скарги не долучено.

Крім того, у ході судового розгляду не підтверджено факту отримання електронного листа з заявою від 24.03.2024 саме Національного антикорупційного бюро України, такі відомості відсутні в матеріалах справи.

Статтею 11 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлено, що електронний документ вважається одержаним адресатом з часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа автора, якщо інше не передбачено законодавством або попередньою домовленістю між суб`єктами електронного документообігу. Якщо попередньою домовленістю між суб`єктами електронного документообігу не визначено порядок підтвердження факту одержання електронного документа, таке підтвердження може бути здійснено в будь-якому порядку автоматизованим чи іншим способом в електронній формі або у формі документа на папері. Зазначене підтвердження повинно містити дані про факт і час одержання електронного документа та про відправника цього підтвердження. У разі ненадходження до автора підтвердження про факт одержання цього електронного документа вважається, що електронний документ не одержано адресатом.

Таким чином, за результатом судового розгляду не підтверджено факт надіслання та отримання для розгляду та відповідного реагування уповноваженими особами Національного антикорупційного бюро України заяви про кримінальне правопорушення від 24.03.2024, такі докази відсутні у розпорядженні слідчого судді.

Зважаючи на викладене в сукупності, слідчий суддя дійшов висновку, що заявником не доведено бездіяльності уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, яка може бути оскаржена до слідчого судді в порядку, передбаченому ст. 303 КПК України, з огляду на відсутність відомостей про отримання стороною обвинувачення заяви про злочин, після чого відповідно у слідчого виникає обов`язок відреагувати на таку заяву відповідно до положень КПК України.

За наведеного, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення скарги заявника, оскільки не встановлено бездіяльності детективів, яка може бути предметом оскарження до слідчого судді в порядку п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України.

Враховуючи зазначене, слідчий суддя не аналізує інші доводи, наведені заявником у скарзі.

Керуючись статтями 9, 214, 216, 303-307, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудВищий антикорупційний суд
Дата ухвалення рішення04.04.2024
Оприлюднено10.04.2024
Номер документу118195155
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —991/2599/24

Ухвала від 04.04.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Воронько В. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні