ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032,тел.(044)235-95-51,е-mail:inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"08" квітня 2024 р. м. Київ Справа № 911/847/24
Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В. розглянувши матеріали
за позовомОСОБА_1 доОбслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці»провизнання незаконним та скасування рішення правління, зобов`язання вчинення дій та стягнення коштів встановив:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці» (далі відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення правління Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці», яке оформлене протоколом від 29.02.2024; зобов`язання Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці» здійснити за рахунок ОК «Садівницьке товариство «Стугна-1» УПЗЗ фактичне підключення до електроенергії садову земельну ділянку (кадастровий номер 3223151000:06:004:0002) № 35 вул. Прохолодна, що у м. Українка, СК «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці»; стягнення з Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці» на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 10000 грн. та матеріальну шкоду у розмірі 100000 грн.
В позовній заяві позивач вказує, що спір виник з корпоративних відносин, у зв`язку з чим справа має розглядатися за правила господарського судочинства.
Подана позовна заява не відповідає вимогам Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У відповідності до ч. 4 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
В позовній заяві позивач зазначає, що він на підставі ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» звільнений від сплати судового збору.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.
Закон України «Про захист прав споживачів» регулює відносини між споживачами товарів (крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг.
Позивач в подані позовній заяві зазначає що він звернувся до господарського суду за захистом порушених корпоративних прав, а не за захистом порушених прав споживача, а відтак він не звільнений від сплати судового збору за подання даного позову на підставі ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів», в зв`язку з чим, його твердження про звільнення від сплати судового збору за звернення до господарського суду з даним позовом є безпідставними.
Крім того, спори щодо захисту прав споживачів не підвідомчі господарським судам та відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України відносяться до юрисдикції загальних судів.
Частина 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» визначає перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Позивач в позовній заяві не зазначає та не надає до неї доказів, що він відноситься до переліку осіб, визначених ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», які звільнені від сплати судового збору за подання даного позову.
Частиною 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У відповідності до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюються у таких розмірах: 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У відповідності до пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру встановлюються у таких розмірах: 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028 грн.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що вона містить 2 вимоги немайнового характеру про визнання незаконним та скасування рішення правління Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці», яке оформлене протоколом від 29.02.2024; зобов`язання Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці» здійснити за рахунок ОК «Садівницьке товариство «Стугна-1» УПЗЗ фактичне підключення до електроенергії садову земельну ділянку (кадастровий номер 3223151000:06:004:0002) № 35 вул. Прохолодна, що у м. Українка, СК «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці» та 1 вимоги майнового характеру про стягнення з Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці» на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 10000 грн. та матеріальну шкоду у розмірі 100000 грн.
З огляду на зазначене за подання даного позову до господарського суду справляється судовий збір за 2 вимоги немайнового характеру - 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб та за одну вимоги майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб тобто зі ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру.
Позовна заява ОСОБА_1 подана до Господарського суду Київської області з порушенням зазначених вимог Господарського процесуального кодексу України, оскільки до позовної заяви не додано документів, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Реквізити для сплати судового збору вказані, зокрема, на офіційному веб-порталі судової влади України (court.gov.ua).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
У відповідності до ч. 2 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Позовна заява ОСОБА_1 подана до Господарського суду Київської області з порушенням зазначених вимог Господарського процесуального кодексу України, оскільки до позовної заяви не додано належного та допустимого доказу надіслання копії позовної заяви відповідачу. З доданого до позовної заяви опису вкладення у цінний лист від 02.04.2024 вбачається, що позивач направив на адресу відповідача додатки до позовної заяви, а саму позовну заяву не надіслав, що не відповідає вимогам зазначених вище норм.
За таких обставин, доданий до позовної заяви опис вкладення до цінного листа від 02.04.2024 не може бути належним та допустимим доказами відправлення копії позовної заяви відповідачу відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з п. 8 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Положеннями ч. 2, 3 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). У разі необхідності до позовної заяви додається клопотання про призначення експертизи, витребування доказів тощо.
У відповідності до ч. 1 ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України).
Частиною 4 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 91 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Згідно з ч. 4 ст. 91 Господарського процесуального кодексу України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.26 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163:2020, затвердженого наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01 липня 2020 року № 144, в якому зазначено, що відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій». Відмітку про засвідчення копії документа проставляють нижче реквізиту «Підпис» на лицьовому боці останнього аркуша копії документа.
Додані до матеріалів позовної заяви копій документів не відповідають вимогам ч. 2 ст. 91 Господарського процесуального кодексу України, позаяк не засвідчені належним чином, оскільки не містить відповідних відміток перелічених вище, зокрема, відсутній один з елементів відмітки про засвідчення копії документа, а саме: договір про надання правової допомоги від 01.02.2024, свідоцтво на право заняття адвокатською діяльністю, квитанція про оплату від 02.10.2023 № 231797716, від 31.08.2023 № 225929029 не містить особистого підпису особи, яка засвідчує копію; консультативний огляд лікаря-ортопеда-травматолога від 23.03.2024 взагалі не містить відповідних відміток перелічених вище.
Згідно з ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 162, 164, 172, 174, 232-234 Господарського процесуального кодексу України суд,
постановив:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Стугна-1» Управління Південного-Західної залізниці» про визнання незаконним та скасування рішення правління, зобов`язання вчинення дій та стягнення коштів залишити без руху.
2. Зобов`язати позивача усунути зазначені в даній ухвалі недоліки позовної заяви, подавши до суду упродовж десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху:
- належні та допустимі докази, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі;
- належним та допустимим доказами відправлення копії позовної заяви відповідачу відповідно до вимог ч. 2 ст. 27, п. 1 ч. 1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України.
- належним чином засвідчені копії доданих до матеріалів позовної заяви документів, а саме: договір про надання правової допомоги від 01.02.2024, свідоцтво на право заняття адвокатською діяльністю, квитанція про оплату від 02.10.2023 № 231797716, від 31.08.2023 № 2259290294; консультативний огляд лікаря-ортопеда-травматолога від 23.03.2024.
3. Попередити позивача що в разі неусунення недоліків позовної заяви у строк, зазначений у п. 2 цієї ухвали, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута йому без розгляду відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Дана ухвала набирає законної сили у строк та в порядку передбачених ч. 2 ст. 235 ГПК України та у відповідності до ст. 255 ГПК України оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Подоляк
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 10.04.2024 |
Номер документу | 118196997 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Подоляк Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні