УХВАЛА
08 квітня 2024 року
м. Київ
cправа № 920/303/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Білоуса В. В. - головуючого, Васьковського О. В., Погребняка В.Я.
розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1
на постанову Північного апеляційного господарського суду
від 22.02.2024
у складі колегії суддів: Остапенка О. М., судді: Сотнікова С. В., Доманської М. Л.
та на ухвалу господарського суду Сумської області
від 17.07.2023
суддя Соп`яненко О. Ю.
у справі № 920/303/23
за заявою Головного управління державної податкової служби у Сумській області
у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет"
ВСТАНОВИВ:
21.03.2024 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.02.2024 та на ухвалу господарського суду Сумської області від 17.07.2023 у справі № 920/303/23.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду касаційної скарги ОСОБА_1 у справі № 920/303/23 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В.В., судді - Погребняка В. Я., судді - Васьковського О.В., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи від 26.03.2024.
Частиною 1 статті 294 Господарського процесуального кодексу України визначено, що за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі, в якій повідомляється про дату, час і місце розгляду скарги, а також про витребування матеріалів справи. До відкриття касаційного провадження учасники справи мають право подати заперечення проти відкриття касаційного провадження.
Розглянувши матеріали касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду дійшов висновку, що у відкритті касаційного провадження у справі № 920/303/23 за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.02.2024та на ухвалу господарського суду Сумської області від 17.07.2023 слід відмовити, виходячи з наступного.
Оскаржуваною постановою Північного апеляційного господарського суду від 22.02.2024 ухвалу Господарського суду Сумської області від 17.07.2023 у справі № 920/303/23, зокрема, задоволено клопотання арбітражного керуючого Удовенка Р.П. про витребування доказів щодо зобов`язання директора ТОВ "Сервіс-маркет" ОСОБА_1 надати арбітражному керуючому Удовенку Р.П. документи та інформацію у справі №920/303/23; зобов`язано директора ТОВ "Сервіс-маркет" ОСОБА_1 надати розпоряднику майна ТОВ "Сервіс-маркет" арбітражному керуючому Удовенку Р.П. документи та інформацію, зазначену в резолютивній частині оскаржуваної ухвали; зобов`язано директора ТОВ "Сервіс-маркет" ОСОБА_1 виконати дії, зазначені в ч.3 резолютивної частини ухвали, залишено без змін.
Згідно Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, цей Кодекс набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Кодексом.
Кодекс України з процедур банкрутства № 2597-VIII набрав чинності 21.04.2019, а введено його в дію з 21.10.2019.
З дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами); Постанову Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про банкрутство" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 441).
Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Частиною 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства, який введено в дію з 21.10.2019, визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Пункт 8 частини 2 статті 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства, який введено в дію з 21.10.2019, ухвали господарського суду, постановлені у справі про банкрутство за результатами розгляду господарським судом заяв, клопотань та скарг, а також постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури можуть бути оскаржені в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною третьою статті 9 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що у касаційному порядку не підлягають оскарженню постанови апеляційного господарського суду, прийняті за результатами перегляду судових рішень, крім: ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), ухвали попереднього засідання, ухвал за результатами розгляду грошових вимог кредиторів, поданих після закінчення строку, встановленого для їх подання, ухвали про закриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), а також постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника та рішень, прийнятих за результатами розгляду заяв, поданих у межах провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) (з внесеними змінами відповідно до Закону України № 2971-IX від 20.03.2023, що набрав чинності з 15.04.2023).
Зазначений в частині третій статті 9 Кодексу України з процедур банкрутства перелік судових рішень, що підлягають самостійному касаційному оскарженню, є вичерпним і тому подання касаційних скарг на інші судові рішення, які відсутні у зазначеному переліку, унеможливлює здійснення касаційного провадження за такими скаргами.
Наведений в абз. 1 ч. 3 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства, який введено в дію з 21.10.2019, перелік судових рішень, що підлягають касаційному оскарженню, є вичерпним, і тому подання касаційних скарг на інші судові рішення (тобто відсутні у вказаному переліку) виключає можливість здійснення касаційного провадження за такими скаргами.
Частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
При цьому, як визначено у рішеннях Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України" та від 18.11.2010 у справі "Мушта проти України", право на доступ до суду не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг на рішення.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 23.10.1996 "Справа "Леваж Престасьон Сервіс проти Франції" (Levages Prestations Services v. France, заява № 21920/93, пункт 48) вказано, що зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, роль якого обмежено перевіркою правильності застосування норм закону, процесуальні процедури у такому суді можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється після його розгляду судом першої інстанції, а потім судом апеляційної інстанції.
Як вже зазначалось, предметом касаційного оскарження у справі № 920/303/23 за касаційною скаргою ОСОБА_1 є постанова Північного апеляційного господарського суду від 22.02.2024 та ухвала господарського суду Сумської області від 17.07.2023 у справі № 920/303/23, за результатами розгляду клопотання арбітражного керуючого Удовенка Р.П. про витребування доказів щодо зобов`язання директора ТОВ "Сервіс-маркет" ОСОБА_1 надати арбітражному керуючому Удовенку Р.П. документи та інформацію у справі №920/303/23; зобов`язано директора ТОВ "Сервіс-маркет" ОСОБА_1 надати розпоряднику майна ТОВ "Сервіс-маркет" арбітражному керуючому Удовенку Р.П. документи та інформацію, зазначену в резолютивній частині ухвали; зобов`язано директора ТОВ "Сервіс-маркет" ОСОБА_1 виконати дії, зазначені в ч.3 резолютивної частини оскаржуваної ухвали.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 293 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Оскільки ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.02.2024 у справі № 920/303/23, предметом перегляду якої була ухвала Господарського суду Сумської області від 17.07.2023 у справі № 920/303/23, за результатами розгляду клопотання арбітражного керуючого Удовенка Р.П. про витребування доказів щодо зобов`язання директора ТОВ "Сервіс-маркет" ОСОБА_1 надати арбітражному керуючому Удовенку Р.П. документи та інформацію у справі №920/303/23; зобов`язано директора ТОВ "Сервіс-маркет" ОСОБА_1 надати розпоряднику майна ТОВ "Сервіс-маркет" арбітражному керуючому Удовенку Р.П. документи та інформацію, зазначену в резолютивній частині оскаржуваної ухвали; зобов`язано директора ТОВ "Сервіс-маркет" ОСОБА_1 виконати дії, зазначені в ч.3 резолютивної частини ухвали, які відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства не підлягають касаційному оскарженню, то необхідно відмовити у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 1 частини 1 статті 293 Господарського процесуального кодексу України.
В зв`язку з відмовою у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 розгляд клопотання про поновлення строку на подання касаційної скарги колегією суддів не здійснюється.
На підставі викладеного та керуючись абзацом першим частини 3 статті 9 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 3, 234, 235, пунктом 1 частини 1 статті 293 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті касаційного провадження у справі № 920/303/23 за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.02.2024 та на ухвалу господарського суду Сумської області від 17.07.2023.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий В. В. Білоус
Судді О. В. Васьковський
В. Я. Погребняк
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 09.04.2024 |
Номер документу | 118197810 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні