Рішення
від 08.04.2024 по справі 314/5218/23
ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 314/5218/23

Провадження № 2/314/307/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.04.2024 року м.Вільнянськ

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Кононенка І.О.

секретар судового засідання Билименко Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу №314/2795/23 за позовом керівника Бердянської окружної прокуратури Запорізької області (м.Запоріжжя, вул. Якова Новицького,5), в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою, здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (ЄДРПОУ: 39820689, м.Запоріжжя, вул. Українська,50) до ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , третя особа: Сільскогосподарський виробничий кооператив «Агрофірма ім. Мічуріна» (ЄДРПОУ:03749796, Запорізька обл., Бердянський (Приморський) район с.Єлисеївка, вул. 40 років Перемоги, буд.86 ) про припинення права власності на земельну ділянку шляхом її конфіскації,

за участю прокурора ОСОБА_2

представник органу, що здійснює відповідні функції

у спірних правовідносинах ОСОБА_3

в с т а н о в и в:

Керівник Бердянської окружної прокуратури Запорізької області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 , в якому припинити право власності відповідача на земельну ділянку площею 6,8399 га, кадастровий номер 2324881600:03:029:0004, розташованої на території колишної Єлисеївської сільської ради приморського району Запорізької області, на даний час територія Софіївської сільської територіальної громади ради Бердянського району Запорізької області) шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.

Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом серії НАТ № 642849 від 25.05.2016 року, успадкувала земельну ділянку, кадастровий номер 2324881600:03:029:0004, площею 6,8399 га сільськогосподарського призначення, для ведення товарного сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Софіївської сільської територіального громади Бердянського району Запорізької області.

Згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на момент звернення із позовом до суду громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 2324881600:03:029:0004.

Набувши у 2016 році спірну земельну ділянку сільськогосподарського призначення у власність в порядку спадкування, відповідач вимоги закону щодо її відчуження протягом одного року не виконав, що є підставою для припинення її права власності на вказану земельну ділянку шляхом її конфіскації за рішенням суду.

В зв`язку з чим, представник позивача просить суд припинити ОСОБА_5 , громадянину Російської Федерації, адреса реєстрації: право власності на земельну ділянку площею 6,8399 га, кадастровий номер 2324881600:03:029:0004, за категорією земель відноситься до земель сільськогосподарського призначення, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території: Софіївської сільської територіальної громади ради Бердянського району Запорізької області, шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області. Також позивач просить вирішити питання щодо судових витрат

Прокурор Бердянської окружної прокуратури Запорізької області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав, жодних заяв та клопотань до суду не надіслав.

Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в порядкуст.128 ЦПК України, шляхом оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, оскільки можливість надання доручення про вручення документів та виклик відповідача в судове засідання в порядку міжнародної правової допомоги відсутня, внаслідок повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України.

Таким чином, суд вважає за можливе, відповідно до правил ст.ст.280,287,288 ЦПК України, зі згоди позивача, провести заочний розгляд справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, з точки зору належності та допустимості, а у своїй сукупності з точки зору достатності, суд дійшов до наступного висновку.

Згідност.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ст.5 ЦПК України).

Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з вимогами ч.1, 2ст. 263 ЦПК Українисудове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, такі питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин, чи слід задовольнити позов або в позові відмовити (ст. 264 ЦПК України).

Відповідно дост. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Так, судом встановлено, не спростовано сторонами,

Згідно зіст. 125 Земельного кодексу Україниправо власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації таких прав.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 351280267 від 20.10.2023 року, ОСОБА_6 , який не є громадянином України, на момент державної реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 2324881600:03:029:0004, був громадянином Російської Федерації.

Інформація щодо виходу з громадянства України у суду відсутня.

Згідно копії свідоцтва про право на спадщину за законом НАТ 642849 виданого держаним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області Подольскою І.М. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Російської Федерації є спадкоємцем земельної ділянки полощею 6,8399 га, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільсокогосподарського виробництва, розташованої на території Єлисеївської сільської ради Приморського району Запорізької області після смерті матері ОСОБА_7 .

Згідно договору оренди земельної ділянка від 23.09.2020 року вищевказана земельна ділянка перебуває у в оренді СВК «АФ ім.Мічуріна»

У відповідності до копії листа Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 06.10.2023 року, заходи з питання конфіскації земельної ділянки за кадастровим номером 2324881600:03:029:0004 не здійснювались.

Згідно довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 23.10.2023 року, земельна ділянка кадастровий номер 2324881600:03:029:0004, землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, оціночна вартість складає 1435596,54 грн.

Згідно зі статтями13,14 Конституції України, земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Суб`єктами права приватної власності на землю відповідно достатті 80 Земельного кодексу Українивизначено громадян України та юридичних осіб.

Проте з урахуванням змісту частини другої статті 81 та інших нормЗемельного кодексу Українисуб`єктами права приватної власності на землю визнаються також іноземні громадяни та особи без громадянства.

Зокрема, іноземні громадяни та особи без громадянства відповідно до частини другоїстатті 81 Земельного кодексу Україниможуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Згідно із частиною 3статті 81 Земельного кодексу Україниіноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.

Відповідно до частини п`ятоїстатті 22 Земельного кодексу Українинабуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимогстатті 130 цього Кодексу, а саме: іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.

Разом з тим, за змістом частини четвертоїстатті 81 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Згідно пункту «е» ч. 1 ст.ст. 140 Земельного кодексу України, однією з підстав примусового припинення права власності на земельну ділянку є невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

У разі невиконання вимоги щодо відчуження земельної ділянки настають наслідки, передбачені ч. ч. 2, 4ст. 145 Земельного кодексу України, а саме, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах.

Пунктом 10 частини 1статті 346 Цивільного кодексу Українивизначено конфіскацію як одну з підстав припинення права власності.

Згідно ізстаттею 354 Цивільного кодексу Українидо особи може бути застосовано позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення (конфіскація) у випадках, встановлених законом. Конфісковане майно переходить у власність держави безоплатно, крім випадків, визначених законом. Обсяг та порядок конфіскації майна встановлюються законом.

Частиною 6статті 41 Конституції Українивизначено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Обраний спосіб захисту порушеного права власності на земельну ділянку, яку відповідач незаконно використовує, є ефективним та належним способом захисту порушених прав держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, як уповноваженого органу на здійснення функцій держави щодо конфіскації у власність держави земельних ділянок сільськогосподарського призначення та ділянок, призначених для ведення особистого селянського господарства, які незаконно використовуються іноземними громадянами, оскільки зазначений спосіб захисту чітко визначений частиною 4статті 81 Земельного кодексу України.

Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 не дотримано, передбаченої земельним законодавством, процедури щодо відчуження набутої в порядку спадкування земельної ділянки сільськогосподарського призначення протягом року, така земельна ділянка з кадастровим номером2324881600:03:029:0004 , підлягає конфіскації за рішенням суду.

Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику. Чинним законодавством передбачено порядок відшкодування колишньому власнику земельної ділянки її вартості, внаслідок конфіскації та відчуження її уповноваженим органом. В даному випадку наявна справедлива рівновага між державним (суспільним) інтересом та приватним інтересом власника оспорюваних земельних ділянок, оскільки останній мав достатньо часу та засобів для реалізації свого права та виконання свого обов`язку, однак до цього часу земельну ділянку не відчужив, що порушує вимоги земельного законодавства та потребує невідкладного втручання уповноваженого органу.

Вказане узгоджується і з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду у справі № 513/444/15-ц від 23 січня 2018 року.

За таких обставин, суд, дійшов висновку, що позов Бердянської окружної прокуратури Запорізької області про припинення права власності на земельну ділянку обґрунтований та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1ст.141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь Бердянської окружної прокуратури Запорізької області необхідно стягнути сплачений судовий збір в розмірі 21533,95 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.4-13,81,82,89,133,141,158,264-265,273,282,289 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Припинити громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (посвідка на постійне проживання вУкраїні серії НОМЕР_2 ,зареєстрований заадресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) право власності на земельну ділянку площею 6,8399 га з кадастровим номером 2324881600:03:029:0004 із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Єлисеївської сільської ради Приморського району Запорізької області (на даний час територія Софіївської сільської територіальної громади ради Бердянського району Запорізької області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 934610523248, номер відомостей про речове право 14732716) шляхом її конфіскації (примусового відчуження) на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 39820689).

Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Бердянської окружної прокуратури (ЄДРПОУ 02909973, вул. Якова Новицького, 5 м. Запоріжжя, 69035, розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , відкритий у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ:02909973) кошти, витрачені на сплату у 2023 році судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 21533,95 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та в разі ухвалення повторного заочного рішення судом першої інстанції. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право на оскарження заочного рішення в загальному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду, протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку після закінчення строку для подання апеляційної скарги, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст судового рішення складено 08.04.2024 року.

Суддя Іван Олександрович Кононенко

08.04.2024

СудВільнянський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення08.04.2024
Оприлюднено10.04.2024
Номер документу118199062
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —314/5218/23

Рішення від 08.04.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Кононенко І. О.

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Кононенко І. О.

Ухвала від 05.02.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Кононенко І. О.

Ухвала від 06.11.2023

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Кононенко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні