Справа № 702/254/24
Провадження № 2/702/187/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2024 року м. Монастирище
Суддя Монастирищенськогорайонного судуЧеркаської областіНейло І.М.,розглянувши матеріалицивільної справиза позовом ОСОБА_1 доСільського фермерськогогосподарства "Перспектива",Фермерського господарства"Юрія2018",третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору ОСОБА_2 провизнання договорукупівлі-продажунедійсним,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому просить визнати недійсним договір купівлі-продажу нежитлових будівель майнового комплексу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , укладений 21.06.2023 між Селянським (фермерським) господарством «Перспектива», та Фермерським господарством «Юрія 2018» та скасувати рішення про державну реєстрацію права власності.
Позовні вимогиобґрунтовані тим,що 10.04.2020між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (третяособа)був укладенийдоговір позики,згідно якого ОСОБА_2 отримав від позивача грошові коштиу сумі 2321500грн.з умовоюповернення позичених коштіву строкдо 01.06.2020. 10.04.2020з метоюзабезпечення виконаннягрошового зобов`язанняміж позивачемта СФГ«Перспектива» булоукладено договірпоруки,згідно якоговказане фермерськегосподарство зобов`язалосянести солідарнувідповідальність з ОСОБА_2 засвоєчасне виконаннягрошового зобов`язання.У зазначенийстрок ОСОБА_2 взятих насебе зобов`язаньза договоромпозики не виконав,у зв`язкуз чим ОСОБА_1 звернувся досуду. Зарезультатом розглядуцивільної справистягнуто солідарноз ОСОБА_2 та СФГ«Перспектива» накористь ОСОБА_1 боргв сумі 1147682,57грн. 21.06.2023 СФГ«Перспектива» уклалоз ФГ«Юрія 2018»договір купівлі продажунежитлових будівельмайнового комплексу,що знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 . Позивач вважає,що спірнийдоговір між СФГ«Перспектива» та ФГ«Юрія 2018»був укладенийз метоюзменшення платоспроможностіСФГ «Перспектива» та унеможливлення виконання рішення суду щодо стягнення заборгованості.
У відповідності до ст. 186 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 186 ЦПК України, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених ЦПК України.
Спір між сторонами по справі виник у зв`язку з тим, що позивач вважає спірний договір, укладений між юридичними особами таким, що не відповідає дійсній меті правочину.
Дослідивши зміст заяви та доданих до неї документів, доходжу висновку, що у відкритті провадження у справі слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів, визначено статтею 20Господарського процесуальногокодексу України (далі - ГПК України). Так, за змістом пункту 1 частини першої цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
З аналізу вказаної норми вбачається, що законодавець відніс до юрисдикції господарських судів справи: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та 2) у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
Відповідно до положень частини другої статті 4ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням, мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
За статтею 45ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в статті 4 цього Кодексу, у тому числі й фізичні особи, які не є підприємцями. Випадки, коли справи у спорах, стороною яких є фізична особа, що не є підприємцем, підвідомчі господарському суду, визначені статтею 20 ГПК України.
Отже, до юрисдикції господарських судів належать справи у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, якщо сторонами цього основного зобов`язання є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці. У цьому випадку суб`єктний склад сторін правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, не має значення для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду відповідної справи.
Зазначений правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 02 жовтня 2018 року у справі № 910/1733/18 (провадження № 12-170гс18), від 19 березня 2019 року у справі № 904/2526/18 (провадження № 12-272гс18) та від 14 квітня 2020 року у справі № 295/5047/18.
Крім того, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2018 року у справі № 415/2542/15-ц (провадження № 14-40цс18) зазначено, що "з дати набрання чинності ГПК України в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративногосудочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII господарські суди мають юрисдикцію, зокрема, щодо розгляду спорів стосовно правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, якщо сторонами цього основного зобов`язання є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці. У цьому випадку суб`єктний склад сторін правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, не має значення для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду відповідної справи".
Як встановлено судом, спір у цій справі виник з приводу визнання недійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна, укладеного 21.06.2023 між юридичними особами: СФГ «Перспектива» та ФГ «Юрія 2018», тобто щодо правочину вчиненого при здійсненні господарської діяльності товариств, тому цей спір підлягає розгляду за правилами ГПК України в порядку господарського судочинства.
Зазначений висновок вказано у постанові Верховного Суду від 24.03.2021 у справі № 159/2106/19-ц (провадження № 61-19140св20).
З огляду на викладене, у відкритті провадження слід відмовити, оскільки зазначена позовна заява підлягає вирішенню у порядку господарського судочинства.
Керуючись ст.ст.186, 353 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Сільського фермерського господарства "Перспектива", Фермерського господарства "Юрія 20218", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу недійсним.
Роз`яснити позивачу про право на звернення з зазначеною позовною вимогою до відповідного господарського суду.
Ухвала може бути оскаржена в Черкаський апеляційний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.М. Нейло
Суд | Монастирищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2024 |
Оприлюднено | 10.04.2024 |
Номер документу | 118209164 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Монастирищенський районний суд Черкаської області
Нейло І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні