Доманівський районний суд Миколаївської області
вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 475/1249/23
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
04.04.2024смт. Доманівка
Доманівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючої судді: Кривенко О.В.,
за участю секретаря: Маташнюк О.В.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
представника 3-ї особи ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження у залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , заінтересована особа Доманівська селищна рада Вознесенського району Миколаївської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем
В С Т А Н О В И В:
Заявниця ОСОБА_3 звернулася до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем ОСОБА_4 на час відкриття спадщини, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько заявниці ОСОБА_4 .
Після смерті батька відкрилася спадщина, яка складається із часток земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,5662 га, кадастровий номер 4822783200:08:000:0052 та площею 0,5845 га., кадастровий номер 4822783200:13:000:0482 розташованих на території колишньої Маринівської сільської ради.
Заповіту на випадок своєї смерті ОСОБА_4 не залишив.
ОСОБА_3 є спадкоємцем першої черги після смерті спадкодавця ОСОБА_4 .
Як спадкоємеця за законом, заявниця звернулася до нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини, але постановою Доманівської державної нотаріальної контори Миколаївської області у видачі свідоцтва про право на спадщину їй відмовлено через пропуск строку звернення з заявою про прийняття спадщини.
Спадкоємцями за законом у спадкодавця є сини ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які в установлений законом строк спадщину не прийняли та не предентують на неї.
Заявниця бажає оформити спадщину після смерті батька, проте не може довести, інакше як за рішенням суду, факт спільного проживання зі спадкодавцем, так як батько заявниці ОСОБА_4 з 1990 року і по день смерті проживав по АДРЕСА_1 , однак в за данною адресою зареєстрований не був, був зареєстрований за іншою адресою.
Посилаючись на те, що заявник ОСОБА_3 на час відкриття спадщини після смерті батька проживала разом з ним, проте не може цього документально підтвердити, а
відтак і оформити спадкові права, просить встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем батьком ОСОБА_4 на час відкриття спадщини.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_3 особистої участі не приймала, її представник ОСОБА_1 заяву підтримала повністю та просила її задовольнити. Суду пояснила, що батько заявниці ОСОБА_4 з 1990 року і до дня смерті проживав з дочкою ОСОБА_3 .
Представник Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області Савін Д.С. у судовому засіданні заявлені вимоги визнав у повному обсязі, не заперечував проти задоволення заяви.
Заслухавши пояснення заявника, свідка, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Із матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт Доманівка Миколаївської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про його смерть серії НОМЕР_1 .
Після його смерті відкрилася спадщина та залишилося спадкове майно, до складу якого входить часток земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площе 7,5662 га, кадастровий номер 4822783200:08:000:0052 в межах території Маринівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області та площе 0,5845 га, кадастровий номер 4822783200:13:000:0482 в межах території Маринівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області.
Дані земельні ділянки належали спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 19 листопада 2016 року посвідченого приватним нотаріусом Доманівського районного нотаріального округу Миколаївської області зареєстровано в реєстрі за №852 та за №853.
З дослідженої копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 встановлено, що 25 жовтня 2019 року зареєстровано шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , прізвище після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_9 .
Заявниця ОСОБА_10 є дочкою померлого ОСОБА_4 , про що свідчить копія свідоцтва про народження, в якому батьками зазначено батько ОСОБА_4 та мати ОСОБА_11 .
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , встановлено, що 15 серпня 2002 року розірвано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_11 .
З копій документів, що містяться у спадковій справі №159/2023, заведеній після смерті ОСОБА_4 , що дочка ОСОБА_12 подала заяву про прйняття спадщини до нотаріальної контори від 19 жовтня 2023 року.
Інші діти спадкодавця сини ОСОБА_6 та ОСОБА_5 спадщину не прийняли.
За такого, зважаючи на те, що спадкоємці спадщину після смерті ОСОБА_4 не прийняли, та з урахуванням вимог ч.1 ст.1221, ст.1277 ЦК України Доманівська селищна рада Вознесенського району Миколаївської області є належною заінтересованою особою у справі.
Постановою державного нотаріуса Доманівської державної нотаріальної контори Миколаївської області № 154/02-31 від 19.10.2023 р. ОСОБА_3 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки вона, як спадкоємець за законом пропустила строк, встановлений ст. 1270 ЦК України для подачі заяви про прийняття спадщини.
Згідно ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до довідки виданої виконавчим комітетом 4 Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області від 21.10.2021 р. №1274 встановлено, що ОСОБА_4 проживав та був зареєстрований в с. Довженки
Вознесенського району Миколаївської області з 1990 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . За цією адресою на день смерті ніхто не був зареєстрований та не проживав.
З довідки №37 від 19.01.2024 року виданої старостою сіл Маринівка, Антонівка, Довбанки, Довженки, ОСОБА_13 Леоновою виконавчого комітету 4 Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області в тім, що ОСОБА_4 , проживав без реєстрації разом із дочкою ОСОБА_12 в АДРЕСА_1 з 1990 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до акту обстеження від 05 вересня 2024 року щодо виявлення проживаючих в будинку АДРЕСА_1 зазначено, що комісією у складі старости ОСОБА_14 , спеціаліста погосподарського обліку ОСОБА_15 , сусідки ОСОБА_16 , сусідки ОСОБА_17 , було проведено обстеження фактичного проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Під час обстеження виявлено, ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . В будинку проживає дочка померлого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка проживала з батьком до дня смерті, про що можуть підтвердити сусіди ОСОБА_16 та ОСОБА_17 .
Висновком комісії встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 дійсно проживав за адресою АДРЕСА_1 разом зі своєю дочкою ОСОБА_3 до дня смерті.
Факт постійного проживання ОСОБА_3 з батьком ОСОБА_4 на момент відкриття спадщини, а саме по АДРЕСА_1 , підтверджений поясненнями свідка ОСОБА_18 , допитаної у судовому засіданні.
Так, свідок ОСОБА_18 суду пояснила, що вона проживає по сусідству з ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 . Їй відомо, що батько заявниці ОСОБА_4 до смерті проживав разом з дочкою ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 .
Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Пленум Верховного Суду України в пункті 23 Постанови від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини
Зважаючи на те, що спадкодавець із заявником проживали разом, але були зареєстровані за різними адресами, ОСОБА_3 не може довести факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а тому просить суд встановити факт постійного проживання для подальшого оформлення спадкових прав.
Відповідно до п. 211 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року, доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Метою звернення заявника до суду є встановлення факту її постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України
Судом достовірно встановлено, що від встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час смерті залежить виникнення та зміна його майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом як спадкоємцем за законом першої черги.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Враховуючи те, що від встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини залежить виникнення майнових прав заявника, а також те, що ОСОБА_3 надала достатньо доказів на підтвердження такого факту, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими, доведеними доказами у справі, такими, що спрямовані на створення умов для здійснення прав заявника, а тому такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 77-80, 89, 265, 293, 315, 319 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_3 на час відкриття спадщини зі спадкодавцем ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 .
Рішення набирає законної сили через 30 днів, якщо не буде подана апеляційна скарга.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Повний т екст рішення складено 09.04.2024 року
Суддя : О. В. Кривенко
Суд | Доманівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2024 |
Оприлюднено | 10.04.2024 |
Номер документу | 118216236 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Доманівський районний суд Миколаївської області
Кривенко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні