РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" квітня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/5369/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ольшанченка В.І.
без виклику учасників справи
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1) до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі Харківської області (63601, Харківська обл, Шевченківський р-н, смт Шевченкове, вул. Паркова, 22) простягнення 6418,33 грн,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (позивач) надало до Господарського суду Харківської області позовну заяву до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі Харківської області (відповідач), в якій просить стягнути з Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі Харківської області (код ЄДРПОУ - 37327348) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (код ЄДРПОУ - 40121452) кошти в сумі 6418,33 грн, в тому числі: сума основного боргу 494,51 грн, пеня - 4762,44 грн; три проценти річних - 476,80 грн; інфляційні втрати - 684,58 грн.
Також позивач просить стягнути з відповідача на свою користь суму судових витрат - 2147,20 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" щодо оплати вартості спожитого природного газу у січні 2023 року.
Крім того, у позовній заяві позивач просить розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 26.12.2023 Господарський суд Харківської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №922/5369/23, задовольнив клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, а також ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
05.01.2024 позивач надав заяву про уточнення позовної заяви, в якій вказав, що заявлена ним до стягнення сума включає у себе: заборгованість за постачання природного газу у січні 2023 року у сумі 494,51 грн, пеню за прострочення оплати вартості спожитого газу у грудні 2021 р., січні 2023 р. у сумі 4762,44 грн, 3% річних за прострочення оплати вартості спожитого газу у грудні 2021 р., січні 2023 р. у сумі 476,80 грн та інфляційні втрати за прострочення оплати вартості спожитого газу у грудні 2021, січні 2023 у сумі 684,58 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.12.2023 встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.
З довідки про доставку документа в кабінет електронного суду, яка отримана з автоматизованої системи документообігу суду комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" вбачається, що документ в електронному вигляді "Ухвалу про відкриття провадження" від 26.12.2023 у справі №922/5369/23 (суддя Ольшанченко В.І.) було надіслано одержувачу Управлінню державної казначейської служби у Шевченківському районі Харківської області в його Електронний кабінет 29.12.23 о 19:17 годині.
Отже, суд належним чином виконав вимоги Господарського процесуального кодексу України щодо направлення процесуальних документів учасникам справи та здійснив всі необхідні дії з метою належного їх повідомлення про розгляд цього позову, а відповідач, у відповідності до пункту 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України визнається таким, що був належним чином повідомленим про розгляд цієї справи.
Разом з цим, відповідач своїми процесуальними правами не скористався, відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" (далі - Закон), права та обов`язки постачальників і споживачів природного газу визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону правила постачання природного газу затверджуються Регулятором після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства і є обов`язковими для виконання всіма постачальниками та споживачами.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 затверджено Правила постачання природного газу (далі - Правила).
Пунктом 2 розділу 2 Правил встановлено, що постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Згідно з п. 26 ч. 1 ст. 1 вказаного вище Закону постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 04.07.2017 №880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.
За результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" є постачальником "останньої надії" на ринку природного газу.
Оператори газорозподільних систем в одноденний строк забезпечують передачу постачальнику "останньої надії" інформацію про побутових споживачів, постачання яким розпочав постачальник "останньої надії", зокрема ЕІС-код, прізвище, ім`я, по батькові, поштову адресу об`єкта споживача, з метою укладення договорів для забезпечення безперервності постачання природного газу.".
Відповідно до Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП №2493 від 30.09.2015, та Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, оператор газотранспортної системи (Оператор ГТС) суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників); замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу.
Постановою НКРЕКП №3011 від 24.12.2019 "Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ "Оператор ГТС України" надано ТОВ "Оператор ГТС України" право на провадження господарської діяльності з транспортування природного газу.
Згідно з п. 1 глави 3 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи створено інформаційну платформу, функціонування якої забезпечує оператор ГТС.
Інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу (п. 5 гл. 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи).
Інформаційна платформа має містити такі дані, зокрема: 1) перелік точок входу/виходу до/із газотранспортної системи; 2) інформацію про всіх суб`єктів ринку природного газу, включаючи споживачів, яким в установленому порядку присвоєні ЕІС-коди; 3) інформацію про реєстри споживачів постачальників.
Інформація про споживачів в інформаційній платформі має містити, зокрема: 1) ЕІС-код споживача та за наявності ЕІС-коди його точок обліку; 2) EIC-код фізичної точки виходу з газотранспортної системи; 3) дані закріплених за споживачем діючих постачальників та визначені ними періоди постачання; 4) дані щодо зміни постачальників із початку функціонування інформаційної платформи; 5) інформацію про фактичне споживання кожного газового місяця (М).
У відповідності до положень пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов`язані надати постачальнику "останньої надії" через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії", за формою оператора газотранспортної системи, погодженою регулятором. Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживана; назву та ЄДРПОУ (для споживачів, що не є побутовими); поштову адресу об`єкта споживача. Зазначена інформація надається через інформаційну платформу, за допомогою відправки повідомлення на поштову скриньку постачальника "останньої надії" і інформаційній платформі дані скриньки G_MAІL_PLR.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач - Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі Харківської області не є побутовим споживачем.
У зв`язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником оператором газотранспортної системи (далі - оператор ГТС) за участю операторів газорозподільних систем (далі - оператор ГРМ) об`єми природного газу, спожитого відповідачем з 07 вересня 2021 року були автоматично включені до портфеля постачальника "останньої надії" - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до обсягів, поставлених позивачем.
Факт включення відповідача до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення природного газу, спожитого відповідачем до портфеля постачальника "останньої надії" підтверджується листом ТОВ "Оператор ГТС України" від 31.01.2023 №ТОВВИХ-23-1169 та інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56ХQ000163ABJ00J; інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" від оператора ГРМ (Форма №10), відомостями з інформаційної платформи оператора ГТС щодо споживача з ЕІС-кодом 56ХQ000163ABJ00J.
Згідно з п. 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015, договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" укладається у випадках, передбачених п. 3 розділу VI цих Правил, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом публічної оферти постачальника останньої надії та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.
Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" не потребує двостороннього підписання та вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в реєстрі споживачів постачальника останньої надії відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" був затверджений постановою НКРЕКП №2501 від 30.09.2015.
Відповідно до п. 4.2 розділу IV типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" об`єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних оператора ГТС та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Таким чином, обсяг спожитого споживачем природного газу передається оператором ГРМ в інформаційну платформу оператора ГТС та використовується постачальником для розрахунку вартості спожитого природного газу.
З огляду на зазначене, позивач - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", як постачальник природного газу "останньої надії", проводить нарахування вартості спожитого природного газу відповідачем - Управлінням державної казначейської служби України у Шевченківському районі Харківської області виключно на підставі відомостей Оператора ГРМ про обсяг розподіленого/спожитого споживачем природного газу, які отримує з інформаційної системи оператора ГТС.
Вартість природного газу визначається шляхом множення обсягів природного газу на ціну природного газу, визначену відповідно до встановленого тарифу.
З 01 жовтня 2021 року ціна природного газу, що постачається постачальником останньої надії щоденно розраховується за формулою, наведеною в пункті 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника останньої надії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №809 в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1102 від 25.10.2021.
Цією ж постановою Кабінету Міністрів України №1102 від 25.10.2021 на період постачання з 01 жовтня 2021 року по 30 листопада 2021 року встановлено граничний розмір ціни природного газу для бюджетних організацій, яка не може перевищувати 16,8 грн за 1 куб м з урахуванням податку на додану вартість.
Протягом жовтня - листопада 2021 року розрахована за формулою ціна природного газу перевищувала 16,8 грн за 1 куб м, отже у цей період застосовується гранична ціна в 16,8 грн за 1 куб м.
З 01 грудня 2021 року ціна природного газу (з урахуванням ПДВ) відповідно до умов договору опублікована/оприлюднена на сайті позивача за посиланням https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price. Ціна природного газу також підтверджується довідкою позивача.
Відповідно до п. 4.3 типового договору постачальник зобов`язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за цим договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо сторонами це окремо обумовлено).
Пунктом 4.4 типового договору передбачено, що споживач зобов`язаний оплатити вартість спожитого ним природного газу до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.
Згідно з п. 5.2 типового договору споживач зобов`язаний знімати фактичні показники комерційних вузлів обліку газу станом на 01 число місяця, що настає за місяцем постачання газу, оформлювати акти приймання передачі газу та надсилати їх до 5 числа місяця наступного за місяцем постачання газу постачальнику.
Відповідач не надсилав постачальнику акти приймання-передачі газу.
На виконання умов типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" позивачем були складені відповідні акти приймання-передачі природного газу та виставлені рахунки на оплату поставленого природного газу, які поштою направлялись на адресу відповідача.
Так постачальник оформив рахунок на оплату №2429 та акт приймання-передачі природного газу №31795 у грудні 2021 р. за інформацією розміщеною на інформаційній платформі щодо обсягів газу та направив їх споживачу через ресурс «1С:Підприємство», а також засобами поштового зв`язку, що підтверджується списком згрупованих відправлень «список №10.01.2022 Піпенко 3» з чеком.
Крім того, акт №1709 та рахунок №4992 за січень 2023 р. було направлено 14.02.2023, що підтверджується згрупованим відправлення «список №13.02.2023 Малецька 2» з чеком, а також через ресурс «1С:Підприємство».
Відповідач оплатив вартість спожитого природного газу у листопаді, грудні 2021 року і не здійснив оплату використаного природного газу у січні 2023 року у сумі 494,51 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Стаття 629 ЦК України встановлює обов`язковість договору для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до п. 4.5. типового договору у разі порушення споживачем, що не є побутовим строків оплати за цим договором він сплачує пеню в розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла в період за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв`язку із простроченням оплати відповідачем спожитого природного газу позивачем на підставі п. 4.5 договору та вказаних статей нараховано пеню за період з 01.02.2022 по 31.07.2022 у сумі 73,03 грн, за період з 01.03.2023 по 31.08.2023 у сумі 4689,41 грн, 3% річних у сумі 476,80 грн та інфляційні втрати у сумі 684,58 грн.
Відповідно до п. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідач позовні вимоги не спростував, будь яких заперечень та доказів оплати позивачу вартості спожитого природного газу у січні 2023 року, сплати пені, інфляційних і 3% річних суду не надав.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір належить стягнути з відповідача на користь позивача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Суду у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).
Так, відповідно до ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Проте, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан з 24 лютого 2022 року (який продовжено на даний час).
Харківська міська територіальна громада входить до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004.
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється.
При цьому, відповідно до Рекомендацій, прийнятих Радою суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
На підставі вищевикладеного та у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану, враховуючи поточну обстановку, що склалася в місті Харкові, повітряні тривоги, відключення електроенергії, обстріли міста Харкова, наявною у зв`язку з цим загрозою життю, здоров`ю та безпеці працівників апарату суду, суддів, суд був вимушений вийти за межі строку, встановленого статтею 248 ГПК України.
Керуючись ст. 193 ГК України, ст. 525, 526, 530, 610, 611, 625, 629, 712 ЦК України, ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу", постановою Кабінету Міністрів України №1102 від 25.10.2021, постановами НКРЕКП №2501 від 30.09.2015, №2496 від 30.09.2015, ст. 73, 74, 76 - 80, 86, 123, 129, 231, 233, 237, 238, 248 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі Харківської області (63601, Харківська обл, Шевченківський р-н, смт Шевченкове, вул. Паркова, 22. Код ЄДРПОУ 37327348) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1. Код ЄДРПОУ 40121452) заборгованість за спожитий природний газ в сумі 494,51 грн, пеню в сумі 4762,44 грн, три проценти річних у сумі 476,80 грн, інфляційні втрати у сумі 684,58 грн та судовий збір у сумі 2147,20 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено "05" квітня 2024 р.
СуддяВ.І. Ольшанченко
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2024 |
Оприлюднено | 11.04.2024 |
Номер документу | 118220248 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Ольшанченко В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні