ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" квітня 2024 р. справа № 300/828/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Могили А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сегежа Пекеджинг Україна» про стягнення коштів в сумі 308231,34 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області звернулося в суд із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сегежа Пекеджинг Україна» про стягнення податкового боргу в загальній сумі 308231,34 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем обліковується податковий борг в розмірі 308231,34 грн., який виник у зв`язку із несплатою податкових зобов`язань з податку на прибуток приватних підприємств та пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньо-економічної діяльності. Враховуючи те, що у встановлений законом строк, ігноруючи податкову вимогу, сума податкового боргу відповідачем добровільно не сплачена, позивач просить позов задовольнити повністю та стягнути дану заборгованість в судовому порядку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.02.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Копія ухвали про відкриття провадження у відповідності до частини 10 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України направлена відповідачу із дотриманням вимог статті 126 Кодексу.
Відповідач копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі отримав 29.02.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У встановлений судом строк відзиву на позовну заяву та інших заяв по суті справи від відповідача до суду не надходило.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю «Сегежа Пекеджинг Україна» 10.12.2007 зареєстроване як юридична особа та взяте на облік, як платник податків контролюючим органом.
Згідно з частиною 1 статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідач у відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України являється платником податків, а пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України - несе обов`язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно з довідкою про суму податкового боргу від 01.02.2024 за відповідачем облікується податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств та пені за порушення термінів розрахунку у сфері зовнішньо-економічної діяльності, невиконання зобов`язань та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства в загальній сумі 308231,34 грн. та яку контролюючий орган просить стягнути в судовому порядку.
Що стосується заборгованості з податку на прибуток підприємств, то суд виходить з такого.
Стаття 8 Податкового кодексу України визначає види податків та зборів.
В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (пункт 8.1).
Відповідно до підпункту 9.1.3 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних податків належать податок на прибуток підприємств.
Згідно з статтею 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов`язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (стаття 38 Податкового кодексу України).
У пункті135.1 статті 135 Податкового кодексу України зазначено, що базою оподаткування з податку на прибуток підприємств є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно зістаттею 134 цього Кодексуз урахуванням положень цьогоКодексу.
За приписами підпункту137.1 статті 137 Податкового кодексу Українитакий податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеноюстаттею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зістаттею 135 цього Кодексу.
Підпунктом 137.4 статті 137 Кодексу визначено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.
З матеріалів справи вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Сегежа Пекеджинг Україна» до контролюючого органу 28.02.2022 подано податкову декларацію з податку на прибуток за 2021 рік на суму 481983,00 грн.
Таким чином, грошові зобов`язання відповідача зі сплати податку на прибуток, визначені ним вказаною податковою декларацією відповідно до підпункту 54.1 статті 54 є узгодженими з моменту подання таких декларацій.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 даного Кодексу у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що контролюючим органом на виконання вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України надіслав відповідачу податкову вимогу форми «Ю» № 0000301-1306-0919 від 04.04.2023.
Враховуючи часткове виконання податкового зобов`язання відповідачем, решта суми податкового зобов`язання з податку на прибуток в розмірі 250843,30 грн. утворює податковий борг відповідача, який ним не сплачено.
Згідно з підпунктом129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу Українинарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
З врахуваннямст.129 Податкового кодексу Україниконтролюючим органом також нарахована пеня в сумі 16381,29 грн. на несплачену у встановлений законодавством строк суму податку на прибуток підприємства.
Крім того, контролюючим органом з 12.01.2023 по 18.01.2023 здійснено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Сегежа Пакеджинг Україна» за період з 01.11.2017 по 31.12.2022, за результатами, якої складено акт від 24.01.2023 №488/09-19-07-07/35603116. Перевіркою встановлено порушення статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII при здійсненні розрахунків по імпортному контракту №07/09/2021 від 07.09.2021 з нерезидентом «Fabio Rognini»s.r.l.(Італія).
Пунктом 5 статті 13 встановлено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Відтак, на підставі акту від 24.01.2023 №488/09-19-07-07/35603116 прийнято податкове повідомлення рішення від 08.02.2023 №000623/0707, яким до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 46356,30 грн.
Також, на підставі статті 129 Податкового кодексу України відповідачу нарахована пеня в розмірі 147,11 грн.
Таким чином, враховуючи часткове погашення, загальна сума податкового зобов`язання за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньо-економічної діяльності відповідача становить 41006,75 грн.
Відповідно до підпункту14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг- це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Податковий борг відповідача підтверджується також довідкою про податковий борг від 01.02.2024, а також витягами з інтегрованої картки обліку платника податків, які містяться в матеріалах справи (а.с.6,31-35).
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого податкового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств, пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньо-економічної діяльності в загальному розмірі 308231,34 грн., є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (пункт 87.1 статті 87 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктами 95.3 та 95.4 статті95 Податкового кодексу України визначено заходи щодо погашення податкового боргу платника податків, відповідно до вимог яких стягнення коштів у рахунок погашення такого боргу здійснюється за рішенням суду з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
За приписамистатті 41 Податкового кодексу Україниконтролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
На переконання суду відповідач зобов`язаний погасити вказану суму податкового боргу. Наявність такого обов`язку у відповідача є визначальним для вирішення даного спору.
З огляду на вказане, позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сегежа Пекеджинг Україна» заборгованості в сумі 308231,34 грн. є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сегежа Пекеджинг Україна» (код ЄДРПОУ 35603116, вул. Заводська, 2, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) з розрахункових рахунків у банках, що його обслуговують та за рахунок готівки, що належить Підприємству в дохід бюджету заборгованість в розмірі 308231(триста вісім тисяч двісті тридцять одну)грн. 34 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 11.04.2024 |
Номер документу | 118228537 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на прибуток підприємств |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Могила А.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні