ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИ Й ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
06.10.10 Справа № 01/69-40
з участю представників:
від позивача з»явився,
від відповідача з”явив ся,
розглянув апеляційну скаргу Рожищенського спеціа лізованого лісогосподарськ ого підприємства, м.Рожище
на рішення госпо дарського суду Волинської об ласті від 24.06.2010 року, суддя І.О.Як ушева, у справі № 01/69-40
за позовом Державн ої екологічної інспекції у В олинській області, м.Луцьк
до відповідача Рожищен ського спеціалізованого ліс огосподарського підприємст ва, м.Рожище
про стягнення 403 078,03 грн.,
ВСТАНОВИВ:
рішенням господарсько го суду Волинської області в ід 24.06.2010 року задоволено позов Д ержавної екологічної інспек ції у Волинській області до Р ожищенського спеціалізован ого лісогосподарського підп риємства про стягнення 403 078,03 гр н, збитків, що становить варті сть шкоди, заподіяної внаслі док незаконної порубки дерев та стягнення за порушення те рмінів проведення санітарни х рубок.
Рішення суду мотивоване ти м, що факт заподіяння відпові дачем шкоди підтверджується наявними в матеріалах справ и доказами, відповідачем в ус тановленому законом порядку вказаного факту не спростов ано, а тому відповідно до вимо г ч.4 ст.68 Закону України "Про ох орону навколишнього природн ого середовища" та ст.1166 ЦК Укра їни відповідач зобов'язаний відшкодувати шкоду, заподіян у ним внаслідок порушення за конодавства про охорону навк олишнього природного середо вища, в порядку та розмірах, вс тановлених законодавством У країни.
В апеляційній скарзі відпо відач просить рішення суду першої інстанції змінити та дозволити відповідачу відшк одувати шкоду, заподіяну дер жаві в натурі, шляхом відтвор ення пошкоджених буреломом л ісів та створення нових наса джень. При цьому, скаржник пог оджується з висновокм місцев ого суду щодо здійснення від повідачем порушень лісовог о законодавства, проте, вважа є, що проведення суцільних са нітарних рубок без продовжен ня лісорубних квитків не є пі дставою для стягнення такої суми з підприємства, яке займ ається примноженням, відтвор енням та збереженням лісових насаджень.
Скаржник зазначає, що дані р убки лісу були проведені з ме тою ліквідації захаращення , розповсюдження шкідників, г ниття та для протипожежної б езпеки в лісі і запобігання б ільш серйозних наслідків піс ля стихійного лиха в 2007 році, а також просить врахувати факт відмови в порушенні криміна льної справи за відсутністю складу злочину в діях директ ора Рожищенського СЛП та інш их працівників підприємства .
Суд, заслухавши пояснення п редставників сторін, які під тримали свої позиції, поясне ння дали аналогічні, викладе ні в письмових поясненнях та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційн а скарга задоволенню не підл ягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що за нас лідками проведеної на підста ві ст.20 Закону України „Про ох орону навколишнього природн ого середовища", Закону Украї ни “Про основні засади держа вного нагляду (контролю) у сфе рі господарської діяльності ” та згідно з наказом №105 від 03.0 7.2009р. Державною екологічною ін спекцією у Волинській област і планової перевірки дотрима ння вимог природоохоронного законодавства на території Рожищенського спеціалізова ного лісогосподарського під приємства виявлено порушенн я відповідачем законодавс тва про охорону навколишньо го природнього середовища та вимог Лісового кодексу Укра їни при веденні лісового гос подарства, що зафіксовано ак том перевірки від 10.08.2009р.
Зокрема, встановлено, що від повідачем при здійсненні ліс огосподарської діяльності у 2009 році були проведенні незак онні порубки дерев без спеці ального дозволу-лісорубного квитка, що є порушенням ст.69 Лі сового кодексу України. Прот ягом 2009 року було незаконно зр ізано 188 дерев породи вільха, б ереза в кварталі 36, виділ 15; 69 дер ев породи сосна в кварталі 36, в иділ 4 та 33 дерева породи вільх а, ясен, липа в кварталі 36, виділ 12, також під час проведення ві дповідачем у 2009 році вибірков их санітарних рубок у насадж еннях, пошкоджених кореневою губкою, в кварталі 28, виділі 14, к вартал 26, виділ 26, квартал 26, виді л 11 порушено терміни проведен ня санітарних рубок.
На проведення у 2008 році суціл ьних санітарних рубок у квар талі 36, виділ 15 площею 3 га та в кв арталі 36, виділ 12 площею 5,4 га (ур ажених буреломами та вітрова лами) Рожищенським СЛП був ви писаний і виданий спеціальни й дозвіл - лісорубний квиток в ід 09 вересня 2008 року, серія 02 ЛКБ № 184163 (а.с.13), у якому зазначено, що строк закінчення заготівлі деревини становить 31 грудня 20 08 року.
У відповідності із п.2 ч.2 ст.19 Л ісового кодексу України пост ійні лісокористувачі зобов'я зані дотримуватись правил і норм використання лісових ре сурсів.
Згідно із п.п.46,47 постанови К абінету Міністрів України ві д 23 травня 2007 року „Про врегулю вання питань щодо спеціально го використання лісових ресу рсів" заготівля деревини зді йснюється протягом року, на я кий лісосіка призначена для рубки, і деревина вважається заготовленою, якщо проведен о валку дерев, обрубування гі лок та сучків. Строк заготівл і деревини на двох ділянках з гідно із вищезазначеним лісо рубним квитком встановлений з 09 вересня по 31 грудня 2008 року.
В ході перевірки кварталу 36 , виділ 15, площею 3 га встановлен о, що дане лісове насадження у 2008 році не рубалось (валка дере в не проводилась). Згідно з над аними 28.07.2009р. письмовими поясне ннями лісника Рожищенського СЛП Максимчука О.В. роботи по заготівлі деревини на вищеза значеній ділянці були розпоч аті у відповідності до письм ового наказу директора підпр иємства 21.07.2009р., тобто після зак інчення строку дії дозволу - л ісорубного квитка від 09 верес ня 2008 року, серія 02 ЛКБ № 184163.
На момент перевірки без вип иски та видачі лісорубного к витка на проведення суцільно ї санітарної рубки у 2009 році в к варталі 36, виділ 15 Рожищенськи м СЛП незаконно зрубано 188 дер ев вільхи, берези, ліквідною м асою 84,30 м3 деревини. Облік та за міри незаконно зрізаних дере в по діаметрах, їх породи відо бражені у польовій переліков ій відомості №1 від 29.07.2009 року, пі дписаній в.о. лісничого Рожищ енського СЛП Морозом Р.В.
У відповідності із ч.1 ст.69 Лі сового кодексу України, спец іальне використання лісових ресурсів на виділеній лісов ій земельній ділянці проводи ться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України „Про рослинний світ" за умови додержання вимог за конодавства можуть здійснюв атися такі види спеціального використання природних росл инних ресурсів, як , зокрема, з аготівля деревини під час ру бок головного користування.
Як визначено п.2 Порядку вид ачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурс ів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007р. №761, лісорубний або лісовий квиток є основни м документом, на підставі яко го: здійснюється спеціальне використання лісових ресурс ів; ведеться облік дозволени х до відпуску запасів дереви ни та інших продуктів лісу, вс тановлюються строки здійсне ння лісових користувань та в ивезення заготовленої проду кції, строки і способи очищен ня лісосік від порубкових ре шток, а також облік природног о поновлення лісу, що підляга є збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за викори стання лісових ресурсів.
Згідно з розрахунком позив ача (а.с.15), виконаним у відповід ності до вимог додатку 1 „Такс а для обчислення розміру шко ди, заподіяної лісу підприєм ствами, установами, організа ціями та громадянами незакон ним вирубуванням та пошкодже нням дерев і чагарників до ст упеня припинення росту" пост анови Кабінету Міністрів Укр аїни від 23 липня 2008 року № 665 „Про затвердження такс для обчис лення розміру шкоди, заподія ної лісу", Порядку проведення індексації такс для обчисле ння розміру шкоди, заподіяно ї лісу підприємствами, устан овами, організаціями та гром адянами, затвердженого поста новою Кабінету Міністрів Укр аїни від 23 липня 2008 року №665, розм ір шкоди, заподіяної відпові дачем у 2009 році незаконною пор убкою 188 дерев в кварталі 36, вид іл 15 становить 304 704,34 грн.
На іншій ділянці суцільної санітарної рубки квартал 36, в иділ 12 площею 5,4 га встановлен о, що заготівля деревини у 2008 ро ці не була завершена, оскільк и на даній ділянці виявлено і обліковано порубку 33 свіжозр ізаних дерев різних порід, лі квідною масою 16,87 м деревини, зр убаних у 2009 році без лісо рубного квитка. На ділянці та кож знаходиться і певна кіль кість зростаючих дерев (недо руб), які в ході перевірки не о бліковувались, оскільки вони знаходяться в болотистій мі сцевості. Строк заготівлі де ревини на даній ділянці згід но із лісорубним квитком від 09 вересня 2008 року, серія 02 ЛКБ № 184163 (а.с.13) був встановлений з 09 ве ресня 2008 року по 31 грудня 2008 року . Відмітка про надання відстр очки на заготівлю деревини в лісорубному квитку відсутня .
Згідно із абз.7 п.2 та п.п.50,51,53,54 по станови Кабінету Міністрів У країни від 23 травня 2007 року №761 „ Про врегулювання питань щодо спеціального використання л ісових ресурсів" підприємств а, установи, організації, які з дійснюють спеціальне викори стання лісових ресурсів, зоб ов'язані не залишати недоруб и (не вирубані своєчасно приз начені для рубки окремі дере ва або групи дерев на розпоча тих рубкою лісосіках). Лісоко ристувачеві у випадку стихії або інших причин, що унеможли влюють заготівлю деревини, м оже бути надане відстрочення на заготівлю деревини до п'ят и місяців. Відстрочення нада ється органами Держкомлісго спу за погодженням з уповнов аженими органами Мінприроди на підставі обґрунтованої п исьмової заяви лісокористув ача, яка подається не пізніше ніж за десять днів до закінче ння встановленого строку заг отівлі деревини. У такому ж по рядку надається відстроченн я на заготівлю деревини під ч ас проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'яза них з веденням лісового госп одарства. Про відстрочення з аготівлі деревини робиться в ідмітка в усіх примірниках л ісорубного квитка.
Доказів продовження строк у дії лісорубного квитка на з аготівлю деревини відповіда чем не подано, а судом не встан овлено.
Згідно з розрахунком позив ача (а.с.23) розмір шкоди, заподія ної у 2009 році незаконною поруб кою 33 дерев в кварталі 36, виділ 12 становить 64 247, 86 грн.
На проведення суцільної са нітарної рубки в кварталі 36, в иділі 4, площею 9 га (пошкоджена буреломом у 2007 році) відповіда чу видано лісорубний квиток від 16 січня 2008 року, серія 02 ЛКБ № 184151 (а.с.47). Дану ділянку на підста ві укладених з відповідачем угод розробляли підприємці. В ході перевірки виявлено, що заготівля деревини не завер шена, на даній ділянці залише на частина незрубаних дерев (недоруб), а також проводиться у 2009 році незаконна порубка де рев сосни, оскільки відстроч ення на заготівлю деревини н е видавалось, в лісорубному к витку відсутня відмітка про продовження строку його дії. В ході перевірки зафіксован о незаконну порубку 69 дерев по роди сосна (22,49 м.куб. деревини). З гідно із письмовими поясненн я лісника ОСОБА_1 він пров одив рубку дерев сосни, оскіл ьки отримав усну вказівку ві д директора підприємства від правити з даної ділянки техс ировину.
Всупереч вимог абз.7 п.2 та п.п .50,51,53,54 постанови Кабінету Мініс трів України від 23 травня 2007 ро ку „Про врегулювання питань щодо спеціального використа ння лісових ресурсів" відпов ідачем не було продовжено ст року дії лісорубного квитка на заготівлю деревини на дан ій ділянці, відповідних дока зів суду про це не подано.
Згідно з розрахунком позив ача (а.с.31), розмір шкоди, заподі яної відповідачем у 2009 році не законною порубкою 69 дерев сос ни в кварталі 36, виділ 12, станов ить 33 808,08 грн..
Таким чином, загальний роз мір шкоди, завданої відповід ачем у 2009 році незаконною пору бкою 290 дерев (123,66 м.куб. деревини ) у кварталі 36, виділи 4, 12, 15, стано вить 402 760,28 грн.
Згідно із п.п. „в" п. 6 Санітарн их правил в лісах України, зат верджених постановою Кабіне ту Міністрів України від 27 лип ня 1995 року № 555, насадження під са нітарні рубки відводяться в рік здійснення цих рубок не п ізніше ніж за три місяці (в пер іод з квітня по жовтень - не пі зніше одного місяця) до почат ку їх проведення: в) у насаджен нях, пошкоджених кореневою г убкою, - з розрахунку проведен ня рубки тільки в морозний пе ріод (листопад - березень).
Відповідачу на проведення у 2009 році вибіркових санітарн их рубок у насадженнях, пошко джених кореневою губкою, бул о видано два лісорубні квитк и: від 20 квітня 2009 року, серія 02 ЛК Б № 184175, (а.с.35), яким дозволено про вести у весняно-літній періо д санітарну рубку у кварталі 26, виділ 11, на площі 6 га, із загот івлею 41 м ліквідної деревини. Строк закінчення заготівлі д еревини даним дозволом встан овлений до 20 липня 2009 року; а так ож від 20 травня 2009 року, серія 02 Л КБ № 184188, (а.с.34), яким дозволено у в есняно-літній період провест и санітарну рубку у кварталі 26, виділ 26, на площі 2,2 га із загот івлею 22 м ліквідної деревини т а кварталі 28, виділ 14 на площі 3 г а із заготівлею 25 м ліквідної деревини.
Зазначені спеціальні дозв оли - лісорубні квитки видані Рожищенським СЛП з порушенн ям вимог п.п. „в" п. 6 Санітарних правил в лісах України, Лісов ого кодексу України, оскільк и видані на санітарну рубку у весняно-літній період.
Виходячи із нарядів-актів н а виконання робіт, вибіркові санітарні рубки у насадженн ях, пошкоджених кореневою гу бкою, були проведені відпові дачем в квітні-липні 2009 року, то бто відповідачем порушено те рміни проведення санітарних рубок у насадженнях, пошкодж ених кореневою губкою.
Пунктом 52 Санітарних правил в лісах України, затверджени х постановою Кабінету Мініст рів України від 27 липня 1995 року №555, за порушення термінів про ведення санітарних рубок вст ановлено трикратну таксову в артість деревини, що підляга є вирубуванню.
Згідно з розрахунком позив ача, виконаним у відповіднос ті до вимог постанови Ка бінету Міністрів України від 20.01.1997р. №44, розмір стягненн я за порушення відповідачем термінів проведення санітар них рубок у 2009 році, становить 3 17,75 грн. (а.с.33).
В зв"язку з наведеним позив ач звернувся до суду з даним п озовом про стягнення з Рожищенського спеціалізова ного лісогосподарського під приємства 403 078,03 грн, збитків за незаконну зрубку дерев та за порушення термінів проведе ння санітарних рубок.
Відповідно до статті 88 Лісо вого кодексу України службов і особи лісової охорони зобо в'язані запобігати порушення м правил охорони і захисту лі сів, установленого порядку в икористання лісових ресурсі в і користування земельними ділянками лісового фонду, що можуть впливати на ліс, і прип иняти їх, а відповідно до стат ті 68 Закону України "Про охоро ну навколишнього природного середовища" підприємства, ус танови, організації та грома дяни зобов'язані відшкодовув ати шкоду, заподіяну ними вна слідок порушення законодавс тва про охорону навколишньог о природного середовища, в по рядку та розмірах, встановле них законодавством України.
Матеріалами справи, зокрем а, актом перевірки від 10.08.2009р., вс тановлено, що лісокористувач ем Рожищенським спеціалізов аним лісогосподарським підп риємством не забезпечено ох орону і збереження закріплен их лісів, допущено їх самовіл ьну порубку, яку своєчасно не було виявлено, тобто порушен о вимоги статті 18 Лісового код ексу України, якою постійних лісокористувачів зобов'язан о вести лісове господарство, здійснювати спеціальне вико ристання лісових ресурсів та використовувати земельні ді лянки лісового фонду способа ми, які забезпечували б збере ження оздоровчих та захисних властивостей лісів, а також с творювали сприятливі умови д ля їх охорони, захисту, викори стання і відтворення. Поруше ння вимог лісового законодав ства призвело до незаконної порубки лісу на території лі сництва Рожищенського спеці алізованого лісогосподарсь кого підприємства.
Згідно зі статтею 100 Лісовог о кодексу України підприємст ва, установи, організації та г ромадяни зобов'язані відшкод увати шкоду, заподіяну лісу в наслідок порушення лісового законодавства, а згідно стат ті 1172 Цивільного кодексу Укра їни юридична особа відповіда є за шкоду, заподіяну працівн иком при виконанні ним своїх службових обов'язків.
Зі змісту ст.19 Лісового коде ксу України вбачається, що об ов'язки із: забезпечення охор они, захисту, відтворення, під вищення продуктивності лісо вих насаджень; дотримання пр авил і норм використання ліс ових ресурсів; ведення лісов ого господарства на основі м атеріалів лісовпорядкуванн я, здійснення використання л ісових ресурсів способами, я кі забезпечують збереження о здоровчих і захисних властив остей лісів, а також створюют ь сприятливі умови для їх охо рони, захисту та відтворення , покладено на постійних лісо користувачів. Таким чином, ап еляційний суд приходить до в исновку про те, що відповідач ами у таких справах є власник и або користувачі земель ліс ового фонду незалежно від фо рм власності.
Згідно зі ст.1166 Цивільного ко дексу України, ст.69 Закону Укр аїни "Про охорону навколишнь ого природного середовища", с т.105 Лісового кодексу України майнова шкода, завдана непра вомірними рішеннями, діями ч и бездіяльністю особистим не майновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкод а, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодову ється в повному обсязі особо ю, яка її завдала. Особа, яка за вдала шкоди, звільняється ві д її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Статтею 107 Лісового кодексу України встановлено, що підп риємства, установи, організа ції і громадяни зобов'язані в ідшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушен ня лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначен их законодавством України.
З наведеного місцевий суд п рийшов до правильного виснов ку про задоволення позовних вимог Державної екологічної інспекції у Волинській обла сті до Рожищенського спеціал ізованого лісогосподарсько го підприємства про стягненн я 403 078,03 грн, збитків за незаконн у зрубку дерев, оскільки дани й факт підтверджується мате ріалами справи, а відповідал ьність за таке правопорушенн я покладено на відповідача з гідно вимог діючого законода вства.
Покликання скаржника на те , що лісові насадження були по шкоджені буреломами і вітров алами, судом до уваги не берет ься, оскільки ця обставина не звільняла відповідача при п роведенні санітарних рубок у вказаних кварталах та виділ ах дотримуватись встановлен их вимог законодавства, а том у не може бути підставою для відмови в позові про стягнен ня з відповідача шкоди.
Щодо клопотання скаржника про відшкодування шкоди в на турі шляхом відтворення пошк оджених буреломом лісів-ство ренням нових насаджень, то та ке не може бути задоволено су дом, оскільки згідно ч.1 ст.1192 ЦК України з урахуванням обста вин справи суд за вибором пот ерпілого може зобов'язати ос обу, яка завдала шкоди майну, в ідшкодувати її в натурі (пере дати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджен у річ тощо) або відшкодувати з авдані збитки у повному обся зі.
Позивачем при зверненні з п озовом до суду обрано спосіб захисту - відшкодування шкод и шляхом стягнення її в грошо вому виразі і жодних змін щод о способу захисту порушеного права від позивача на адресу суду не надходило, а тому суд не вправі змінити спосіб від шкодування шкоди самостійно .
Разом з цим, стягнення з від повідача шкоди в грошовому в иразі не позбавляє його прав а відшкодувати завдану шкоду шляхом створенням нових нас аджень на місці незаконно зр ізаних та врегулювати це пит ання з позивачем в процесі ви конавчого провадження по дан ій справі.
З вищенаведеного доводи ск аржника щодо зміни рішення м ісцевого суду є безпідставни ми.
Рішення місцевого суду при йняте у відповідності з вимо гами діючого законодавства , а тому підстав для його зміни апеляційний суд не вбачає.
Керуючись ст.ст.99,101, 103,105 ГПК Укр аїни, суд,
постановив:
рішення господарс ького суду Волинської облас ті від 24.06.2010 року в справі за ном ером 01/69-40 - залишити б ез змін, а апеляційну скаргу Рожищенського спеціалізова ного лісогосподарського під приємства - без задоволення .
Постанова набирає законно ї сили з дня її прийняття і мож е бути оскаржена в касаційно му порядку.
Матеріали справи повернут и в місцевий господарський с уд.
Головуючий -суддя: С.М. Бойко
Судді: Т.Б. Бонк
Р.І. Марко
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2010 |
Оприлюднено | 28.10.2010 |
Номер документу | 11824239 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Бойко С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні