Справа №601/448/24
Провадження № 2/601/250/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2024 року м. Кременець
Кременецький районний суд Тернопільської області в складі
головуючогоМочальської В.М.,
з участю секретаря Домінської І.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Кременці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецької міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви для прийняття спадщини,-
УСТАНОВИВ:
Стислий виклад позицій сторін.
У лютому 2024 року представник позивача адвокат Сідорова І.А. звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити позивачу ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті його батька ОСОБА_2 ..
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також три земельні ділянки площею 2,1436 га, 2,14 га, та 0.234 га, які розташовані на території Крижівської сільської ради. Він є спадкоємцем за законом. Інших спадкоємців немає. Подати заяву на оформлення і оформити вчасно дану спадщину в нотаріальній конторі у встановлений строк позивач не міг через те, що є інвалідом та довгий час хворів.
Позивач звернувся до Кременецької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .. Однак нотаріусом йому відмовлено у видачі свідоцтва, оскільки така заява повинна бути подана у шестимісячний строк з часу смерті спадкодавця.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явилися, однак від представника адвоката Сідорової І.А. на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за їхньої відсутності, позов підтримує з підстав, наведених у ньому та просить його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явилася, однак на адресу суду від неї надійшла заява про розгляд справи у їхній відсутності. Позовні вимоги визнає повністю.
Суд, в силу ч.3 ст.211 ЦПК України, вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності сторін.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.
Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 16.02.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
12.03.2024 надійшла заява від відповідача про визнання позову.
12.03.2024 від представника позивача адвоката Сідорової І.А. надійшло клопотання про витребування доказів.
Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 12.03.2024 клопотання задоволено та витребувано докази.
Частиною 1 статті 206 ЦПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 206 ЦПК України, судом перевірено, що заява відповідача про визнання позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи те, що відповідач позов визнав, визнання позову не суперечить інтересам сторін, а тому суд приймає визнання позову відповідачем та приходить до висновку про можливість ухвалення рішення про задоволення позову.
Фактичні обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановивши фактичні обставини та зміст спірних правовідносин приходить до наступних висновків.
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 14.10.2022, виданого Кременецьким відділом ДРАЦС у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), актовий запис № 526 вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 01.03.1970 вбачається, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 . Його батьком є ОСОБА_2 .
З довідки Кременецької міської ради від 26.07.2023 № 49/08-28/6-1 вбачається, що ОСОБА_2 на день смерті був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_1 .
З свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок від 17.04.1987 вбачається, що ОСОБА_2 є власником домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 .
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 55257192 вбачається, що ОСОБА_2 є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
З витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №117762990 від 20.03.2018 вбачається, що ОСОБА_2 належить право власності на земельну ділянку кадастровий номер 6123481400:04:001:0049 площею 0,234 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
З свідоцтва про право на спадщину за законом від 28.01.2022 вбачається, що ОСОБА_2 належить право власності на земельну ділянку площею 2,1436 га, кадастровий номер 6123483800:01:001:0533.
З державного акта на право власності на земельну ділянку серії Р1 № 643073 від 21.05.2001 вбачається, що ОСОБА_2 належить право власності на земельну ділянку площею 2.14 га, яка знаходиться на території Крижівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області.
З постанови Кременецької державної нотаріальної контори від 07.02.2024 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ним не подано заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк.
З інформаційної довідки Кременецької державної нотаріальної контори від 14.03.2024 вбачається, що в Спадковому реєстрі інформація відсутня після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як стверджує позивач, подати заяву на оформлення і оформити вчасно дану спадщину в нотаріальній конторі у встановлений строк не міг через те, що довгий час хворів.
З довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 435843 від 02.11.2021, пенсійного посвідчення № НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи довічно. Що він хворів підтверджено медичними документами, а саме випискою із медичною карткою амбулаторного (стаціонарного) хворого 1713.
Отже, виник спір з приводу поважності причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини.
Оцінка суду.
Дослідивши письмові докази в їх сукупності, взявши до уваги пояснення позивачки, відсутність заперечень зі сторони відповідача, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з такого.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У Постанові № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» Пленум Верховного Суду України роз`яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Враховуючи вищенаведені обставини справи, а саме те, що відповідачем відповідно до поданої заяви позов визнано, вказане визнання не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а також із врахуванням поважності причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд вважає, що ОСОБА_1 слід визначити додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Розподіл судових витрат.
У відповідності до ч.1 ст. 142 ЦПК України та ч.2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Керуючись ст. 19, 81, 82, 141, 142, 206, 228, 229, 235, 263 - 265, 268, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном 2 (два) місяці.
Повернути ОСОБА_1 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, що становить 605 (шістсот п`ять) гривень по квитанції № 68569072 від 09 лютого 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_3 .
Представник позивача: адвокат Сідорова Ірина Анатоліївна, місце знаходження вул. Базарна, 2/7, м. Кременець.
Відповідач: Кременецька міська рада, місце знаходження вул. Шевченка, 67, м. Кременець Тернопільської області. ЄДРПОУ:04058338.
Повний текст рішення складено 09 квітня 2024 року.
Головуючий
Суд | Кременецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2024 |
Оприлюднено | 11.04.2024 |
Номер документу | 118244431 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Кременецький районний суд Тернопільської області
Мочальська В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні