Рішення
від 09.04.2024 по справі 363/6980/23
ВИШГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

09.04.2024 Справа № 363/6980/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2024 року м. Вишгород

Вишгородський районний суд Київської області у складі: головуючого судді Баличевої М.Б., за участю секретаря Василенко Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду м. Вишгород цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пірнівської сільської ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

12.12.2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою, в якій просив визнати за ним право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 в порядку успадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є рідним сином ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким все своє майно заповів йому. Інших спадкоємців ні за заповітом, ні за законом немає, оскільки його матір ОСОБА_3 померла ще ІНФОРМАЦІЯ_2 . До смерті батька він доглядав за батьком, в зв`язку з його похилим віком, забезпечував його ліками, їжею, одягом та утримував його. В останні роки життя батька він постійно проживав з ним. Після його смерті він поховав батька, доглядає за його могилою. Після смерті батька залишилося спадкове майно: будинок в АДРЕСА_1 . Він несвоєчасно звернувся до нотаріуса за оформленням спадщини, а тому постановою державного нотаріуса Вишгородської районної державної нотаріальної контори йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій. Тому він звернувся до суду із заявою про встановлення юридичного факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 15.09.2022 року по справі № 756/8428/20 його заяву задоволено. Тому він звернувся до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину після смерті батька, надавши вказане рішення суду, то знову отримав відмову у вчиненні нотаріальної дії з причин відсутності державної реєстрації права власності на будинок. Оскільки він після смерті батька позбавлений можливості в позасудовому порядку оформити свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно, змушений звернутися до суду.

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 13.12.2023 року було відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 12.03.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач у судове засідання не з`явилися, 09.04.2024 року через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, 22.12.2023 року через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПКУкраїни фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно доч.1,ч.2,ч.3ст.12ЦПК України,цивільне судочинствоздійснюєтьсяназасадах змагальностісторін. Учасникисправимаютьрівні праващодоздійсненнявсіх процесуальнихправтаобов`язків,передбаченихзаконом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народився син ОСОБА_4 (а.с. 45).

Згідно Довідки № 237, виданої Жукинською сільською радою народних депутатів Вишгородського району Київської області вбачається, що згідно з записом в по господарській книзі виконавчого комітету Жукинської сільської ради народних депутатів за № 500 ОСОБА_5 на праві особистої вланості/ згідно свідоцтва про право на спадщину виданого Вишгородською нотаріальною конторою 09.07.86 р./ належить жилий будинок, який розташований на земельній ділянці радгоспного фонду р-пу «Жукинський» і знаходиться в с. Жукин Вишгородського району (а.с. 16).

21.07.1987 року ОСОБА_2 купив у ОСОБА_6 жилий будинок, що знаходиться в с. Жукин Вишгородського району Київської області (а.с. 12-15).

Рішенням виконавчого комітету Жукинської сільської ради народних депутатів від 12.06.1987 року № 28 затверджено наказ № 337 від 25.08.87 року по радгоспу «Жукинський» про надання земельної ділянки ОСОБА_2 в зв`язку з купівлею жилого будинку в АДРЕСА_1 (а.с.17) . До матеріалів справи долучений вищевказаний наказ № 337 від 25.08.1986 р. (а.с. 19).

Згідно дублікату заповіту від 21.03.1991 року, ОСОБА_2 здійснив заповітне розпорядження відносно заявника ОСОБА_1 (а.с. 24).

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується повторним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції у Київській області 15.11.2013 року, актовий запис № 48 (а.с.6).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Вишгородського районного управління юстиції Київської області 28.10.2008 року, актовий запис № 15 (а.с.7).

Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 15.09.2022 року по справі № 756/8428/20 Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Пірнівська сільська рада Вишгородського району Київської області про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини - задоволено. Встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із його батьком ОСОБА_2 на час відкриття спадщини (а.с. 8-10).

Постановою державного нотаріуса Вишгородської державної нотаріальної контори Шило О.С. від 21.07.2023 року ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з тим, що право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 не зареєстроване (а.с.11).

З довідки КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації» № 658 від 21.07.2023 року видно, що право власності на об`єкт нерухомо майна (житловий будинок), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в КП «Вишгородське БТІ» станом на 31.12.2012 р. не зареєстровано (а.с. 23).

До матеріалів справи долучене також свідоцтво про право на спадщину (а.с. 20-21), довідка (витяг з по-господарської книги № 6 за 1986-1990 року, номер об`єкта ПГО 500) (а.с. 22), копія спадкової справи № 316 за 2022 рік (а.с. 41-62).

Відповідно до частини 3 статті 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 321 Цивільного кодексу України визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Частинами 1 та 2 статті 319 Цивільного кодексу України визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Згідно статті 1216 ЦК України спадкування є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідност.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 ЦКвстановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі квартиру, житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною 1 статті 1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім`я особи, яка померла у разі наявності документів, які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.

Згідно із пунктом 2 частини 2 статті 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно із частиною 3 статті 3 Закону України від 01 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до частини 4 статті 3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстраціяправ булапроведена відповіднодозаконодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення.

Позивач звернувся 22.12.2022 року до Вишгородської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини та йому було відмовлено у видачі свідоцтва на право власності на спадщину, в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа щодо належності цього майна спадкодавцю.

Відповідно до ч. 1 ст. 1298 ЦК свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини, тому спір про спадкування може бути вирішений лише після закінчення цього строку.

Достовірно встановлено, що позивач має право на спадкування житлового будинку після померлого батька, у нього відсутні правовстановлюючі документи на вказаний житловий будинок, нотаріусом йому відмовлено в оформленні права на спадщину з вказаних підстав, а отже її право підлягає захисту в судовому порядку.

Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем за заповітом, в зв`язку з відсутністю правоустановчих документів порушуються його права на оформлення права власності на спадщину, тому відповідно до ст.1216-1219 ЦК України позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що позов слід задоволити та визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 в порядку успадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 247, 258-259, 352,354 ЦПК України, ст.ст. 1216-1218,1233-1257 ЦК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 в порядку успадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення через Вишгородський районний суд Київської області.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 )

Відповідач: Пірнівська сільська рада Вишгородського району Київської області (ЄДРПОУ 04359548, адреса: Київська область, Вишгородський район, с. Пірново, вул. Спортивна, буд. 1)

Головуючий М.Б. Баличева

СудВишгородський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення09.04.2024
Оприлюднено11.04.2024
Номер документу118247435
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —363/6980/23

Рішення від 09.04.2024

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Баличева М. Б.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Баличева М. Б.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Баличева М. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні