05.04.2024 Справа № 756/258/24
УКРАЇНА
ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
Унікальний №756/258/24
Провадження №2/756/1669/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2024 року Оболонський районний суд м. Києва, в складі:
головуючого судді Диби О.В.,
за участю секретаря П`яла Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Б15» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за внески та платежі, -
УСТАНОВИВ:
ОСББ «Б15» звернулося до відповідача з позовом про стягнення заборгованості за внески та платежі, в якому зазначив, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 та співвласником багатоквартирного будинку, в якому було створено ОСББ «Б15».
Позивач, який здійснює управління багатоквартирним будинком, зобов`язання виконує належним чином.
Натомість відповідач свої зобов`язання не виконує, не здійснює платежів за отримані послуги, у зв`язку з чим утворилась заборгованість у розмірі 9386,67 грн., яка згідно розрахунку заборгованості складається з: 5779,62 грн. - внесків на утримання будинку, внесків до резервного фонду - 934,08 грн., внесків до ремонтного фонду - 291,90 грн., фонду безпеки - 1400 грн., разового обов`язкового внеску - 417 грн., компенсації спожитого електропостачання - 236,53 грн., опалення будинку - 327,54 грн.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 19.01.2024 у справі відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.
В судове засідання представник позивача не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про не підтримання позовних вимог внаслідок сплати відповідачем основного боргу у повному обсязі, разом з тим просив стягнути з відповідача судовий збір, витрати на правничу допомогу та гонорар адвоката.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення поштової кореспонденції, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позов не надав, явку представника не забезпечив..
Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об`єднання співвласників багатоквартирного будинку полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно ст. 1 цього Закону співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Відповідно до ст. 15 вказаного Закону співвласники зобов`язані своєчасно і в повному обсязі сплачувати внески і платежі та виконувати обов`язки передбачені статутом об`єднання.
Згідно із ст. 16 цього Закону об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 та співвласником багатоквартирного будинку, в якому було створено ОСББ «Б15» (а.с.8,9).
Згідно положень статуту ОСББ «Б15» (а.с.28-35) вбачається, що ОСББ створене для забезпечення і захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом, а співвласник при цьому зобов`язується, зокрема, виконувати обов`язки передбачені статутом, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Б15», затвердженим протоколом від 13.08.2022, обрано форму управління будинком шляхом самозабезпечення з 01.09.2022, встановлено обов`язкові щомісячні внески для здійснення витрат на управління будинком: внесок на утримання спільного майна будинку у розмірі 9,90 грн./1 кв.м. загальної площі об`єкта нерухомого майна; внесок до ремонтного фонду 0,50 грн./1 кв.м. загальної площі об`єкта нерухомого майна; внесок до резервного фонду 1,60 грн./1 кв.м. загальної площі об`єкта нерухомого майна, разовий обов`язків внесок - 10 грн./1 кв.м. загальної площі об`єкта нерухомого майна. Крім того, встановлено з 01.09.2022 обов`язковий щомісячний внесок для здійснення витрат на охоронні заходи у розмірі 100 грн./1 об`єкт (а.с.11-17).
Рішенням засідання Правління ОСББ «Б15», затвердженим протоколом від 05.04.2023,затверджено внесок на теплопостачання за березень 2023 у розмірі 7,8546 грн./1 кв.м. загальної площі об`єкта нерухомого майна.
Таким чином, ОСОБА_1 як власник квартири та співвласник багатоквартирного будинку зобов`язана виконувати рішення загальних зборів ОСББ та своєчасно і в повному обсязі вносити плату за утримання спільного майна будинку, внески до ремонтного та резервного фондів, а також інші внески.
З матеріалів справи убачається, що позивач свої зобов`язання виконує належним чином, здійснює управління багатоквартирним будинком.
Відповідач свої зобов`язання не виконує, не здійснює платежів за отримані послуги, у зв`язку з чим у відповідача утворилась заборгованість, яка становить 9386,67 грн., та складається з: 5779,62 грн. - внесків на утримання будинку, внесків до резервного фонду - 934,08 грн., внесків до ремонтного фонду - 291,90 грн., фонду безпеки - 1400 грн., разового обов`язкового внеску - 417 грн., компенсації спожитого електропостачання - 236,53 грн., опалення будинку - 327,54 грн., що підтверджується відповідними розрахунками (а.с. 6).
З огляду на положення ч.2 ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», не є предметом регулювання цього Закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
За змістом ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників тощо.
Відповідно до ст. 21 Закону порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Згідно ч.3 ст. 23 Закону внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (ст. 15 Закону).
Частиною 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до положень ст. 17 Закону для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання, вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об`єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів,тощо.
Згідно із ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
У відповідності до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Разом з тим, з наданих позивачем платіжних інструкцій №@2PL515637 від 29.01.2024, №@2PL515629 від 29.01.2024, №@2PL515639 від 29.01.2024, №@2PL515641 від 29.01.2024, №@2PL515631 від 29.01.2024, №@2PL515633 від 29.01.2024, №@2PL515635 від 29.01.2024 убачається, що станом на 29.01.2024 відповідачем повністю погашено суму заборгованості за внески та платежі у відповідності до розрахунку заборгованості.
Враховуючи викладене, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Згідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 49 ЦПК України позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно до ч.3 ст. 142 ЦПК України у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються з позивача. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення понесених ним у справі витрат з відповідача.
Так, між адвокатським бюро «Калашник і Партнери» та ОСББ «Б15» укладено договір про надання правової допомоги №1/11 від 09.11.2023, складено акт надання послуг №92 від 25.11.2023, на підставі якого та згідно рахунку на оплату №93 від 09.11.2023 та платіжної інструкції №461 від 17.11.2023 за надання правової допомоги позивачем сплачено 3600 грн. (а.с. 37-42).
Згідно п.5.2 договору про надання правової допомоги, гонорар успіху - додаткова винагорода - форма винагороди адвоката за позитивне вирішення справи та досягнення мети, визначеної довірителем. Сторони за взаємною згодою вирішили встановити гонорар успіху адвоката за позитивне вирішення даної справи згідно договору у розмірі 10% від суми задоволених позовних вимог.
Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Таким чином, у відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Б15» підлягають стягненню судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3600 грн. та гонорар адвоката у розмірі 938,66 грн.
Враховуючи викладене, а також те, що заявлені позовні вимоги були задоволені відповідачем після відкриття провадження у справі, і сторона позивача їх не підтримує, то з відповідача слід стягнути витрати на правничу допомогу та гонорар адвоката, а також у відповідності до ст. 141 ЦПК України сплачений позивачем судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 81, 141, 263-265, 279, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Б15» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за внески та платежі - залишити без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Б15» (ЄДРПОУ 44462550, юридична адреса: м. Київ, вул. М.Гулака, 4) 3600 (три тисячі шістсот) грн. 00 коп. витрат на правничу допомогу та гонорар адвоката у розмірі 938 (дев`ятсот тридцять вісім) грн. 66 коп.;
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Б15» (ЄДРПОУ 44462550, юридична адреса: м. Київ, вул. М.Гулака, 4) 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження.
Суддя: Олексій ДИБА
Суд | Оболонський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2024 |
Оприлюднено | 11.04.2024 |
Номер документу | 118248996 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Оболонський районний суд міста Києва
Диба О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні