Справа № 646/2182/23
№ провадження 2/646/1181/2024
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.02.24 м.Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова
у складі: головуючогосудді Сіренко Ю.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Шарашидзе М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
До Червонозаводського районного суду м. Харкова з позовною заявою звернувся представник позивача ОСББ «Будинок на Набережній 1», в якій просить суд: стягнути з ОСОБА_2 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1» (місцезнаходження: 61003, м. Харків, провулок Банний, буд.1, код ЄДРПОУ 40972538), загальну заборгованість у сумі 118 337,68 (сто вісімнадцять тисяч триста тридцять сім) гри. 68 коп. за спожиті послуги з утримання квартири АДРЕСА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 , є власником: квартири АДРЕСА_2 . Право власності відповідача на вищезазначену квартиру підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №333114180 від 22.05.2023.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1» створене за рішення співвласників будинку 07.11.2016.
Відповідачем споживались послуги, з утримання та використання спільного майна, які надавав йому Позивач. Відповідач, як споживач цих послуг, не заперечував проти їх надання, тому відповідач зобов`язаний відшкодовувати позивачу витрати по оплаті спожитих послуг, які дорівнюють загальній вартості експлуатаційних та комунальних послуг, спожитих відповідачем впродовж розрахункового періоду, що розраховується за тарифами, на підставі показань приладів обліку.
Відповідно дост. 20 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкції, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Розмір щомісячних платежів та внесків (тариф на послуги з утримання будинку, споруд і прибудинкової території), які повинні сплачувати співвласники Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1», було встановлено на загальних зборах співвласників, що підтверджується протоколом № 4 від 18.05.2019 у розмірі 8,00 грн. за 1 квадратний метр для квартир та для нежитлових приміщень. Компенсацію витрат з електроенергії ліфтів, насосних станцій, котельнів, освітлення місць загального користування винести як окремі статті внеску на утримання багатоквартирного будинку. Розмір компенсації витрат, пов`язаних з показанням обліку лічильників, встановити згідно показань обліку та тарифів ПрАТ «Харківенергозбут» та газопостачальних організацій за вказаний розрахунковий період. Загальна сума компенсації розподіляється між співвласниками пропорційно їх часток.
З метою вирішення питання про добровільне погашення заборгованості по сплаті за утримання будинку та прибудинкової території, а також сплати відшкодування за спожиті житлово-комунальні послуги на адресу відповідача 05.05.2023 року було направлено вимогу про погашення заборгованості за вих. № 9 від 28.04.2023, що підтверджується описом вкладення до цінного листа від 05.05.2023, накладною №6100355343274 про направлення цінного листа та чеком від 05.05.2023. Однак відповідач відповіді на вимогу не надав та не сплатив заборгованість.
Таким чином, у зв`язку із несвоєчасною сплатою відповідачем коштів за угримання будинку та прибудинкової території, несвоєчасною сплатою відшкодування за спожиті житлово-комунальні послуги та внесків, відповідач повинен сплатити позивачу 118 337,68 грн за період з 01.09.2019 по 01.05.2023.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 25.09.2023 року відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, у відповідності до ч. 5 ст. 279 ЦПК України.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 14.02.2024 року постановлено провести заочний розгляд цивільної справи за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Представник позивача звернулась до суду із заявою про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав. Оскільки відповідач про розгляд справи повідомлявся належним чином, відзив на позовну заяву не подав та не повідомив причини його неподання, а також те, що представник позивача не заперечувала щодо розгляду справи в порядку заочного провадження, про що свідчить заява позивача, суд вважає можливим розглянути позовну заяву відповідно до ст.ст. 280-282 ЦПК України та на підставі матеріалів справи ухвалити заочне рішення.
У відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу зв`язку з розглядом справи за відсутності сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини восьмої статті 178 ЦПК України.
Суд, дослідивши письмові докази, з`ясувавши фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України, власність зобов`язує.
Відповідно до ст. 322 Цивільного кодексу України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором аби законом.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативи зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше і. встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Суд встановив, що відповідач ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_2 . Право власності відповідача на вищезазначену квартиру підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №333114180 від 22.05.2023.
Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видом діяльності ОСББ «Будинок на Набережній 1», визначено81.10комплексне обслуговування об`єктів.
Відповідно до протоколу №4 засідання зборів ОСББ «Будинок на набережній 1» (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) вирішили сплачувати внесок на утримання ОСББ «Будинок на набережній 1» до 20-го числа кожного наступного місяця за розрахунковим у розмірі 8,00 грн. за один квадратний метр для квартир та для нежитлових приміщень. Компенсацію витрат з електроенергії ліфтів, насосних станцій, котельнів, освітлення місць загального користування та компенсацію витрат з газу місць загального користування винести як окремі статті внеску на утримання багатоквартирного будинку. Розмір компенсації витрат, пов`язаних з показаннями обліку лічильників, встановити згідно показань обліку та тарифів ПрАТ «Харківенергозбут» та газопостачальних організації за вказаний розрахунковий період. Загальна сума компенсації розподіляється між співвласниками пропорційно до їх часток.
Суд встановив, що відповідач ОСОБА_2 вказані вище внески та платежі належним чином не сплачує, у зв`язку з чим утворилась заборгованість перед ОСББ «Будинок на набережній 1», що становить 118 337,68 грн, що підтверджується довідкою про заборгованість за надані комунальні послуги та розрахунком заборгованості, наданою представником позивача, та не спростованою відповідачем.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «співвласник зобов`язаний, зокрема, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно ч.ч.1,3 ст. 20 Закону, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Частка участі співвласника квартири та/ або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/ або нежитлового приміщення.
Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону, для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.
Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів (ч. 3 ст. 23 Закону).
Виходячи з положень ч. 1 ст. 17, ст. 20, ч.ч. 6, 7, 8 ст. 22, ч. 4 ст. 23 Закону, власники квартир у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного неподільного майна.
Відповідно до ч. 1ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку», витрати на управління багатоквартирним будинком в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.
Частиною 2 ст.12Закону України«Про особливостіздійснення праввласності убагатоквартирному будинку» визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Частиною 3 ст.12Закону України«Про особливостіздійснення праввласності убагатоквартирному будинку» встановлено, що невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно законодавства та Статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.
Кошти ОСББ складаються виключно з двох складових, передбачених ч.1 ст. 21 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», внесків і платежів співвласників; коштів, отриманих об`єднанням як відшкодування за надані окремим категоріям громадян пільги на оплату житлово-комунальних послуг та призначені житлові субсидії.
Відповідно до статті 322ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.
Такий обов`язок власника встановлений також ст. 360 ЦК України, згідно з якою співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у втратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Згідно статті 162ЖК України власники (споживачі) повинні щомісячно здійснювати оплату за отримані комунальні послуги у строки встановлені договором або законом. Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Балансоутримувач зобов`язаний в т.ч. забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Аналогічна правова позиція міститься зокрема у постановах Верховного Суду по справі № 206/1148/16-ц від 14.01.2019р. та № № 210/5796/16-ц від 18.03.2019р.
Пунктами 1, 5, 10 ч. 1ст.7Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» передбачено, що співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Згідно ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, а також звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.
При дослідженні заборгованості відповідача, суд дослідив документальні матеріали, які характеризують обґрунтованість розрахунку.
Докази спростування розрахунку заборгованості відповідачем суду не надано.
Отже, враховуючи те що матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача несплаченої заборгованості в розмірі 118337,68 грн. по сплаті внесків на утримання багатоквартирним будинком, суд дійшов висновку, що пред`явлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, шляхом стягнення з останнього цієї суми.
До вищенаведених висновків суд дійшов із урахуванням правової позиції викладеної в постанові Верховного Суду від 27.02.2019 року по справі №334/2789/15-ц, необхідність застосування якої передбачена частиною четвертою статті 263 ЦПК України.
З урахуванням викладеного, враховуючи що відповідачем не надано належних та допустимих доказів, в спростування доводів позивача, суд вважає позовні вимоги ОСББ «Будинок на набережній 1» щодо стягнення заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 133ЦПК України судовівитрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, серед іншого, належать і витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною 8 ст.141ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку із розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
03.03.2023 між позивачем та адвокатом Мизиненко І.О. укладено Договір про надання правничої допомоги, згідно якого адвокат надає правову допомогу позивачу в судах при розгляді справи про стягнення заборгованості з боржників за спожиті послуги, в тому числі з утримання будинку АДРЕСА_3 , платежів та внесків співвласників.
Витрати на професійну правничу допомогу підтверджуються договором про надання правничої допомоги від 03.03.2023, актом прийманняпередачі наданих послуг №6 від 17.05.2023, платіжною інструкцією №3369 від 22.05.2023, розрахунком витрат на професійну правничу допомогу від 22.05.2023, згідно якого витати на правничу допомогу становлять 4000,00 грн.
ОСББ «Будинок на набережній 1» здійснило оплату вартості надання правничої допомоги відповідно до договору, що підтверджується платіжною інструкцією №3369 від 17.05.2023.
Враховуючи складність справи, тривалість її розгляду, обсяг наданих адвокатом послуг та значення справи для сторін, суд приходить до висновку, що обсяг понесених позивачем витрат на правничу допомогу є реальним та документально підтвердженим, тому вказана вимога підлягає задоволенню.
Позивач за подачу позовної заяви сплатив 2684,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №3368, яке містяться в матеріалах справи, тому в порядку ст.141ЦПК України наведена сума підлягає відшкодуванню із відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.12,13,49,76-81,259,263-265,268,273, 280-282 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1» (місцезнаходження: 61003, м. Харків, провулок Банний, буд.1, код ЄДРПОУ 40972538), загальну заборгованість у сумі 118337 (сто вісімнадцять тисяч триста тридцять сім) грн. 68 коп. за спожиті послуги з утримання квартири АДРЕСА_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1» (місцезнаходження: 61003, м. Харків, провулок Банний, буд.1, код ЄДРПОУ 40972538) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4000 (чотири тисячі) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1» (місцезнаходження: 61003, м. Харків, провулок Банний, буд.1, код ЄДРПОУ 40972538) судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Набережній 1», код ЄДРПОУ 40972538, місцезнаходження: м. Харків, пров. Банний, буд. 1;
Відповідач: Фарйаб Фархад, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя - Ю.Ю. Сіренко
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2024 |
Оприлюднено | 12.04.2024 |
Номер документу | 118257721 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Сіренко Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні