ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2024 року Справа № 925/224/24
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В., розглянувши у письмовому провадженні справу
за позовом публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго в особі
відокремленого структурного підрозділу Уманські енергетичні
мережі публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго,
м. Умань, Уманського району, Черкаської області
до Виконавчого комітету Паланської сільської ради, с. Паланка,
Уманського району, Черкаської області
про стягнення 13 300 грн. 43 коп.
без повідомлення (виклику) учасників справи
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області з позовом звернулось публічне акціонерне товариство Черкасиобленерго в особі відокремленого структурного підрозділу Уманські енергетичні мережі публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго до Виконавчого комітету Паланської сільської ради про стягнення з відповідача 13 300 грн. 43 коп., вартості необлікованої електричної енергії, у зв`язку із порушенням відповідачем умов договору №3589 про надання послуг з розподілу електричної енергії від 30 червня 2021 року.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 06 березня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У встановлені законом строки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.
Відповідач відзиву на позов суду не надав.
Ухвалу суду від 06 березня 2024 року було доставлено відповідачу до його електронного кабінету 07 березня 2024 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа виготовленої з комп`ютерної програми Діловодство спеціалізованого суду.
Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, а також дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено господарським судом під час її розгляду, згідно пункту 1.2.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі ПРРЕЕ), на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку електричної енергії.
30 червня 2021 року між публічним акціонерним товариством Черкасиоблснерго від імені якого діють Уманські енергетичні мережі (оператор системи розподілу) та Виконавчим комітетом Паланської сільської ради (споживач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №3589.
Згідно п. 2.1. договору оператор системи розподілу зобов`язався надати споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі та Кодексу систем розподілу за об`єктами, в тому числі: вуличне освітлення, Уманський район, с. Городецьке, вул. Висока, технічні параметри яких фіксуються в Паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу.
Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та/або інші послуги оператора системи розподілу у відповідності з додатком 4 Порядок розрахунків до цього договору (п. 2.3. договору).
Згідно з п. 6.2 договору споживач зобов`язується, в тому числі, виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; забезпечувати доступ представникам оператора системи розподілу, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.
Аналогічні норми також зазначені у п.5.5.5. ПРРЕЕ.
При цьому, відповідно до п. 7.1. договору оператор системи розподілу має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією; контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ, зокрема, дотримання режимів споживання електричної енергії та потужності у відповідності до параметрів, зазначених у додатку 10 Відомості про обсяги очікуваного споживання та режими роботи об`єкта до цього договору; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам цього договору та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
Згідно п. 8.9 договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду, тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.
Так, 28 вересня 2022 року представниками Відокремленого структурного підрозділу Уманські енергетичні мережі публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго було проведено перевірку дотримання ПРРЕЕ споживачем - Виконавчим комітетом Паланської сільської ради.
За результатами такої перевірки було складено Акт про порушення №000917, яким зафіксовано порушення споживачем ПРРЕЕ: вчинено дії, що призвели до зміни показів приладу обліку, про що свідчить фіксація індикатором вбудованим в лічильник впливу електричного поля (error radio), на рідкокристалічному екрані електролічильника висвічується напис error radio.
Електричний лічильник NIK 2100АР2Т.1000.С.11 заводський номер 10913184 був вилучений у споживача і вкладений у пакет, який опломбовано пломбою №А9926110:
Акт про порушення №000917 від 28 вересня 2022 року було складено в присутності представника споживача - Тертичного Володимира Миколайовича, старости с. Городецьке, особу якого посвідчено на місці.
Відповідно до положень п.п. 8.2.6. ПРРЕЕ представниками ВСП Уманські енергетичні мережі визначено дату та час засідання комісії з розгляду Акту про порушення №000917, а саме: 20 жовтня 2022 року о 10:00 год. за адресою: вул. Енергетична, 14, каб. 212, м. Умань, про що було зроблено відповідний запис у самому Акті.
Другий примірник Акту про порушення ПРРЕЕ №000917 від 28 вересня 2022 року представник споживача отримав особисто, про, що свідчить відмітка в розділі Додаткові відомості Акту про порушення ПРРЕЕ №000917.
Виконавчий комітет Паланської сільської ради звернувся з заявою до ВСП Уманські енергетичці мережі передати йому лічильник NIK 2100АР2Т.1000.С. 11, заводський номер 10913184 для направлення останнього до заводу виробника для проведення експертизи на підтвердження або спростування факту втручання у роботу лічильника.
Актом приймання-передачі лічильника електричної енергії від 30 вересня 2022 року лічильник NIK 2100 АР2Т.1000.С.11, заводський номер 10913184 було передано виконавчому комітету Паланської сільської ради.
22 грудня 2022 року Городецький старостинський округ Паланської сільської ради надав до ВСП Уманські енергетичні мережі Акт обстеження лічильника заводу виробника ТОВ НІК-ЕЛЕКТРОНІКА від 17 жовтня 2022 року, яким підтверджено, що індикатор електромагнітного випромінювання високої частоти працює коректно та встановлено, що у журналі подій зафіксовано 2 впливи електромагнітного випромінювання високої частоти (ЕМВ). В заводських умовах був здійснений один вплив електромагнітного випромінювання високої частоти силою більше 10В/м. На рідкокристалічному екрані (РК) приладу обліку з`явився напис radio та у журналі подій зафіксовано 3-й вплив, що свідчить про коректну роботу індикатора електромагнітного випромінювання.
Таким чином, завод виробник ТОВ НІК ЕЛЕКТРОНІКА підтвердив факт порушення, що зафіксоване в акті про порушення №000917 від 28 вересня 2022 року.
Повідомленням від 23 січня 2023 року за вих. №3/101 було проінформовано Виконавчий комітет Паланської сільської ради про дату та час засідання комісії з розгляду Акту про порушення №000917 від 28 вересня 2022 року, а саме: засідання буде проводитись 02 березня 2023 року о 10:00 год. за адресою: вул. Енергетична, 14, каб. 212, м. Умань.
02 березня 2023 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення у присутності сільського голови Паланської сільської ради - Яремчука Руслана Анатолійовича було розглянуто Акт про порушення №000917 від 28 вересня 2022 року.
За результатами розгляду, у відповідності до глави 8.4. розділу VIII ПРРЕЕ, було здійснено нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії в кількості 2 554 кВт/год. на суму 13 300,43 грн.
Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії проведено згідно глави 8.4. ПРРЕЕ за період з 28 березня 2022 року по 28 вересня 2022 року, виходячи з величини договірної потужності Р-4 кВт. Дане рішення оформлено Протоколом №000917.
Другий примірник вказаного протоколу, розрахунок по акту та рахунок на оплату за нарахування по Акту про порушення №000917 сільський голова Паланської сільської ради Яремчук Руслан Анатолійович отримав в день засідання комісії 02 березня 2023 року.
В зв`язку із несплатою виставленого рахунку про сплату необлікованої електричної енергії визначеної на підставі Акту про порушення №000917 позивачем 25 липня 2023 року було надіслано до виконавчого комітету Паланської сільської ради претензію №1 від 24 липня 2023 року за вих. № юр/1473 про сплату боргу.
Вищевказану претензію відповідачем було отримано 03 серпня 2023 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
Станом на дату подання даної позовної заяви борг боржником не сплачено.
Статтею 77 Закону, України Про ринок електричної енергії передбачена відповідальність учасників ринку, які порушили нормативно - правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. До правопорушень на ринку електричної енергії, зокрема, відноситься і крадіжка електричної енергії, і самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, і споживання електричної енергії без приладів обліку, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.
Відповідно до пп. 4 п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (пункт 8.2.4 глави 8.2. розділу VIII ПРРЕЕ).
Згідно з положеннями пункту 8.2.5. глави 8.2. розділу VIII ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
Відповідно до положень пункту 8.2.6 глави 8.2. розділу VIII ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
Визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, здійснюється у відповідності до глави 8.4. розділу VIII ПРРЕЕ.
Відповідно до п.8.4.1. оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Пунктом 8.4.2 глави 8.4. розділу VIII ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, зокрема, у разі виявлення порушення зазначеного у частині 4 цього пункту а саме: фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів.
Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії (пункту 8.2.7 ПРРЕЕ).
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Стандарт доказування вірогідності доказів, на відміну від достатності доказів, підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.
Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.
Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17).
Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі №129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем всупереч ч. 1 ст. 74, ст. 76, 77 ГПК України не було спростовано доводи позивача, відповідач своїм правом на захист не скористався.
Враховуючи вищенаведене, з відповідача підлягає стягненню 13 300 грн. 43 коп. вартості необлікованої електричної енергії
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Виконавчого комітету Паланської сільської ради, вул. Грушевського, 11, с. Паланка, Уманського району, Черкаської області, ідентифікаційний код 04409878 на користь публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго в особі Відокремленого структурного підрозділу Уманські енергетичні мережі публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго, вул. Енергетична, 14, м. Умань, Черкаської області, ідентифікаційний код 05434625 - 13 300 грн. 43 коп. вартості необлікованої електричної енергії та 3 028 грн. 00 коп. судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 10 квітня 2024 року.
Суддя А.В.Васянович
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2024 |
Оприлюднено | 12.04.2024 |
Номер документу | 118258574 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Васянович А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні