Рішення
від 10.04.2024 по справі 600/7503/23-а
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2024 р. м. Чернівці Справа №600/7503/23-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Оберемок Денис Олександрович до Головного управління ДПС у Чернівецькій області та Державної податкової служби України про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (відповідач - 1) та Державної податкової служби України (відповідач - 2) з такими позовними вимогами:

1. Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області:

- №9669984/3343212253 від 06.10.2023 про відмову в реєстрації ПН №153 від 30.09.2022;

- №9669983/3343212253 від 06.10.2023 про відмову в реєстрації ПН№154 від 30.09.2022;

- №9669981/3343212253 від 06.10.2023 про відмову в реєстрації ПН №155 від 30.09.2022;

- №9669979/3343212253 від 06.10.2023 про відмову в реєстрації ПН №156 від 30.09.2022;

- №9669982/3343212253 від 06.10.2023 про відмову в реєстрації ПН№157 від 30.09.2022.

2. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- податкову накладну №153 від 30.09.2022 датою її фактичного подання на реєстрацію;

- податкову накладну №154 від 30.09.2022 датою її фактичного подання на реєстрацію;

- податкову накладну №155 від 30.09.2022 датою її фактичного подання на реєстрацію;

- податкову накладну №156 від 30.09.2022 датою її фактичного подання на реєстрацію;

- податкову накладну №157 від 30.09.2022 датою її фактичного подання на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідно до договору 30.09.2022 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було виписано та подано на реєстрацію ПН №153 від 30.09.2022, ПН №154 від 30.09.2023, ПН №155 від 30.09.2022, ПН №156 від 30.09.2022, ПН №157 від 30.09.2022, реєстрацію яких було зупинено. У зв`язку із цим, позивачем з метою подальшої реєстрації податкових накладних в ЄРПН було подано повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо вищевказаних ПН, реєстрацію яких було зупинено, однак рішеннями Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 06.10.2023 №9669984/3343212253, №9669983/3343212253 №9669981/3343212253, №9669979/3343212253, №9669982/3343212253 протиправно відмовлено у реєстрації вищевказаних податкових накладних.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями позивачем подано скаргу на такі, проте такі залишено без задоволення, а оскаржувані рішення без змін. Позивач вважає, що оскаржувані рішення є безпідставними та необґрунтованими.

Представник Головного управління ДПС у Чернівецькій області, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що до наданих повідомлень платником не надано всі необхідні первинні документи, в яких міститься інформація щодо проведених господарських операцій. Зокрема, Головне управління посилалось на те, що комісією не вдалося встановити склад та розмір послуг з компенсації експлуатаційних витрат, зважаючи на те, що по кожному об`єкту зазначений різний їх розмір, а згідно актів наданих послуг такі експлуатаційні послуги складають один і той же сталий розмір з ПДВ.

Ухвалою суду від 30.11.2023 вказаний адміністративний позов залишено без руху, встановлено п`ятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дня отримання копії ухвали. У встановлений судом строк, позивачем усунуто недоліки позовної заяви, на які вказувалось в ухвалі про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 07.12.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 , з 10.08.2023 зареєстрований фізичною особою-підприємцем, основним видом економічної діяльності згідно КВЕД 47.30 є роздрібна торгівля пальним. Іншими видами діяльності за КВЕД 68.20 є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (Т.1, а.с. 180).

Як вбачається із матеріалів справи, у власності позивача знаходиться п`ять автозаправних комплексів та земельних ділянок на яких розміщені дані об`єкти за такими адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 та 8А Новоселицький р-н, Чернівецька область; АДРЕСА_5 .

14.05.2019 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди автозаправного комплексу №2, згідно п.1.1 якого Орендодавець зобов`язується надати Орендарю у тимчасове платне користування автозаправний комплекс, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 . Об`єкт складається з 70,00 квадратних метрів від загальної площі забудови 328,00 кв.м., а також комплекс ПРК 6 шт., загальною площею 825,00 квадратних метрів.

Пунктом 4.1 даного договору визначено, що розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на квартал. Сума орендної плати складає 50000,00 грн за об`єкт за місяць та компенсаційних витрат вартості комунальних послуг, які сплачуються Орендодавцем на підставі рахунків комунальних підприємств або згідно лічильників (Т. 1 а.с. 187-188).

У зв`язку із складанням указаного договору, складено акт прийому-передачі до договору оренди автозаправного комплексу №2 від 14.05.2019 (Т. 1 а.с. 186 на звороті).

14.06.2019 між сторонами укладено додаткову угоду до договору оренди автозаправного комплексу №2 від 14.05.2019, згідно якої сторони дійшли згоди про продовження дії Договору, у зв`язку із чим погодили наступну (нову) редакцію: п. 1.1 Орендодавець зобов`язується надати Орендарю у тимчасове платне користування автозаправний комплекс, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 . Об`єкт складається з 70,00 квадратних метрів від загальної площі забудови 328,00 кв.м., а також комплекс ПРК 6 шт.; п. 3.1 Договору: договір вважається укладеним до "31.12.2021" (Т. 1 а.с. 186).

30.12.2021 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПП Ойл" укладено додаткову угоду №1 до договору оренди автозаправного комплексу №2 від 14.05.2019, якою внесено зміни: розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на кварталі. Сума орендної плати складає 270000,00 грн за один місяць (Т. 1 а.с. 189).

30.09.2022 між сторонами укладено додаткову угоду №4 до договору оренди автозаправного комплексу №2 від 14.05.2019, згідно якого: керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України, у зв`язку із введенням у країні військового стану та інших негативних, економічних факторів, сторони дійшли згоди, що орендна плата за 9 місяців 2022 буде складати 126666,67 грн за один місяць оренди, вказана сума включає в себе, в тому числі комунальні платежі та інші платежі. Керуючись положеннями ч. 3 ст. 631 ЦК України, положення п. 2 цієї Додаткової угоди застосовуються з 01.01.2022 по 30.09.2022 (Т. 1 а.с. 189 на зв.).

Згідно платіжної інструкції від 03.09.2022 №355 ТОВ "ПП Ойл" здійснено оплату на рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 згідно договору оренди №2 від 14.05.2019 на суму 1010000,00 (Т.1 а.с. 191). Згідно платіжної інструкції від 11.10.2022 №435 ТОВ "ПП Ойл" здійснено оплату на рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 згідно договору оренди №2 від 14.05.2019 на суму 70000,00 грн (Т. 1 а.с. 194 на зв.). Відповідно до платіжної інструкції від 11.10.2022 №437 ТОВ "ПП Ойл" здійснено оплату на рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 згідно договору оренди №2 від 14.05.2019 на суму 10000,00 грн (Т. 1 а.с. 194).

16.03.2022 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" (Підрядник) укладено договір підряду №09/2022.4 за умовами якого Підрядник зобов`язується виконати поточні ремонтні роботи на АЗК, а також зобов`язується передати закінчений перелік робіт на об`єкт замовнику у встановлений цим Договором термін (строк) (Т. 1 а.с. 191 на зв.-193).

30.09.2022 ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" складено акт виконання робіт згідно договору №09/2022.4 від 18.03.2022 про виконання робіт та супроводження будівництва об`єкту: "Поточні ремонтні роботи АЗК" (Т.1 а.с. 160).

На цій підставі, 30.09.2022 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Постачальник) виписано податкову накладну №153 на суму 1140000,00 грн, в т.ч. ПДВ 190000,00 грн (а.с. Т.1 а.с. 181).

Проте, квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.07.2022, сформованою та відправленою за допомогою "Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС країни, версія 2.3.7.11, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачу було зупинено реєстрацію податкової накладної від 30.09.2022 №153 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товар/послуг 68.2.12-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуг, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D" = 6.0399 %, "Р"=113057,68 (Т. 1 а.с.182).

З метою реєстрації зазначеної вище податкової накладної, позивачем було подано до ГУ ДПС у Чернівецькій області пояснення та додано підтверджуючі документи господарської операції (а.с. Т.4 а.с. 151-152).

Рішенням Головного управління ДПС у Чернівецькій області №9669984/3343212253 від 06.10.2023 позивачу було відмолено у реєстрації ПН/РК в ЄРПН з підстав ненадання/ частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для огляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (Т. 1 а.с. 182 на зв. -183).

Не погоджуючись із вказаним рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, позивач подав до ДПС України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН №9669984/3343212253 від 06.10.2023. Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН №75640/3343212253/2 від 26.10.2023 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (Т. 1 а.с. 183 на зв.).

25.08.2020 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди автозаправного комплексу №25/08/20, згідно п.1.1 якого Орендодавець зобов`язується надати Орендарю у тимчасове платне користування автозаправний комплекс, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 та земельну ділянку 0,2416 га (кадастровий номер 7310136900:41:003:0072) в користуванні. Об`єкт складається з 121,3 квадратних метрів від загальної площі забудови 240,6 к. м. Об`єкт належить Орендодавцю на підставі договору купівлі-продажу від 09.11.2015.

Пунктом 4.1 даного договору визначено, що розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на квартал. Сума орендної плати складає 50000,00 грн за об`єкт за місяць та компенсаційних витрат вартості комунальних послуг, які сплачуються Орендодавцем на підставі рахунків комунальних підприємств або згідно лічильників. Сума компенсаційних витрат,які оплачує Орендар за місяць складає 70 % таких витрат. (Т. 4 а.с. 95-96 на зв.).

У зв`язку із складанням названого договору, складено акт прийому-передачі до договору оренди автозаправного комплексу від 25.8.2020 №25/08/20 (Т. 4 а.с. 94 на звороті).

30.12.2021 між сторонами укладено додаткову угоду №1 до договору оренди від 25.8.2020 №25/08/20, якою внесено зміни до п. 4.1 Договору, згідно яких розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на кварталі. Сума орендної плати складає 270000,00 грн за один місяць (Т. 4 а.с. 93 на зв.).

30.09.2022 між сторонами укладено додаткову угоду №3 до договору оренди від 25.8.2020 №25/08/20, згідно якої: керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України, у зв`язку із введенням у країні військового стану та інших негативних, економічних факторів, сторони дійшли згоди, що орендна плата за 9 місяців 2022 буде складати 126666,67 грн за один місяць оренди, вказана сума включає в себе, в тому числі комунальні платежі та інші платежі. Керуючись положеннями ч. 3 ст. 631 ЦК України, положення п. 2 цієї Додаткової угоди застосовуються з 01.01.2022 по 30.09.2022 (Т. 4 а.с. 94).

Згідно платіжної інструкції від 15.09.2022 №379 ТОВ "ПП Ойл" здійснено оплату на рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 згідно договору оренди від 25.08.2020 №25/08/20 на суму 100000,00 (Т.4 а.с. 91). Згідно платіжної інструкції від 29.08.2022 №329 ТОВ "ПП Ойл" здійснено оплату на рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 згідно договору оренди від 25.08.2020 №25/08/20 на суму 170000,00 (Т.4 а.с. 91на звороті). Згідно платіжної інструкції від 15.09.2022 №381 ТОВ "ПП Ойл" здійснено оплату на рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 згідно договору оренди від 25.08.2020 №25/08/20 на суму 50000,00 (Т.4 а.с. 92).

29.03.2022 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" (Підрядник) укладено договір підряду №09/2022.2 за умовами якого Підрядник зобов`язується виконати поточні ремонтні роботи на АЗК, а також зобов`язується передати закінчений перелік робіт на об`єкт Замовнику у встановлений цим Договором термін (строк) (Т. 4 а.с. 87- 89).

30.09.2022 ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" складено акт виконання робіт згідно договору №09/2022.2 від 29.03.2022 про виконання робіт та супроводження будівництва об`єкту: "Поточні ремонтні роботи на АЗК" (Т.4 а.с. 86).

30.09.2022 ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" складено акт наданих послуг від 30.09.2022 №3582 про компенсацію експлуатаційних витрат на суму 140000,00 грн, у тому числі ПДВ 190000,00 грн (а.с. 93).

На цій підставі, 30.09.2022 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Постачальник) виписано податкову накладну №154 на суму 1140000,00 грн, в т.ч. ПДВ 190000,00 грн (а.с. Т.4 а.с. 100).

Проте, квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, сформованою та відправленою за допомогою "Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС країни, версія 2.3.7.11, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачу було зупинено реєстрацію податкової накладної від 30.09.2022 №154 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товар/послуг 68.2.12-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуг, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D" = 6.0399 %, "Р"=119918,96 (Т. 4 а.с.99).

З метою реєстрації зазначеної вище податкової накладної, позивачем було подано до ГУ ДПС у Чернівецькій області пояснення та додано підтверджуючі документи господарської операції.

Рішенням Головного управління ДПС у Чернівецькій області №9669983/3343212253 від 06.10.2023 позивачу було відмолено у реєстрації ПН/РК в ЄРПН з підстав ненадання/ частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для огляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (Т. 4 а.с. 98).

Не погоджуючись із вказаним рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, позивач подав до ДПС України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН №9669983/3343212253 від 06.10.2023 (Т.4 а.с. 140-141).

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН №75618/3343212253/2 від 26.10.2023 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (Т. 4 а.с. 97)

30.11.2019 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди нежитлових приміщень, будівель та споруд №1, згідно п.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нерухоме мйано, а саме: будівлю АЗС із прилеглою територією, із пунктом роздрібної торгівлі, що складається з будівлі операторської, загальною площею 27.3 кв.м. та території де розміщені резервуари для зберігання палива в кількості 10 одиниць геометричним об`єктом резервуарів 730 м3, що розташовано за адресою: АДРЕСА_1 (Т.3 а.с.184 на зв. - 186).

Відповідно до п. 2.1.7 вказаного договору, орендар зобов`язується сплачувати у встановлені чинним законодавством України строки платежі за послуги з обслуговування приміщення: податкові платежі, платежі за теплопостачання, електроенергію, та інші платежі, що так чи інакше пов`язані із здійсненням господарської діяльності Орнендаря.

У зв`язку із складанням вказаного договору, складено акт №1 від 30.11.2019 прийому-передачі об`єкту оренди нежитлових приміщень, будівель та споруд №1 від 30.11.2019 (Т.3 а.с. 187).

30.09.2022 між сторонами укладено додаткову угоду №1 до договору оренди нежитлових приміщень, будівель та споруд №1 від 30.11.2019, згідно якої: керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України, у зв`язку із введенням у країні військового стану та інших негативних, економічних факторів, сторони дійшли згоди, що орендар за період з 01.01.2022 по 30.09.2022 здійснює відшкодування комунальних та експлуатаційних платежів у розмірі 126666,67 грн за кожен місяць оренди, вказана сума включає в себе, в тому числі інші платежі, зокрема щодо проведених ремонтних робіт. Загальна сума складає 1140000 грн (а.с. Т. 3 а.с. 187 на зв.).

02.03.2022 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" (Підрядник) укладено договір підряду №09/2022.1 за умовами якого Підрядник зобов`язується виконати поточні ремонтні роботи на АЗК, а також зобов`язується передати закінчений перелік робіт на об`єкт Замовнику у встановлений цим Договором термін (строк) (Т. 3 а.с. 87- 89).

30.09.2022 ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" складено акт виконання робіт згідно договору №09/2022.1 від 02.03.2022 про виконання робіт та супроводження будівництва об`єкту: "Поточні ремонтні роботи на АЗК" (Т.3 а.с. 197 на зв.).

На цій підставі, 30.09.2022 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Постачальник) виписано податкову накладну №155 на суму 1140000,00 грн, в т.ч. ПДВ 190000,00 грн (а.с. Т.3 а.с. 181 на зв.).

Проте, квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, сформованою та відправленою за допомогою "Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС країни, версія 2.3.7.11, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачу було зупинено реєстрацію податкової накладної від 30.09.2022 №155 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товар/послуг 68.2.12-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуг, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D" = 6.0399 %, "Р"=66850.73 (Т. 3 а.с.180 на зв.).

З метою реєстрації зазначеної вище податкової накладної, позивачем було подано до ГУ ДПС у Чернівецькій області пояснення та додано підтверджуючі документи господарської операції (Т. 4 а.с.148-149).

Рішенням Головного управління ДПС у Чернівецькій області №9669981/3343212253 від 06.10.2023 позивачу було відмолено у реєстрації ПН/РК в ЄРПН з підстав ненадання/ частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для огляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (Т. 3 а.с. 180).

Не погоджуючись із вказаним рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, позивач подав до ДПС України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН №9669981/3343212253 від 06.10.2023 (Т.4 а.с. 134-135).

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН №75424/3343212253/2 від 25.10.2023 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (Т.3 а.с. 182).

29.01.2020 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди автозаправного комплексу №01/20, згідно п.1.1 якого Орендодавець зобов`язується надати Орендарю у тимчасове платне користування автозаправний комплекс, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 . Об`єкт складається з 70 квадратних метрів від загальної площі забудови 334,6 кв..м, а також комплекс ПРК 6 шт, загальною площею 757,40 кв.м. та земельну ділянку в користування 0,6087 га (кадастровий номер 7321080900:02:004:0001).

Пунктом 4.1 даного договору визначено, що розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на квартал. Сума орендної плати складає 50000,00 грн за об`єкт за місяць та компенсаційних витрат вартості комунальних послуг, які сплачуються Орендодавцем на підставі рахунків комунальних підприємств або згідно лічильників (Т. 1 а.с. 169 на зв. - 171).

У зв`язку із складанням вказаного договору, складено акт приймупередачі до договору оренди заправного комплексу №01/20 від 29.01.2020 (Т.1 а.с. 169) та акт надання послуг №3584 від 30.09.2022 щодо виконання компенсації експлуатаційних витрат (Т. 1 а.с. 168).

30.09.2022 між сторонами укладено додаткову угоду №1 до договору №01/20 оренди заправного комплексу від 29.01.2020, згідно якої: керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України, у зв`язку із введенням у країні військового стану та інших негативних, економічних факторів, сторони дійшли згоди, що орендар за період з 01.01.2022 по 30.09.2022 здійснює відшкодування комунальних та експлуатаційних платежів у розмірі 126666,67 грн за кожен місяць оренди, вказана сума включає в себе, в тому числі інші платежі, зокрема щодо проведених ремонтних робіт. Загальна сума складає 1140000 грн (Т. 1 а.с. 168 на зв.).

18.03.2022 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" (Підрядник) укладено договір підряду №09/2022.3 за умовами якого Підрядник зобов`язується виконати поточні ремонтні роботи на АЗК, а також зобов`язується передати закінчений перелік робіт на об`єкт Замовнику у встановлений цим Договором термін (строк) (Т. 1 а.с. 160 на зв. - 163).

30.09.2022 ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" складено акт виконання робіт згідно договору №09/2022.3 від 18.03.2022 про виконання робіт та супроводження будівництва об`єкту: "Поточні ремонтні роботи на АЗК" (Т.1 а.с. 160).

На цій підставі, 30.09.2022 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Постачальник) виписано податкову накладну №156 на суму 1140000,00 грн, в т.ч. ПДВ 190000,00 грн (а.с. Т.1 а.с. 178).

Проте, квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, сформованою та відправленою за допомогою "Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС країни, версія 2.3.7.11, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачу було зупинено реєстрацію податкової накладної від 30.09.2022 №156 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товар/послуг 68.2.12-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуг, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D" = 6.0399 %, "Р"=66584.06 (Т. 1 а.с.177).

З метою реєстрації зазначеної вище податкової накладної, позивачем було подано до ГУ ДПС у Чернівецькій області пояснення та додано підтверджуючі документи господарської операції (Т. 1 а.с. 150 на зв.- 150)).

Рішенням Головного управління ДПС у Чернівецькій області №9669979/3343212253 від 06.10.2023 позивачу було відмолено у реєстрації ПН/РК в ЄРПН з підстав ненадання/ частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для огляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (Т. 1 а.с. 177-178).

Не погоджуючись із вказаним рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, позивач подав до ДПС України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН №9669979/3343212253 від 06.10.2023 (Т.4 а.с. 130-131).

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН №75426/3343212253/2 від 25.10.2023 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (Т.1 а.с. 176).

18.03.2020 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди автозаправного комплексу №18/03, згідно п.1.1 якого Орендодавець зобов`язується надати Орендарю у тимчасове платне користування автозаправний комплекс, що знаходяться за адресою: вул.. Головна, с. Тереблече, Глибоцький район, Чернівецька область. Об`єкт складається з 50 квадратних метрів від загальної площі забудови 222,00 кв.м, а також комплекс ПРК 6 шт, загальною площею 350,00 кв.м. та земельну ділянку в користування 0,9801 га (кадастровий номер 7321085400:02:006:0016).

Пунктом 4.1 даного договору визначено, що розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на квартал. Сума орендної плати складає 70000,00 грн за об`єкт за місяць та компенсаційних витрат вартості комунальних послуг, які сплачуються Орендодавцем на підставі рахунків комунальних підприємств або згідно лічильників (Т. 2 а.с. 29 на зв. - 31).

У зв`язку із складанням вказаного договору, складено акт прийомупередачі до договору №18/03 оренди автозаправного комплексу від 18.03.2020 (Т.2 а.с. 31) та акт надання послуг №3585 від 30.09.2022 (Т.2 а.с. 32 на зв.).

30.09.2022 між сторонами укладено додаткову угоду №1 до договору №18/03 оренди автозаправного комплексу від 18.03.2020, згідно якої: керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України, у зв`язку із введенням у країні військового стану та інших негативних, економічних факторів, сторони дійшли згоди, що орендар за період з 01.01.2022 по 30.09.2022 здійснює відшкодування комунальних та експлуатаційних платеіжв у розмірі 126666,67 грн за кожен місяць оренди, вказана сума включає в себе, в тому числі інші платежі, зокрема щодо проведених ремонтних робіт. Загальна сума складає 1140000 грн (а.с. Т. 2 а.с. 32).

11.03.2022 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" (Підрядник) укладено договір підряду №09/2022.5 за умовами якого Підрядник зобов`язується виконати поточні ремонтні роботи на АЗК, а також зобов`язується передати закінчений перелік робіт на об`єкт Замовнику у встановлений цим Договором термін (строк) (Т. 2 а.с. 35 на зв. - 38).

30.09.2022 ТОВ "Будівельна фірма Атлантіс-Буд" складено акт виконання робіт згідно договору №09/2022.5 від 11.03.2022 про виконання робіт та супроводження будівництва об`єкту: "Поточні ремонтні роботи на АЗК" (Т.2 а.с. 38 на зв.).

На цій підставі, 30.09.2022 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Постачальник) виписано податкову накладну №157 на суму 1140000,00 грн, в т.ч. ПДВ 190000,00 грн (а.с. Т.2 а.с. 25).

Проте, квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, сформованою та відправленою за допомогою "Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС країни, версія 2.3.7.11, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачу було зупинено реєстрацію податкової накладної від 30.09.2022 №157 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товар/послуг 68.2.12-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуг, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D" = 6.0399 %, "Р"=119918.96 (Т. 2 а.с.26 на зв. - 27).

З метою реєстрації зазначеної вище податкової накладної, позивачем було подано до ГУ ДПС у Чернівецькій області пояснення та додано підтверджуючі документи господарської операції .

Рішенням Головного управління ДПС у Чернівецькій області №9669982/3343212253 від 06.10.2023 позивачу було відмолено у реєстрації ПН/РК в ЄРПН з підстав ненадання/ частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для огляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (Т. 2 а.с. 26-27).

Не погоджуючись із вказаним рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, позивач подав до ДПС України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН №9669982/3343212253 від 06.10.2023 (Т.4 а.с. 136-137).

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН №75624/3343212253/2 від 26.10.2023 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (Т.2 а.с. 27 на зв. - 28).

Вважаючи протиправними рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних від 30.09.2023 №153, №154, №155, №156 та №157 в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

За приписами абзаців "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затверджено: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Згідно п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165) у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності / невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня

Згідно п. 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Таким чином, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є відповідність: 1) платника податку критеріям ризиковості платника податку; 2) податкової накладної/розрахунку коригування критеріям ризиковості здійснення операції.

Пунктом 10 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до п. 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п. 25 Порядку №1165).

Встановлено, що реєстрація податкових накладних від 30.09.2023 зупинена із посиланням на п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із критеріїв ризиковості операції є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Таким чином зазначені норми законодавства передбачають, що підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є наявність об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено у такій податковій накладній та/або ймовірність уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов`язку, тобто господарська операція має бути реальною, впливати на активи платника податку та породжувати податкові зобов`язання.

Поряд з цим, як зазначалось вище, пунктом 11 Порядку №1165 встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, зокрема, пропозиції щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Тобто, на час формування квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної позивача, податкове законодавство України мітить вимоги до змісту такої квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, які є конкретними та не можуть містити абстрактний характер.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).

Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).

Пунктами 4,5 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно із пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Згідно з пунктами 9,10,11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Таким чином, норми Порядку №520 визначають строк для надання пояснень та копій документів (365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в ПН/РК) і строк для прийняття рішення Комісією (5 днів з дня отримання документів).

Порядок №520 не регламентує питання дій контролюючого органу при отриманні документів, які на його думку, на відміну від думки платника податків, не є достатніми для реєстрації податкової накладної, але при наявності у платника надати ці документи до спливу 365 днів.

Тобто, зміст переліку документів, встановлений пунктом 5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов`язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст.187 ПК України.

При таких обставинах, суд вважає, що контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкової накладної не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний (може включати) перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована.

Відповідно до пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Суд зауважує, що Верховний Суд неодноразово висловлював позицію, що чинними нормативно-правовими актами визначено вичерпний перелік підстав, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Моніторинг відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

При цьому, обсяг документів, які надаються платником податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Указаної позиції притримується Верховний Суд в постановах від 01.02.2023 у справі №140/506/22, від 16.02.2023 у справі №380/7648/22, від 28.06.2022 у справі №380/9411/21.

Як вбачається із матеріалів справи, контролюючим органом направлялось позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному держаному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів; актів приймання-передачі (товарів, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

В додатковій інформації зазначено: платником не надано на розгляд комісії копії первинних документів щодо підтвердження вартості комунальних послуг за які відбувається відшкодування згідно податкових накладних. Надані на розгляд комісії копії первинних документів щодо оплати наданих послуг вже розглядалися в складі попередніх повідомлень щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

Як встановлено з матеріалів справи, після отримання рішень про зупинення реєстрації податкових накладних від 30.09.2022 №153, №154, №155, №156 та №157 в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивачем з метою реєстрації зазначених вище податкових накладних було подано до ГУ ДПС у Чернівецькій області пояснення та матеріали на підтвердження вчинення ним господарської операції з контрагентами.

Зокрема, досліджуючи матеріали справи, судом встановлено, що позивачем на підтвердження господарських операцій по податковій накладній №153 від 30.09.2022 позивачем надано наступні документи: Договір оренди автозаправного комплексу №2 від 14.05.2019; додаткову угоду №1 від 30.12.2021 до договору оренди автозаправного комплексу №2 від 14.05.2019; додаткову угоду №5 від 3.09.2022; акт надання послуг №3585 від 30.09.2022; договір підряду №09/2022.4 від 16.03.2022; платіжну інструкцію №4985 від 31.10.2022; платіжну інструкцію №4736 від 31.08.2022; акт виконаних робіт згідно договору від 30.09.2022; видаткові накладні №615 від 16.08.2022; №712 від 13.09.2022; №713 від 13.09.2022; платіжні інструкції у кількості 3 шт.; договір ТОВ "Енерголайт" №26/3343212253/2 від 03.12.2019; акти прийняття-передавання електричної енергії у кількості 9 шт.; платіжні інструкції оплати електричної енергії у кількості 33 шт.; заява про приєднання АТ "Чернівціобленерго"; договір ТОВ "Бетонний завод "Кубометр" №58/22 від 04.07; акти прийняття-передачі послуг з розподілу електричної енергії у кількості 9 шт.; РЕМ платіжні інструкції; видаткові накладні та товарно-транспортні накладні купівлі бетону у ТОВ «Бетонний завод «Кубометр»; розшифровку до акта №3581; сертифікат серії IV №163191340106 від 14.05.2019; витяг з реєстру прав власності №331752478 від 10.05.202; повідомлення про подання 20-ОПП разом із квитанцією №2.

На підтвердження господарських операцій по податковій накладні №154 від 30.09.2022 позивачем надано наступні документи: договір оренди автозаправного комплексу №25/08/20 від 25.08.2020р.; додаткову угоду №1 від 30.12.2021 до договору оренди автозаправного комплексу №25/08/20 від 25.08.2020; додаткову угоду №3 від 30.09.2022; договір поставки ТОВ «Блек Стіл» №11/18 від 07.08.2018; акт надання послуг №3582 від 30.09.2022; договір підряду №09/2022.2 від 16.03.2022; платіжну інструкції №4575 від 26.07.2022; акт виконаних робіт згідно договору від 30.09.2022; видаткові накладні №615 від 16.08.2022; №712 від 13.09.2022; №713 від 13.09.2022; платіжні інструкції у кількості 3 шт; договір ТОВ «Енерголайт» №26/3343212253/3 від 03.12.2019; акти прийняття-передавання електричної енергії у кількості 9 шт.; платіжні інструкції оплати електричної енергії у кількості - 33 шт.; платіжні інструкції; договір ТОВ «Бетонний завод «Кубометр»; видаткові накладні та товарно-транспортні накладні купівлі бетону у ТОВ «Бетонний завод «Кубометр»; платіжні інструкції оплати бетону у кількості 27 шт.; договір постачання природнього газу для потреб непобутових споживачів від 02.2021; акт приймання-передачі природного газу до договору на постачання природного газу у кількості 7 шт; платіжні інструкції щодо оплати газу; розшифровку до акта №3582; платіжні інструкції у кількості 6 шт. (оплата послуг оренди); про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 24.11.2020; сертифікат серія ІУ №165163411505 від 06.12.2016р.; витяг з реєстру прав власності №47189496 від 09.11.2015; повідомлення про подання 20-ОПП разом із квитанцією №2.

На підтвердження господарських операцій по податковій накладні №155 від 30.09.2022 позивачем надано наступні документи: договір оренди нежитлових приміщень, будівель та споруд №1 від 30.11.2019; додаткову угоду №1 від 30.11.2019; додаткову угоду №1 від 30.09.2022; акт №3583 від 30.09.2022; платіжні інструкції ТОВ «ПП Ойл» у кількості - 9 шт.; договір підряду №09/2022.1 від 02.03.2022; платіжну інструкцію №4560 від 20.07.2022; платіжну інструкцію №4797 від 21.09.2022; акт виконаних робіт згідно договору від 30.09.2022; видаткові накладні №615 від 16.08.2022; №712 від 13.09.2022; №713 від 13.09.2022; акти прийняття-передавання електричної енергії у кількості 9 шт.; платіжні інструкції оплати електричної енергії у кількості - 33 шт.; видаткові накладні та товарно-транспортні накладні купівлі бетону у ТОВ «Бетонний завод «Кубометр»; платіжні інструкції оплати бетону у кількості 27шт.; видаткові накладні та товарно-транспортні накладні від ТОВ «Скорпіон-15» №2022/08/31-1 від 31.08.2022; розшифровку до акта №3583; сертифікат серія ІV №165153281811 від 24.11.2015; витяг з реєстру прав власності №308593634 від 31.08.2022; повідомлення про подання 20-ОПП разом із квитанцією №2.

На підтвердження господарських операцій по податковій накладні №156 від 30.09.2022 позивачем надано наступні документи: договір оренди автозаправного комплексу №01/20 від 29.01.2020; додаткову угоду №1 від 30.12.2021 до договору оренди автозаправного комплексу №01/20 від 29.01.2020; додаткову угоду №2 від 30.09.2022; акт надання послуг 3584 від 30.09.2022; платіжні інструкції ТОВ «ПП Ойл» у кількості - 8 шт.; договір підряду №09/2022.3 від 02.03.2022; платіжну інструкцію №4567 від 31.10.2022; платіжну інструкцію №4457 від 06.06.2022; акт виконаних робіт згідно договору від 30.09.2022; видаткові накладні №615 від 16.08.2022; №712 від 13.09.2022; №713 від 13.09.2022; платіжні інструкції у кількості 3 шт.; договір ТОВ "Енерголайт" №26/3343212253/1 від 30.12.2019; акти прийняття-передавання електричної енергії у кількості 9 шт.; платіжні інструкції оплати електричної енергії у кількості - 33 шт.; видаткові накладні та товарно-транспортні накладні купівлі бетону у ТОВ «Бетонний завод "Кубометр"; платіжні інструкції оплати бетону у кількості 27шт.; розшифровку до акту № 3584; сертифікат серії ІV №163193551358 від 21.12.2019; інформаційну довідку з реєстру прав власності №348359996 від 28.09.2023; витяг з реєстру прав власності №215132377 від 06.07.2020р. (на земельну ділянку); повідомлення про подання 20-ОПП разом із квитанцією №2.

На підтвердження господарських операцій по податковій накладні №157 від 30.09.2022 позивачем надано наступні документи: договір оренди автозаправного комплексу №18/03 від 18.03.2020; додаткову угоду №1 від 30.12.2021 до договору оренди автозаправного комплексу №18/03 від 18.03.2020; додаткову угоду №5 від 30.09.2022; акт надання послуг №3585 від 30.09.2022; договір підряду №09/2022.5 від 11.03.2022; платіжну інструкцію №4883 від 12.10.2022; платіжну інструкцію №4588 від 28.07.2022; акт виконаних робіт згідно договору від 30.09.2022; видаткові накладні №615 від 16.08.2022; №712 від 13.09.2022; №713 від 13.09.2022; платіжні інструкції у кількості 3 шт.; договір ТОВ «Енерголайт» №26/3343212253/1 від 30.12.2019; акти прийняття-передавання електричної енергії у кількості 9 шт.; платіжні інструкції оплати електричної енергії у кількості - 33 шт.; видаткові накладні та товарно-транспортні накладні купівлі бетону у ТОВ «Бетонний завод «Кубометр»; платіжні інструкції оплати бетону у кількості 27шт.; розшифровку до акта № 3585; сертифікат серії ІV №163173562818 від 22.12.2017; витяг з реєстру прав власності №204793405 від 19.03.2020; повідомлення про подання 20-ОПП разом із квитанцією №2; платіжні інструкції ТОВ «ПП Ойл».

За наслідками розгляду поданих позивачем пояснень та матеріалів на підтвердження вчинення господарських операцій, 06.10.2023 відповідачем прийнято оскаржувані рішення про відмову в реєстрації вказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №9669984/3343212253, №9669983/3343212253, №9669981/3343212253, №9669979/3343212253 та №9669982/3343212253.

В якості підстави для прийняття оскаржуваних рішень зазначено: ненадання/ частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для огляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

В обґрунтування відзиву на позовну заяву, відповідач посилався на те, що позивачем до наданих повідомлень не надано всі необхідні первинні документи, в яких міститься інформація щодо проведених господарських операцій (чим порушено п.4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019), а саме: платником не надано на розгляд комісії копії первинних документів щодо підтвердження вартості комунальних послуг за які відбувається відшкодування згідно даних податкових накладних. Надані на розгляд комісії копії первинних документів щодо оплати наданих послуг вже розглядалися в складі попередніх повідомлень щодо ПІК реєстрацію яких зупинено.

Дослідженням матеріалів справи та доданих позивачем до повідомлення первинних документів, суд погоджується із твердження контролюючого органу щодо неможливості встановлення понесених позивачем витрат на комунальні послуги, вартість яких включено до податкових накладних у реєстрації яких податковим органом відмовлено.

Як вбачається із матеріалів справи, 14.05.2019 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди автозаправного комплексу №2, згідно п. 4.1 якого визначено, що розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на квартал. Сума орендної плати складає 50000,00 грн за об`єкт за місяць та компенсаційних витрат вартості комунальних послуг, які сплачуються Орендодавцем на підставі рахунків комунальних підприємств або згідно лічильників.

25.08.2020 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди автозаправного комплексу №25/08/20, згідно п.4.1 якого визначено, що розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на квартал. Сума орендної плати складає 50000,00 грн за об`єкт за місяць та компенсаційних витрат вартості комунальних послуг, які сплачуються Орендодавцем на підставі рахунків комунальних підприємств або згідно лічильників. Сума компенсаційних витрат, які оплачує Орендар за місяць складає 70 % таких витрат.

30.11.2019 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди нежитлових приміщень, будівель та споруд №1. Підпунктом 2.1.7 п. 2.1 розділу 2 вказаного договору, орендар зобов`язується сплачувати у встановлені чинним законодавством України строки платежі за послуги з обслуговування приміщення: податкові платежі, платежі за теплопостачання, електроенергію, та інші платежі, що так чи інакше пов`язані із здійсненням господарської діяльності Орендаря.

29.01.2020 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди автозаправного комплексу №01/20, п.4.1 якого визначено, що розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на квартал. Сума орендної плати складає 50000,00 грн за об`єкт за місяць та компенсаційних витрат вартості комунальних послуг, які сплачуються Орендодавцем на підставі рахунків комунальних підприємств або згідно лічильників.

18.03.2020 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ "ПП Ойл" (Орендар) укладено договір оренди автозаправного комплексу №18/03, відповідно до п.4.1 якого визначено, що розмір орендної плати визначається на підставі акту виконаних робіт, погодженого сторонами, один раз на квартал. Сума орендної плати складає 70000,00 грн за об`єкт за місяць та компенсаційних витрат вартості комунальних послуг, які сплачуються Орендодавцем на підставі рахунків комунальних підприємств або згідно лічильників.

Згідно матеріалів справи, 30.09.2022 між сторонами вказаних договорів оренди укладено до них додаткові угоди, згідно яких: керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України, у зв`язку із введенням у країні військового стану та інших негативних, економічних факторів, сторони дійшли згоди, що орендна плата за 9 місяців 2022 буде складати 126666,67 грн за один місяць оренди, вказана сума включає в себе, в тому числі комунальні платежі та інші платежі. Керуючись положеннями ч. 3 ст. 631 ЦК України, положення Додаткової угоди застосовуються з 01.01.2022 по 30.09.2022.

Судом встановлено, що на виконання зазначених договорів оренди автозаправних комплексів між ТОВ "ПП Ойл" (Замовник) та фізичною особою-підприємцем Поповичем Павлом Івановичем (Виконавцем), зі змінами та доповненнями, складено акти надання послуг №3581, №3582, №3583, №3584, №3585 від 30.09.2022, згідно яких Виконавцем ФОП Поповичем П.І. були виконані роботи по компенсації експлуатаційних витрат на суму 1140000,00 грн.

Отже, із аналізу поданих до матеріалів справи договорів оренди та актів наданих послуг вбачається, що розмір з послуг по компенсації експлуатаційних витрат по кожному із договорів оренди різний, водночас згідно актів наданих послуг експлуатаційні послуги складають один і той же сталий розмір 1140000,00 грн.

Згідно аргументів позивача, викладених в обґрунтування позовної заяви, позивач посилався на те, що суму 1140000,00 грн. складають послуги щодо проведення ремонтних робіт, комунальні послуги та експлуатація орендованого приміщення.

Натомість, позивачем, як податковому органу так і до суду в ході судового розгляду справи, не надано первинних документів, щодо підтвердження вартості саме компенсаційних витрат вартості комунальних послуг за які відбувається відшкодування згідно податкових накладних

З огляду на зазначене та встановлені обставини справи, суд зазначає, що перевіряючи додані до матеріалів справи матеріали визначити конкретну суму понесених позивачем витрат на експлуатаційні послуги, які включено до податкових накладних, у реєстрації яких було відмовлено, являється не можливим.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що надані позивачем контролюючому органу документи, не підтверджують проведення господарських операцій, а тому у контролюючого органу, на думку суду, були наявні правові підстави для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних від 30.09.2022 №153, №154, №155, №156 та №157 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, підсумовуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області про відмову в реєстрації вказаних вище податкових накладних є такими, що прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання їх протиправними та скасування.

З огляду на викладене відсутні підстави і для задоволення похідних вимог про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 30.09.2022 №153, №154, №155, №156 та №157 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання на реєстрацію.

Поряд з цим суд зауважує, що у відповідності до пункту 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, № 303-A, п. 29).

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв`язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що відповідачем доведено відсутність підстав для задоволення заявлених вимог. Натомість доводи позивача не свідчать про законність вчинених ним дій.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною 5 ст. 139 КАС України визначено, що у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області та Державної податкової служби України про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Представник позивача адвокат Оберемок Денис Олександрович (вул. Заньковецької, буд. 4, оф. 3, м. Київ, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №7097/10 від 19.10.2018);

Відповідач 1 Головне управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011);

Відповідач 2 - Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя В.О. Григораш

Дата ухвалення рішення10.04.2024
Оприлюднено12.04.2024
Номер документу118271397
СудочинствоАдміністративне
Сутьскасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії