Рішення
від 10.04.2024 по справі 445/2801/23
БУСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер №445/2801/23

Провадження №2-о/943/82/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2024 року м. Буськ, Львівська область

Буський районний суд Львівської області

в складі:головуючого-судді Журибіда Б. М.

при секретарі Пирка В.М.

за участі заявниці ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Буську в приміщенні суду справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа Управління соціального захисту населення Золочівської районної Державної адміністрації Львівської області про встановлення факту визнання батьківства та внесення змін до актового запису, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулася в суд з означеною заявою, покликаючись на те, що перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , який був зареєстрований 28.08.2009 Яблунівською сільською радою Буського району Львівської області. Чоловік ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, однак з ним тривалий час проживали окремо. ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина ОСОБА_1 , однак біологічним батьком якого є ОСОБА_4 . Факт батьківства останнього відносно дитини підтверджується Висновком спеціаліста, експерта, яким встановлено, що ОСОБА_4 є біологічним батьком ОСОБА_1 з вірогідністю 99,999%. ОСОБА_4 ніс службу в лавах ЗСУ, будучи десантником штурмового відділення. Внаслідок ворожого артилерійського обстрілу, загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 . Встановлення факту необхідно заявниці для оформлення матеріальної допомоги та соціальних виплат для дитини. Просить суд встановити факт батьківства та внести зміни до актового запису про народження дитини, батьком зазначити ОСОБА_4 ..

Заявник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала, просила такі задоволити повністю, розгляд справи проводити за відсутності її представника, дане засідання проводити безе застосування засобів звукозапису, про що подала відповідну письмову заяву.

Представник заінтересованої особи Управління соціального захисту населення Золочівської районної Державної адміністрації Львівської області в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, причин неявки суду не повідомив, клопотань про розгляд справи у їх відсутності, пояснень, інших клопотань, не подав.

Оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без участі представника зацікавленої особи, враховуючи клопотання заявниці, суд у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, вважає за можливе заслухати справу на підставі наявних доказів, без фіксування судового засідання звукозаписувальними технічними засобами.

Заслухавши пояснення позивачки, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із ч.1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У відповідності до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Заявник 28.08.2009 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом Серії НОМЕР_1 від 28.08.2009 року, актовий запис № 2.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (Свідоцтво Серії НОМЕР_2 від 06.12.2019 року, актовий запис № 10)

З показів заявниці, ще за довго до смерті чоловіка ОСОБА_3 , фактично припинила з ним шлюбні відносини, маючи відносини з іншим чоловіком.

ІНФОРМАЦІЯ_2 заявник народила сина ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом Серії НОМЕР_3 , актовий запис № 125. Батьками дитини записані ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

Згідно висновку спеціаліста № 7/2023-мг(п) від 11.10.2023 року з проведеного молекулярно - генетичного дослідження, вірогідність того, що ОСОБА_4 дійсно є біологічним батьком ОСОБА_1 складає не менше 99,9999%.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме сповіщення № 3233 Військової частини, ОСОБА_4 , загинув внаслідок ворожого артилерійського обстрілу біля населеного пункту Урожайне Волновацького району Донецької області.

Факт смерті ОСОБА_4 також підтверджений свідоцтвом Серії НОМЕР_4 від 25.08.2023 року, актовий запис № 278.

Відповідно до ст. 122 СК України, права та обов`язки матері, батька та дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленими статтями 122 (визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають у шлюбі між собою) та статті 125 (визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою) цього Кодексу.

Пленум Верховного Суду України в п. 15постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказав, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

Підставою для визнання батьківства, є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від батька.

Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

З огляду на роз`яснення пункту 9 Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» вбачається, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ст. 212 ЦПК ( 1618-15 ), згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.

У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18) зазначено, що СК України не визначає будь-яких особливостей предмету доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.

Згідно висновку експерта № 7/2023-мг(п) від 11.10.2023 року ОСОБА_4 дійсно є біологічним батьком ОСОБА_1 з вірогідністю не менше 99,9999%.

Крім цього, суд зауважує, що встановлення факту батьківства буде сприяти якнайкращим інтересам малолітньої дитини.

Відповідно до ст. 134 CK України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Згідно з п. 2.13.1 Розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до п. 2.16.4. Розділу II Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 263 ЦПК України обґрунтованим є рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, повинні відповідати дійсності і підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Виходячи із вищенаведеного, після всебічного, повного та об`єктивного дослідження обставин справи, викладені у заяві, обґрунтування вимог знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, доводи є достовірними, обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами та сумніву у суду не викликають. Таким чином, доводи заявника знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.

Суд надає віри показам заявника, викладеним в заяві, вважає доведеним даний факт. Інших обставин, які б спростовували твердження заявника, не знаходить, тому кладе їх в основу рішення.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 13, 247, 258-259, 263, 265, 293-294, 315, 319, 354 ЦПК України, ст.ст. 128, 130, 134 СК України, суд -

ухвалив:

Заяву задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який загинув внаслідок ворожого артилерійського обстрілу ІНФОРМАЦІЯ_3 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Внести зміни до актового запису № 125, що зроблений Буським районним відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Львівській області 14.06.2019 року про народження ОСОБА_1 , зазначити батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, в цей же строк з дня його отримання.

Суддя Б. М. Журибіда

СудБуський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення10.04.2024
Оприлюднено12.04.2024
Номер документу118276700
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —445/2801/23

Рішення від 10.04.2024

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Журибіда Б. М.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Журибіда Б. М.

Ухвала від 25.01.2024

Цивільне

Золочівський районний суд Львівської області

Бакаїм М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні