ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.04.2024 Справа № 917/855/23
м.Полтава
Господарський суд Полтавської області у складі судді Паламарчука В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Е-Тендер", вул. Дегтярівська, 21 -А, м.Київ, 04119
до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЙС ФІШ", вул. Миру, 12, офіс 102, м.Полтава, Полтавська область, 38034
про стягнення 249 795,00грн
Встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Е-Тендер" звернулось до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою (вхід. №923/23 від 25.05.2023) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "АЙС ФІШ" 249 795,00грн заборгованості за Договором приєднання, з яких: 229 950,00грн - сума основного боргу та 19 845,00грн - пені.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов Договору приєднання, укладеного шляхом реєстрації відповідача на електронному майданчику "E-TENDER" в частині неоплати наданих послуг.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 02.06.2023 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк та спосіб усунення недоліків позовної заяви.
16.06.2023 від позивача надійшла заява (вхід. №7581) з доказами усунення недоліків даної позовної заяви.
Ухвалою від 22.06.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Цією ж ухвалою суд встановив процесуальні строки: відповідачу для подання відзиву на позов - не пізніше 15 днів з дня вручення ухвали, та для подання заперечень до 5 днів з дати отримання від позивача відповіді на відзив; позивачу для подання відповіді на відзив - 5 днів з моменту отримання відзиву.
Копія ухвали від 22.06.2023, що була надіслана відповідачу по справі повернулись до суду із відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою".
Ухвала Господарського суду Полтавської області була двічі направлена відповідачу за адресою, зазначеною у позовній заяві - вул. Миру, 12, офіс 102, м.Полтава, Полтавська область, 38034, що співпадає з його місцезнаходженням за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває (ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України).
За змістом ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно ст. 232 Господарського процесуального кодексу України судовим рішенням є, зокрема, ухвали.
Отже, відповідно до ч. 7 ст.120, ст. 242 Господарського процесуального кодексу України ухвала суду вважається врученою відповідачу.
Окрім того, ухвала Господарського суду Полтавської області по даній справі розміщена в Єдиному Державному реєстрі судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua/Review/111707995).
Відповідач відзив на позов не надав.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч. 4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, суд встановив наступне.
24.02.2023 року в електронній торговій системі "Прозорро. Продажі" (далі - "ЕТС") відбувся електронний аукціон №ВSЕ001-UА-20230214-75365 (далі - Аукціон) щодо права використання водних біоресурсів Кременчуцького водосховища. Організатором Аукціону було Державне агентство меліорації та рибного господарства України.
Аукціон №ВSЕ001-UА-20230214-75365 було проведено у відповідності до вимог Порядку реалізації експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів (далі - Порядок), який визначає механізм реалізації експериментального проекту із запровадження процедури продажу на аукціоні шляхом проведення електронних торгів права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), що укладаються для реалізації лімітів спеціального використання водних біоресурсів, прогнозів допустимого вилову, водних біоресурсів, стосовно яких у зв`язку з особливостями їх просторового розподіл або через технічні можливості промислу у рибогосподарському водному об`єкті (його частині) не може бути досягнутий рівень їх добування (вилову), який загрожує стану запасів таких водних біоресурсів (далі - договір) (п. 1 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1479. (далі - Порядок).
Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту із запровадження процедури продажу на аукціоні шляхом проведення електронних торгів права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), що укладаються для реалізації лімітів спеціального використання водних біоресурсів, прогнозів допустимого вилову, водних біоресурсів, стосовно яких у зв`язку з особливостями їх просторового розподілу або через технічні можливості промислу у рибогосподарському водному об`єкті (його частині) не може бути досягнутий рівень їх добування (вилову), який загрожує стану запасів таких водних біоресурсів (далі - договір). (п. 1 Порядку).
Пунктом 26 Порядку визначено, що інформація про результати аукціону розміщується на офіційному веб-сайті організатора.
Пунктом 3 та 4 Порядку встановлено, що електронна торгова система забезпечує можливість створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією і документами в електронній формі, необхідними для проведення аукціону, за допомогою інформаційних, інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікацій. Оператор електронного майданчика забезпечує технічну можливість доступу організатору, заявнику та учасникам до електронної торгової системи.
Адміністратором системи електронних торгів з продажу права на укладення договорів (далі - адміністратор), у відповідності до п.2 Порядку, є державне підприємство "ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ", що відповідно до безоплатно укладеного з організатором аукціону договору забезпечує функціонування електронної торгової системи.
Оператор електронного майданчика (далі - оператор) - юридична особа, що має право використовувати електронний майданчик та діє відповідно до договору про використання електронної торгової системи, укладеного з адміністратором.
Реєстраційний внесок за участь в аукціоні визначається у такому розмірі: у разі коли стартова ціна лота становить менше ніж 20 тис. гривень, - один неоподатковуваний мінімум доходів громадян; у разі коли стартова ціна лота становить від 20 до 50 тис. гривень, - сім неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; у разі коли стартова ціна лота становить від 50 до 200 тис. гривень, - 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; у разі коли стартова ціна лота становить від 200 тис. гривень до 1 млн. гривень, - 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; у разі коли стартова ціна лота становить більше ніж 1 млн. гривень, - 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Поданий учасником реєстраційний внесок не повертається. (п. 11 Порядку ).
Після оприлюднення оголошення заявники сплачують гарантійний внесок, реєстраційний внесок на банківський рахунок оператора та подають заявку про участь в аукціоні через свій особистий кабінет в електронній торговій системі для реєстрації як учасника.
Заявка про участь в аукціоні повинна містити закриту цінову пропозицію. Заявка подається заявником через особистий кабінет в електронній формі разом з такими документами: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - резидентів; документ про реєстрацію у державі місцезнаходження заявника (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчений згідно із законодавством держави його видачі, перекладений державною мовою, - для юридичних осіб - нерезидентів; документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску та реєстраційного внеску. (п. 12 Порядку)
Переможцем вважається учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за виставлений лот, у разі відмови такого учасника від підписання протоколу за результатами проведення аукціону або договору за результатами його проведення - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією, а у разі, коли учасники подали пропозиції з однаковим розміром ціни, - учасник, який подав свою пропозицію раніше, ніж інші учасники, з аналогічним розміром ціни за умови, якщо такими учасниками був зроблений щонайменше один крок аукціону або було подано закриту цінову пропозицію, яка перевищує стартову ціну лота не менше ніж на один мінімальний крок аукціону (п. 15 Порядку).
За результатами проведення Аукціону, його переможцем стало Товариство з обмеженою відповідальністю "АЙС ФІШ" (відповідач по справі), яким було запропоновано найвищу цінову пропозицію по вартості Лоту, в розмірі 5 001 000,00грн без ПДВ. Даний факт підтверджується Протоколом електронного аукціону №ВSЕ001-UА-20230214-75365 від 24.02.2023.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЙС ФІШ" (відповідач по справі) взяло участь в Аукціоні через електронний майданчик Позивача E-tender.
У відповідності до вимог п. 6, п. 12, п. 13 Порядку, між ТОВ "Е-Тендер" та ТОВ "АЙС ФІШ" було укладено відповідний Договір приєднання (далі "Договір приєднання") шляхом реєстрації Відповідача на електронному майданчику "e-tender".
Цей Договір є договором приєднання в розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України, який може бути укладений лише шляхом приєднання Користувача до всіх його умов в цілому, що підтверджується виконанням умов, зазначених в п. 1.3. Договору, після чого Договір вважається укладеним в розумінні ст. 641 Цивільного кодексу України та рівносильним укладеному в письмовій формі, в розумінні ст. 207 Цивільного кодексу України.
ТОВ "Е-Тендер" належить електронний майданчик "e-tender" (онлайн-сервіс) (далі - електронний майданчик), доступ до якого здійснюється через мережу Інтернет за веб-адресою: https://auction.e-tender.ua, який є авторизованим електронним торговельним майданчиком та підключений до електронної торгової системи Prozorro.Продажі (далі - ЕТС). (п. 1.2. Договору приєднання).
Для участі у відповідному електронному аукціоні (далі - Аукціон), що проводиться в ЕТС, Користувач здійснює реєстрацію своєї цінової пропозиції (заяви на участь) на такий Аукціон через електронний майданчик шляхом заповнення ідентифікаційної інформації, сплачує гарантійний внесок, реєстраційний внесок (якщо передбачено умовами Аукціону) та надає електронні копії документів (якщо передбачено умовами Аукціону) (п. 1.3. Договору приєднання).
Відповідачем на виконання умов Договору приєднання було перераховано на рахунок позивача реєстраційний внесок у розмірі 340,00грн та гарантійний внесок у розмірі 20 100,00 грн (платіжна інструкція №11 від 23.02.2023).
Здійснюючи реєстрацію цінової пропозиції (заяви на участь) на Аукціон на електронному майданчику, Користувач підтверджує безумовне погодження з усіма умовами цього Договору. Користувач не може запропонувати свої та/або змінювати умови цього Договору (п. 1.4. Договору приєднання).
Договір набирає чинності з моменту виконання Користувачем п. 1.3. Договору та діє до повного виконання Користувачем, якого визнано переможцем обов`язків, що передбачені умовами відповідного Аукціону або нормативно-правовими актами, які регулюють порядок проведення Аукціону (п. 1.5. Договору приєднання).
За умовами Договору приєднання, подаючи заяву на участь у відповідному Аукціоні (цінову пропозицію), що проводиться в ЕТС, Користувач підтверджує, що він ознайомлений з положеннями та вимогами Регламенту роботи ЕТС та нормативно-правових актів, які регулюють порядок проведення відповідного Аукціону в ЕТС, погоджується та визнає їх у повному обсязі, приймає на себе права та обов`язки, які встановлені для Учасника відповідного Аукціону (п. 2.3. Договору приєднання).
Ціна Послуг по Договору складається з загальної суми винагороди Товариства, отриманої по Договору. Розмір винагороди Товариства встановлюється відповідно до Регламенту роботи ЕТС та нормативно-правових актів, що регулюють порядок проведення відповідного Аукціону та розміщені на сайті Товариства в розділі "Тарифи" (п. 4.1. Договору приєднання).
Право товариства на отримання винагороди виникає після визнання Користувача переможцем Аукціону та настання відповідної події згідно Регламенту роботи ЕТС та нормативно-правових актів, що регулюють порядок організації та проведення Аукціонів. (п. 4.2. Договору приєднання).
Розмір винагороди Товариства вказується в протоколі електронного аукціону, згідно якого користувача, визнано переможцем Аукціону. Розмір винагороди утримується Товариством з гарантійного внеску Користувача після підписання протоколу електронного аукціону. У випадку, якщо винагорода Товариства становить суму більшу ніж сума гарантійного внеску Користувача, останній зобов`язаний здійснити доплату відповідної різниці до повної суми винагороди Товариства, до моменту підписання договору за результатами проведення Аукціону в ЕТС. У випадку, коли відповідним Регламентом або нормативно-правовим актом передбачений порядок стягнення винагороди не із суми гарантійного внеску, Користувач, якого визнано переможцем Аукціону зобов`язаний сплатити винагороду протягом 3 (трьох) робочих днів з дня настання відповідної події, про яку зазначено в п. 4.2. Договору або з моменту виставлення Товариством відповідного рахунка. За домовленістю Сторін, оплата винагороди Товариства може здійснюватися Користувачем в формі сто відсоткової оплати окремим платежем, на підставі виставленого Товариством рахунка (п. 4.3. Договору приєднання).
Сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов даного Договору у відповідності до цього Договору, Регламенту роботи ЕТС та чинного законодавства України (п. 5.1. Договору приєднання).
Оператор, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, не пізніше трьох робочих днів з моменту опублікування в електронній торговій системі договору вираховує із суми гарантійного внеску, сплаченого переможцем аукціону, плату за участь (винагороду) оператора у розмірі, що становить 5 відсотків ціни реалізації лота (з урахуванням податку на додану вартість).
Оператор, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, перераховує не пізніше трьох робочих днів з моменту опублікування договору в електронній торговій системі на рахунок переможця аукціону залишок гарантійного внеску (за наявності такого залишку), за вирахуванням плати за участь (винагороди) оператора, визначеної в абзаці першому цього пункту.
07.03.2023 за результатами проведеного Аукціону між організатором та переможцем Аукціону було укладено Договір КР6mах на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах). Договір було опубліковано в ЕТС 10 березня 2023 року, ціна якого становить 5 001 000,00 грн.
Укладення договору між організатором та переможцем аукціону свідчить про повне виконання операторами електронних майданчиків переможця та організатора всіх зобов`язань визначених Порядком, Договором приєднання, Регламентом роботи ЕТС, Договором про використання електронної торгової системи.
Згідно з п. 20 Порядку оператор, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, не пізніше трьох робочих днів з моменту опублікування в електронній торговій системі договору вираховує із суми гарантійного внеску, сплаченого переможцем аукціону, плату за участь (винагороду) оператора у розмірі, що становить 5 відсотків ціни реалізації лота (з урахуванням податку на додану вартість).
Оператор, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, перераховує не пізніше трьох робочих днів з моменту опублікування договору в електронній торговій системі на рахунок переможця аукціону залишок гарантійного внеску (за наявності такого залишку), за вирахуванням плати за участь (винагороди) оператора, визначеної в абзаці першому цього пункту.
У разі коли сума плати за участь (винагороди) оператора перевищує розмір гарантійного внеску, переможець зобов`язаний провести повний розрахунок з оператором (здійснити доплату) після формування протоколу за результатами аукціону, але до моменту опублікування договору відповідного лота в електронній торговій системі.
Згідно умов Порядку, підставою для отримання Оператором плати за участь (винагороди) є протокол про результати електронного аукціону, в якому зазначається розмір плати за участь (винагорода) оператора, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію.
Протоколом електронного аукціону №BSE001-UA-20230214-75365 від 24.02.2023 визначено суму, яка підлягає перерахуванню переможцем оператору, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію: 229 950,00 грн.
Згідно з Протоколом ціна реалізації Лоту становить 5 001 000,00 грн., з ПДВ
Винагорода оператора, визначена п. 20 Порядку, становить 5% від ціни реалізації Лоту (з урахуванням ПДВ). Таким чином, 5% від 5 001 000,00 грн. дорівнює 250 050,00 грн.
У відповідності до п. 20 Порядку винагорода оператора вираховується із суми гарантійного внеску. У разі коли сума плати за участь (винагороди) оператора перевищує розмір гарантійного внеску, переможець зобов`язаний провести повний розрахунок з оператором (здійснити доплату) після формування протоколу за результатами аукціону, але до моменту опублікування договору відповідного лота в електронній торговій системі.
Розмір гарантійного внеску, який було сплачено Відповідачем становить 20 100,00 грн. Отже, сума, яка підлягала перерахуванню Відповідачем на користь Позивача 229 950,00 грн.
За твердженням позивача, відповідач зобов`язаний був здійснити повний розрахунок з ТОВ "Е-Тендер" до моменту опублікування Договору КР6mах на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) в ЕТС, тобто до 18 год. 21 хв. 10 березня 2023 року.
Однак, відповідачем не було в повному обсязі здійснено розрахунок з оператором електронного майданчика за надані Послуги.
Відповідно до п. 5.5. Договору приєднання, в разі несвоєчасної оплати (доплати) суми винагороди або плати за участь за надані Послуги, Користувач на вимогу Товариства зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за весь час прострочення.
28.03.2023 позивачем було направлено на адресу відповідача претензію, згідно якої вимагав від ТОВ "АЙС ФІШ" протягом 3-х робочих днів з моменту отримання претензії підписати Акт звірки взаєморозрахунків та протягом п`яти робочих днів з моменту отримання претензії, погасити заборгованість перед ТОВ «Е-Тендер» на суму 229 950,00 грн.
Однак, вказана претензія була залишена відповідачем без реагування, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Так позивач прохає суд стягнути з відповідача 229 950,00грн основного боргу та 19 845,00грн пені нарахованої за неналежне виконання умов Договору приєднання за період з 10.03.2023 по 11.05.2023.
При прийнятті рішення суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з абз. 2 п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. (ч. 1 ст. 173 ГК України)
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. (ч. 1 ст. 634 ЦК України).
Для участі у відповідному електронному аукціоні (далі - Аукціон), що проводиться в ЕТС, Користувач здійснює реєстрацію своєї цінової пропозиції (заяви на участь) на такий Аукціон через електронний майданчик шляхом заповнення ідентифікаційної інформації, сплачує гарантійний внесок, реєстраційний внесок (якщо передбачено умовами Аукціону) та надає електронні копії документів (якщо передбачено умовами Аукціону). (п. 1.3. Договору приєднання).
Здійснюючи реєстрацію цінової пропозиції (заяви на участь) на Аукціон на електронному майданчику, Користувач підтверджує безумовне погодження з усіма умовами цього Договору. Користувач не може запропонувати свої та/або змінювати умови цього Договору. (п. 1.4. Договору приєднання).
Як встановлено судом, відповідач став переможцем Аукціону, відповідно, ним виконано вимоги п.1.3. Договору приєднання, чим підтверджено, відповідно до п. 1.3. Договору приєднання, погодження з усіма умовами цього Договору.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. (ст. 525 ЦК України).
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. (ч. 1 ст. 526 ЦК України).
Відповідно до п. 20 Порядку реалізації експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1479, Оператор, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, не пізніше трьох робочих днів з моменту опублікування в електронній торговій системі договору вираховує із суми гарантійного внеску, сплаченого переможцем аукціону, плату за участь (винагороду) оператора у розмірі, що становить 5 відсотків ціни реалізації лота (з урахуванням податку на додану вартість).
Оператор, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, перераховує не пізніше трьох робочих днів з моменту опублікування договору в електронній торговій системі на рахунок переможця аукціону залишок гарантійного внеску (за наявності такого залишку), за вирахуванням плати за участь (винагороди) оператора, визначеної в абзаці першому цього пункту.
У разі коли сума плати за участь (винагороди) оператора перевищує розмір гарантійного внеску, переможець зобов`язаний провести повний розрахунок з оператором (здійснити доплату) після формування протоколу за результатами аукціону, але до моменту опублікування договору відповідного лота в електронній торговій системі.
У протоколі проведеного Аукціону зазначено, що розмір гарантійного внеску становить 20 100,00грн, тобто винагорода Товариства становить більшу суму, ніж сума гарантійного внеску Користувача.
З матеріалів справи вбачається, що 07.03.2023 за результатами проведеного Аукціону, Державне агентство меліорації та рибного господарства та ТОВ "АЙС ФІШ" підписали Договір КР6max про право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах).
Водночас, у п. 4.3. Договору приєднання передбачено, що розмір винагороди Товариства вказується в протоколі електронного аукціону, згідно якого користувача визнано переможцем Аукціону.
Згідно протоколу електронного аукціону №BSE001-UA-20230214-75365 визначено, що винагорода оператора, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію становить 250 050,00грн, сума, яка підлягає перерахуванню (переможцем) оператору становить 229 950,00грн.
Тобто, винагорода оператора прямо встановлена у Протоколі електронного аукціону №BSE001-UA-20230214-75365 від 24.02.2023.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення 229 950,00грн, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Стаття 611 ЦК України передбачає, що у разі порушення зобов`язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до положень ст. 549 ЦК України - неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п. 5.5. Договору приєднання, в разі несвоєчасної оплати (доплати) суми винагороди або плати за участь за надані Послуги, Користувач на вимогу Товариства зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за весь час прострочення.
Позивачем на підставі п.5.5. нараховано та заявлено до стягнення 19 845,00грн пені.
Відповідно до п. 20 Порядку реалізації експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1479 (далі - Порядок), у разі коли сума плати за участь (винагороди) оператора перевищує розмір гарантійного внеску, переможець зобов`язаний провести повний розрахунок з оператором (здійснити доплату) після формування протоколу за результатами аукціону, але до моменту опублікування договору відповідного лота в електронній торговій системі.
Дослідивши розрахунок пені, наданий позивачем, суд встановив, що останній здійснює нарахування за період 10.03.2023 по 11.05.2023.
Як стверджує сам позивач, повний розрахунок відповідачем повинен бути здійснений до моменту опублікування Договору КР6max про право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) в ЕТС, тобто до 18 год 21хв 10 березня 2023.
Згідно з ст.253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
З урахуванням викладеного, прострочення відповідачем свого обов`язку щодо оплати виникло з 11.03.2023 року.
Здійснивши перерахунок розрахунку пені, з урахуванням вірного періоду початку нарахування - з 11.03.2023 (перший день прострочення зобов`язання) по 11.05.2023 (визначений позивачем кінцевий період нарахування), суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення 19 530,00 грн - пені. В частині стягнення 315,00грн пені - відмовити.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до ст. 129 ГПК України судові витрати щодо сплати судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АЙС ФІШ" (вул. Миру, буд. 12, офіс 102, м.Полтава, Полтавська область, 38034; код ЄДРПОУ 45152637) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Е-Тендер" (вул. Дегтярівська, 21, літ. "А", м.Київ, 04119; код ЄДРПОУ 39484263) 229 950,00грн - основного боргу, 19 530,00грн. - пені, а також 3 742,20 грн - судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 Господарського процесуального кодексу України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Паламарчук В.В.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2024 |
Оприлюднено | 15.04.2024 |
Номер документу | 118293654 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань інші договори |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Паламарчук В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні