Ухвала
від 10.04.2024 по справі 686/9899/24
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/9899/24

Провадження № 6/686/247/24

У Х В А Л А

10 квітня 2024 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний Хмельницької області суд в складі:

головуючого судді - Заворотної О.Л.,

секретаря судового засідання - Сікори Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому подання Головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Цімілецької О.Б. про тимчасове обмеження у праві виїзду боржника за межі України,

встановив:

Головний державний виконавець Першого відділу державної виконавчої служби у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Цімілецька О.Б. звернулася до суду із поданням, погодженим з начальником Першого відділу державної виконавчої служби у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Загребельським О.П., про тимчасове обмеження у праві виїзду боржника за межі України, у зв`язку з ухиленням боржника від виконаннярішення суду.

Подання мотивовано тим, що на примусовому виконанні в Першому відділу державної виконавчої служби у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження № 73167889, відкрите на підставі наказу № 924/700/23 виданого Господарським судом Хмельницької області 06.10.2023 про стягнення з ТзОВ «Амбрелла ААА+», на користь ОСББ «Незалежності-19» 6552,31 грн. заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території, 478, 42 інфляційних, 117, 94 грн. річних, 1641,76 грн. судового збору та 1116 грн. адвокатських витрат.

30.10.2023 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.

Згідно Інформації від з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за боржником не зареєстровано нерухомого майна. На майно боржника накладено арешти на все рухоме і нерухоме майно, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта та витягу про реєстрацію в державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Згідно відповідей МВС щодо зареєстрованих за боржником транспортних засобів - в МВС відсутні дані про зареєстровані за боржником транспортні засоби. Згідно відповіді ТСЦ МВС № 6481 за боржником зареєстрованих транспортних засобів не виявлено. Згідно перевірки dzk.qov.ua за боржником не зареєстровані будь-які земельні ділянки. Згідно відповіді ГУ Держгеокадастр у Хмельницькій області земельних ділянок за боржником на території Хмельницької області не виявлено. Згідно відповіді Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці за боржником не зареєстровані великомонтажні та інші технологічні транспортні засоби, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування. Згідно відповіді ГУ Держспоживслужи в Хмельницькій області тракторів та сільськогосподарської техніки за боржником не зареєстровано. Згідно відповіді ГУ ДПС у Хмельницькій області щодо ТОВ «Амбрелла ААА+» декларації про доходи, баланс та інші документи фінансової звітності за 2022 та перший, другий, третій квартали 2023 відсутні, відсутні зареєстровані реєстратори розрахункових операцій та книги обліку розрахункових операцій.

Згідно відповіді Державної фіскальної служби України про наявні рахунки у боржників - юридичних осіб та/або фізичних осіб - підприємців, а також рахунки, відкриті боржником - юридичною особою через свої відокремлені підрозділи - - інформація про номери рахунків, відкриті у банках та інших фінансових установах боржниками - юридичними особами та/або фізичними особами - підприємцями, до ДФС не надходила. 30.10.2023 винесено постанову про арешт коштів боржника. Згідно відповідей банків постанову повернуто без виконання (відсутність рахунків/клієнта).

15.12.2023, 12.01.2024 керівнику ТОВ Амбрелла ААА+» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 були надіслані вимоги/виклики державного виконавця з`явитися до державного виконавця щодо пояснення за фактом невиконання вимог виконавчого документа та про надання інформації про майно на яке може бути звернення стягнення. Керівник ТОВ «Амбрелла ААА+» - Булоус С.С. на вимоги/виклики державного виконавця не з`являвся, про причини неявки не повідомляв.

05.03.2024 державним виконавцем було здійснено виїзд за адресою: м. Хмельницький, вул. Юхима Сіцінського, 49. Представників ТОВ «Амбрелла ААА+» за даною адресою виявлено не було, про що державним виконавцем складено акт, у зв`язку з чим державний виконавець просить обмежити боржника у праві виїзду за межі України без вилучення паспортного документа до виконання ним своїх зобов`язань за рішеннями суду.

Відповідно до ч. 4 ст. 441 ЦПК України суд негайно розглядає подання без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного (приватного) виконавця.

В судове засідання державний виконавець не з`явилася, про день та час слухання справи повідомлена в установленому законом порядку, подала клопотання про розгляд справи за її відустності.

Дослідивши матеріали подання, суд приходить до висновку, що дане подання задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до статті 33Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишити територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Згідно зі статтею 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,(далі - Конвенція), кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною. На здійснення цих прав не може бути встановлено жодних обмежень, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров`я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.

Також статтею 12 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права передбачено, що кожна людина має право покидати будь-яку країну, включаючи свою власну. Згадані права не можуть бути об`єктом жодних обмежень, крім тих, які передбачено законом, які є необхідними для охорони державної безпеки, громадського порядку, здоров`я чи моральності населення або прав і свобод інших і є сумісними з іншими правами, визначеними в цьому пакті.

У справі «Гочев проти Болгарії», (рішення від 26.11.2009 року), Європейський суд з прав людини сформулював загальні стандарти щодо права на свободу пересування, зазначивши, що таке обмеження має відповідати одразу трьом критеріям: по-перше, має ґрунтуватися на законі, по-друге, переслідувати одну з легітимних цілей, передбачених у ч. 3 ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції, і по-третє, знаходитися в справедливому балансі між правами людини та публічним інтересом (тобто бути пропорційним меті його застосування). При цьому при вирішенні питання про пропорційність обмеження даного права з метою стягнення неоплачених боргів слід пам`ятати, що таке обмеження може бути виправдано лише тоді, коли воно дійсно сприятиме погашенню заборгованості.

У законодавстві України зазначені правовідносини регулюються статтею 313 ЦК України, відповідно до якої фізична особа має право на свободу пересування. Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Фізична особа може бути обмежена у здійсненні права на пересування лише у випадках, встановлених законом.

Це право віднесено у ЦК України до особистих немайнових прав фізичної особи, а саме до особистих немайнових прав, що забезпечують природне існування фізичної особи.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в`їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, порядок вирішення спорів у цій сфері регулюються Законом України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» №3857-XII.

Відповідно до вимог ст.18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Згідно з ч. 1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 19 частини 2 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, виконавець зобов`язаний звертатися до суду, за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи за межі України до виконання зобов`язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів.

Звертаючись до суду з відповідним поданням виконавець зазначав, що ОСОБА_1 свідомо ухиляється від виконання судового рішення, зокрема, його добровільно не виконує.

Відповідно до ст.441 ЦПК України суд може постановити ухвалу про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи, яка є боржником за невиконаним нею судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), якщо така особа ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на неї відповідним рішенням, на строк до виконання зобов`язань за рішенням, що виконується у виконавчому провадженні.

Ухвала про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути постановлена судом за місцем виконання відповідного рішення за поданням державного або приватного виконавця. Суд негайно розглядає таке подання без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного (приватного) виконавця.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду за кордон і в`їзду в Україну громадян України» громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, в разі якщо він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням - до виконання зобов`язань.

Враховуючи, що відповідно до ст.441ЦПК України подання розглядається судом негайно, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб, за участю державного (приватного) виконавця, то саме на останнього покладається тягар доказування факту ухилення боржника від виконання судового рішення.

В ході судового розгляду встановлено, що 30.10.2023 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження.

Оскільки, боржником в самостійному порядку рішення суду виконано не було та не оскаржено у встановленому законом порядку, державним виконавцем у відповідності до вимог статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» було розпочате його примусове виконання.

Згідно Інформації від з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за боржником не зареєстровано нерухомого майна. На майно боржника накладено арешти на все рухоме і нерухоме майно, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта та витягу про реєстрацію в державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Згідно відповідей МВС щодо зареєстрованих за боржником транспортних засобів - в МВС відсутні дані про зареєстровані за боржником транспортні засоби. Згідно відповіді ТСЦ МВС № 6481 за боржником зареєстрованих транспортних засобів не виявлено. Згідно перевірки dzk.qov.ua за боржником не зареєстровані будь-які земельні ділянки. Згідно відповіді ГУ Держгеокадастр у Хмельницькій області земельних ділянок за боржником на території Хмельницької області не виявлено. Згідно відповіді Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці за боржником не зареєстровані великомонтажні та інші технологічні транспортні засоби, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування. Згідно відповіді ГУ Держспоживслужи в Хмельницькій області тракторів та сільськогосподарської техніки за боржником не зареєстровано. Згідно відповіді ГУ ДПС у Хмельницькій області щодо ТОВ «Амбрелла ААА+» декларації про доходи, баланс та інші документи фінансової звітності за 2022 та перший, другий, третій квартали 2023 відсутні, відсутні зареєстровані реєстратори розрахункових операцій та книги обліку розрахункових операцій.

Згідно відповіді Державної фіскальної служби України про наявні рахунки у боржників - юридичних осіб та/або фізичних осіб - підприємців, а також рахунки, відкриті боржником - юридичною особою через свої відокремлені підрозділи - - інформація про номери рахунків, відкриті у банках та інших фінансових установах боржниками - юридичними особами та/або фізичними особами - підприємцями, до ДФС не надходила. 30.10.2023 винесено постанову про арешт коштів боржника. Згідно відповідей банків постанову повернуто без виконання (відсутність рахунків/клієнта).

15.12.2023, 12.01.2024 керівнику ТОВ Амбрелла ААА+» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 були надіслані вимоги/виклики державного виконавця з`явитися до державного виконавця щодо пояснення за фактом невиконання вимог виконавчого документа та про надання інформації про майно на яке може бути звернення стягнення, вказані вимоги повернені без вручення.

05.03.2024 державним виконавцем було здійснено виїзд за адресою: м. Хмельницький, вул. Юхима Сіцінського, 49. Представників ТОВ «Амбрелла ААА+» за даною адресою виявлено не було, про що державним виконавцем складено акт.

Необхідною умовою для встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника фізичної особи за межі України є наявність встановленого факту про те, що боржнику відомо про рішення, яким на нього покладені відповідні зобов`язання, примусове виконання якого здійснюється державною виконавчою службою.

Факт ухилення боржника від виконання рішення має підтверджуватись сукупністю доказів, які державний виконавець зазначає у поданні.

Під ухиленням від виконання зобов`язань, покладених на боржника рішенням, слід розуміти як пряму відмову від виконання рішення (будь-які свідомі діяння (дії або бездіяльність) боржника, спрямовані на невиконання відповідного обов`язку у виконавчому провадженні, коли виконати цей обов`язок у нього є всі реальні можливості (наприклад, наявність майна, грошових коштів тощо) і цьому не заважають будь-які не залежні від нього об`єктивні обставини (непереборної сили, події тощо), так і інші винні дії, які свідчать про те, що боржник ухиляється від виконання зобов`язань, зокрема: утримання від вчинення дій, які унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення; ненадання у строк, встановлений виконавцем, достовірних відомостей про свої доходи та майно, у тому числі про майно, яким він володіє спільно з іншими особами, про рахунки у банках чи інших фінансових установах; несвоєчасна явка за викликом виконавця, неповідомлення виконавцю про майно, що перебуває в заставі або в інших осіб, а також про кошти та майно, належні боржникові від інших осіб.

Судом встановлено, що відомості про отримання боржником викликів державного виконавця відсутні. Проте наявність лише самої заборгованості за рішенням суду не є свідченням умисного ухилення боржника від виконання рішення суду.

Суду не надано та в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 має намір виїхати за кордон, а насамперед, з метою невиконання зобов`язання, та не зазначено, які саме дії буде неможливо вчинити державному виконавцю при виїзді останнього за кордон.

З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що необхідність застосування по відношенню до боржника обмеження у праві виїзду за межі України не доведена, так-як відсутні докази зміни, або наміру змінити постійне місце проживання.

У зв`язку з цим суд приходить до висновку про відсутність достатніх законних підстав для задоволення подання головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Цімілецької О.Б. про тимчасове обмеження у праві виїзду боржника за межі України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України», ст. 441 ЦПК України, суд -

постановив:

Відмовити в задоволенні подання Головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Цімілецької О.Б. про тимчасове обмеження у праві виїзду боржника ОСОБА_1 за межі України.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Дата складення повного тексту ухвали: 10.04.2024.

Суддя:

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення10.04.2024
Оприлюднено15.04.2024
Номер документу118294899
СудочинствоЦивільне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)

Судовий реєстр по справі —686/9899/24

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Заворотна О. Л.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Заворотна О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні