Справа № 761/4636/24
Провадження № 2/761/5523/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого: судді - Притули Н.Г.
при секретарі: Габунії М.Г.,
за участі:
представників позивача: Харченка Д.С. , Лозової Н.В. ,
відповідача: ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві питання про прийняття зустрічної позовної заяви ОСОБА_3 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Покрова» про зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Шевченківського районного суду м. Києва перебуває цивільна справа №761/19425/23 за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Покрова» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 14.06.2023 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.
05.02.2024 року на адресу суду надійшла зустрічна позовна заява в якому ОСОБА_4 просить зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Покрова» надати документи щодо діяльності ОСББ.
ОСОБА_3 в судовому засіданні просив прийняти зустрічну позовну заяву до спільного розгляду з первісною.
Представники ОСББ «Покрова» в судовому засіданні заперечували щодо прийняття зустрічної позовної заяви.
Вирішуючи питання при прийнятті зустрічної позовної заяви, суд враховує наступне.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 49 ЦПК України визначено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 43 цього Кодексу, відповідач має право подати зустрічний позов у строки, встановлені цим Кодексом.
Статтею 193 ЦПК України визначено, що відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Як вбачається з вимог зустрічного позову, ОСОБА_3 просить зобов`язати ОСББ «Покрова» надати йому документи, які стосуються діяльності ОСББ «Покрова».
Стаття 19 ЦПК України визначає, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Стаття 20 ГПК України визначає справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів.
Зокрема згідно із п. 3 ч. 1 зазначеної статті, до юрисдикції господарських судів належать справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року № 2866-III (далі - Закон 2866-III).
Відповідно до частини другої статті 1 Закону 2866-ІІІ об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частиною другою статті 4 Закону 2866-III встановлено, що об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Згідно з частиною першою статті 85 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад (частина перша статті 98, частина перша статті 99 ЦК України).
Отже, зазначений Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Ураховуючи те, що позивач є власником квартири у багатоквартирному будинку, а спір стосується захисту його права як співвласника майна багатоквартирного будинку, порушеного, на його думку, при діяльності юридичної особи, тому цей спір є найбільш наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю юридичної особи, відтак повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15 (провадження № 14-576апп18), від 06 лютого 2019 року у справі № 462/2646/17 (провадження № 12-1272апп18), від 02 жовтня 2019 року у справі №501/1571/16-ц (провадження № 14-472цс19).
Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
Так, згідно ч. 3 ст. 193 ЦПК України вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об`єднуються в одне провадження з первісним позовом.
При цьому, не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 188 ЦПК України).
Таким чином, враховуючи, що вимоги зустрічного позову не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, а також те, що задоволення зустрічного позову не може виключити повністю або частково задоволення первісного позову, суд не вбачає підстав для прийняття зустрічного позову до спільного розгляду з первісним.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зауважити, що відмова у прийнятті зустрічної позовної заяви не позбавляє відповідача права звернутись до суду з окремим позовом.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 188, 193-195, 351-356 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
В прийнятті зустрічної позовної заяви ОСОБА_3 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Покрова» про зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 26 березня 2024 року
Суддя: Н.Г. Притула
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2024 |
Оприлюднено | 16.04.2024 |
Номер документу | 118327833 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Притула Н. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні